اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال: نحوه ساخت یک ژنراتور (مولد)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال: نحوه ساخت یک ژنراتور (مولد)

سلام،

من نمیدونم آیا اینجا جای درستی هست که من سوالمو پرسیدم یا نه؟

حالا من میخوام بدونم چطور میتونم یک ژنراتور دستی بسازم که برام بتونه برق تولید کنه؟

ولتاژ و آمپر خروجی اون به چه عواملی بستگی داره؟

کلا هر چیزی که نیاز هست رو میخوام بدونم (اگه امکان داره)

ممنون :redface:
    اگر من و شما هر كدوم يك چيز ياد داشته باشيم ولي به همديگه ياد بديم، حالا هر كدوم از ما دو تا چيز ياد داريم

پاسخ : سوال: نحوه ساخت یک ژنراتور (مولد)

ساخت ژنراتور زیاد به صرفه نیست مگر اینکه مورد خیلی خاصی باشه
    چه توانی مد نظرتون هست؟
    با چه نیرویی میخواین ژنراتور رو بچرخونین؟
    زندگی پر ز وجود است ولی ..
    ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

بهتره فعلا بحث رو از حد اطلاعات من بالا تر نبرید (زیر دیپلم صحبت کنید :redface

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
      ساخت ژنراتور زیاد به صرفه نیست مگر اینکه مورد خیلی خاصی باشه
      چه توانی مد نظرتون هست؟
      با چه نیرویی میخواین ژنراتور رو بچرخونین؟
      از نظر شما، چه چیزی به صرفه تره که نیاز من رو برطرف کنه؟

خوب من توان مورد نظرم (اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم) برق شهر (220V 15~25A)
      البته اگر اشتباه نکنم 25 آمپر برق 3 فاز بود اما خوب دیگه خودتون بیشتر سرتون تو کاره و این چیزا رو بهتر میدونید

فعلا شما با دست در نظر بگیر (چون چیز خاصی مد نظرم نیست (البته فعلا))
      اگر من و شما هر كدوم يك چيز ياد داشته باشيم ولي به همديگه ياد بديم، حالا هر كدوم از ما دو تا چيز ياد داريم

دیدگاه

ببینید این لینک کمکتون می کنه:
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=46392.0
        کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
        ولتر

دیدگاه

اگه میخوای برق شهری با آمپر 15 الی 25 داشته باشی :mrgreen: بیخیال شو داداش. مگه اینکه دیگه خیلی کار درست باشی یا یه منبع انرژی درست و حسابی دم دستت باشه یا اینکه بابات مدیر یه جایی تو صحرا باشه و پنل های خورشیدیشونو عوض کنن و پنل های قدیمی رو تحویل شما بدن
          هر طور حساب کنی در کوتاه مدت نمیتونی به قیمت برق شهری حتی نزدیک هم بشی
          بهترین راه استفاده از پنل خورشیدیه که با دلار قدیم حدودا هر وات 5-6 تومن قیمت داشت. یعنی برای اینکه اگه خورشید درست بالا سر پنل باشه برای تولید یک وات (یک ژول در ثانیه) باید 5 تومن خرج کنی .. حالا حساب کن ببین چند ساعت در روز آفتاب داری و چند وات مصرف میکنی
          پنل و باطری و مدارات تبدیل و ... اول کار هزینه ی خیلی زیادی داره ولی در یکی 2 سال (یا شاید هم بیشتر) میتونه به صرفه باشه

برای تفریح و سرگرمیه علمی و یادگیری این کارا خوبه ولی برای توان های بالا یا تامین انرژی خونه یا وسایل پر مصرف نــوچ
          ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
            اگه میخوای برق شهری با آمپر 15 الی 25 داشته باشی :mrgreen: بیخیال شو داداش. مگه اینکه دیگه خیلی کار درست باشی یا یه منبع انرژی درست و حسابی دم دستت باشه یا اینکه بابات مدیر یه جایی تو صحرا باشه و پنل های خورشیدیشونو عوض کنن و پنل های قدیمی رو تحویل شما بدن
            هر طور حساب کنی در کوتاه مدت نمیتونی به قیمت برق شهری حتی نزدیک هم بشی
            بهترین راه استفاده از پنل خورشیدیه که با دلار قدیم حدودا هر وات 5-6 تومن قیمت داشت. یعنی برای اینکه اگه خورشید درست بالا سر پنل باشه برای تولید یک وات (یک ژول در ثانیه) باید 5 تومن خرج کنی .. حالا حساب کن ببین چند ساعت در روز آفتاب داری و چند وات مصرف میکنی
            پنل و باطری و مدارات تبدیل و ... اول کار هزینه ی خیلی زیادی داره ولی در یکی 2 سال (یا شاید هم بیشتر) میتونه به صرفه باشه

برای تفریح و سرگرمیه علمی و یادگیری این کارا خوبه ولی برای توان های بالا یا تامین انرژی خونه یا وسایل پر مصرف نــوچ
            هدف من فعلا یاد گیریه نه تامین برق خونه
            و من به خورشید کاری ندارم
            چیزی که من میخوام بدونم اینه که مثلا آمپر و ولتاژ خروجی به چه عواملی بستگی داره؟
            آیا برای ساختن مولد سیم ها در جای خاصی باید قرار بگیره؟
            و ...

شما الان در حد 10 ولت کمک کن من خودم تا تهش میرم

دیدگاه

تو ساخت ژنراتور تجربه ای ندارم. از اول گفته باشم بعد نگی نگفتی. از نظر فرمول و علمی بودن حرفام هم که .. :mrgreen:
              یکی دو سال پیش رفتم 300 گرم سیم مسی گرفتم که یه ژنراتور بسازم. (مس کیلویی 12 تومن بود قبل از گرون شدن دلار فکر کنم 14-15 تومن بود الان اطلاعی ندارم) بعد اومدم دیدم نه بابا دردسرش خیلی زیاده منصرف شدم

اگه درست یادم مونده باشه، ژنراتور ها و موتور های چند فاز بازدهی بیشتری دارن

این عکس دو موتور متناوب 3 و 4 فاز و نحوه ی سیم پیچیشو نشون میده که میشه برای ساخت ژنراتور هم استفاده کرد

اینم یه موتور 3 فازه که نحوه ی سیم پیچی رو بهتر نشون داده (برای ژنراتور سیم ها احتمالا نباید به هم وصل بشن)

در ژنراتورها بسته به نیروی محرکه ای که روتور یا استاتور رو میچرخونه یا آهنربای دائمی استفاده میشه یا آهنربای الکتریکی

مثلا در توربین های بادی که سرعت باد متغییره اگر از آهنربای دائمی استفاده بشه با افزایش سرعت باد ولتاژ خروجی هم افزایش پیدا میکنه و استفاده رو مشکل میکنه
              برای رفع این مشکل میان از آهنربای الکتریکی استفاده میکنند و با کنترل جریان عبوری از سیم پیچ وسطی (روتور)، ولتاژ خروجی ژنراتور رو ثابت نگه میدارند ..

ولی شما که میخوای با دست ژنراتور رو بچرخونی همون آهن ربای دائم مناسب به نظر میرسه چون آهن ربای الکتریکی دنگ و فنگ خودش رو داره.

توان خروجی به قدرت آهن ربا، فاصله آهن ربا از هسته ی سیم پیچ(هر چقدر کمتر باشه بهتره) ، تعداد آهن ربا، (چینش آهن ربا)، تعداد دور های سیم پیچ ، نوع هسته ی سیم پیچ، تعداد دور روتور(زور بازو) و تعداد سیم پیچ ، قطر سیم و هزار و یک مورد دیگه بستگی داره :mrgreen:
              شاید بشه گفت تعداد دور ژنراتور ، قدرت آهن ربا و تعداد دور سیم پیچ نقش بیشتری در تغییر توان خروجی دارن

جهت پیچیدن سیم ها(ساعت گرد و پاد ساعت گرد) دور هسته هم خیلی مهمه
              مطمئن نیستم ولی احتمالا تعداد سیم پیچ ها هرچی بیشتر باشه بازده ژنراتور بیشتر میشه و فرکانس جریان متناوب هم بیشتره

هر دو موتور 3 فاز هستند

--
              http://openbookproject.net/electricC.../AC/AC_13.html

دیدگاه

این سخت تر از اون چیزی شد که فکرشو میکردم اما روش کار میکنم

ممنون

دیدگاه

سلام دادا به نظر من بیخیال بشی بهتره....مباحث سنکرون و آسنکرون و .... رو مطالعه کن یعنی اگه ذره ای اشتباه کنی ژنراتور برات یه شکل موج خرچنگ قورباغه میده
                  فقط میگم بی خیال

دیدگاه

سلام برو یه سیم پیچی کار کن میفهمی چه کار سختیه یا منصرف میشی یا نه اشتباه میکنی میخوای بسازیش خود دانی

دیدگاه

یه دونه دینام دوچرخه بخرید خیلی خیلی راحت تره یا یه دونه موتور DC با مغناطیس دائم با گریبکس سرش بخرید به طوری بچرخونیدش
                      گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                      همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

برای ساخت ژنراتور اول کاربریش مهمه که گفتی آموزشی هست و تمرین
                        کار دوم اینه که رو ژنراتور ها و ساختار و کلاسهاشون شناخت داشته باشی !

خلاصه میگم چون چیزی نیست که تو یه پست یا تاپیک بشه کامل گفت اما 2 دسته بزرگ هستند :

1- دیزل آلترناتور 2- توربو آلترناتورها

اولی مثل همین موتور برق های معمولی که با بنزین و اینا کار می کنه میشه که شما برقت رو از روتور ژنراتور دریافت می کنی ( بوسیله زغال ها و اینا ) این دسته قدرت محدود دارن و خیلی سر صدا داره :angry:

اما دومی قدرتی هستند و از عواملی مثل باد انرژی هسته ای انرژی خورشیدی و ... استفاده می کنند و چون برق خروجی رو از استاتور می گیرند می تونن در توان و قدرت بالا تولید بشن !

میگم توضیح زیاد داره ....

اما جریان و ولتاژ به چه عواملی بستگی داره؟
                        1- نوع ژنراتور و کلاسش
                        2- تعداد قطب ها
                        3- جریان تحریک DC
                        4-ساختمان ژنراتور
                        5- تعداد سیم پیچ های رتور و استاتور
                        و .....

اما نکته ای که داره اگه درست می کنی به فرکانس تولیدی حتما دقت کن چون ایران 50 هرتز هست این مسئله مهم هست ( اگرم خاصی به شبکه وصل کنی توالی فازها رو باید چک کنی در غیر این صورت )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X