اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایو کردن یک موتور dc که 80 آمپر میکشد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایو کردن یک موتور dc که 80 آمپر میکشد

یک مداری می خوام که بتونم 80 آمپر سویچ کنم ولی کنترل آن به صورت avr باشد
    این موضوع یک جای دیگه هم گفتم
    مرسی

پاسخ : درایو کردن یک موتور dc که 80 آمپر میکشد

لطفا سوالتان را کاملتر عنوان بفرمائید
    چه جیز را سویچ کند با چه ولتی و چه جریانی با چع سرعتی به چه وسیله ای فرمان سویچ کردن ارسال شود ( کلید یا ولوم یا ولت ....)
    بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

اگه سرعت قطع و وصلت بالا نیست.با فرمان به یه رله آمپر بالا یا کنتاکتور می تونی انجام بدی
      منظورت استارت ماشین هست؟
      هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پژمان اکبری
        اگه سرعت قطع و وصلت بالا نیست.با فرمان به یه رله آمپر بالا یا کنتاکتور می تونی انجام بدی
        منظورت استارت ماشین هست؟
        البته باید بگم که دوست عزیز اگر دقت کرده باشین یک دستگاهی بالای استارت ماشین هست به نام بالشتک هست که یک چرخدنده رو جابجا میکنه که از اون بخاطری که خیلی قدرتمند استفاده کردم در واقع وقتی وصل میشه یک شافت رو به طرف پایین میکشه که جریانشو اندازه گرفتم دقیقا 48 آمپر بود باطری ماشینم 70 آمپر اگر اشتباه نکنم .

میخوام اینم بتونم کنترل کنم و مدت ماکزیمم 40 ثانیه نگه دارم که 12 ولت که فکر نمیکنم که سرعت خیلی زیادی لازم باشه

یک رله 30 پر گرفتم منفجر شد (ذوب شد) رله هایی با آمپر زیادتر هم خیلی قیمت های نجومی داره بزای همین میخواستم از ماسفت یا یک چیزه دیگه استفاده کنم
        متسفانه ماسفت نوع p هم زیاد داغ میکنه هم زود میسوزه ( اتصال کامل بین درین - سورس برای همیشه اتفاق می افته )

دیدگاه

برای انجام یک کار تمام جوانب اونو در نظر میگیرن
          فرض کنیم شما اینکارو کردی و با ماسفت استارت ماشینو راه انداختی و همه چیز عالی پیش رفت بعد یه دفه وسط صحرای نوادا (نمیگم وسط اتوبان قم) این ماسفت سوخت اونوقت میخای چکار کنی
          یا فرض کن موقع استارت ماسفت اتصال کوتاه شد و راننده ماشین یک خانم محترم
          افتامات در هر صورت یک استارت برای شما میزنه حتی اگه تیغه اون کاملا ذوب شده باشه و در هر صورت با ول کردن سویچ تیغه باز میشه چون نیرو پشتشه و به شما امکان میده به خاطر یک استارت وسط اتوبان شهید همت نمونید
          اما اگه دوست دارین موتور استارتو با ماسفت روشن کنین باید بدونین ماسفت ها نیاز به درایو دارن و نمیشه همینطوری اونارو خاموش وروشن کرد چون ماسفت 400 امپری هم با اولین یا دومین استارت میسوزه

دیدگاه

تو ولتاژ پایین زیاد روی نیمه هادی ها حساب نکن. چون اونایی که بخوان جواب کار شما رو بدن از رله خیییلی گرونترن.
            ماسفتهای معمولی تو اون جریان تا 1 اهم مقاومت داخلی دارن که 80 وات توان تلفاتی میشه. تازه ولتاژت هم کلی افت میکنه که من در نظر نگرفتم.

اگه بخوای حداکثر 1 اهم افت کنه میتونی از mosfet های روی مادربردها استفاده کنی. هر کدوم 10-20 آمپرن و اگه 5 تاشون رو موازی ببندی مقاومتش خیلی کم میشه و همینطوری هم ماسفت های مرغوبی هستن که من همیشه استفاده کردم.
            بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
            اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafahk
              تو ولتاژ پایین زیاد روی نیمه هادی ها حساب نکن. چون اونایی که بخوان جواب کار شما رو بدن از رله خیییلی گرونترن.
              ماسفتهای معمولی تو اون جریان تا 1 اهم مقاومت داخلی دارن که 80 وات توان تلفاتی میشه. تازه ولتاژت هم کلی افت میکنه که من در نظر نگرفتم.

اگه بخوای حداکثر 1 اهم افت کنه میتونی از mosfet های روی مادربردها استفاده کنی. هر کدوم 10-20 آمپرن و اگه 5 تاشون رو موازی ببندی مقاومتش خیلی کم میشه و همینطوری هم ماسفت های مرغوبی هستن که من همیشه استفاده کردم.
              میشه بگین چه طوری باید با هم موازی ببندمشون

دیدگاه

روی دیتا شیت این قطعات گزینه ای هست که حداکثر جریان در 1 میلی ثانیه رو تعریف میکنه البته ممکنه واحد زمانی دیگری انتخاب بشه مثلا 500 میکروثانیه

این مقدار حداکثر جریانیه که موسفت میتونه در کسری از زمان تحمل کنه
                حالا باتوجه به سرعت روشن شدن و خاموش شدن موسفت و این جریان لحطه ای تعداد ماسفت هایی که میتونن با هم موازی بشن بدست میاد
                برای موازی کردن درین به درین و سورس به سورس متصل میشه و گیت ها با مقاومت حساب شده برای راه اندازی به یکدیگر متصل میشن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
                  روی دیتا شیت این قطعات گزینه ای هست که حداکثر جریان در 1 میلی ثانیه رو تعریف میکنه البته ممکنه واحد زمانی دیگری انتخاب بشه مثلا 500 میکروثانیه

این مقدار حداکثر جریانیه که موسفت میتونه در کسری از زمان تحمل کنه
                  حالا باتوجه به سرعت روشن شدن و خاموش شدن موسفت و این جریان لحطه ای تعداد ماسفت هایی که میتونن با هم موازی بشن بدست میاد
                  برای موازی کردن درین به درین و سورس به سورس متصل میشه و گیت ها با مقاومت حساب شده برای راه اندازی به یکدیگر متصل میشن
                  خیلی گشتم ولی درایو ماسفتی که بدرد بخوره ندیدم میتونین درایو کردن نوع p و n راهنمایی کنید
                  اومدم با یک ic MOC3021 ساختم ببینین خوبه
                  البته سوییچ میکنه همین طور گه گفتم با میکرو کنترلشون می کنم یعنی کار میکنه ولی یکم داغ می کنه

بازم مرسی

دیدگاه

ورودی ماسفت یا JBT مثل یک خازن عمل میکنه یعنی قطعه وقتی هدایت میکنه که ولت روی گیت سورس یا بیس سورس به یک مقدار کافی رسیده باشه که اونو با Vth نمایش میدن یعنی وقتی ولت به این مقدار رسید قطعه شروع به هدایت جریان میکنه و وقتی از این مقدار کمتر شد به صورت یک کلید باز و قطعه هدایت جریان رو متوقف میکنه

از طرفی درین وسورس هم مانند یک خازن عمل میکنن یعنی در زمانهایی که اونارو به عنوان زمانهای تاخیر میشناسیم (و ناشی از همون شارز ودشاذر خازنها هستند )
                    طول میکشه تا قطعه در حالت پایدار خودش قرار بگیره یعنی کاملاخاموش بشه یا کاملا روشن بشه

دیدگاه

اگر میشه در مورد اون شکل بالا نظر بدید

دیدگاه

نمودار افزایش تدریجی ولت کیت

در این زمان خروجی مانند یک خازن عمل میکنه یعنی کاهش ولت سورس درین باعث افزایش جریان عبوری از درین میشه یا برعکس

باکمی دقت متوجه میشیم که در این زمان بیشترین قدرت روی قطعه میفته چون هم ولت داریم و هم جریان
                        پس اگر نتوانیم هرچه سریعتر از این ناحیه عبور کنیم طبیعیه که قطعه توان زیادی رو تحمل میکنه و ممکنه به سوختن اون منجر بشه

دیدگاه

ببخشید من پست قبلی شما رو ندیدم
                          قطعه شما خیلی خوبه مقاومت درین کم و تحمل جریان زیاد اگر درست ببندید دمای اون یقینا از دمای اطاق شما هم کمتر میشه
                          اولا از یک کوپلرموسفت استفاده کنید مثل tlp250
                          ثانیا شما نیاز به یک دیود روی بوبین رله دارید
                          و اگر کمی بحث رو ادامه میدادین متوجه میشدین که روی گیت باید مقاومت حساب شده قرار بدین

دیدگاه

من نمیدونم بوبین رله چند امپر جریان میکشه
                            ولی در مورد موسفت شما بیشترین بازدهی برای RG به مقدار 4.5 اهم و ولت درایو 10 ولت برای گیت سورس پیشتهاد شده
                            یعنی با توجه به نکات بالا در خصوص خاموش وروشن کردن موسفت شما باید با یک مقاومت 4.5 اهم یک ولت حداقل 10 ولت رو به گیت اعمال کنید و برای خاموش کردن اون ایین ولت قزع بشه و به زمین اتصال بشه بهترین روش استفاده از پوش پوله

به این شکل توجه کنید البته ترانزیستورها از نوع فست هستند و میتوان همین ارایش را با ماسفت منفی و مثبت اجرائ کرد
                            و موسفت و ایجی بی تی فرق چندانی در درایو کردن ندارند با این ارایش شما میتونین 110 امپر با قطعه خودتون سویچ کنید

دیدگاه

راستی بعضی از ای سی ها در خروجی از این ارایش استفاده میکنن مثلا ای سی های سی موس یا ایسی های pwm شما به شرطی که این قطعات بتونن جریان لحضه ای برای شارز ورودی موسفت رو تامین کنن میتونین از خروجی اونا مستقیما استفاده کنین ولی در مورد موسفت شما جریان گیت زیادی نیازه و نمیشه مستقیما اونو به خروجی میکرو متصل کنین بهترین راه استفاده از درایو های ایزولست مثل

TD352 یا TLP520 و..................................
                              ولی چون این قطعات کمی کمیابند وگران بهتره ازیک ک.پلر ترانزیستوری و بعد یک درایو به صورت بالا استفاده کنین :bye

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X