اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولوم های کنترل ولتاژ منبع تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولوم های کنترل ولتاژ منبع تغذیه

سلام
    در منبع های متغییر از چه تکنیکی استفاده میکنند که یکی از ولوم ها 1 ولت و یکی دیگه 1/10 ولت یا مقادیر دیگه ولتاژ رو کنترل میکنه؟! (امید وارم خندتون نگیره راستیتش هر چی فکر کردم چیزی به نظرم نرسید!)

پاسخ : ولوم های کنترل ولتاژ منبع تغذیه

اگه درست منظورتون رو گرفته باشم..........................

فرض کن یه منبع تغذیه داریم که فقط یه ولوم 5 کیلو ولتاژ خروجی رو از 0تا 15 ولت تغییر میده .شما با هر بار چرخش ،پرشهای دلخواه ولتاژ را ندارین اگه بخوای دقیقا بشه 5 ولت میبینی یا زیر 5 ولت میشه یا بالای 5 ولت وکلا خسته کننده است..............حالا اگه فرضا یه ولوم 4.5 کیلو با یه ولوم نیم کیلو داشته باشیم.وبا هم سری کنیم میشه همون 5 کیلو با این تفاوت که ولوم 4.5 کیلو تغییرات ولتاژ رو با گامهای بلند انجام میده ولی برای تنظیم دقیق از ولوم نیم کیلو استفاده میکنیم که میتونه با گامهای خیلی کوچکتر ولتاژ خروجی تغییر بده فرضا یک صدم یک صدم میره جلو............................... البته این ولومهای که گفتم استاندارد نیست تا حالا من ندیدم 4.5 کیلو

....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

فکر کنم منظورمو دقیقا توجه نشدید! منظورم اینه که گامها رو چجوری دقیق تنظیم میکنند که یکی از ولوم ها 1 ولت و یکی دیگه 0.1 ولت تغییر بده ولتاژ خروجی رو

دیدگاه

با سلام--به یکی از ولومها ولوم coarse ودیگری fine همان دهم ولتی گفته میشود طریقه ساختنش اینطور است که در یک مدار معمولی بدون کنترل دقیق ولتاژ ولوم ولتاژ یک پایه اش به رفرنس و سر دیگرش زمین و پایه وسط عمل کنترل ولتاژ را انجام میدهد برای داشتن کنترل دقیق ولتاژ -یک ولووم به مقدار 10 برابر ولوم اولی انتخاب کرده و سر وسط ولوم اولی را از مدار جدا کرده به یکی از پایه های ولوم دوم وصل میکنیم.سپس سر دیگر ولوم دوم را به زمین و سر وسط ولوم دوم را به جای سر وسط ولوم اولی وصل میکنیم.با این کار وقتی ولوم اول تغییر کند همان تغییرات را به سر وسط ولوم دوم اعمال میکند و اگر بخواهیم دقیقتر تنظیم کنیم میتوانیم ولوم دوم را تغییر دهیم.
        در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

سوال من چیز دیگه ای هست! منظورم اینه که چرا گام ولتاژ ها دقیقا مضرب 10 هستند! یعنی یکی مثلا 1 و دیگری 0.1 !؟ انگار منبع دیجیتال هست!
          اقای mohsen++ منتظر راهنماییت هستم!

دیدگاه

یکی از ولوم ها 1 ولت و یکی دیگه 1/10 ولت یا مقادیر دیگه ولتاژ رو کنترل میکنه
            اخه سوال اینطوری پرسیده شده بود.حالا ایا اطمینان دارید که ولوم بوده و چیز دیگری مثل پالسر نبوده؟چون صرف داشتن دسته ولوم دلیل بر ولوم بودن نمیباشد.پالسرقطعه ای شبیه ولوم است با این تفاوت که با چرخاندن دسته ان و اعمال ولتاژ به دو سر ان از سر وسط پالس گرفته و توسط مدارهای میکرو کنترلری میتوان از ان استفاده های گوناگون بعمل اورد.
            در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نمیدونم والله! همین منبع های ازمایش گاهی داخل بازار منظورمه! شایدم ولتمترش اینجوری نشون میده و مقدار واقعی رو نشون نمیده!

دیدگاه

سلام دوستان
                من دارم رو یک منبع تغذیه سوئیچینگ های ولتاژ کار می کنم .در این منبع از مبدل پوش پول استفاده کردم. برای فیدبک ولتاژ خروجی از یک پ امپ و پتانسیومتر استفاده کردم. برای کنترل ولتاژ خروجی(به روش pwm ) میخوام از تایمر 1 میکروکنترلر atmega16 استفاده کنم. اما چون گرایشم قدرته نمیدونم باید چه کنم. اگر کسی می تونه لطفا برنامه میکرو بنویسه یا راهنمایی کنه ،ممنون.

دیدگاه

سلام دوستان
                  یک روش برای استفاده از دو ولوم برای تنظیم دقیق منبع تغذیه های تک ولومه پیدا کردم که در شکل زیر اومده
                  البته در منابعی که از هر سه پایه ولوم برای تنظیم ولتاژ استفاده میشه باید از این مدار استفاده کرد و در مدارهاییکه فقط از دو پایه ولوم استفاده میشه نیازی به این کار ها نیست

ولوم های R1 و R2 در واقع یک ولوم 5 کیلو اهم دوبل هستن و ولوم R3 یک ولوم تک
                  ................Fx7SAM................

دیدگاه

اگه منظورت اینه که چرا مثلا ولوم اصلی رزولیشن تغییراتش بزرگه که خب فکر میکنم یه اشتباهی شده. حتی همون بزرگه رو هم اگه خیلی کم بچرخونی تغییرات به صورت دهم ولتیه. ولی تو یه کورس حرکتی کم تغییرات اتفاق میفته که باعث میشه تنظیم کردنش سخت باشه و به همین دلیل ولوم فایل قرار داده میشه.
                    و اگه منظورت اینه که چطوره که یکی دقیقا یک دهم اونیکی کار میکنه که خب پر واضحه که حتما مقدارش یک دهم اونیکی ولومه
                    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri نمایش پست ها
                      اگه منظورت اینه که چرا مثلا ولوم اصلی رزولیشن تغییراتش بزرگه که خب فکر میکنم یه اشتباهی شده. حتی همون بزرگه رو هم اگه خیلی کم بچرخونی تغییرات به صورت دهم ولتیه. ولی تو یه کورس حرکتی کم تغییرات اتفاق میفته که باعث میشه تنظیم کردنش سخت باشه و به همین دلیل ولوم فایل قرار داده میشه.
                      و اگه منظورت اینه که چطوره که یکی دقیقا یک دهم اونیکی کار میکنه که خب پر واضحه که حتما مقدارش یک دهم اونیکی ولومه
                      .
                      آقا مهدی من این مداره رو پیدا کردم گذاشتم اینجا ملت استفاده کنن
                      سوال ندارم ازش
                      ممنون
                      ................Fx7SAM................

دیدگاه

بابا این جواب استارتر تاپیک بود. ولی حواسم به تاریخ نبود
                        حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                        به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

سلام دوستان ببخشید من یه منبع تغذیه دارم ولوم* های خطی معمولی داره من اگر بخوام این ولوم های معمولی رو با ولوم های مولتی ترن عوض کنم چه مقادیری باید داشته باشن ولوم های مولتی ترن جدید ؟ ولوم های فعلی واسه ولتاژ ۵۰ کیلو و ۱ کیلو هست و واسه امپراژ ولومش ۵ کیلو هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashi25 نمایش پست ها
                            سلام دوستان ببخشید من یه منبع تغذیه دارم ولوم* های خطی معمولی داره من اگر بخوام این ولوم های معمولی رو با ولوم های مولتی ترن عوض کنم چه مقادیری باید داشته باشن ولوم های مولتی ترن جدید ؟ ولوم های فعلی واسه ولتاژ ۵۰ کیلو و ۱ کیلو هست و واسه امپراژ ولومش ۵ کیلو هست
                            سلام
                            یعنی چی خب باید با همون مقدار مولتی ترن عوض کنین
                            دوست عزیز....این که سوال نمی خواست
                            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نه خوب منظورم اینه ولوم من عادی تک دور ۵۰ کیلو هست میخوام بدونم اونو به مولتی ترن ولوم دار ده دور بخوام تبدیلش کنم ایا مقدار مقاومتش تغییر میکنه یا همون مولتی ترن ودوم دار ۵۰ کیلو باید بذارم جاش؟ بعد سوال دومم این بود این مولای ترن های ولوم دار انگار از ۱۰۰ کیلو اهم بیشتر ندارن برای مقدار بیشتر از ۱۰۰ کیلو اهم لازم باشه تو یه پروژه چی کار باید کنیم باید با یه مقاومت سری موازی کنیم تا مقدارش جور بشه ؟ مثلا یه پروژه نیاز به ۵۰۰ کیلو اهم باشه این مولتی ترن ولوم دار ۱۰۰ کیاو اهمی روچطور روش نصب کنیم ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X