اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور موتور DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل دور موتور DC

با سلام
    من از روش PWM و mosfet برای کنترل سرعت موتور dc استفاده میکتم.
    ولی در سرعتهای کم mosfet داغ میکنه میخواستم بدونم علت داغ کردن چیه

پاسخ : کنترل دور موتور DC

شاید طرز بستن مدار مشکل داره . چرا از ماسفت استفاده میکنی :NO:
    اما همه گزینه ها روی میزه :biggrin: چرا از درایور استفاده نمیکنی الان هم بهترین درایوری که میشناسم L298 هست
    که استفاده از PWM هم توی این ای سی پیش بینی شده :nice:

پایه 4 و 1 و 15 تغذیه قدرت ای سی هست مثلا 12 ولت و پایه 8 و 9 تغذیه دیجیتال ای سی هست مثلا 5 ولت

به طور عادی ENABLE ها رو 5 ولت میدادیم تا دستوراتی که به in1 و in2 میدادیم به out1 و out2 منتقل شود اما حالا ENABLE ها رو به pwm وصل میکنیم تا با قطع و وصل شدن موج سرعت موتور هم تغییر کند.

طرز اتصال موتورها به ای سی نشان داده شده . دیود ها جهت حفاظت از ای سی استفاده شده است :wow:
    الکترونیک همه کاره دنیا

دیدگاه

اگه با امپرای بالا کار میکنین به قسمت الکترونیک صنعتی مراجعه نمایید
      بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

مشخصات موتور رو می فرمایید تا بتونیم کمک کنیم؟
        جانم به فدای ائمه اطهار
        می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

دوست عزیز یه راه ارزون قیمت برای کنترول موتور dc با توان نسبتا خوب با pwm.

المان های مدار توی شکل مشخصه:

یا میتونی از مدار زیر استفاده کنی. از شکل ب میتونی برای چپ گرد راست گرد استفاده کنی.

[glow=red,2,300]گرد هم آمدن شروع است.با هم ماندن پيشرفت است.با هم کار کردن موفقيت است.[/glow]
          [img width=98 height=100]http://s3.picofile.com/file/7407857311/icon3.png[/img]

دیدگاه

این شماتیکا برای 3 تا 4 امپر جواب میده

دیدگاه

بله دوست من

mj2955 تا 15 آمپر جریان میده به صورت قابلمه ای هست.

IRF740 تا 10آمپر ، IRF630 تا 9 آمپر و IRF120 تا 11 آمپر جریان دهی دارن.
              [glow=red,2,300]گرد هم آمدن شروع است.با هم ماندن پيشرفت است.با هم کار کردن موفقيت است.[/glow]
              [img width=98 height=100]http://s3.picofile.com/file/7407857311/icon3.png[/img]

دیدگاه

لبته قبول دارم
                اما با زیاد شدن جریان مشگلات دیگری هم پیش میاد که نمیشه به راحتی با زیاد کردن جریان ماسفت اونارو ندید گرفت
                تا 15 آمپر جریان میده به صورت قابلمه ای هست.

IRF740 تا 10آمپر ، IRF630 تا 9 آمپر و IRF120 تا 11 آمپر جریان دهی دارن.
                البته از نظر بنده 10 یا 15 امپر جریان بالایی نیست اما

با توجه به مقاومت Rds برای مثلا IRF740 میبینیم که در ده امپر 5 ولت روی اون افت میکنه یعنی در بهترین شرایط از نظر سویچ کردن قطعه ما 50 وات تلفات توان داریم
                با توجه به حداکثر توان قابل تحملIRF740 یقینا به راحتی داغ میشه و بعد میسوزه

انتخاب ماسفت رابطه بسیار مهمی با ولت وجریان موتور داره و به این راحتی ها نیست

بازیاد شدن جریان دامنه اسپایک ها زیاد میشه و مدار شما باید بتونه اونوتحمل کنه
                برای کار با موسفت پرقدرت شما نیاز به جریان لحظه ای بیشتری روی گیت دارین و باید طبقه قبلی بتونه اونوتامین کنه

در مجموع درایو کردن ماسفت کمی حساب و کتاب داره
                در م.رد نقشه های ارسالی
                IFR120 نیاز به یک مقاومت گیت 18 اهمی داره یعنی جریان لحظه ای 5 ولت تقسیم بر 18 اهم البته در مدار ارسالی جنابعالی شما چطور اونو با یک مقاومت 1 کیلواهم
                خاموش و روشن میکنید و حداکثر جریانم مصرف میکنین

دیدگاه

با تشکر از پاسخ دوستان موتور موذد استفاده من حدود 10A جریان میکشه من از irf4905 استفاده میکنم که در کاتالوگش نوشته 75A
                  وقتی OCR0=0xFF هستش مشکلی نیست اما وقتی OCR0 کمتر از 3C hex میشه mosfet داغ میکنه که با توجه به جریان نامی mosfet نباید نیازی به هیت سینگ داشته باشم ( یعنی سرعت موتور کمتر از 4/1 که میشه مشکل پیش میاد )

دیدگاه

سلام
                    من برای کنترول سرعت موتور از داریو L293 استفاده کردم برای اینکه هم به چپ و راست به چرخه به یه سیم PWM رو مسقیم به داریو و اون یکی سیم داریو رو از همون PWM با یه وارانه ساز وصل کردم فقط شبیه سازی کردم اگه اینطوری باشه مشکلی پیش نمی یاد چون دارم PCB می کشم ؟

دیدگاه

گیت ماسفت رو چطور به میکرو وصل کردید؟ چون این ماسفت از نوع P-Channel هست

دیدگاه

دوست عزیز موتور چند ولته چند امپر وشما موسفت رو چه جوری به میکرو ارتباط دادین

دیدگاه

من با استفاده از ترانزیستور fet رو روشن میکنم. ولی مسئله ای که هست اینه که تو سرعتهای بالای موتور اصلا مشکلی ندارم ولی در سرعتهای پائین موتور fet داغ میکنه که با توجه به جریانی که میشه از fet کشید فکر میکردم باید داغ نکنه.
                          در ضمن موتور 24 ولت و توانش در حدود 200 وات هست

دیدگاه

سلام.
                            دیود های هرز گرد که یادت نرفته؟
                            درایور های h-bridge معمولا دارن همراهشون.

دیدگاه

دلیل دقیقش رو همین الان فهمیدم
                              به خاطر اینه که موقع on و off شمد pwm شکل موج دقیقی نداری و در هنگام تغییر حالت دادن شکل موج ترانزیستور ها توان زیادی مصرف می کنند.
                              با IC ir2110 کار کن که ولتاژز خروجی اش پالس ها ی خوبی اند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X