اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت آمپ با ICهای STK

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت آمپ با ICهای STK

سلام دوستان خوب
    من یک موضوع در باره ساختن یک آمپلی فایر با ic STK تو تایپیک ولوم مطرح کردم که دوستان اونجا کمکم کردن دیدم مطلب داره زیاد میشه گفتم انتقالش بدم اینجا راحتتر ادامش بدیم
    1- مطلب اول خودم
    نوشته اصلی توسط kohsarimog
    سلام به همه دوستای گلم که اینقدر زحمت کشیدن
    مخصوصا مازیار و وحید اسپرت عزیز که بحث رو شروع کردن و کلی خرج کردن و زحمت کشیدن
    من بیکار که میشم وب گردی میکنم و اگه مطالب جالب در باره این موضوع به چشم خورد میزارم تا شاید گره ای باز شه من خودمم میخوام یک مدار آمپلی فایر درست کنم که با کنترل کار کنه و برای کم کردن صدا و چیزایه دیگه هی نرم حال آمپو بپرسم و نگم با اجازه میشه گوشتونو بپیچونم
    ببخشید اینو میگم من از اول بحثتون مطالعه کردم
    اما هنوز برام معلوم نشده که کدوم مدار درست تر کار میکنه و چه امکاناتی داره ؟
    اگه امکان داره به صورت جدا و کامل در باره پروژتون توضیح بدین و در باره کارهایی که میشه کرد و شما انجام دادین هم بگیین
    :question:
    و یک سوال دیگه این 5-1 و 2-1 چی هستن ؟
    الان 2-1 از نظر من یعنی یک ورودی میگیره و 2 خروجی میده مثل پخش ماشین یک ورودی چپ یا راست میگیره بین باند جلوی ماشین و عقب تقسیم میکنه
    من 2-3 روز پیش یک آمپ با stk 4182 ساختم که 2x45w تخویل میده ، اما در کل خوبه صدای مردی داره نسبت به IC tda اما با هم که ترکیب کنی صدای قشنگی بهت میدن
    من این آمپو با IC tda2004 از کتاب بخت آور که 5 سال از ساختنش میگذره باهم استفاده کردم اما قدرتهاشونو به اندازه تستم گذاشتم تا ببینم چجوری میشه صدای های میدرنج رو از TDA گرفتم و صدای بیس یا ساب رو از STK و خوشم اومد
    اینم فایل های STK

و

و

و

و pcb
    http://www.up.98ia.com/images/sdcjh0d4lm8rnouz9z2.pdf
    همه فایلها رو از سایتش گرفتم براتون گذاشتم و همینو هم ساختم برا اولین بار بود با stk کار کردم و برا آخرین بار با آیسی اما کلی آیسی tda با وات های مختلف دارم که باید آبشون کنم
    حالا اگه بشه میخوام یک مدار ترکیبی با قدرت بالا تر با همچین چیزی بسازم یعنی آمپی بسازم که یک ساب و 4تا خروجی میدرنج داشته باشه با آیسی STK4231II که 2X100W خروجی داره که از قبل داشتم
    با یک STK دیگه واسه سابش اینو میخوام شما پیشنهاد بدین که چه STKایی برا سابش بزارم ؟
    و یک مدار خوب بازم واسه ساب و یک مدار تن کنترل برا 4231 که با مدار دیجیتالی که شما ساختین هماهنگ باشه
    بگین ممنون میشم :nice:
    چیزی که تو ذهنم بود رو به صورت عکس گذاشتم هرچی کم یا زیاده رو هم بهم بگین بازم ممنون میشم

و مسئله مهمتر که کنترلیش کنم
    و اینجا پای شما استادهای محترمی پیش میاد که چند وقتی هست که دارین رو این مسئله کار میکنین و به برنامه نویسی هم تسلط کافی دارین
    ببخشید که مطالب خیلی زیاد شد
    کوچیک همتون مجتبی :mrgreen:
    بی معرفت نیستما دیجیتال بلد نیستم درستش کنم برا همه میزارم تا استفاده کنن
    :bye
    و 2
    نوشته اصلی توسط hs67
    4231 قوی ترین STK یی هست که هنوز گیر میاد آیسی نازیه نزنی بسوزونیش!!!
    اگه از این آیسی میخوای برای مید استفاده کنی باید چند جفت میدرنج قوی با هم استفاده کنی تا نسوزن!!! 100 وات برای میدرنج خیلیه (وات STK مثل وات TDA نیست که الکی باشه شوخی نداره رحم نمی کنه به بلندگوها...)
    ضمن این که فکر نمی کنم آیسی در دسترسی فعلا تو بازار باشه که بتونه جوابگوی بیس برای همچین سیستمی باشه باید بری تو کار مدارای ترانزیستوری قوی(چون همون طور که میدونی معمولا آمپ ساب رو قوی تر از آمپ مید و توئیتر قرار میدن)
    من اگه جای شما بودم میرفتم سراغ یه جفت بلندگوی فول رنج توپ،یا یه کراس اور پسیو با یه جفت باند سه راهه مناسب،همین یه دونه آیسی اگه خوب تغذیه بشه برای مصرف خونگی خیلی زیاد هم هست...
    بهر جهت موفق باشید
    و3
    سلام به همه دوستای خوب
    hs67 :
    شما میگی که خیلی زیاده خوب 4231 رو واسه بیس بزارم و 4192 یا یک stk دیگه رو واسه میدرنج بزارم چطوره ؟
    و یک سوال دیگه اینجوریی که من میخوام بسازم درسته یا جور دیگه باید باشه ؟
    اگه راهنماییم کنی و اگه مداره خوبی واسه بیس داری برام بزاری ممنون میشم
    یا اگه تو سایتی جایی یا خودت یک نمونه بهم نشون بدی بهتره ، واسه این که از روش الگو بردارم :read:
    و4
    نوشته اصلی توسط hs67
    کوهساری جون نظر من همینه که یه دونه 4231 استفاده کنی و تو خروجی کراس اور پسیو استفاده کنی،اگه آمپو ساختی بگو تا بریم به مراحل بعد...
    و5
    نوشته اصلی توسط maziyar123
    کوهسار جون چه چیز خوبی میخوای بسازی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اصلا چی میخوای ؟؟؟
    و6
    نوشته اصلی توسط mebk1988
    2.1 مثل اسپیکرهای 3 تکه کامپییوتر که ورودی استریو وارد میشه (کانال چپ و راست) وبعد از میکس شدن و عبور از فیلتر پایین گذر تقویت میشه و به ساب متصل میشه :nice:
    5.1 هم که یعنی 1 ساب و 5 بلندگو(مثل سینمای خانواده)
    البته سیستم های 7.1 و 9.1 هم داریم :bye
    و7
    دوسسستای خوب سلام دوباره
    خیلی زود این دفعه جواب دادین ها
    خوب من 5-1 رو اگه با همین stkها بسازم چجوری میتونم بسازم
    این 5-1 ها چجوری کار میکنن یکم توضیح در باره مداراش میدین
    مازیار جان من اسم خودتو بیشتر دوست دارم و خودتم همچنین
    برا چی خودمو بزنم گناه نیستم
    من میخوام همه مدار رو یک پارچه در بیارم حتی منبع تغذیه مثل ضبط های سونی و ...
    میخوام یک چیز تمیزی بشه
    hs67 جون خوب یک جورایی آماده فیبرشو زدم اما هنوز وقت نکردم کاملترش کنم سوال : این پسیو یعنی چی ؟
    hs من اگه بخوام 5-1 رو بسازم یک دونه 4231 کافیه ؟
    بازم ممنون
    نظرتون چیه اینو مطلب رو ببریم یک جای دیگه ادامه بدیم یا
    :mrgreen:
    و8
    نوشته اصلی توسط hs67
    در مورد سیستم های 5.1 زیاد نمی تونم کمکت کنم منظور من سیستم های استریو بود (سیستم های 5.1 برای فیلم استفاده میشه،سیستم معمول و مناسب برای موسیقی همون سیستم استریو هست)بهرجهت 4231 دو کانال هست و به تنهایی نمی تونه برای یه سیستم 5.1 استفاده بشه...
    kohsarimog@gmail.com
    بهترین وسیله دفع دشمن ، ازدیاد دوستان است.
    [img width=133 height=100]http://up98.ir/uploads/145520093187291.jpg[/img]

پاسخ : ساخت آمپ با ICهای STK

hs67 جان منظورتون سیستم های دالبی هست درسته ؟
    همچین چیزیه نه

این سایت هم دیدم جالب اومد برام گذاشتم تا استفاده بشه
    http://www.omino.blogfa.com/
    به نظر من آمپ های دالبی هم که تو بازار هست فقط خروجی دالبی دستگاه رو میاد تقویت میکنه نه اینکه خودش حالت دالبی رو درست کنه ؟
    درست میگم ؟
    اگه حرف من درست باشه همچین مشکلی هم بر نمیخوریم نه ؟
    خوب منم نگفتم که به تنهای از 4231 استفاده کنم 2تا 4231 برای 4تا باند یا یک 4231برای یک ساب و 2تا STK دیگه که استریو باشن و وات و ولتاژشون هم خوانی با این سیستم دارن استفاده کنم
    حالا اگه شما دوستان شماره ای رو میدونین که بدرد این مدار میخوره رو پیشنهاد بدین
    پیشنهاد خودم 4192II هست
    شماها هم نظرتونو بگین
    HS67 جان راستی این سوال مارو جواب ندادی که پسیو چی هست ؟
    kohsarimog@gmail.com

دیدگاه

سلام
      اینم فایل های stk4231 که فعلا فقط فیبرشو زدم ولی قطعات روش نصب نشده
      stk4182 ساختم وخیلی ازش خوشم اومد که اونم گذاشتم براتون
      فقط یک خواهش صبر کنید من جواب بگیرم بعد ممکنه درست کار نکنه هزینه الکی نکنید شما پس صبر کنید

تمام فایل ها رو فشرده کردم تا آسون بشه
      http://www.up.98ia.com/images/8r4jskgp8gtu9f0v3h6.rar

فقط یک نکته یک فایل word و pdf هست که مثل همن یعنی جفتشون یکی هست من فایل pcbش رو با فتوشاپ برداشتم بخاطر همین اندازه هاش تغیر کرد و من به زحمت تونستم اندازه فیبر رو تقریبا درست کنم
      چون من به روش اتو کار میکنم فیبر رو هم به همین روش گذاشتم :redface: ایشالا که به مشکل بر نمیخورین
      الباقیه فایل هاشم که هست تو فایلی که من از سایت 320volt گرفتم یک فایل از pcbش گذاشته بود که من نرم افزارشو ندارم و نمیدونم با کدوم نرم افزاره و مجبور شدم از فتوشاپ استفاده کنم و اگه کسی میدونه با کدوم نرم افزاره اسم نرم افزار رو به ما هم بگید
      فعلا شب خوش
      :bye
      kohsarimog@gmail.com

دیدگاه

کوهی جون معمولا در سیستم 5.1دو جور ورودی براش تعبیه میکنن.
        1.به هر امپ یه ورودی میدن که در این روش 6تا ورودی داریSL-SR.FL.FL.SW.SENکه همین شش تا ورودی به خروجی سورس وصل میشه مثل دستگاه DVD اما بعضی از دستگاه ها این قابلیت رو ندارن و در فقط یه خروجی استریو دارن که برای حل این مشکل میان یه مدار براش میگذارن تا ورودی استریو را به 5.1 تبدیل کنه.
        اگر دیده باشید روی دستگاههای سینما خانوادگی یه کلید گذاشته و روش هم زده 2.1و5.1که میتونی نوع ورودی رو تعیین کنی.
        PCB مدارو داشتم در اولین فرست برات میگذارم .
        طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
        امروز رو کامل زندگی کن...
        (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

بله همون طور که gh.kh گفت اگه ورودی 5.1 نداشته باشین باید با استفاده از یه سری مدارات تقریبا پیچیده مثل پردازنده های صدا و ... صدای استریو رو به 5.1 تبدیل کنید ...
          پسیو هم یعنی منفعل(غیر فعال) که به یه دسته از قطعات و مدارات الکتریکی گفته میشه
          منظور از کراس اور پسیو همون مدارات شامل سلف و خازن هست که معمولا تو سیستم هایی که بیش از یک بلندگو دارند بین آمپ و بلندگوها قرار میگیره...
          رازي در کار نبود

دیدگاه

بیا داداش اینم چیزی رو که قولشو دادم.البته باید دقت کنب که برای مدار از تغذیه تک استفاده کرده من خودم هنوز تست نکردم از یه سایت خارجی گرفتم.
            http://wdl.persiangig.com/pages/down...ig.com/5.1.rar
            در ضمن مدار شماتیک هم داره که میتونه خیلی بهت کمک کنه.
            (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

سلام دست گلتون درد نکنه خیلی عالی بود
              نوشته اصلی توسط hs67
              بله همون طور که gh.kh گفت اگه ورودی 5.1 نداشته باشین باید با استفاده از [glow=red,2,300]یه سری مدارات تقریبا پیچیده مثل پردازنده های صدا و[/glow] ... صدای استریو رو به 5.1 تبدیل کنید ...
              منظور از کراس اور پسیو همون مدارات شامل سلف و خازن هست که معمولا تو سیستم هایی که بیش از یک بلندگو دارند بین آمپ و بلندگوها قرار میگیره...
              حالا اون مداری که گفتین رو میشه پیدا کردو ساخت
              gh.kh جون با چه نرم افزاری مدار رو طراحی کردن من فقط پروتیوس نسب دارم
              یک کوچولو دربارش میگی ورودی ها رو که فهمیدم خروجی ها رو درست متوجه نشدم
              merkez: این فکر کنم مال ووفر باشه
              woofer: خوب این که معلومه
              arka sol: اینهای پایین یعنی چی ؟ منظورم اینه که مثلا میدرنجه یا خروجی مثلا چپ یا راست و..
              arka sag: ؟
              on sag: ؟
              on sol: ؟
              دیگه گیر یک آدم ناشی چپی افتادین که از این چیزا رو زیاد نمیدونه
              خدایش نفهمیدم چین :redface:
              تو دلتون ازمن غیبت نکنین ها
              ممنون
              kohsarimog@gmail.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hs67
                بله همون طور که gh.kh گفت اگه ورودی 5.1 نداشته باشین باید با استفاده از یه سری مدارات تقریبا پیچیده مثل پردازنده های صدا و ... صدای استریو رو به 5.1 تبدیل کنید ...
                hsجان صدای دو کانال به هیچ عنوان نمیشه 6 کاناله کرد.اون مداری هم که شما فرمایش میکنید فقط یک توزیع کننده صوتیه که صدارو بین کانالها پخش میکنه.البته شرکت دالبی یک بار مداری ساخت که صدای 2 کانالو به 6 کانال تبدیل میکرد که به اندازه ای افتضاح بود که نسلش منقرض شد(مثلا توی فیلمی که صدای بازیگر باید از روبه رو شنیده بشه صدا از پشت سر یا طرفین به گوش می رسید)
                کوهساری جان اگه برای موزیک امپلی می سازی بهتره 1 استریو بسازی :wow:

دیدگاه

دادا لینک بالا اصلاح شد با ورژن پاینتر SAVEکردم .
                  خروجی هارو هم مشخص کردم.
                  در مورد فرموده MEBK جان هم اطلاع دقیقی ندارم اما این تقریبا همون مداری که در سیستمهای 5.1 ازش استفاده میکنن.
                  (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
                    hsجان صدای دو کانال به هیچ عنوان نمیشه 6 کاناله کرد.
                    این کارو با استفاده از پردازنده ها و با برنامه های مخصوص انجام میدن...
                    فکر می کنم حتی مدارات آنالوگ هم برای این کار طراحی و استفاده شده...
                    حتی فقط با یه سری آیسی ویژه هم این کار انجام میشه اما از لحاظ کیفیت سیستم های دارای پردازنده بهتر هستند
                    البته اگه منظورت اینه که سیستم 5.1 برای موسیقی کیفیت و کارائی سیستم استریو رو داره باهات موافقم،بنظرم 5.1 فقط برای فیلم مناسبه...
                    رازي در کار نبود

دیدگاه

چشم دوستان خوب منم استریو میسازم اما برای 4تا باند مثل ماشین همراه با یک ساب
                      اما میخوام یک چیز عالی از کار در بیاد
                      اینبار میخام فقط با stk کار کنم
                      من الان stk 4231ii , STK4192II ,STK4182II رو دارم ( از هرکدوم یکی ) :mrgreen:

gh.kh جان فکر کنم سئوال منو متوجه نشدی منظورم اینه که این مداری که گذاشتی چجوریه برای سیستم 5-1 درست شده یا نه واسه تفکیک صدا هست ؟
                      ممنون :nice:

kohsarimog@gmail.com

دیدگاه

کوهی جون مدار برا 5.1 درست شده . از همین مدار برا سینما خانوادگی های تو بازار هم استفاده میشه به این ترتیب که وقتی ورودی 5.1 در دسترس نباشه از قابلیت 2.1 استفاده میشه. که میشه همین مدار.
                        (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

gh.kh جون از دستم ناراحت شدی بخدا نمیدونم وگرنه سوال نمیکنم :cry2:
                          ممنون که جواب دادی
                          kohsarimog@gmail.com

دیدگاه

gh.kh جان میشه آمپ رو جوری طراحی کرد که هم بشه تو حالت استریو بشه باهاش کار کرد و هم 5-1
                            منظورم اینه که مثلا یک کلید واسه این دو حالت بزارم وقتی دستگاه استریو بود آمپ رو رو حالت استریو و زمانی که 5-1 بود رو اون حالت تنظیمش کنم :question:
                            kohsarimog@gmail.com

دیدگاه

سلام

من فکر میکنم با این مدار به نتیجه ی مطلوبی نرسید.

خروجی مدار رو نشنیدم ولی تو دستگاههای سینما خانگی که از سیستم 5.1 استفاده میکنن ، زمانی که حالت 5.1 را برای فایل MP3 (ورودی استریو) فعال کنید ، دو بلندگوی کناری به کار خودشون ادامه میدن و بلندگوی مرکزی رو حالت مونو صداهایی بین 1 تا 3 کیلو هرتز (نزدیک صدای انسان) را پخش میکنه و دو بلندگوی پشتی یه صدای گنگ و متغیر داره که به نظر محدوده ی فرکانسیش مدامآ در هر تغییر هست رو پخش میکنه.

این حالت تمام مفهوم موسیقی و کیفیت رو از بین می بره.

بهترین حالت صوتی تا زمانی که فایل صوتی استریو باشه2.1 هستش.

وگرنه با همین سیستم 5.1 زمانی که یه کنسرت کلاسیک 96 کیلوهرتزی با 384 کیلوبیت بر ثانیه با 6 کانال مجزا گوش کنید ، چون 6 کانال صوتی DTS یا DOLBY وجود داره ، دیگه از شنیدن استریو پشیمون میشین ولی الان نه...
                              دعاي خير از هر چيزي بهتر است...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X