اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو و تبادل نظر] راهنمای ساخت یک ربات پرنده آموزش بدید لطفا!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[گفتگو و تبادل نظر] راهنمای ساخت یک ربات پرنده آموزش بدید لطفا!!

سلام دوستان
    بنده و دوستم قصد داریم یک ربات پرنده بسازیم اما هیچ اطلاعی از نحوه ساخت پرنده و روبات نداریم!
    حالا سوال من این هست که می شه در حین ساخت این اطلاعات را هم یاد گرفت زمانی که پیش بینی می شه که ما یک ربات بسازیم چه قدر می باشد!؟
    در ضمن برای ساخت یک quadrotor چه وسایل و هزینه هایی نیاز هست !!؟؟

پاسخ : راهنمای ساخت یک ربات پرنده آموزش بدید لطفا!!

سلام

من این توضیحات رو توی تاپیک های دیگر که در مورد این موضوع بودند هم گزاشتم ولی باز هم تکرار میکنم
    من کوادکوپتر خودم در حال تکمیل است که تصاویر و توضیحاتش رو در زیر گزاشتم
    اگر مشکل یا سوالی داشتید من در خدمت هستم

با سلام

دوستان به کجا رسیدند
    من خودم دارم یک کوادکوپتر میسازم
    یکم در مورد کوادکوپتر در زیر توضیح دادم

__________________________________________________ __________________________________________________ __________
    با سلام

کوادکوپتر یا ربات پرنده :
    هر ربات از 3 بخش اصلی تقسیم می شود :
    1 . مکانیک
    2 . الکترونیک
    3 . برنامه نویسی یا نرم افزار

1 . مکانیک :
    مکانیک کوادکوپتر ها به صورت ساده از 4 قسمت برای نصب موتورها و قسمتی برای نصب مدار الکترونیکی و قسمتی برای نصب باتری و قطعات دیگر مانند گیرنده و ... و قسمتی برای نصب دوربین که این قسمت معمولا به صورت مانت دوربین 2 محوره طراحی می گردد که از لرزش های حاصل از موتور ها و عوامل محیطی دیگر ، بر تصویر ضبط شده تاثیر نگزارد
    بیس اغلب فریم ها برای کوادکوپتر معمولا به صورت + می باشد و یا می توان به صورت چهار چوب به صورت # طراحی کرد
    بهترین گزینه برای ساخت بدنه کوادکوپتر استفاده از فیبرکربن میباشد که به دلیل موجودیت کم ، از آلومینیوم و یا چوب برای بیس و برای جایگاه نصب موتور و مدار و ... از پلکسی و یا فایبرگلاس (فیبر مدار چاپی) برای این منظور استفاده می شود
    جزء دیگر مکانیک کوادکوپتر ها ، ملخ می باشد که دارای 2 مشخصه گام و سایز است که نسب به موتور انتخاب می شود و با دریافت کردن دیتاشیت موتور می توانید ملخ های معرفی شده برای استفاده با موتور مورد نظر را مشاهده نمایید

2 . الکترونیک :
    مدار الکترونیکی (فلایت کنترلر) که برای کنترل موتور ها و تنظیم سرعت آنها نسبت به داده های دریافتی از سنسور ها و گیرنده رادیوکنترلر و ماژول ها و ...

××× برای شروع کار می توانید از برد فلایت کنترلر سورس باز KKMulticopter استفاده کنید که به رادیوکنترلر 4 کاناله و 3 عدد جایرو برای Yaw و Pitch و Roll و قابلیت کنترل 6 موتور را دارد برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت PCB برای ساخت مدار و ... فریمور و ... به سایت http://kkmulticopter مراجعه نمایید

سنسور ها و ماژول هایی که در فلایت کنترلر ها استفاده می شود مانند :
    1- جایرو : برای اندازه گیری شتاب خطی می باشد
    2- سنسور شتاب سنج : برای اندازه گیری شتاب زاویه ای می باشد
    3- GPS
    4- فرستنده گیرنده
    5- بارو متر
    6- میدان سنج مغناطیسی
    7- فاصله سنج
    و ...

××× به دلیل هزینه بالای جایرو ، برای کمتر شدن هزینه ساخت از جایرو های موجود در دسته بازی کنسول Wii با نام Wii Monition Plus استفاده می شود

اسپیدکنترلر :
    مارک های چینی موجود در بازار که از کیفیت خوبی نیز برخوردار است مانند TowerPro و MyStery و DualSky و HobbyWing
    برای استفاده در کوادکوپتر معمولا از اسپیدکنترلر های 30 آمپر استفاده می شود که قیمت های تقریبی به صورت زیر است :
    1 . MyStery 30A : قیمت 33000 تومان
    2 . TowerPro 30A : قیمت 26000 تومان
    3 . HobbyWing 30A : قیمت 37000 تومان

مشخصات اسپیدکنترلر ها :

1 . رنج جریان های مورد نیاز برای بلند شدن پرنده از زمین از 15 آمپر به بالا شروع می شود و خیلی عادی است اگر پرنده شما در لحظاتی 30 آمپر هم مصرف نماید ساخت این مدار با این توانایی آمپر دهی چقدر هزینه دارد ؟

2 . باطری یکی از قطعات گران قیمت روی پرنده است ( در بسیاری از موارد گرانترین قطعه است اگر با رنچ قیمت آشنا نیستید به عنوان مثال یک باطری 3 سل با 2200 میلی آمپر ساعت و 25c در حدود 60 الی 70 هزار تومان قیمت دارد ) پشن های حفاظتی که در هنگام تخلیه و حد مینیمم ولتاژ باطری باید لحاظ شود توسط اسپید کنترلر قابل برنامه ریزی است تا از آسیب باطری جلوگیری شود!
    ××× اینجانب خودم یک باتری 25000 تومانی رو با شارژ و تخلیه نامناسب از دست دادم ×××

3 . رزولیشن اسپید کنترلر ها به مفهوم کمترین بازه تغییرات عرض پالس سیگنال PWM ورودی که توسط اسپید قابل درک است و دیده می شود بطور قابل قبولی کم است!

4 . کالیبراسیون اسپید کنترلر ها برای مینیمم و ماکسسیمم سرعت برای یک موتور قابل برنامه ریزی است

6 . برای انواع موتور ها با تعداد قطب های مختلف قابل برنامه ریزی است

7 . تنظیماتی همچون Brake,Battery type,Rotation reverse,Soft start,Under voltage,Timing,Frequency,Active RPM Control
    مانند تنظیمات برای انواع باتری ها و تنظیمات فرکانس و .... که این قابلیت ها توسط رادیوکنترلر و بوق هایی که توسط اسپیدکنترلر تولید میشود ، قابل تنظیم است

و بسیاری از امکانات دیگر ....

رادیوکنترلر :
    برای شروع می توانید از رادیوکنترلر با قیمت کم استفاده کنید که نمونه زیر مناسب می باشد :
    WFLY 4 Channel 2.4Ghz
    این مدل رادیو کنترل 4 کانال است و در فرکانس 2.4 گیگاهرتز می باشد و در جعبه آن رادیو کنترل و ریسیور موجود است.

باتری :
    باتری باید متناسب با نوع موتور انتخاب شود (مراجعه به دیتاشیت موتور)
    باتری های مورد استفاده در کوادروتور باتری های لیتوم پلیمر Li-Po و با آمپر متوسط بین 2000 تا 2500 میلی آمپر و 3 سل و میزان تخلیه و دشارژ بین 20c تا 30c انتخاب می شود که باز هم لازم به ذکر است که باتری باید متناسب با موتور مورد استفاده انتخاب شود (مراجعه به دیتاشیت موتور)
    قیمت متوسط بین 50000 تومان تا 80000 تومان می باشد

××× لازم به ذکر است که از شارژر ها و بالانسر های مخصوص استفاده نمایید
    شارژر های IMAX مدل B6 (مولتی شارژر) یا (شارژر همه منظوره) با قیمت تقریبا 70000 تومان

3 . برنامه نویسی یا نرم افزار :
    فریمور های مورد استفاده در برد KK و اپتیمایز شده برای جایرو های Wii را می توانید از لینک زیر دریافت نمایید :

با سپاس

__________________________________________________ __________________________________________________ __________________
    سلام

این هم کوادکوپتر من :
    ولی باز هم نیاز به تکمیل دارد به خصوص قسمت الکترونیک و فلایت کنترلر که سعی می کنم پس از پایان کار ، تصاویر و به یاری خدا و دوستان ، فیلم پرواز رو هم بگزارم

توضیحات :
    مد +
    باطری 3 سل 4400mA
    موتور Emax BL2215/20
    اسپیدکنترلر MyStery 30A
    فلایت کنترلر KKMultiCopter v6
    رادیوکنترلر FMS Fly 4ch 2.4Ghz
    فاصله شفت تا شفت 46cm

با سپاس
    جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۰۶:۳۷ ۱۳۹۵/۰۳/۱۶. دلیل: نظم بخشیدن به متن
    http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

دیدگاه

سلام.ممنون از مطالب خوبتون.میخواستم در مورد جایرو های مدار kk بیشتر بدونم.توی مدار شماتیک نوع جایرو ENC-03R نوشته شده که SMD هست.این جایرو باید روی یک برد دیگه قرار بگیره و بعد به برد اصلی متصل بشه؟لطفا راهنمایی کنید!باتشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soodi
        این هم کوادکوپتر من :
        ولی باز هم نیاز به تکمیل دارد به خصوص قسمت الکترونیک و فلایت کنترلر که سعی می کنم پس از پایان کار ، تصاویر و به یاری خدا و دوستان ، فیلم پرواز رو هم بگزارم

توضیحات :
        مد +
        باطری 3 سل 4400mA
        موتور Emax BL2215/20
        اسپیدکنترلر MyStery 30A
        فلایت کنترلر KKMultiCopter v6
        رادیوکنترلر FMS Fly 4ch 2.4Ghz
        فاصله شفت تا شفت 46cm

با سپاس
        Soodi جان عکس هایی که گذاشتی خراب شده. میشه درستش کنی تا ببینم شاید چیزی یادگرفتیم :biggrin:

راستی نگفتی چه جوری دیتای رادیو رو می خوانید؟
        همواره يادمان باشد:
        1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
        2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
        3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

راستی یه سری فیلم آموزشی ساخت عملی ربات پرنده در لینک زیر موجود است مشاهده آنها می تواند مفید باشد.

البته زبان اصلی هست.

http://roboticngo.com/?s=QuadRotor&btnSubmit=
          همواره يادمان باشد:
          1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
          2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
          3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

http://www.royak.ir/images/fly-robot6.rar

به لینک زیر مراجعه کنید
            هيچ چيز خراب نيست...حتي ساعت از کار افتاده ي روي ديوار نيز در روز 2بار ساعت را درست نشان ميدهد. توماس اديسون

دیدگاه

فقط هرکی تونس این رباتو درست کنه خبر من بده تا اجازه پرواز بهش بدم مگرنه نرفته هوا میزننش :biggrin: :job:

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان

میخواستم بدونم این موتورایی که واسه ربات کواد رتور بکار میره چند هزار دورند و در حالت حداکثر سرعتشون چقدر جریان میکشن ؟
                مهم نیست که چه مدرکی دارید ، مهم این است که چه درکی دارید ...

دیدگاه

سلام

این موتورها دورشون با kv اندازه گیری میشه
                  ولی مثلا bl2215 حدود 30000 دور در دقیقه میزنه
                  جریان کشی هم بستگی به ملخ و شرایط محیطی داره

دیدگاه

با سلام
                    ممنونم از توجهت
                    مثلا همین پرنده های چهار موتوره معمولی که اندازشون متوسطه ، تقریبا نیم متر در نیم متر هستن جریان کشی هر موتور به طور میانگین چقدره ؟
                    اون باطری که باید استفاده بشه واسه این کار باید بتونه چه جریانی بده ؟
                    در ضمن قیمت این موتورها در حال حاضر دور و بر چنده ؟

دیدگاه

سلام

قیمت موتور ها دور و بر 80 هزار هست هر دونه ای
                      باطری هم باز هم بستگی به توان موتور و ... داره ولی حدودا 2200 میلی آمپر انتخاب میکنن با ظرفیت تخلیه 30c یعنی جریان دهی حدود 70 آمپر
                      موتور ها هم حدودا هر کدوم 15 آمپر یا بیشتر میکشن

دیدگاه

ببخشید از اینکه زیاد سوال میپرسم و ممنونم ازت که کامل و با حوصله جواب میدی
                        میگم وقتی روی باطری نوشته که 2.2 امپر میتونه بده پس 10c و 20c و 30c و . . . واسه چیه ! ؟
                        خوب نمیتونن همون اول بنویسن مثلا 70 امپر میتونه بده ؟

دیدگاه

سلام

خواهش میکنم
                          خوب اون که مینویسن 2200mA اون آمپراژ واقعی باطری هست که میتونه تامین کنه ولی اون 30c ظرفیت تخلیه ی باطری هست مثل یک تانک آب که 2200mA توش آب هست ولی شیر خروجیش 30c میتونی ازش آب بکشی ولی مثلا یه تانک هست که اون هم 2200mA آب توش هست ولی شیرش 10c میتونی ازش آب برداری ، پس کمتر میشه ازش آب برداشت ، ولی توجه کن که تانک ما یا باطری ما همون 2200mA آب رو داره

برای همینه که باطری های 2200mA که روی کوادکوپتر میبندن خیلی داغ میشه و باد میکنه و خیلی زور بزنه 7 دقیقه بیشتر پرواز نمیکنه !!!!!

دیدگاه

دوستان سلام
                            من یه موتور بنزینی 50 سی سی خریدم ومیخوام باش یه هلیکوپتر بزرگ بسازم از دوستانی که تو این کار تجربه دارن لطفا راهنمایی بفرماین . تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soodi
                              برای همینه که باطری های 2200mA که روی کوادکوپتر میبندن خیلی داغ میشه و باد میکنه و خیلی زور بزنه 7 دقیقه بیشتر پرواز نمیکنه !!!!!
                              با سلام
                              با این اوصاف باطری عمر زیادی نداره که !
                              این که به صرفه نیست ! یعنی بعد چند بار استفاده از کوادکوپتر باید باطری رو عوض کرد !!
                              قیمت باطری هم که سر به فلک میکشه
                              هلیکوپترای مدل تک ملخه معمولی چی ؟ اندازه متوسطشون اونا هم مصرفشون زیاده ؟
                              در ضمن حتما برای ساخت هلیکوپتر ( چه تک ملخه معمولی و چه کواد ) باید از موتورهای براشلس استفده کرد و نمیشه از موتورهای دی سی سرعت بالا استفاده کرد ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X