اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در راه اندازی آی سی 74HC595

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در راه اندازی آی سی 74HC595

سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
    من از این آی سی در ساخت تابلو روان میخام استفاده کنم. چندین بار داخل انجمن گشتم اما نتونستم مطلب بدرد بخوری در رابطه با کار این شیفت رجیستر پیدا کنم. البته چندتا مطلب مفید پیدا کردم اما باز هم نتونستم باهاش کار کنم. خواهشمندم منو در این رابطه راهنمایی کنید. فقط لطف کنید خیلی دقیق و به صورت یه الگوریتم فارسی پله به پله برام توضیح بدید که مثلا برای ارسال یه بایت به این شیفت رجیستر باید چه پایه هایی صفر بشه و چه پایه هایی یک. اگه امکانش هست یه تایع به زبان C هم برام بگید تا ارسال یک بایت به این آی سی رو به طور کامل نشون بده و اون رو برام تحلیل کنید.
    با تشکر فراوان
    :applause:

پاسخ : راهنمایی در راه اندازی آی سی 74HC595

این آی سی 2 تا پایه کلاک داری یک دیتا .
    شما دیتارو بیت به بیت به پایه دیتا میدید و به همراه هر بیت که به پایه دیتا میدید یک کلاک به پایه کلاک 1 میزنید . کدی که شما برای آی سی فرستادید توی خروجی به شرطی ظاهر میشه که یک کلاک هم به پایه کلاک 2 بزنید.
    این برای اینه که دیتای ارسال شده به 74595 اگه مستقیم توی خروجی شیفت پیدا کنه توی تابلو یک شبه پیدا میشه .
    پایه 10 باید به vcc متصل کنی و فکر کنم پایه 13 باشه اونم به زمین وصل کن.
    توی پروتئوس میتونی شبیه سازیش کنی البته توی ورژن 7.8 نمیدونم چرا جواب نمیده ولی توی ورژن 7.7 به پائین قشنگ جواب میده
    \
    {خلاف قوانین - حذف شد}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آقاجون
      این آی سی 2 تا پایه کلاک داری یک دیتا .
      شما دیتارو بیت به بیت به پایه دیتا میدید و به همراه هر بیت که به پایه دیتا میدید یک کلاک به پایه کلاک 1 میزنید . کدی که شما برای آی سی فرستادید توی خروجی به شرطی ظاهر میشه که یک کلاک هم به پایه کلاک 2 بزنید.
      این برای اینه که دیتای ارسال شده به 74595 اگه مستقیم توی خروجی شیفت پیدا کنه توی تابلو یک شبه پیدا میشه .
      پایه 10 باید به vcc متصل کنی و فکر کنم پایه 13 باشه اونم به زمین وصل کن.
      توی پروتئوس میتونی شبیه سازیش کنی البته توی ورژن 7.8 نمیدونم چرا جواب نمیده ولی توی ورژن 7.7 به پائین قشنگ جواب میده
      \
      از لطف شما خیلی ممنونم
      من میرم این الگوریتمو پیاده کنم ببینم چی میشه.

دیدگاه

از دوستان دیگه باز هم اگه اطلاعاتی دارید در اختیار من بزارید
        ممنون

دیدگاه

سلام
          این آیسی دو تا پالس میخواد
          یکی برا قسمت شیفتش که دیتا روی هر پایه output رو یدونه میفرسته جلو

یکی دیگم برای انتقال دیتا از storage به output ینی با اعمال یه پالس دیتای روی storage میره رو خروجی
          مثلا شما تو خروجی(QA...QH) یه چیزایی داری، حالا هرچی :redface:
          تا وقتی که پاس شیفت رو میدی ،خروجی تغییری نمکنه! وفقط دیتا تو storage جا به جا میشه، به محض اینکه یه پالس روی پایه ی انتقال دیتا( از storage به output) اسمشو یادم نمیاد بدی ، خروجی تغییر میکنه :nice:

یه نکتم اینکه این دوتا پالس با هم 180 درجه اختلاف فاز دارن :agree: یکیشون اول صفر هس بعد 1 میشه و اون یکی برعکس
          تو دیتا شیت همه ی اینا رو قشنگ گفته! :applause:
          پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

به این شماتیک دقت کنید شما با این ترکیب مقدار زیادی خروجی از پورتها خواهید داشت بیشتر از هر نوع ای سی دیگری
            بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

اگر شما رود ردیف PORT هشت لاین داشته باشی و رود ردیف PORTL هم هشت لاین میتونین 64 لامپ رو فرمان بدین
              بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X