ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  2007/06/15
  11
  0

  موسيقي الكترونيكي

  موسيقي الكترونيكي چيست؟
 2. #2
  2007/06/15
  11
  0

  پاسخ : موسيقي الكترونيكي

  موسيقي بدون ساز

  برخلاف تصور عموم كه آغاز موسيقي الكترونيك را به دههآ*هاي 30 و 40 ميلادي به ويژه دوران پس از جنگ جهاني دوم نسبت ميآ*دهند، اين موسيقي مربوط به اواخر قرن نوزدهم است.

  عدهآ*اي نيز اشخاصي چون ژان ميشلآ*ژار و يا كارل هاينس اشتوكهاوزن را بنيانگذاران اين نوع موسيقي ميآ*دانند در صورتي كه اولين كنسرت موسيقي الكترونيك جهان سالها قبل از تولد اين افراد و در سال 1877 ميـلادي تـوسط اِليشا گِرِي (Elisha Gray) مخترع معروف اجرا شده است. اولين ساز الكترونيك جهان نيز برخلاف تصور عموم توسط خود اليشا گري ساخته شده و نام آن را مخترع دستگاه «تلگراف هارمونيك» گذاشته است. (شهرت اشخاصي چون ژان ميشلآ*ژار و اشتوكهاوزن نه به خاطر كشف اين موسيقي كه به خاطر نوآوريآ*هايي است كه در اين موسيقي ايجاد كردند.)

  اليشا گري 2 سال قبل از ساخت اين دستگاه كشف كرده بود اگر يك لوله باريك فولادي مرتعش را در مداري متشكل از آهنآ*رباي الكتريكي و كليد تلگراف قرار دهد، با بستن مدار توسط كليد آوايي موسيقي مانند از آهنآ*ربا شنيده خواهد شد. به طور تصادفي اين دستگاه به مثابه يك اسبابآ*بازي توسط خواهرزاده گري براي متعجب ساختن دوستان خود به كار گرفته شد. اين كودك دريافته بود اگر يكي از دو سر سيمآ*پيچ ثانويه لاي درز وان حمام قرار دهد و انتهاي آن را در دست بگيرد، هنگامي كه دست ديگر را به بدنه وان حمام بكشد، صدايي شبيه صداي شيهه اسب از وان حمام شنيده خواهد شد. اين پديده كودكان را كاملاً هيجانآ*زده كرده و آنها را وادار به فرياد كشيدن ميآ*كرد. گري با شنيدن صداي كودكان جريان را متوجه شد. شخصاً دستگاه را امتحان كرد و دريافت كه اگر محكمآ*تر و يا با فشار بيشتري به وان حمام دست بكشد صدا بلندتر ميآ*شود. گري با تغيير فركانس انتشار لوله و يا كم و زياد كردن آن، صداهاي متغير ديگري را شنيد. اختراع خود را ارتقاء داد و به جاي وان حمام از يك ويلن استفاده كرد. اين كشف جالب توجه نهايتاً به ساخت اولين تلگراف موزيكال انجاميد. گري توانست با بهرهآ*گيري از تعدادي نوسانآ*ساز گستره صوتي 2 اكتاوي را از محل اوليه انتقال دهد. اما به همين مقدار راضي نشده به فكر انتقال يك ركورد و يا تعداد زيادي نت افتاد. اولين ساز الكترونيك جهان با تكميل اين دستگاه يعني 8 نوسانآ*ساز كه با يك رديف پيانو كنترل ميآ*شد، به سرانجام رسيد.

  گري اين اختراع را تكميل كرد و همين دستگاه را به صورت رديفآ*هاي كليد پيانو با 2 اكتاو مـجزا و با نام تلـگراف هارمونيك روانه بـازار كرد و نهايتاً در سال 1877 اولين كنسرت موسيقي الكترونيك را با همين دستگاه (كه به شدت مورد توجه عموم قرار گرفته بود) اجرا كرد.

  در اوايل قرن بيستم موسيقي نو با پشتوانه تجربيات گسترده در زمينه موسيقي پا به عرصه حيات گذاشت. از خصوصيات اين موسيقي دور شدن از ريتم و فرم و شكستن قواعد رنگآ*بندي موسيقي بود. بعد از جنگ جهاني دوم و پيدايش مدلآ*هاي تكميل شده و بالغآ*شده اختراع گري دستگاهآ*هاي مولد صداي عصر مدرن ساخته شدند و موسيقي الكترونيك هويتي جديآ*تر و علميآ*تر يافت. گرايش خاص عموم به موسيقي تكآ*رنگ (آتونال) معطوف شد و با تلاش افرادي چون كارل هاينس اشتوكهاوزن، موسيقي الكترونيك در قالب يك مكتب بنيانآ*گذاري شد.

  موسيقي الكترونيك از لحاظ فرم تك مووماني است و برخلاف عادت معمول اجراكننده يا نوازندهآ*اي ندارد. بلكه آهنگآ*ساز موسيقي الكترونيك با ادوات صداسازي (Noise)، (Voice) و (Sound) و تغييرات الكترونيكي موزيك خود را به ثمر ميآ*رساند. توليد نوارهاي مغناطيسي، ساخت دستگاه سيتيآ*سايزر از تحولات عظيم اين دوران بود. جان كيج از هنرمندان پيشتاز اين موسيقي است. در سالآ*هاي اخير كامپيوتر نيز به اين جمع اضافه شده و كمك به نرمآ*افزارهاي استوديويي كار را به جايي رساند كه حتي در يك اتاق ميآ*توان يك استوديوي كامل را ايجاد و بهرهآ*برداري كرد. نياز به شنيدن اصوات جديد در اكثر زمينهآ*هاي هنر موسيقي به خصوص در سينما روزآ*بهآ*روز دستگاهآ*ها و امكانات تكميلآ*شدهآ*تري را روانه بازار ميآ*كند. از دهه 80 با توجه به پيشرفت تكنولوژي و ساخت دستگاهآ*هاي الكترونيك هوشمند و ايجاد امكان برقراري گفتآ*گو بين آلات و ادوات موسيقي و دستگاهآ*هاي الكترونيك دوران شكوفايي، بالندگي و اوج موسيقي الكترونيك آغاز شد. ديآ*جيآ*ها و دستگاهآ*هاي مربوط به آنها نيز از تأثيرات اين آلات و ادوات و نياز به تجربيات جديد در موسيقي است. موسيقي الكترونيك نيز مثل تمام پديدهآ*ها و مكاتب جديد همواره با مخالفتآ*ها و انتقادهاي فراواني در دنيا و حتي ايران دست به گريبان بوده است. اما آهنگآ*سازان و هنرمندان بسياري نيز با تلفيق آلات موسيقي الكترونيك با ساير ادوات و تلفيق سبكآ*هاي مختلف، سبكآ*هاي نوين و جديد را معرفي كردهآ*اند.

  از معروفآ*ترين اين افراد ميآ*توان به: ژان ميشلآ*ژار (كه در ايران با آلبوم اكسيژن بين عموم معروفيت يافت)، كيتارو (كه اكثر ايرانيان او را با ساخت آهنگ مجموعه راه ابريشم ميآ*شناسند)، ونجليس (آهنگآ*ساز فيلم كريستف كلمب)، ياني (همكاري او با شهرداد روحاني در كنسرت اكروپوليس او را به محبوبيت بالايي در ايران رساند) تنها مثالآ*هايي از افراد بيآ*شماري هستند كه در اين وادي شهرت و محبوبيتي خاص يافتهآ*اند. سالآ*ها قبل در دهه 60 شمسي در ايران شركت بانگ آلبومي به نام موسيقي به روايت كامپيوتر را منتشر ساخت كه ميآ*تاوان گفت اولين آلبوم موسيقي الكترونيك بود كه به شكل رسمي در ايران مجوز نشر گرفته و روانه بازار شد. به رغم مخالفتآ*ها و انتقادات اين موسيقي در حال حاضر در ايران نيز پيروان خاص و پرشماري پيدا كرده است.

  مشهورترين آهنگآ*ساز ايراني كه آثار بسيار زيبا و ماندگاري با بهرهآ*گيري از امكانات الكترونيك در سبكآ*هايي چون كلاسيك و حتي پاپ به ساخت موسيقي فيلم پرداخته، مجيد انتظامي است كه موسيقي فيلمآ*هايي چون ترن، از كرخه تا راين، بوي پيراهن يوسف و موسيقي سريالآ*هايي مانند سريال گرگآ*ها را ساخته است.

  منبع: روزنامه همشهري (دوشنبه 27 فروردين 1386)
  نوشته: عليرضا ايرانيآ*نژاد
 3. #3
  2007/07/14
  تبريز
  107
  7

  پاسخ : موسيقي الكترونيكي

  سلام مهرداد جان
  مطلب فوق العاده جالب بود
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوعات مشابه

 1. آمپلي فاير ، صوتي ، موسيقي
  توسط milad در انجمن مدارات صوتي
  پاسخ: 33
  آخرين نوشته: 2015/12/22, 19:25
 2. درخواست معرفي ماژول ارسال و دريافت صدا (موسيقي) استريو با فرکانس 2.4G
  توسط 6300i در انجمن ماژول های RF - ISM Band و بلوتوث
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2015/11/18, 18:11
 3. علايم الكترونيكي
  توسط hamid67fathi در انجمن مفاهیم پایه برق و الکترونیک
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2015/10/23, 11:47
 4. چشم الكترونيكي
  توسط mohammady.teh در انجمن سنسورها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2009/10/31, 21:52
 5. ساخت موسيقي به كمك avr
  توسط zahra torbt در انجمن میکروکنترلرهای AVR
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2009/04/27, 20:12

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •