اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تحلیل مدار به زبان ساده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تحلیل مدار به زبان ساده

سلام

دوستان اگر لطف کنید و 2 مدار پایین رو برای من به زبان ساده تحلیل کنید ممنون می شوم
    چون با مدارات آنالوگ آشنایی ندارم و با میکروکنترلر ARM کار می کنم !!!

ممنون
    http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

پاسخ : تحلیل مدار به زبان ساده

اون مدار اولیه :
    یه مدار چشمک زن با ترانزیستور هست.
    که با فرمول میتونیم فاصله زمانی بین چشمک زدنش رو کم و زیاد کنیم.
    R*c=آ

وقتی که کلکتور یک ترانزیستور 0 میشه(زمین).خازنی که منفیش به کلکتور این ترانزیستور وصل شدست از طریق این اتصال و مقاومت 100 کیلو شروع به شارژ شدن می کنه زمان شارژ شده هم میتونی با همون فرمول بالا حساب کنی.تو این مدت زمان خازن دومیه در حال دشارژ شدنه. زمان دشارژ شدن این خازن LED ای که به کلکتور ترانزیستورمربوط به این خازن هست
    روشن می مونه تا موقعی که این خازن به طور کامل دشارژ بشه / بعد از دشارژ کامل ثابت زمانی(5تا) خازن دوباره شروع به شارژ شدن می کنه / تو این مدت LED مربوط به این خازن خاموشه
    در واقع یک خازن که دشارژ می شه بیس ترانزیستور وصل شده به این خازن تحریک میشه و منفی LED متصل به این ترانزیستور درست میشه .تو این مدت زمان خازن دیگر که منفیش به منفی همین LED و کلکتور ترانزیستور دیگر وصل شده شروع به شارژ شدن می کنه .بعد اینکه کامل شارژ شد بیس ترانزیستور وصل شده به اون تحریک میشه و ترانزیستور قبلی که دشارژ شده قشروع به شارژ شدن میکنه واین پروسه پشت سر هم به صورت متناوب انجام میشه .
    با اون فرمول بالا هم میتونیم زمان خاموش روشن شدن رو کنترل کنیم - یعنی هر چی مقدار ثابت زمانی کمتر بشه سریعتر چشمک می زنه و .................

مدار دومیه:
    اینم یه چشمک زنه - حالا با این تفاوت که با آیسی پالس هاشو درست میکنه
    پالسها با پایه های 1و2 درست میشه .فاصله زمانی بین پالس هم با اون مقاومت 10 کیلوییه و خازنیکه به پایه یک وصل شدست درست میشه حال خروجیش هم به بیس ترانزیستور وصله (همنطور که میدونی با پالس حالا با هر فاصله زمانی ترانزیستور رو خاموش روشن میکنه (همین باعث روشن خاموش شدن ترانزیستور و در نتیجه روشن خاموش شدن LED میشه))
    در ضمن او پایه 3و4 پالس های منفی درست میکنه به منفی ال ای دی میده!
    من زیاد توضیح دادنم خوب نیست - امیدوارم که متوجه توضیحم شده باشی. :biggrin:
    [img width=65 height=100]http://s1.picofile.com/file/7243484622/untitled.bmp[/img]

دیدگاه

سلام

خیلی خیلی ممنون از توضیحاتتون ولی همانطور که اشاره کردم زیاد با مدار آنالوگ آشنا نیستم
      الان یه چیز هایی فهمیدم که :
      هنگامی که یک پالس به پایه بیس ترانزیستور اعمال شود یا بیس ترانزیستور 1 شود آنگاه ترانزیستور جریان و ولتاژ اعمال شده به امیتر رو به کلکتور متصل می کند یعنی مانند سوئیچ عمل می کند و مدار رو متصل میکند
      حالا ما ولتاژ 5v رو به صورت دائم به LED متصل کردیم که برای روشن شدن LED فقط نیاز به منفی داریم تا LED روشن شود که ما منفی رو با ترانزیستور کنترل میکنیم
      برای اینکه LED ما چشمک زن شود باید ترانزیستور به صورت متناوب قطع و وصل شود که این کار با شارژ و دشارژ شدن خازن صورت میپزید

*** فقط من توی این موندم که چطوری باید خازن رو شارژ و دشارژ کنم ؟؟؟

باز هم تشکر بسیار فراوان از توضیحاتتون

اضافه شده در تاریخ :
      نوشته اصلی توسط Soodi
      سلام

خیلی خیلی ممنون از توضیحاتتون ولی همانطور که اشاره کردم زیاد با مدار آنالوگ آشنا نیستم
      الان یه چیز هایی فهمیدم که :
      هنگامی که یک پالس به پایه بیس ترانزیستور اعمال شود یا بیس ترانزیستور 1 شود آنگاه ترانزیستور جریان و ولتاژ اعمال شده به امیتر رو به کلکتور متصل می کند یعنی مانند سوئیچ عمل می کند و مدار رو متصل میکند
      حالا ما ولتاژ 5v رو به صورت دائم به LED متصل کردیم که برای روشن شدن LED فقط نیاز به منفی داریم تا LED روشن شود که ما منفی رو با ترانزیستور کنترل میکنیم
      برای اینکه LED ما چشمک زن شود باید ترانزیستور به صورت متناوب قطع و وصل شود که این کار با شارژ و دشارژ شدن خازن صورت میپزید

*** فقط من توی این موندم که چطوری باید خازن رو شارژ و دشارژ کنم ؟؟؟

باز هم تشکر بسیار فراوان از توضیحاتتون
      درسته ؟؟؟؟؟؟
      http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

دیدگاه

سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من یه کتاب می خواستم که مدار ها رو به صورت پایه و ساده تحلیل کنه از ابتدا اگه کسی میدونه خواهشا کمکم کنه ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yama2yo
          سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من یه کتاب می خواستم که مدار ها رو به صورت پایه و ساده تحلیل کنه از ابتدا اگه کسی میدونه خواهشا کمکم کنه ممنون
          چه مقطعی هستین؟
          رشتتون چیه؟
          گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

راستش رشتم تجربی هست ولی دوست دارم الکترونیک رو یاد بگیرم و همچنین ساخت مدار ها رو که از پایه اموزش بده مثلا همین قطعات مثل خازن نمی دونم ترانزیستور توی مدار ها چگونه کار میکنن خیلی ممنون از اینکه جواب میدین

دیدگاه

از کتابهای انتشارات چرتکه استفاده کن.
              ساده و روان !

دیدگاه

بازم ممنون مرسی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soodi
                  سلام

دوستان اگر لطف کنید و 2 مدار پایین رو برای من به زبان ساده تحلیل کنید ممنون می شوم
                  چون با مدارات آنالوگ آشنایی ندارم و با میکروکنترلر ARM کار می کنم !!!

ممنون
                  ببخشید مدار رو کجا پیوست کردین؟

دیدگاه

سلام خسته نباشید یه چند تا سوال داشتم 1-چطور می تونم برد رادیو کنترل رو زیاد کنم اخ یه رادیو کنترل دارم برد کمه مثلا تا 50متر چطور میشه زیادش کرد 2-توی مقاومت های smd بعضی هاشون کد یا شماره ندارن مثلا فقط به رنگ خاکستری نارنجی و.. هستن چطور میتونم مقدار ظرفیت شون رو بدونم مرسی .

دیدگاه

1-یکم پیچیدست. البته بستگی به فرستنده و گیرندت داره
                      2-اونایی که خاکسترین خازنه. اما نارنجی ها رو نمیدونم.
                      یه smdمتر (؟) هست واسه همین کاره

دیدگاه

دست همتون درد نکنه ولی داداش میدونم که خازنه ولی سوالم این بود چطور می شه فهمید ظرفیتش چند مثلا چند نانو فاراده ...اخه روش هیچی ننوشته تو کتاب انگلیسی خودش هم که به نام smd code book است مراجعه کردم چیزی زیادی نفهمیدم اگه کسی میدونه خواهشا برام بگه سوال دیگه ام اینه چطور می تونم برد رادیو کنترل رو زیاد کنم مثلا اگه 50متر باشه چطور بکنمش 150یا 200متر دادیو کنترل بیسم رو میگم ممنون

دیدگاه

روش چیزی نمینویسه. باید از برد جدا کنی و با خازن سنج اندازه بگیری

دیدگاه

باز هم دمت گرم داداش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X