اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع جریان واقعا ثابت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع جریان واقعا ثابت

توی خیلی از کارها لا اقل من نیاز پیدا کردم که یک جریان معلوم و ثابتی اعمال کنیم آقای SolSal زحمت کشیدند و من رو راهنمایی کردند و یه منبع جریان با فرکانس مورد نظر ساختم
    توی مرودی که شماتیک رو هم گذاشتم این منبع جریان به شدت به مقاومت بار که مقاومت R1 و مقاومت دوم R2 وابسته هست آیا امکان داره منبع جریانی ساخت کا واقعا ثابت باشه و انتظار داشته باشیم هیمشه یک جریان ثابن و معلومی از بار عبور کنه ؟

معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

پاسخ : منبع جریان واقعا ثابت

با سلام
    میشه درمورد نحوه عملکرد مدار یه توضیحی بدید
    به نظرم دلیل تغییراتی که فرمودید به خاطر این باشه که OP AMP از ناحیه عملکرد خطی خارج و به اشباع میره ، باشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba_led
      با سلام
      میشه درمورد نحوه عملکرد مدار یه توضیحی بدید
      به نظرم دلیل تغییراتی که فرمودید به خاطر این باشه که OP AMP از ناحیه عملکرد خطی خارج و به اشباع میره ، باشه!
      این توضیحات جناب SolSal هست
      نوشته اصلی توسط Solsal

با ولتاژ تغذیه مذکور که +-12 است، پ امپ OP07 تا +- 10 ولت خروجی می دهد ( ونیز ولتاژ ورودی حداکثر +-10 ولت مجاز است)

با عبور جریان حدود 3 آمپر از ترانزیستورهای 122 و 127 ، ولتاژ اشباع کلکتور و امیتر آنها حدود 2 ولت می شود( طبق دیتا شیت).

لذا خروجی در امیترها نمی تواند از +-8 ولت بیشتر شود.( یعنی 2 ولت برای افت خروج پ امپ و 2 ولت برای اشباع ترانزیستورها از هر دو طرف + و - کاسته می شود.)

چون مقاومت R1 , R2 را برابر 2.2 اهم گرفته اید، لذا گین (ضریب تقویت ولتاژی = نسبت ولتاژ امیترها به ولتاژ ورودی پایه + )= GAIN = 1 + R1/R2 = 2

در نتیجه با خروجی حداکثر +-8 ولت ، شما نمی توانید ، ورودی را بزرگتر از (پیک تا پیک) +-4 ولت یگیرید.

اگر می خواهید ورودی را تا +- 10 ولت داشته باشید،

3 ولت برای افت ولتاژ پ امپ و 3 ولت برای اشباع ترانزیستورها در نظر بگیرید،

( مقاومت R2 تعیین کننده تبدیل جریان است و تقریبا مشخص است که مثلا 10 ولت را به 3 آمپر تبدیل خواهد نمود لذا مثلا 3.3 اهم می شود.)

و R1 را به اعداد کمتری کاهش دهید تا GAIN مدار به نزدیکی 1 برسد.
      مقاومتR1 المان سنجشگر است ولی چون در گین مدار اثر دارد ، باید مقدار کمتر برای آن در نظر گرفت.

در آنصورت با ولتاژ تغذیه ای در حدود +- 16 تا +-18 ولت ، به جواب می رسید.

با سپاس
      [glow=red,2,300]
      این جوری که استاد عزیز توضیح دادند و هم توی عمل دیدم این طراحی خیلی به مقدار مقاومت بستگی داره سوالم اینه که آیا میشه نوعی منبع جریان واقعا ثابت طراحی کرد که همیشه انتظار داشته باشیم 1 آمپر ثابت از اون عبور کنه ؟[/glow]
      معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

دیدگاه

با سلام به دوست عزیز منبع جریان ثابت تو یک رنج مقاومت بار معینی معنا پیدا می کنه...پس باید دوباره رنج مقاومت مورد نیازتون رو بیان کنید تا حالا منبع مناسب رو بشه براش بسازی...

دیدگاه

سلام
          من از این سایتتان سر در نیاوردم.من یه منبع جریان ثابت با آپ امپ میخوام ترجیحا op07.لطفا راهنمای بفرمایید

دیدگاه

فکر کنم شما یک رگولاتور جریان میخوای ولی اشتباهی میگی منبع جریان حالا بزار من بگم ببین همینو میخوای؟
            شما میخوای یک چیزی را تغذیه کنی که نتونه از منبع تغذیه بیشتر از یک امپر جریان بکشه. ایا همینه ؟.

دیدگاه

Re: منبع جریان واقعا ثابت

lm344 بهترین گزینه هست
              خدایا چگونه زیستن را به من بیاموز ، چگونه مردن را خود خواهم آموخت
              "دکتر علی شریعتی"

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X