اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با دیود شاتکی SB20100 و هم خانواده آن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با دیود شاتکی SB20100 و هم خانواده آن

سلام
    دیود های شاتکی (SB20100) یا S20C40C اولی با 100 ولت و 20 آمپر و دومی با 30تا60ولت و 20 آمپر توان هستن
    یه مشکلی که داریم اینه که وقتی جریان 6 آمپری از این دیود ها میکشیم ولتاژ از 12.4 ولت به 11.5 ولت کاهش پیدا میکنه و این در صورتیه که توی دیتاشیت نوشته حداکثر نیم ولت توی 20 آمپر !
    دلیل چیه ؟
    هیت سینک مناسب نصبه
    منبع تغذیه 15 آمپره
    ممنون از دوستان

من از این دیود به عنوان سوئیچ بین باتری و منبع استفاده میکنم به این گونه که منبع ما 12.4 ولته و باطریهای های ما که سری 24 ولت شدن و از کانورتور رد میشن و خروجی 12.2 ولت میده
    میخام وقتی که برق میره و منبع قطع میشه ولتاژ از باتریها به سوی مصرف کننده هدایت بشه و دلیل اختلاف ولتاژ 0.2 رو هم بخاطر این گذاشتم که در موقع بودن برق شهر از باتریها استفاده نشه
    در کل یو پی اس دی سی ساختم !

پاسخ : مشکل با دیود شاتکی SB20100 و هم خانواده آن

لطفا شماتیک مدارو بذار، احتمالا جریاندهی مدار کافی نیست و به دیود ربطی نداره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
      لطفا شماتیک مدارو بذار، احتمالا جریاندهی مدار کافی نیست و به دیود ربطی نداره.
      سلام دوست من
      نشد اپ کنم ام شماتیک خیلی سادست به همین سادگی که میگم
      شما سر وسط دیود رو خروجی برای مصرف کننده و سمت های کناری دیود رو یکی منبع 12.4 ولتی و اون سمت رو باتری ها که با کانورتور از 24 ولت به 12.2 تبدیل شده در نظر بگیر
      توی 6 آمپر ولتاژ از 12.4 منبع به 11.7 پایین میاد
      و توی همین 6 آمپر دیود از هر دو سرش ولتاژ میکشه ! یعنی هم از باتری هم ار منبع (حتی 1آمپر هم ازش بکشم افت داریم و از هر دو سر دیود ولتاژ به طرف مصرف کننده جاری میشه)
      فکر کردم دیود خرابه - 3تا عوض کردم بازم همینطوره
      آخه قبلا این کارو با همین نوع دیود انجام دادمه و جواب گرفتم !
      منبع 20 آمپره و توی 6 آمپر (مستقیم بدون دیود) هیچ افت نداریم یعنی منبع ما مشکل نداره
      باتریها رو اصلا بیخیال - دو سمت کناری رو به منبع وصل کردم و از سر وسط خروجی گرفتم بازم افت داشتیم

اگه دیودی میشناسین که توی اهواز گیر بیاد معرفی کنین بخرم که هم Vf پایینی داشته باشه و حداقل 7 آمپر رو تحمل کنه

دیدگاه

سلام یه سوالی دارم که شاید ربطی زیادی به تاپیک نداشته باشه ولی تاپیک بهتری پیدا نکردم،

چرا در خروجی منابع تغذیه سوئیچینگ مثلا 12 ولت از دیود های شاتکی با ولتاژ معکوس بسیار بالا استفاده میکنند مثلا 20100 و امثال هم ، آیا 100 ولت لازم است؟??????

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alish80 نمایش پست ها
          سلام یه سوالی دارم که شاید ربطی زیادی به تاپیک نداشته باشه ولی تاپیک بهتری پیدا نکردم،

چرا در خروجی منابع تغذیه سوئیچینگ مثلا 12 ولت از دیود های شاتکی با ولتاژ معکوس بسیار بالا استفاده میکنند مثلا 20100 و امثال هم ، آیا 100 ولت لازم است؟������
          ولتاژ کاری دیود خروجی بستگی به نوع چیدمان تغذیه سوییچینگ داره ، منتهی ولتاژ رو حدود ۲۰ درصد بالاتر از پیک ولتاژ خروجی منبع در نظر میگیرن ( بیشترش گذشته از عدم نیاز باعث افت راندمان تغذیه میشه ، هرچقدر ولتاژ شکست دیود بالاتر میره reverse recovery time دیود هم بیشتر میشه و از حدود ۶۰ ولت که رد میشیم دیگه دیود شاتکی نیست ، دیود فست میشه که ۴-۵ برابر دیودهای شاتکی ولتاژ بایاس اشون هست و خودش یک منبع عمده تلفات توانه )

در سه توپولوژی اصلی باک و بوست و فلای بک ولتاژ کاری دیود تقریبا حدود ولتاژ کاری منبع تغذیه است .
          فقط بوست فلای بک بدلیل آفست دی سی که دارن ولتاژ سوییچهای پاورشون بخاطر همین آفست از ولتاژ کاری سیستم بالاتره ( بسته به نوع طراحی ۲ تا بعضا ۵ برابر ولتاژ تغذیه )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alish80 نمایش پست ها

چرا در خروجی منابع تغذیه سوئیچینگ مثلا 12 ولت از دیود های شاتکی با ولتاژ معکوس بسیار بالا استفاده میکنند مثلا 20100 و امثال هم ، آیا 100 ولت لازم است؟������
            با سلام
            تو منابع فلای بک ولتاژ معکوسی که روی دیود میفته چند برابر ولتاژ کاری منبع هست.
            در واقع ولتاژ مستقیم روی دیود خروجی از ولتاژ BOR و بعد از خاموش شدن سوئیچ تولید میشه، و ولتاژ معکوسش از ولتاژ دی سی لینک، که چند برابر BOR هست.
            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X