اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طریقه به دست آوردن تابع تبدیل؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طریقه به دست آوردن تابع تبدیل؟

سلام
    برای به دست آوردن تابع تبدیل به روش تئوری و یا حتی عملی -اگر سیستم برای ما شناخته شده باشه مثل یک مدار RC- خوب از روابط استفاده کرده و تابع تبدیل دقیقش به دست میاد.برای سیستمهای واقعی ترکیبی که اولش برای ما مثل یک BLACK BOX
    هستن چه روشهایی وجود داره؟ از دوستان ارشد نترل خواهش می کنم بفرمایند که خیلی ضروریه واقعا برای این ترمم.البته من بهش گفتم این درس رو (فکر کنم کنترل چند متغیره باشه)در ارشد می خونیم نه اینجا، ولی گفت به هر حال تحقیق و باید انجام بدین.مثلا باید تابع تبدیل یک سیستم که باید خودتون هم بسازیدش در بیارید.جالبه که خود استاد میگه در دانشگاه های دیگه تابع تبدیل رو قبلا حساب کردن و روی سیستم نوشتن و شما فقط باید براش کنترلر طراحی کنید ولی چون شما این امکانات رو ندارید باید اینکارم خودتون انجام بدین.یک روشی من به ذهنم رسید که CURVE FITTING با متلبه و کلی حال کرد و گفت من می خواستم همین روش رو الان بگم موقتا.ولی گفت راه های دیگه ای هم داره و من حداقل یک راه خوب دیگه می خوام.حالا من دست به دامن شما هم گرایشی های عزیزم هستم @};-
    جانم به فدای ائمه اطهار
    می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

پاسخ : طریقه به دست آوردن تابع تبدیل؟

سلام دوباره.چرا کسی نیومد کمک؟!!! کارم خیلی ضروریه هااااااااا :angry:
    جانم به فدای ائمه اطهار
    می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

سلام
      روشهای عملی در تعیین تابع تبدیل فرایند ها:

1- روش پاسخ فرکانسی (بر اساس تحلیل نمودار بد)
      یک ورودی سینوسی به پروسه می دهیم (با فرکانسهای مختلف)
      و دامنه پاسخ ماندگار را اندازه می گیریم و دیاگرام بد را رسم می کنیم
      و از روی اون تابع تبدیل را بدست میاریم
      نکته : (اطلاعات اولیه تقریبی از سیستم لازم است)

2- روش آماری
      : یک سیگنال اتفاقی به پروسه می دهیم و...(دقیقا نفهمیدم چی به چی میشه :mrgreen

3- روش پاسخ زمانی:ورودی مشخص (مثل پله)اعمال میکنیم و پاسخ زمانی را ثبت می کنیم
      و یک مدل کلی برای تابع تبدیل در نظر می گیریم(باز خودش چند تا مدل داره)

البته این ها کلیات بود
      این روش ها را یک سرچ بکنی جزئیات هم گیرت میاد
      من نبودم آنکه از من در خیالت ساختی ...
      پس تو هم چون دیگران چندان مرا نشناختی

دیدگاه

سلام شکری جان.خیلی ممنون.
        روش پاسخ فرکانسی : اندازه و فاز رو اندازه گیری می کنیم ولی واقعا تا حالا فکر نکرده بودم که از روی نمودار بوده تابع تبدیل رو به دست بیارم!! باید فکر کنم روش و ببینم میتونم یا نه؟ و یا اصلا شدنی هست یا نه!! البته گفتین اطلاعات اولیه لازمه ولی نگفتین چه پارامترهایی :redface:
        روش آماری دیگه چیه؟خوب آزمایش یعنی جمع آوری داده های میدانی دیگه :-??
        روش پاسخ زمانی رو هم که من به استاد گفتم و تایید کرد.پاسخ پله رو میبینیم و زمان رو هر لحظه همراه با مقدار خروجی ثبت می کنیم و در متلب برازش انجام میدیم و یک معادله ای بدست میاد و ... که گون نکنم چیز جالبی در بیاد
        جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

سلام
          روش دیاگرام بد یک روش تحلیلی و تئوری هست و در عمل (به صورت خانگی) فکر نکنم بشه انجام داد
          روش آماری روش بهتری هست
          که من تو کلاس درست نفهمیدم ولی اگه چیزی پیدا نکردید بگید تا توضیحاتشو از تو جزوه براتون بگم :twisted:
          روش سوم هم فقط برای سیستم های ساده مناسبه (اون هم با تقریب)

دیدگاه

سلام آقای شکری،ممنون از نظرتون
            ببینید اصلا مزیت روشهای پاسخ فرکانسی اینه که عملی هستن و بوده هم کامل ترین نمودار از نظر اطلاعاتی هست که به آدم میده.روش مکان هندسی ریشه ها هست که عملی نیست.
            جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
              ببینید اصلا مزیت روشهای پاسخ فرکانسی اینه که عملی هستن و بوده
              منم میدونم عملی هست
              گفتم تو خونه بدون تجهیزات نمیشه :mrgreen:

چون باید موج سینوسی با فرکانسهای مختلف به ورودی بدیم
              و خروجی را به ازای فرکانس های مختلف اندازه گیری کنیم.و نمودار بد را رسم کنیم

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
              روش مکان هندسی ریشه ها هست که عملی نیست.
              مکان هندسی اصولا روی تابع تبدیل مانور میده و خود تابع تبدیل را بدست نمیاره

دیدگاه

سلام
                با اجازه صاحب تایپبک منم سوالمو بپرسم
                چه طوری میشه تابع تبدیل به دست آورد؟
                من باید برای درس کنترل خطی ی دستگاهی را مدل کنم ی دستگاه در خط تولید نوشابه به نام اینترمیکس
                استاد گفت میری ببینی این دستگاه چطوری کار میکنه چه قسمتهایی داره بعد تابع تندیلشو به دست بیار و با مطلب مدل کن
                این دستگاه کلی چیز میز داره مخرن داره موتور داره من چه طوری تابع تبدیل اینو به دست بدست بیارم؟
                از کجا شرو ع کنم؟
                خود استاد گفت میری از توی اینترنت تابع تبدیل موتورو بدست میاری تابع تبدیل بقیه جاها رو هم به دست میاری جمع میکنی مساوی صفر میزاری
                من توی نت سرچ کردم تابع تبدیل موتور پیدا نکردم
                یکی منو راهنمایی کنه :cry2:

دیدگاه

من با وجود اینکه کنترلی هستم و درسم هم خیلی رو به راهه و به خود درس مسلطم هنوز نتونستم کاری بکنم.ولی اینو بگم که برای چنین دستگاهی کار شما نیست واقعا.استادتون چرت و پرت میگه انگار(ببخشیدا) بچه بازیه مگه که یک دانشجوی کارشناسی اونم الکترونیک بره همچین کاری بکنه؟!!! پس ما هم بریم تابع تبدیل ..... حق مسلم ماست و اون پهباد آمریکایی رو بدست بیاریم؟ oo:
                  جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

خوب حالا من واسه پروژم چه کنم؟از چه راهی میتونم تابع تبدیل ی همچین دستگاهی را به دست بیارم؟
                    تازه من سخت افزار میخونم

دیدگاه

یکی از راه های پیدا کردن رابطه ورودی و خروجی استفاده از هوش مصنوعی یا شبکه های عصبی هست. با استفاده از وزن ها و بایاس ها این رابطه ایجاد می شه.
                      چون در اکثر موارد نیاز به رابطه ای پیچیده هست و تعداد ورودی ها و لایه زیاد هستند لازم نیست یه رابطه ریاضی ساده داشته باشید و شبکه عصبی مانند یک black box براتون عمل میکنه.
                      It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
                        یکی از راه های پیدا کردن رابطه ورودی و خروجی استفاده از هوش مصنوعی یا شبکه های عصبی هست. با استفاده از وزن ها و بایاس ها این رابطه ایجاد می شه.
                        چون در اکثر موارد نیاز به رابطه ای پیچیده هست و تعداد ورودی ها و لایه زیاد هستند لازم نیست یه رابطه ریاضی ساده داشته باشید و شبکه عصبی مانند یک black box براتون عمل میکنه.
                        ممنون ولی من از چیزایی که گفتید چیزی سر در نیوپاوردم
                        ببینم اگه فلوچارت عملکرد دستگاه را داشته باشم میتونم از طریق بلوک دیاگرامی به دست بیارم؟؟؟

دیدگاه

شبکه عصبی به این شکل کار میکنه که شما تعدادی داده دارید واقعی : که شامل چند ورودی و خروجی هست. حالا اینها رو به عنوان داده آموزشی به شبکه عصبی می دید و ساختار شبکه بر اساس اون شکل میگیره!
                          It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

سلام دوستان منم یه همچین مشکلی دارم لطفا راهنمایی کنید.
                            موضوع از این قراره که ما (کارمون گروهیه) باید برای انجام یه پروژه گلخونه تابع تبدیل سنسور دما ، رطوبت، نور و کربن دی اکسید رو بدست بیاریم اما متاسفانه هرچی میگردیم پیدا نمی کنیم.
                            چه جوری باید به دست بیاریمشون :cry:

دیدگاه

والا منم نتونستم دیگه رو پروژه کار کنم ولی در کل فعلا اینارو پیدا کردم که هنوز آزمایش نکردم! یکیش در آوردن تابع تبدیل تقریبی و زراحی کنترل کننده PID برای سیستم با استفاده از روش اول زیگلر-نیکولز هست اگر خروجی سیستم نمایی افزایشی(میرایی بحرانی یا میرایی شدید) باشه. و روش دیگه هم همونطور آقای شفقی فرمودن استفاده از شبکه های عصبی و SYSTEM Identification هست با استفاده از آموزش عاطفی میشه کنترلرهای خوبی مثل تقلیدگر رو اونم با چندین روش طراحی کرد.یعنی سیگنال ورودی رو به هم به سیستم اصلی بدیم و هم به شبکه عصبی و خروچی ها رو از هم کم کرده و به عنوان سیگنال خطا برای آموزش شبکه عصبی استفاده کنیم تا جاییکه e=0 بشه و در این حالت شبکه عصبی رفتار سیستم توسط شبکه عصبی مدل شده است
                              من هنوز در حال تحقیقم البته بسیار سرم شلوغه و فرصت مطالعه و تحقیق ندارم متاسفانه.میدونید که چارت لیسانس چقدر فشرده هست!!
                              موفق باشید.
                              جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X