اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات ومشکلات پیرامون کتاب مرجع کامل طراحی با FPGA ( فرزاد شکاری زاده )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالات ومشکلات پیرامون کتاب مرجع کامل طراحی با FPGA ( فرزاد شکاری زاده )

با سلام خدمت تمامی دوستان
    این تاپیک را ایجاد کردم تا دوستان مسائل و مشکلات و سوالات پیرامون کتاب مرجع کامل طراحی با FPGA ( فرزاد شکاری زاده ) را مطرح نمایند .
    دعایم کنید که شاید به واسطه ی دعای خیر شما مشکلاتم حل شود .

پاسخ : سوالات ومشکلات پیرامون کتاب مرجع کامل طراحی با FPGA ( فرزاد شکاری زاده )

دوستان این کتاب نثر راحتی نداره و برخی مسائل ساده رو با زحمت زیاد ( خیلی زیاد ) به خواننده منتقل میکنه .
    یکی دیگر از مشکلات که باز هم مربوط به نثر کتاب میشه توسط دوست عزیز جناب کربلایی

نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
    متاسفانه ما به جای اینکه مترجمان تخصصی رو بیشتر سوغ بدیم به سمت روان نویسی ترجمه و تخصصی تر بودن فکر می کنیم با ترجمه لغت به لغت کلمات به انگلیسی می تونیم ترجمه بهتری ارائه بدیم که هر فرد با کمترین اطلاعات متوجه بشه . اخه واقعا من نمی فهمم چه اسراری هست که تمام اصطلاحات رو بیایم ترجمه کنیم . تازه چدیدن که دیگه به خودشون هم زحمت نمی دند در هر صفحه به صورت پاورقی هم که شده ترجمه و لغت اصلی رو بنویسند .

متاسفانه همین امر باعث شده که خیلی از دوستان من که کمی زبانشون خوبه برند از نسخه اصلی استفاده کنند .

واقعا چرا باید حتما تمام لغات و حتی اصطلاحات به زبان فارسی ترجمه بشه .؟
    خودم قبل از خرید و مطالعه کتاب اطلاعات راجع به FPGA داشتم ولی باز هم هنگام مطالعه کتاب مشکل دارم .

دیدگاه

در صفحه های 87 و 88 و 89 از این کتاب راجع به لوله ای کردن سیستم های الکترونیکی صحبت شده . ولی علارغم مطالعه این بخش متوجه نشدم چطور با اضافه کردن ثبات سرعت پردازش افزایش می یابد .
      معادل انگلیسی هم نوشته نشده تا با جستجو در وب بشه جواب رو پیدا کرد ( یعنی مثلا معادل انگلیسیش میشه : Piping ؟ ) .

در کل اگر دوستان راجع به این مبحث اطلاعاتی دارند راهنمایی کنند .

دیدگاه

=)) =))

اقا من این دو صفحه رو دوباره خوندم . و مثلا فکر کنید یه همچین کتابی رو بدید دست یه نفر و عینا همین دو صفحه را هم براش باز کنید و بدون اینکه اسم کتاب رو بگید ازش بخواهید اسم و زمینه کتاب رو حدس بزنه . احتمالا اولش می گه کتابی در زمینه خط تولید کارخانه ماشین سازی و بعدش هم می گی که کتاب داستان هست . =)) :eek:

اخه یکی نیست بگه مگه مجبورت کردند کتاب بنویسی اونم با این نثر بد .

اما در مورد موضوع لوله ای کردن سیستم های الکترونیکی . هر چند که با چند بار خواندن و فقط نگاه به شکل ها و نه متن کتال می شه فهمید که منظور نویشنده اینکه در پروسه های پی در پی و پروسه های که پردازش روی ورودی حاضر وابسته به خروجی قبلی پروسه قبلی است . نیاز هست که تا جواب از پروسه بالاتر بیاد منتظر بود و باز هم به دلیل اینکه در لحظه پردازش پروسه پایین تر به دلیل تغییر ناگهانی ورودی مشکلی ایجاد نشود تا انتهای پروسه پایین تر پزوسه بالایی کاری را انجام بباید بدهد .

اما با قرار گرفتن یک بافر در مابین هر کدام از ورودی و خروجی ها در این صورت اطلاعات درست بافر شده و دیگر نیازی نیست تا پروسه بالاتر به خاطر تغییر نکردن ورودی پروسه پایین کاری را انجام ندهد پرا که دیتا بافر شده و در طول پردازش پروسه ثابت خواهد ماند .

البته به نظر که امری بدیهی است .

امید وارم که کامل توضیح داده باشم .

دیدگاه

=)) =))

اقا من این دو صفحه رو دوباره خوندم . و مثلا فکر کنید یه همچین کتابی رو بدید دست یه نفر و عینا همین دو صفحه را هم براش باز کنید و بدون اینکه اسم کتاب رو بگید ازش بخواهید اسم و زمینه کتاب رو حدس بزنه . احتمالا اولش می گه کتابی در زمینه خط تولید کارخانه ماشین سازی و بعدش هم می گی که کتاب داستان هست . =)) :eek:

اخه یکی نیست بگه مگه مجبورت کردند کتاب بنویسی اونم با این نثر بد .
          =))

بابت توضیحات خیلی ممنونم .
          ولی با توجه به این موضوع زمان پردازش باید به خاطر کلاک ( مربوط به ثبات ها ) افزایش بیابد . ولی نویسنده این روش رو برای کاهش زمان پردازش معرفی کرده .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط goldperson2005
            =))
            ولی با توجه به این موضوع زمان پردازش باید به خاطر کلاک ( مربوط به ثبات ها ) افزایش بیابد . ولی نویسنده این روش رو برای کاهش زمان پردازش معرفی کرده .
            خوب وقتی که ثبات داشته باشیم همان طور که گفتم در زمانی که پروسه پایینی داره رو دیتای قبلی پروسه بالایی کار می کنه پروسه بالایی داره روی یه دیتای جدید کار می کنه و افزایش سرعت بسته به میزان پروسه های جدا ولی پی در پی می باشد و در ضمن هیچ احتیاجی به افزایش کلاک هم نیست . البته برای فهم بهتر فکر کن هر کدام از پردازش ها مدت بیشتر از یک کلاک طول می کشد .

دیدگاه

من دقیقا منظورتون رو متوجه میشم ولی نمیتونم ارتباطش رو با کاهش زمان پیدا کنم .
              چون این پروسه ها متوالی هستن باید زمان پردازش کل زیادتر بشه چون خصوصیت ترکیبی ها اینه که تقریبا Instant هستن ( در حد پیک ثانیه ) ولی ترتیبی که اضافه میشه دیگه وابسته به کلاک میشه .

دیدگاه

راستش من هر چه فکر می کنم نمی تونم بفهمم که چرا شما می گید که حتما باید کلاک افزایش پیدا کنه . ولی فکر کنم اگر که به صورت کاملا سخت افزاری فکر کنید متوجه می شوید . و فعلا سراغ نحوه طراحیش نرید .

اگر می تونید بیشتر توضیح بدید که چرا فکر می کنید که باید کلاک افزایش یابد .

دیدگاه

راستش من هر چه فکر می کنم نمی تونم بفهمم که چرا شما می گید که حتما باید کلاک افزایش پیدا کنه . ولی فکر کنم اگر که به صورت کاملا سخت افزاری فکر کنید متوجه می شوید . و فعلا سراغ نحوه طراحیش نرید .

اگر می تونید بیشتر توضیح بدید که چرا فکر می کنید که باید کلاک افزایش یابد .
                  من منظورم رو بد بیان کردم . من منظورم این نیست که پریود کلاک تغییر میکنه . اگه مدار کاملا ترکیبی باشه نیازی نیست که منتظر لبه ی بالا رونده ( برای مثال ) بعدی باشه چون اصلا به کلاک وابسته نیست ولی اگه ثبات قرار بدیم ثبات باید منظر لبه ی بالا رونده بعدی باشه بنابراین زمان پردازش کل خط لوله افزایش پیدا میکنه .

دیدگاه

خوب داداش گلم در صورت ترکیبی بودن کل مدار که دیگه پروسه های جدا جدا نداریم که پس قطعا پروسه های ما مخلوط ترکیبی و ترتیبی می باشد . یک نکته رو در مدارات دیجیتال فراموش نکن و اون هم اینکه ما در انالوگ همیشه یک ورودی داریم که همان لحظه یک خروجی تولید میکند و هر چی واحد های زمانی را کوچک در نظر بگیریم باز هم در واحد های کوچک تری داره پروسه انجام می گیری .
                    ولی در دیجیتال ما با یه میزان سرعت و زمان مشخص داریم دیتا برمی داریم پس اگر که پروسه ای کارش رو داده زودتر تموم بشه باید وایسه تا اطلاعات جدید بیاد پس در حالت کلی تمام پروسه ها حتما به صورت ترتیبی هستند .

دیدگاه

میدونم ولی ارتباطش رو با لوله ای کردن و کاهش کل زمان پردازش متوجه نمیشم .

دیدگاه

خوب شما با کاربرد piping در اجرای دستورالعمل های پردازنده ها اشنا هستید .

دیدگاه

خوب شما با کاربرد piping در اجرای دستورالعمل های پردازنده ها اشنا هستید .
                          بله کاربردش رو که میدونم . ولی نمیدونم تاثیر ثبات ( رجیستر کردن ) این وسط چیه :cry2: .

دیدگاه

خوب در موردش توضیح بده تا از درون همون برات توضیح بدم که چرا.

دیدگاه

دستورات در حالت غیر لوله ای به این گونه پردازش میشوند که تا بسته ی اول پردازش نشود بسته های بعدی پردازش نمی شود بنابراین زمان تلف می شود در روش لوله ای بسته ها به صورت متوالی پردازش می شوند . مراحل انجام شده در لوله های مربوط به پردازنده ARM :
                              1- Fetch
                              2- Decode
                              3- Execute
                              4- Memory Access
                              5- Write Back
                              البته تعداد و نوع مراحل در پردازنده های مختلف متفاوت است .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X