اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنظیم نور (کم نور و پرنور کردن) چراغ های رشته ای و .... به کمک AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تنظیم نور (کم نور و پرنور کردن) چراغ های رشته ای و .... به کمک AVR

سلام دوستان

می خواستم بدونم کسی تا بحال تونسته با میکرو مقدار نور یک لامپ (مثلا لامپ رشته ای یا کم مصرف و یا .... که توی همه خونه ها هست ) رو کم یا زیاد کنه ؟ اگه کسی راه حلش رو داره بگه من هم بدونم .
    به نظر خودم برای کم مصرفا که نمیشه . از طرفی ولتاژ کاری لامپ های رشته ای هم زیاده .
    با PWM هم فکرنکنم بشه .

حالا شما بگید باید من چکار کنم ؟
    تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
    دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
    مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
    حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

پاسخ : تنظیم نور (کم نور و پرنور کردن) چراغ های رشته ای و .... به کمک AVR

سلام دوست عزیز
    من لامپ هالژونی ها را با میکرو کنترلر atmega16 و یک ترانزیستور bc337 که یک IRF رو کنترلر می کرد و سیگنال pwm توانستم به راحتی کم و زیاد کنم ولی فکر کنم لامپ رشته ای رو هم بشود -به همین روش انجام داد - فقط نکته آن است که لامپ من 30 ولتی بود نه 220 ولت
    خداوندا
    از بچگی به من آموختندهمه را دوست بدار حال که بزرگ شده ام و کسی را دوست می*دارم می گویند:
    فراموشش کن
    دکتر علی شریعتی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط avr1083
      سلام دوست عزیز
      من لامپ هالژونی ها را با میکرو کنترلر atmega16 و یک ترانزیستور bc337 که یک IRF رو کنترلر می کرد و سیگنال pwm توانستم به راحتی کم و زیاد کنم ولی فکر کنم لامپ رشته ای رو هم بشود -به همین روش انجام داد - فقط نکته آن است که لامپ من 30 ولتی بود نه 220 ولت
      سلام مهندس
      میتونین شماتیک قرار بدین ببنیم چطور راه اندازی کردین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط avr1083
        سلام دوست عزیز
        دقیقا مشکل من هم همینه . هم اینکه ولتاژش زیاده هم اصلا نمی دونم یک لامپ رشته ای رو میشه با PWM کنترل کرد یا نه . علت اینکه گفتم نمیشه این بود که لامپ های رشته نمی تونن با فرکانس های تقریبا بالا کار کنن و سرعت عکس العمل پایینی هم دارن . شاید نهایتا بشه با 4 یا 5 هرتز (البته این حدس خودمه) اون رو خاموش و روشن کرد و برای همین PWM در این فرکانس بدرستی برای لامپ رشته ای کار نمیکنه.

دیدگاه

پاسخ : تنظیم نور (کم نور و پرنور کردن) چراغ های

نوشته اصلی توسط محمد م
          دقیقا مشکل من هم همینه . هم اینکه ولتاژش زیاده هم اصلا نمی دونم یک لامپ رشته ای رو میشه با PWM کنترل کرد یا نه . علت اینکه گفتم نمیشه این بود که لامپ های رشته نمی تونن با فرکانس های تقریبا بالا کار کنن و سرعت عکس العمل پایینی هم دارن . شاید نهایتا بشه با 4 یا 5 هرتز (البته این حدس خودمه) اون رو خاموش و روشن کرد و برای همین PWM در این فرکانس بدرستی برای لامپ رشته ای کار نمیکنه.
          بله من هم کاملا موافقم :smile:
          برای لامپ های کم مصرف که نمی دونم ولی برا لامپ های رشته ای از روش زیر استفاده کن روش صد در صدی هست :agree: :agree:
          از کتاب آقای بادامی نژاد برات اسکن کردم و چون عجله داشتم بد شد>>>> ببخشید X_X X_X X_X
          خیلی ساده گفته و تقریبا می شه گفت که هر ننه قمری می فهمه
          بیا داداش

http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://newdamghan1.persiangig.com/2012-03-02.rar

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmh1
            بله من هم کاملا موافقم :smile:
            برای لامپ های کم مصرف که نمی دونم ولی برا لامپ های رشته ای از روش زیر استفاده کن روش صد در صدی هست :agree: :agree:
            از کتاب آقای بادامی نژاد برات اسکن کردم و چون عجله داشتم بد شد>>>> ببخشید X_X X_X X_X
            خیلی ساده گفته و تقریبا می شه گفت که هر ننه قمری می فهمه
            بیا داداش
            دستتتتتتتتتتتتتتتتتتت درد نکنه. واقعا کامل و عالی بود . :applause: :applause: :applause:
            از اینکه وقت گذاشتی و اسکن کردی ممنونم.

من عکس ها رو توی لینک زیر پلود کردم.چون حجم عکسا بالا بود و هردفعه این صفحه رو باز می کردیم باید 5 یا 6 مگ پیاده می شدیم و سرعت هم پایین میومد

http://www.mediafire.com/?w1bu7rnaex111bs

بازم از mmh1 عزیز ممنونم.

دیدگاه

سلام داداش مشکل حل شد ؟؟؟؟؟؟؟
              دستتتتتتتتتتتتتتتتتتت درد نکنه. واقعا کامل و عالی بود .
              در واقع باید از آقای بادامی نجات برای این کتاب کامل و جامع تشکر کرد
              به افتخارشون :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause:
              راستی لینکی که گذاشتی فیلتر بود
              چون بعضی ها ف.ی.ل.ت.ر.ش.ک.ن ندارند لینک رو اصلاح می کنم
              http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://newdamghan1.persiangig.com/2012-03-02.rar

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmh1
                سلام داداش مشکل حل شد ؟؟؟؟؟؟؟در واقع باید از آقای بادامی نجات برای این کتاب کامل و جامع تشکر کرد
                به افتخارشون :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause:
                راستی لینکی که گذاشتی فیلتر بود
                چون بعضی ها ف.ی.ل.ت.ر.ش.ک.ن ندارند لینک رو اصلاح می کنم
                صبح که من پلود کردم بدون فیلتر شکن پلود کردم الان که رفتم میبینم کلللللللا مدیا فایر فیلتر شده!!!!!!!!!!!!!! در فاصله کمتر از 3 ساعت فیییییییلتر شد!!!!!!

دیدگاه

اره داداش
                  بعضیا چشم دیدن ما رو ندارن دیگه
                  تا می بینند که دو تا مهندس با شخصیت دارن با هم تبادل اطلاعات می کنن میان وسط کار و گند می زند

دیدگاه

میان وسط کار و گند می زند
                    اشتباه برداشت نشه :angry: :angry: :angry:
                    منظورم کشور های خارجی بود
                    ما مخلص برو بچ فیلتر جمهوری اسلامی هم هستیم ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^

دیدگاه

با سلام
                      دوستان .کم و زیاد کردن نور لامپ های رشته ای یا همون التهابی هم با این روش که گفتین و حتی در سایت مهندس لاچینی به زبان بیسیک هم هست میشه (که همون کنترل زاویه اتش تریاک هست) وهم با استفاده از موج pwm امکان پزیره در روش دوم فقط باید جریان مورد نیاز برای روشن کردن لامپ رو ابتدا یکسو کنید تا سدمه ای به مدار الکترونیک وارد نشه بعد میتونید با استفاده از ترانزیستور mje13005و یا ماسفت irf840 موج pwm خروجی میکرو رو تقویت کنید و با اون نور لامپ رو کنترل کنید
                      روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
                        با استفاده از موج pwm امکان پزیره در روش دوم فقط باید جریان مورد نیاز برای روشن کردن لامپ رو ابتدا یکسو کنید تا سدمه ای به مدار الکترونیک وارد نشه بعد میتونید با استفاده از ترانزیستور mje13005و یا ماسفت irf840 موج pwm خروجی میکرو رو تقویت کنید و با اون نور لامپ رو کنترل کنید
                        سلام دوست عزیز .

چطوری میشه با PWM این کار رو کرد؟ چون همون طور که توی پست های قبلی هم گفتم تا جایی که من می دونم PWM توی فرکانس های بالا خودش رو نشون میده . ولی لامپ های رشته ای معمولی رو نمی تونیم با فرکانس بالایی قطع و وصل کنیم. چون یکم لختی دارن .

اگه میشه یکم بیشتر توضیح بدید ممنون میشم.

دیدگاه

اتفاقا لامپهای معمولی در فرکانسهای بالاتر بهتر کارمیکنن و لی در فرکانسهای پایین عمرشون کم میشه میتونید جریان برق شهر رو با یک پل دیود یکسو کنید بعد به یک لامپ وصل کنید میبینید که ابتدا لامپ پرنورتر روشن میشه ولی بعد از مدتی (زمانش نتفاوته)کلا میسوزه .چون به علت اعمال جریان مستقیم فرستی برای سرد شدن پیدا نمیکنه .برای همین باجریان متناوب بهتر کار میکنه .توی موج pwm هم چون فرکانس معمولی حداقل 3کیلو هرتزه بهتر از جریان متناوب کار میکنه
                          روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

سلام دوستان مداربالا را میشه برام بکشید که پایه میکرو را به ماسفت وپایه ماسفت رابه لامپها چجوری ببندم
                            اخه من بستم نشد
                            ممنون میشم نقشه را برام بکشید وممنونترمیشم به واتساپ ۰۰۶۳۹۰۸۰۱۹۳۳۱۷ارسال کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X