اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال برنامه نویسی در بسکام.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال برنامه نویسی در بسکام.

سلام و درود به همه.
    برنامه زیر رو تو محیط بسکام نوشتم ولی جواب نمیده . برنامه شامل یه زیر برنامه به نام main هست که مدام دو پایه c.0 , و c.1 چک میشه و میخام اگه پایه c.0 صفر شد متغیر k برابر 20 و در صورتی که پایه c.1 صفر شد متغیر k برابر 25 بشه و بعد به برچسب label پرش کنه و... ولی نمیدونم کجای برنامه غلطه . :redface: لطفا راهنمایی کنید. :bye
    باتشکر.
    $regfile = "m16def.dat"
    $crystal = 16000000
    Config Porta = Output ,
    Config Portc = Input

Dim B As Long
    Dim K As Long

Main:
    Do

If Pinc.0 = 0 Then
    k = 20
    Goto Label
    End If

If Pinc.1 = 0 Then
    k = 25
    Goto Label
    End If

Loop
    End

'-------------------------------------------
    Label:
    For B = 0 To 6
    Porta = Lookup(b , Ali
    Waitus K

Next B

Goto Main

End
    End
    '---------------------------------------
    Ali:
    Data 216
    Data 181
    Data 147
    Data 216
    Data 181
    Data 147
    Data 145

پاسخ : سوال برنامه نویسی در بسکام.

سلام
    این دوتا end آخر مال چیه ؟
    چرا متغیر byte نیست ؟

دیدگاه

سلام در اتمگا 16 برای استفاده از پورت c باید فیوز بیت jtag را برنامه ریزی کنید ( غیر فعال شود)
      بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید عباس زاده
        سلام
        این دوتا end آخر مال چیه ؟
        چرا متغیر byte نیست ؟
        k میتونه از نوع بایت باشه ( مهم نیست . با تغییر نوع متغیر k هم به جواب نرسیدم. :sad:.)
        ولی چون تعداد نمونه های جدول look up بیشتر از 256 هست ،باید متغیر b از نوع long باشه.
        end اول مربوط به label و end دوم مربوط به کل برنامه هست.
        نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
        سلام در اتمگا 16 برای استفاده از پورت c باید فیوز بیت jtag را برنامه ریزی کنید ( غیر فعال شود)

لطفا بیشتر راهنمایی کنید. چون موقع استفاده از پورت c قبلا هیچ مشکلی نداشتم و هیچ فیوزبیتی رو تغییر نمیدادم. احتمالا به طور پیشفرض jtag مربوطه برنامه ریزی شده بوده.

--------------------------------------------------
        در مورد اینکه چطور متغیر k رو یه بار 20 و یه بار 25 کنم و مقدار waitus در label برابر k باشه بیشتر راهنمایی کنید
        با تشکر.

دیدگاه

احتمالا goto main رو باید وسط اون دو end ها بذاری . چون هر بار قبل از اینکه حلقه ی for تموم بشه ، در اولین مرحلش به main برمیگرده . end اول مربوط به حلقه فور هستش و دومی مربوط به لیبل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_hashemi_85
            احتمالا goto main رو باید وسط اون دو end ها بذاری . چون هر بار قبل از اینکه حلقه ی for تموم بشه ، در اولین مرحلش به main برمیگرده . end اول مربوط به حلقه فور هستش و دومی مربوط به لیبل
            تو این قسمت مشکلی نداره.
            مشکلی که هس تو قسمت متغیر k هست. من میخام وقتی کلید c.0 رو زدم فاصله بین ازسال داده ها برابر 20 و وقتی کلید c.1 رو زدم برابر 25 (یا یه چیز خیلی بیشتر که با پروتئوس قابل رویت باشه)باشه. و از این روش استفاده کردم. مسئله اینه که: توی اون قسمت که نوشتم waitus k انگار اصلا مقدار k رو تشخیص نمیده. و موقع زدن هر کدوم از کلیدهای مذکور دتای مربوطه با یه فاصله ثابت ارسال میشن. :eek:

دیدگاه

آقا پویا شما اون تفاوت 5 میکرو ثانیه رو چه جوری تشخیص میدین . اسیلوسکوپ دارین یا هنوز تو پروتیوس تست میکنین .
              به جای میکرو ثانیه میلی ثانیه هم کردین ببینین چی میشه ؟
              من بسکام بلد نیستم . نکنه با متغیر تو تابع دیلی مشکل داره ؟

یه کاریم میتونین بکنین . اون k رو 1 و 0 کنین و بیاین تو لیبل شرط بذارین ببینی اگه یکه فلان قدر و اگه صفره فلان قدر wait کنه .

دیدگاه

end اول مربوط به label و end دوم مربوط به کل برنامه هست.
                end پایان برنامه زیر loop هست پس end دوم اضافه هست. در ضمن lable هم میتونه end نداشته باشه.
                Example

Dim A As Byte
                Start:
                A = A + 1
                If A < 10 Then ?
                Goto Start
                End If
                Print "Ready" 'that is it

در ضمن برای فرکانس 16مگا باید از کریستال خارجی استفاده کنی و فیوز بیتش رو عوض کنی ولی پیش فرض فرکانس اتمگا 16 مقدارش 1 مگا هرتز هست

خوب این برنامه رو هم من توی سیمولاتور بیسکام تست کردم فقط یه پرانتز بسته lookup ارور داد که درستش کردم و هر دو تا end رو پاک کردم.

:question: حالا سوال من اینه که برنامه توی عملی جواب نمیده یا توی پروتئوس جواب نمیده یا اصلا کامپایل نمیشه . در ضمن pc0 , pc1 ربطی به jtag نداره و pc2 تا pc5 مال jtag هست.
                الکترونیک همه کاره دنیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_hashemi_85
                  آقا پویا شما اون تفاوت 5 میکرو ثانیه رو چه جوری تشخیص میدین . اسیلوسکوپ دارین یا هنوز تو پروتیوس تست میکنین .
                  به جای میکرو ثانیه میلی ثانیه هم کردین ببینین چی میشه ؟
                  من بسکام بلد نیستم . نکنه با متغیر تو تابع دیلی مشکل داره ؟

یه کاریم میتونین بکنین . اون k رو 1 و 0 کنین و بیاین تو لیبل شرط بذارین ببینی اگه یکه فلان قدر و اگه صفره فلان قدر wait کنه .
                  ممنون اقا هادی بابت راهنماییتون.
                  هم با پروتئوس امتحان کردم هم با اسیلسکوپ ،برای درک تفاوت هم یکی از عددا رو خیلی بزرگتر از دیگری میذارم ولی بازم نمیشه؟؟؟؟؟؟؟ :angry:

نوشته اصلی توسط alielec
                  end پایان برنامه زیر loop هست پس end دوم اضافه هست. در ضمن lable هم میتونه end نداشته باشه.
                  Example

Dim A As Byte
                  Start:
                  A = A + 1
                  If A < 10 Then ?
                  Goto Start
                  End If
                  Print "Ready" 'that is it

در ضمن برای فرکانس 16مگا باید از کریستال خارجی استفاده کنی و فیوز بیتش رو عوض کنی ولی پیش فرض فرکانس اتمگا 16 مقدارش 1 مگا هرتز هست

خوب این برنامه رو هم من توی سیمولاتور بیسکام تست کردم فقط یه پرانتز بسته lookup ارور داد که درستش کردم و هر دو تا end رو پاک کردم.

:question: حالا سوال من اینه که برنامه توی عملی جواب نمیده یا توی پروتئوس جواب نمیده یا اصلا کامپایل نمیشه . در ضمن pc0 , pc1 ربطی به jtag نداره و pc2 تا pc5 مال jtag هست.
                  کامپایل میشه بدون هیچ اروری.
                  راستش این دیتا ها مربوط به یه صدا هست. که اگر بتونیم این متغیر k رو تغییر بدیم میتونیم ، نت های مختلف رو ایجاد کنیم. قبل از این یه برنامه نوشتم که به ازای فشار هر کلید به یه label مجزا پرش میشد و نت مربوطه شنیده میشد. فرق این label ها فقط تو میزان wait اونا بود.که خیلی خوب هم جواب میداد.

ولی حالا فقط یه نوع صدا شنیده میشه. و این یعنی متغیر k اصلا بی معنا بوده.
                  حالا من میخام حجم برنامه رو کم کنم و فقط یه label داشته باشم و متغیر k یا همون مقدار wait رو کنار همون شرط فشرده شدن پایه c.0 و c.1 و c.2 و ... بذارم بعد توی تنها تو یه label از k مربوطه استفاده کنم. :nice:

بازم ممنون بابت وقتی که گذاشتید. :smile:

دیدگاه

فرکانس اسلاتور رو چیکار کردی؟

باید 16 مگا باشه یا 1 مگا

اگه 16 مگا هست کریستال خارجی گذاشتی ؟ فیوز بیت ها رو تنظیم کردی؟ :read:
                    الکترونیک همه کاره دنیا

دیدگاه

سلام. به help بسکام نگاه کنید.
                      نوشته نمی تونید از متغیر استفاده کنید و فقط باید ثابت بزارید. مقدارش هم از 1-65535 میتونه باشه یعنی از نوع word. شما از long استفاده کردید. ولی احتمالا اگه از متغیر نوع word استفاده کنید جواب میده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alielec
                        فرکانس اسلاتور رو چیکار کردی؟

باید 16 مگا باشه یا 1 مگا

اگه 16 مگا هست کریستال خارجی گذاشتی ؟ فیوز بیت ها رو تنظیم کردی؟ :read:
                        فعلا هیچ کدوم رو تغییر ندادم. نه اسیلاتور و نه فیوز بیت .چون به نظرم مشکل از اونا نیست.
                        به محض اینکه جواب گرفتم ، توضیحاتشو کامل میدم.

دیدگاه

اگه فیوز بیت ها رو اصلا دست نزاشتی
                          $crystal = 1000000
                          کریستال رو مقدار 1 مگا بزار . مقدار پیش فرض میکرو :nerd:
                          الکترونیک همه کاره دنیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X