اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی درباره ی بدست آوردن مقادیر مناسب یک فرمول

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی درباره ی بدست آوردن مقادیر مناسب یک فرمول

سلام دوستان. لطفا راجع به حل این مسئله مربوط به آزمایشگاه الکترونیک 3 بهم کنین. صورت مسئله این هست :

تابع تبدیل فیلتر پایین گذر شکل بالا به صورت زیر است:

مقادیر ( بهره مدار در فرکانس صفر ) ، ( فرکانس قطع فیلتر ) و ( عکس ضریب کیفیت مدار ) به صورت زیر بدست می آیند :

= رابطه 1

=رابطه 2

= رابطه 3

فیلتر پایین گذر شکل بالا را برای دو حالت زیر طراحی کنید :

الف) و و

ب) و و

برای طراحی ابتدا برای یک مقدار مناسب در نظر گرفته و را از طریق ( مقدار K یک عدد صحیح مناسب ) انتخاب کرده و با استفاده از روابط 1 و 2 و 3 مقاومت ها را محاسبه کنید.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

الان این روابط رو چیکار کنم تا با استفاده از متلب ، مقادیر رو بتونم سریع و دقیق پیدا کنم؟ پیشاپیش از راهنمایی هاتون ممنونم. :redface:

پاسخ : راهنمایی درباره ی بدست آوردن مقادیر مناسب یک فرمول

سلام

چون هدفتون اینه که یاد بگیرید ابتدا تمام روابط رو در متلب بنویسید.و مقادیری که به عنوان مقدار معلوم دارید رو معرفی کنید.

مثلا مقدار R3 اگر معلوم و فرضا برابر با 10 باشه اینطوری تعریف کنید:

R3=10;

تا اینجا رو بنویسید تا ادامه بدیم...

"چون توی اون یکی تاپیک گفته بودین هدفتون یادگیری هست اینطوری پله پله جلو میریم"

موفق باشید.
    فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ................ فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

دیدگاه

طبق روی مسئله کلا همه چی رو باید فرض کنیم!ولی حدود فرض معلوم نیست.ضمنا اینو باید تا 4 شنبه بدست بیارم !! بهتر نیست از پله برقی استفاده کنیم؟!! :mrgreen:

آسانسور هم خوبه ها!

البته ...

چشم خانم معلم! روابط رو مینویسم. :redface:

مقادیر رو هم همچنان خودم بدم؟

دیدگاه

مقادیر رو یا مسئله بهتون داده و یا خودتون انتخاب میکنید!

ببینید روال کلی این مدلی هست که اول روابط رو تعریف میکنید و مقادیر اولیه رو در نظر میگیرید.

شما یک شرطی برای C2 قطعا دارید! مثلا اگر C2=a به مقدار دلخواه الفا رسیدید این C2 قابل قبول هستش.حالا شما میاین این روال محاسبات رو تو یه حلقه for میذارید و به ازای K و C2 که انتخاب کردید محاسبات تو حلقه انجام میشه در انتهای حلقه شرط (فرضا الفا )رو بررسی میکنید و .....

مشابه همه ی زبان های برنامه نویسی که انجام میدید.کد هاشم خیلی ساده است.

اگر این روال رو تونستین پیاده کنید برای کد هر قسمتش که مشکل داشتین بگید.

موفق باشید
        فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ................ فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

دیدگاه

سلام.اون فرمول ها رو توی متلب نوشتم.واسه المان ها هم یه مقداری رو فرض گرفتم.(همه ی این کار ها رو نهایتا به شکل m فایل ذخیره شون کردم ) فایل رو گذاشتم تو

لینک زیر . واسه اون حلقه ی for چه جوری متغیر تعریف کنم ؟ و اینکه توی حلقه مقادیر رو با step های ریز افزایش بدم تا به مقدار دلخواه برسم؟

http://s1.picofile.com/file/7321471933/Matlab.rar.html

اصلا از اینجور آزمایشها خوشم نمیاد!! هممممه چیز روی فرضیات میره جلو! هیچ مقداری هم واسه ی هیچ المانی مشخص نشده...خب یعنی چیییی؟؟!!!!

ممنون که راهنماییم میکنین...دستتون درد نکنه... :smile:

دیدگاه

فرمولهایی که نوشتین با اونچیزی که من دیدم تو سوالتون فرق داشت!! انگار مقادیر رو دستی حساب کردین و جایگزین کردین؟
            اما حلقه رو به صورت زیر باید بنویسید.من یه نمونه حلقه مینویسم شما از رو این الگو برداری کنید برای کارتون

for a=2:1:5
            for i=1:10
            n=a+2;
            p=a*2;
            E(i)=p-n
            end
            end
            اینجا من استپ ها رو یک در نظر گرفتم و توی نوشتن اینجوری نشون دادم که 2:1:5 یعنی از 5تا 2 با استپ 1 حرکت کنه
            و بعد از اون دستورات و در اخر هم اند.

حالا دقیقا شما شرطی رو که باید اعمال بشه تا بدونیم اون مقدار فرضی درست هست یا نه به همراه محاسبات فرمول ها رو توی اون حلقه قرار بدین.

دیدگاه

فرمولی که برای آلفا داده شده بود رو ساده ش کرده بودم.چون تو روی مسئله داده بود که H0 برابر 1 هست؛توی فرمول آلفا، R1 رو با R4 جایگزین کردم و ساده سازی...

دستتون درد نکنه.شرمنده کردین...امتحان میکنم میگم نتیجه چی شد.راستی واسه دیدن مقادیر متغیر ها چیکار باید بکنم؟ ( توی هر مرحله از اجرای حلقه یا در انتهای برنامه )

بله.مقدیر رو دستی و شانسی وارد کردم...( اسم علمی شانسی میشه همون مقدار مناسب!! :mrgreen: )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ

واسه دیدن مقادیر متغیر ها چیکار باید بکنم؟ ( توی هر مرحله از اجرای حلقه یا در انتهای برنامه )
                پایان دستوری که میخواین نتیجه اش رو ببینید علامت ; رو نذارید.نتیجه توی کامند ویندو نشون داده میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X