اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل فرکانس تک فاز به سه فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل فرکانس تک فاز به سه فاز

سلام به همه ی دوستان
    میخوام تک فاز(برق شهر) را به سه فاز تبدیل کنم اما در آن فرکانس را هم کنترل کنم .وبرای اینکار میدونم باید از مبدل های فرکانس
    استفاده کنم ولی شکل موج های خروجی بسیار اعوجاج دارند .دوستان اگه اطلاعاتی دارند لطفا راهنمای کنند.
    لازم به ذکر که سرچ کردم ولی چیزی دستگیرم نشد.
    ز قبرستان گذر کردم کم وبیش
    بدیدم قبر دولتمند و درویش
    نه درویش بی کفن رفت نه دولتمند برد از کفن بیش

پاسخ : کنترل فرکانس تک فاز به سه فاز

کاربردش چیه ( چرا می خواهید تک فاز رو به سه فاز تبدیل کنید )و توان مورد نظرتون چند واته
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

دوست عزیز این کاربردهای زیادی دارد مثلا در منازل که سه فاز وجود نداره میشه ازش استفاده کردو....
      ولی من برا پروژه یکی از درس ها لازم دارم و توان آن قاعدتا باید بالا باشه به طوری که حدودا 2 آمپر جریان خروجی داشته باشیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدمحمود68
        دوست عزیز این کاربردهای زیادی دارد مثلا در منازل که سه فاز وجود نداره میشه ازش استفاده کردو....
        ولی من برا پروژه یکی از درس ها لازم دارم و توان آن قاعدتا باید بالا باشه به طوری که حدودا 2 آمپر جریان خروجی داشته باشیم.
        با سلام این سیستم که شما راجبش صحبت میکنید اسمش به اینورتر معروف است و از گران ترین سیستم های عالم الکترونیک است حدودا هر یک کیلووات توان 2 میلیون تومن است ( با دلار قدیم - مارک های ارزان چینی) پس خیلی راحت به فکر ساخت همچین سیستمی نیافت

در ضمن من گفتم شاید مشکل شما از راحل های ساده حل بشه من کی گفتم کاربرد برق سه فاز چیه
        در ضمن برق سه فاز در منازل کاربردی نداره تنها مصرف خانگی سه فاز در موتور خانه و آسانسور است که اون هم اداره برق کتنور میده

باز شما مشکل اصلیت رو بگو

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
          با سلام این سیستم که شما راجبش صحبت میکنید اسمش به اینورتر معروف است و از گران ترین سیستم های عالم الکترونیک است حدودا هر یک کیلووات توان 2 میلیون تومن است ( با دلار قدیم - مارک های ارزان چینی) پس خیلی راحت به فکر ساخت همچین سیستمی نیافت
          چرا شلوغش میکنی برادر من. کیلو واتی 2 میلیون؟ :eek: چه برندی استفاده میکنی؟؟
          میتونید از یه اینورتر استفاده کنید و در خروجی اون از یه ترانس 220 به 380 سه فاز استفاده کنید.با ترانس شکل موجهای خروجی بسیار تمیز و سینوسی میشه من با اسکوب نگاه کردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
            چرا شلوغش میکنی برادر من. کیلو واتی 2 میلیون؟ :eek: چه برندی استفاده میکنی؟؟
            شما قیمت ارزن تری دارید ؟ شرکت که من توش کار میکنم اکثرا تله مکانیک میخره فاکتوروشو دیدم 3 اسب بخار دو نهصد 2 اسب بخار دو و سیصد

دیدگاه

دوستان عزیز
              خواهشا دوست عزیز بحث را به حاشیه نبریدتو ایران وبعضی از شرکت ها این مدار را ساخته اندوآن را میفروشند. حالا من میخوام این پروزه را انجام بدهم. :angry: :angry:
              مشکل من تو کنترل فرکانس این مدار است .لازم به ذکر که هرچه سایت ها را زیرورو کردم ولی چیزی دستگیرم نشد.
              ونیمخواهیم از اینورتر استفاده کنیم و این پروزه خیلی ساده تر از ساخت اینورتر های صنعتی است .
              اگه مقاله ای یا سایتی زبان اصلی یا ... دارید لطفا راهنمای کنید. :agree:

دیدگاه

MC3PHAC قبلا تو بازار بود به لطف تولید کنندگان داخلی غیب شد
                ساده ترین قطعه برای سالخت اینورتور سه فاز با کنترل همه چیز
                بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

دوستان عزیز
                  خواهشا دوست عزیز بحث را به حاشیه نبریدتو ایران وبعضی از شرکت ها این مدار را ساخته اندوآن را میفروشند. حالا من میخوام این پروزه را انجام بدهم. :angry: :angry:
                  مشکل من تو کنترل فرکانس این مدار است .لازم به ذکر که هرچه سایت ها را زیرورو کردم ولی چیزی دستگیرم نشد.
                  ونیمخواهیم از اینورتر استفاده کنیم و این پروزه خیلی ساده تر از ساخت اینورتر های صنعتی است .
                  اگه مقاله ای یا سایتی زبان اصلی یا ... دارید لطفا راهنمای کنید. :agree:

باشه مهندس اگه تونستی بدون اینورتر تکفازو به سه فاز تبدیل کنی متغیر کردن فرکانسش با من
                  نوشته اصلی توسط aliila
                  شما قیمت ارزن تری دارید ؟ شرکت که من توش کار میکنم اکثرا تله مکانیک میخره فاکتوروشو دیدم 3 اسب بخار دو نهصد 2 اسب بخار دو و سیصد
                  ما تله نداریم ولی قیمتامون خیلی ارزون تره خواستی pm بده.

دیدگاه

دوست عزیز
                    منظورمن از اینورتر همان درایو که تو صنعت کاربرد زیادی دارد اما اگه منظورتون اینورتری که با استفاده از تریستور یا IGBT ولتاز را به AC تبدیل میکند قطعا باید از اینورتر استفاده کرد و بدون اینورتر امکان پذیر نیست.
                    و من تو ساختن این مدار از آن استفاده کردم و الان من سه فازی میخواهم که حتی مربعی هم باشد عیبی نداره فقط باید فرکانس آن را کنترل کنم.
                    الان چندتا شرکت تو ایران هستند که خودشون طراحی کردند و این مبدل را با کنترل فرکانس و کنترل دامنه میفروشند.

دیدگاه

دوست عزیز
                      منظورمن از اینورتر همان درایو که تو صنعت کاربرد زیادی دارد اما اگه منظورتون اینورتری که با استفاده از تریستور یا IGBT ولتاز را به AC تبدیل میکند قطعا باید از اینورتر استفاده کرد و بدون اینورتر امکان پذیر نیست.
                      و من تو ساختن این مدار از آن استفاده کردم و الان من سه فازی میخواهم که حتی مربعی هم باشد عیبی نداره فقط باید فرکانس آن را کنترل کنم.
                      الان چندتا شرکت تو ایران هستند که خودشون طراحی کردند و این مبدل را با کنترل فرکانس و کنترل دامنه میفروشند.
                      درایو همون اینورتره اسم درستش درایو سرعت است ولی تو ایران به اینورتر معروفه

تولید داخل ؟ اینورتر ؟ مطمئنی که چینی نیست ؟ :eek:
                      قیمت چنده ؟ آدرس کجاست ؟
                      دیگه دفعه آخرمه به پستت جواب میدم چون آخرش نگفتی این تغییر فرکانس رو و تبدیل تک فاز به سه فاز رو برا چی میخواهی

دیدگاه

دوست عزیز کسی شما رامجبور به جواب دادن نکردمیتونید جواب ندهید.

دیدگاه

مهندس حرفات تناقض داره :icon_razz:اول گفتی اعوجاج سیگنال برات مهمه حالا میگی مربعی هم مشکلی نداره.لطفا مورد سوالتون رو واضح بیان کنید.
                          به هر حال همونطور که خودتون هم گفتید باید صد در صد از اینورتر استفاده کنید حالا اگه میخواهید خودتون بسازید میتونید از تابیک مربوطه این موضوع رو دنبال کنید.در غیر این صورت دقیقا بفرمایید مشکلتون چیه :question:

دیدگاه

دوست عزیز
                            میخواهیم برق تک فاز را به سه فاز تبدیل کنیم و کنترل بر روی فرکانس و دامنه ولتاژ داشته باشیم.
                            مشکل اصلی ما تبدیل تک فاز به سه فاز و کنترل فرکانس با قطعات موجود در ایران است :angry:
                            بعدا بحث اعوجاج و مباحث تکمیلی را انجام میدهیم.(البته بعضی از دوستان با mc3phac این پروژه را انجام داده اند.)
                            روال کار به اینصورت است که برق شهر را به dc سپس با استفاده از مبدل های افزاینده این ولتاژ را زیاد میکنیم حالا بعضی از دوستان پیشنهاد استفاده از mc3phac را داده اند و....
                            اما متاسفانه این قطعه در ایران سخت پیدا میشه یا اصلا نیست .حالا دوستان اگه راهکار جدیدی دارند لطفا کمک کنند تا این بحث را به جای برسونیم
                            که خیلی کارایی دارد.ضمن اینکه نمیخوایم از drive تو این پروژه استفاده کنیم. :applause:

دیدگاه

روال کار به اینصورت است که برق شهر را به dc سپس با استفاده از مبدل های افزاینده این ولتاژ را زیاد میکنیم
                              پس دقیقا میخوای سه فاز 380 داشته باشی؟
                              ببینم میکرو بلدی؟
                              ایده من:با استفاده از میکرو 3 تا سیگنال pwm تولید میکنیم با اختلاف فاز 120 درجه بعد با یه طبقه قدرت این شکل موجو با dcbus شبیه سازی میکنیم و میدیمش به یه ترانس 3 فاز 220 به سه فاز 380 و در خروجی سه فاز رو خواهیم داشت.وجود ترانس به دلیل افزایش ولتاژ الزامیه.
                              راستی نگفتی متغیر بون فرکانس تو این مدار به چه دردی میخوره؟مگه میخوای موتور رو راه بندازی؟
                              یه چیزی هم بگم برای انجام این کار باید زیاد مطالعه کنی و اگه حوصله مطالعه نداری...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X