اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی ax-12

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی ax-12

سلام من یه سروو ax-12 خریدم .
    کسی نمیدونه چجوری میشه بدون درایور این موتورا رو راه ندازی کرد؟
    مثلا با PIC.
    من تو ارسال instruction pack به موتور مشکل دارم،کسی از پرو تکل دقیقش اطلاعی نداره ؟
    در ضمن تغذیه 9.6v-900mA هم که بهش وصل میکنم ، LED بجای دو بار فقط یه بار چشمک میزنه . کسی میدونه چرا؟

پاسخ : تولید pwm برای سروو ax-12

سلام
    من تازه شروع کردم ولی مطالبی که خوندم نشون میده باید فرکانس 50 باشه که میشه همون 20ms .
    پهنای پالس اعمالی هم باید بین 1 تا 2ms باشد که اگه 1ms اعمال کنی به سمت چپ و 2ms به سمت راست
    میچرخه.تو پروتئوس که دیدم اگه سریع 1ms رو 2 کنی سریع(با توجه به سرعت سرو و زاویه تعریف شده) از 0 تا آخر
    میره.سرعت چرخش رو فکر نکنم بشه جز با برنامه نویسی از تعریف شده سرو کم کرد.
    *_**_**_* دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت پیامبراعظم(ص) *_**_**_*

دیدگاه

با سلام مجدد.
      راستی مهندس AX_12 رو چند خریدی؟ (نو؟)
      *_**_**_* دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت پیامبراعظم(ص) *_**_**_*

دیدگاه

سلام 60 تومن pishrobot البته خیلی وقت پیشا خریدم حدودا یه سال پیش ممنون .

دیدگاه

سلام و عرض ادب.
          آقا میشه بپرسم این سروو جزو سرووهای داینامیکسل هست یا خیر؟
          راه اندازیشون خیلی سخت و زمان بر هست یا اینکه با تاور پروهای معمولی تفاوت چندانی نداره؟
          بسیار ممنون میشم مهندس یه کم اطلاعات راجع بهشون بهم بدید...

یک دنیا سپاسگذار.
          زندگی برگ بودن در مسیر باد نیست
          امتحان ریشه هاست
          ریشه هم هرگز اسیر باد نیست
          زندگی چون پیچک است
          انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

سلام
            ax-12 داینامیکسه.
            RPM 59
            وزن 53gr
            ولتاژ 9-12.5
            گشتاور 15kgf.cm در ولتاژ 12، جریان 1.4A
            مهندس فکر نکنم با پاور پروهایی مثل MG995 خیلی فرق کنه.اگه هم فرق داشته یاد میگری؛ بهتره؛ با چیزهای بیشتر
            آشنا میشی.

دیدگاه

سلام برادر گلم
              من با سرو کار نکردم یبخود هم نمیگم بلدم ولی پیش من((ما) که نشانه ای از وحدت ایرانی هست) اینها همشون ماستن.
              ناراحت نباش قول میدم باهم(ما) درستش میکنیم
              اول چند تا سوال در مورد MG995 که گفتی؟
              1. چند تا از این سرووها رو داری؟
              2.منظورت رو از اینکه به محض دادن تغذیه حرکت میکنه از اولش آروم و کامل بگو، (چی کار کردی ؛چی شد= چند ولت دادی و ....)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lycon
                سلام 60 تومن pishrobot البته خیلی وقت پیشا خریدم حدودا یه سال پیش ممنون .
                سلام ما که چند ماهه دنبال AX-12 می گردیم ولی پیدا نکردیم میگن که کار خیلی باهاشون نسبت به سروو های معمولی راحتتره وچند تاشونو می شه باهم لینک کرد دوستانی که باهاش کار کردند می گن که چطوریه؟ :eek:
                معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
                اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
                آموزش Modelsim

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 0121takpa
                  سلام برادر گلم
                  من با سرو کار نکردم یبخود هم نمیگم بلدم ولی پیش من((ما) که نشانه ای از وحدت ایرانی هست) اینها همشون ماستن.
                  ناراحت نباش قول میدم باهم(ما) درستش میکنیم
                  اول چند تا سوال در مورد MG995 که گفتی؟
                  1. چند تا از این سرووها رو داری؟
                  2.منظورت رو از اینکه به محض دادن تغذیه حرکت میکنه از اولش آروم و کامل بگو، (چی کار کردی ؛چی شد= چند ولت دادی و ....)
                  سلام از بنده است دوست گرامی.
                  بنده واقعا شرمنده ام، ناجور در گیر سرووها بودم، پاک این تایپیکو یادم رفته بود، واقعا معذرت میخوام :redface:
                  خیلی خوشحالم که همچین روحیه ای دارید، و واقعا بابتش بهتون تبریک میگم.
                  امیدوارم همیشه موفق باشید.
                  و اما راجع به سرووها، باید عرض کنم در حال حاضر 2 تا بیشتر از این سروو ندارم، که یه سالی میشه دارم باهاشون کار میکنم.
                  این هم آدرس تایپیک بنده:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=51313.300

راستش در اصل ماجرا بنا بر این هست که حدود 10 تا سروو هر کدوم به یک زاویه ی خاصی حرکت داشته باشند، به این صورت که ما تو کارمون چند تا سنسور داریم، که این سنسورها یک سری خروجی دارن، که این خروجیها به عنوان شرط برای حرکت سرووهای ما در نظر گرفته میشن، به این صورت که مثلا با رسیدن خروجی سنسور اول به یک عدد خاصی سرووی شماره ی 2 و 3 و 4 هر کدوم در زاویه های تعریف شده ی خودشون قرار بگیرند، و این حرکت هم به این صورت باشه که ابتدا سرووی 2 بعد 3 و بعد 4 بره در زاویه، و حرکت سرووها به طور همزمان نباشه، در صورتی که مشکل اول من با این سرووها اینه که اینا با رسیدن شرط هر 3 تا هم زمان حرکت میکنن و حرکت پشت سر هم وو به ترتیب ندارند....

دومین مشکل این که ما میخوایم وقتی که این سرووها رو تغذیشون رو گرفتند، به محض گرفتن تغذیه هیچ حرکتی نداشته باشند، و وقتی که شرط مربوط به حرکت هر کدوم از سرووها توسط سنسورهای مربوطه محقق شد، اون موقع اونا شروع به حرکت در زاویه های خودشون بکنند، برای حل این مشکل راههای بسیاری تست شد، که متاسفانه جواب نداد.....

این شد که بنده با سرووهای داینامیکسل آشنا شدم و اگر بنده درست متوجه شده باشم،در این سرووها از مشکلاتی که بنده با تاور پروها داشتم، خبری نیست، و راحت میشه باهاشون کار کرد.
                  همینطوره مهندس؟
                  امتحان ریشه هاست
                  زندگی چون پیچک است
                  انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
                    این شد که بنده با سرووهای داینامیکسل آشنا شدم و اگر بنده درست متوجه شده باشم،در این سرووها از مشکلاتی که بنده با تاور پروها داشتم، خبری نیست، و راحت میشه باهاشون کار کرد.
                    همینطوره مهندس؟
                    ماهم چنین مشکلاتی داشتیم که تا اندازه ای حل شد ولی هنوز چیزی که می خواستیم نشد و دیدیم که بیشتر ربات های آماده از AX-12 استفاده می کنند که ما تاحالا پیدا نکردیم می گن بعد از عید می آید حالا ببینیم چی میشه؟ :sad: :sad:
                    معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
                    اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
                    آموزش Modelsim

دیدگاه

با سلام خدمت برادر گلم
                      از بنده نوازی شما تشکر میکنم.
                      صفحه 21 تایپک شما رو کلا خوندم.
                      سوال اولی که پرسیدم چندتا از این سروو ها داری ؛ واسه این بود که احتمال میدادم که اگه یکی باشه شاید همون یکی مشکلی داشته باشه و وقتت بی جهت داره هدر میره. یه زحمت بکش ببین جدا از مدارها هم وقتی تغذیه رو قطع و وصل میکنی بازم سرو خودش حرکتی میکنه؟(منظورم بدون برنامه) این خیلی مهمه البته شاید تا الان این کار رو کرده باشی ولی خوب شاید هم نکرده باشی.اگه حرکت نکرد شرمنده که اینو میگم ولی احتمالا یکی از اینا رو رعایت نکردی:

Control System: +Pulse Width Control 1500usec Neutral
                      Required Pulse: 3-5 Volt Peak to Peak Square Wave
                      Operating Voltage: 4.8-7.2 Volts
                      Operating Temperature Range: -20 to +60 Degree C
                      البته اینا رو از سایت روبوایکیو دیدم دقیق هم نخوندم ببینم چی میگه ، کاملش تو سایت ربوایکیو قسمت سروو هست
                      امکان انواع نویزهای مغناطیسی و حرارتی و ... تو ماشیییین خیلی بالا است به خاطر همین میخوام بدونم با چه میکرویی تا حالا کار میکردی؟
                      مشکل اول هم به نظر بنده حتما از برنامه نویسی هست(بازم شرمنده)خلاصه تو برنامه یا اول سرو 2 رو نوشتی یا
                      3 یا 5 و نمیشه که هر سه تا با هم اول نوشته شده باشن؟! درسته؟
                      هرکدوم رو که اول نوشتی (نمیدونم برنامت چطوریه که آیا میشه یا نه فقط یه نظره) داخل for ، next با یک if که هر گاه شرط رسیدن سروو اول به مقصد حاصل شد وارد شرط if شده و exit for کنه به سراغ سروو دوم برود به همین ترتیب اون وقت تا سروو اول کارش تموم نشد خبری از سروو دوم نمشه. منطقیه؟
                      من با حالت sleep این حرفا هر چند کاملا درست و منطقیه ولی خیلی موافق نیستم ببین چه ترفند قشنگی رو به شما پیشنهاد دادن که سیستمت رو خاموش نکنی به همین طریق میشه ترفندی رو هم واسه eeprom پیدا کرد.
                      موفق باشی. وای کلاسم رو یادم رفت دیر شد دییییر :bye

دیدگاه

با سلام خدمت برادر گلم
                        از بنده نوازی شما تشکر میکنم.
                        صفحه 21 تایپک شما رو کلا خوندم.
                        سوال اولی که پرسیدم چندتا از این سروو ها داری ؛ واسه این بود که احتمال میدادم که اگه یکی باشه شاید همون یکی مشکلی داشته باشه و وقتت بی جهت داره هدر میره. یه زحمت بکش ببین جدا از مدارها هم وقتی تغذیه رو قطع و وصل میکنی بازم سرو خودش حرکتی میکنه؟(منظورم بدون برنامه) این خیلی مهمه البته شاید تا الان این کار رو کرده باشی ولی خوب شاید هم نکرده باشی.اگه حرکت نکرد شرمنده که اینو میگم ولی احتمالا یکی از اینا رو رعایت نکردی:

Control System: +Pulse Width Control 1500usec Neutral
                        Required Pulse: 3-5 Volt Peak to Peak Square Wave
                        Operating Voltage: 4.8-7.2 Volts
                        Operating Temperature Range: -20 to +60 Degree C
                        البته اینا رو از سایت روبوایکیو دیدم دقیق هم نخوندم ببینم چی میگه ، کاملش تو سایت ربوایکیو قسمت سروو هست
                        امکان انواع نویزهای مغناطیسی و حرارتی و ... تو ماشیییین خیلی بالا است به خاطر همین میخوام بدونم با چه میکرویی تا حالا کار میکردی؟
                        مشکل اول هم به نظر بنده حتما از برنامه نویسی هست(بازم شرمنده)خلاصه تو برنامه یا اول سرو 2 رو نوشتی یا
                        3 یا 5 و نمیشه که هر سه تا با هم اول نوشته شده باشن؟! درسته؟
                        هرکدوم رو که اول نوشتی (نمیدونم برنامت چطوریه که آیا میشه یا نه فقط یه نظره) داخل for ، next با یک if که هر گاه شرط رسیدن سروو اول به مقصد حاصل شد وارد شرط if شده و exit for کنه به سراغ سروو دوم برود به همین ترتیب اون وقت تا سروو اول کارش تموم نشد خبری از سروو دوم نمشه. منطقیه؟
                        من با حالت sleep این حرفا هر چند کاملا درست و منطقیه ولی خیلی موافق نیستم ببین چه ترفند قشنگی رو به شما پیشنهاد دادن که سیستمت رو خاموش نکنی به همین طریق میشه ترفندی رو هم واسه eeprom پیدا کرد.
                        موفق باشی. وای کلاسم رو یادم رفت دیر شد دییییر :bye
                        سلام از بنده است دوست گرامی.
                        اختیار دارید آقا.
                        متشکرم از توجه و راهنمائیهاتون.
                        دوست من همه ی نکاتی که روبو ایکیو نوشته رو بنده هموون ایتدا که این سروو رو خریده بودم،(9 ماه پیش) خوندم و رعایت کردم، منتها سرووهام نه تو ماشین که به قول شما نویز توش فراوونه، بلکه تو خونه هم موقع تست همین مشکلات رو دارند.
                        میکروی کارم هم pic16f877a هست.

راجع به حرکت همزمان سرووها هم باید عرض کنم که با رسیدن به یک شرط واحد باید به طور مثال هر 3 سروو برن در زاویه های تعریف شدشون.
                        یعنی مثلا وقتی فرکانس خروجی یک سنسور شد 30 هرتز، سرووی 1 و 2 و 3 هر کدوم به ترتیبی که نوشته شدن برن در زاویه های تعریف شدشون.

نمیدونم جناب 0121takpa حسابی گیج و سر در گم :cry:
                        اگه یه نگاه دیگه به اون تایپیک لعنتی بکنید میبینید که که سکته نکنم خیلیه....
                        امتحان ریشه هاست
                        زندگی چون پیچک است
                        انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

دوستان محترم، با توجه به اینکه تو این سایت و کلا تو نت مطلب راجع به سرووهای داینامیکسل و خاصیتهاش خیلی خیلی کمه، لطفا عزیزانی که در این زمینه تجربه یا اطلاعاتی دارند لطف کنند و در اختیار بنده و سایرین قرار بدند.

نمیدونم جناب lycon با این سروو چکار کردن؟!
                          امتحان ریشه هاست
                          زندگی چون پیچک است
                          انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

با سلام مجدد
                            در مورد دینامیکس واقعا چیز زیادی نمیدونم فقط همین قدر که سازندش شرکت روبوتیسه که سرووهاشو تخصصی برای مسابقات روبوکاپ میسازه و طوری ساده طراحی شده که بچه ها تو مدرسه هم بتونن راحت باهاش کارکنند و قابلیت هاش هم بالا باشه(ظاهرا هم نرم افزاری هم سخت افزاری) که بشه باهاش پیشرفته ترین روبات ها رو ساخت ولی فعلا پیدا نمیشه.
                            دیروز صبح شعر بنی آدم اعضای یک پیکرند به یادم خوش خیالی از آمل رفتم :surprised:3 تا MG995 از لاندا خریدم 75 تومان برگشتم. البته خودم قصد خرید داشتم ولی خوب دیگه امان از دوستان؛ خرید همنشین در من اثر کرد. :nice:

دیدگاه

با سلام مجدد
                              در مورد دینامیکس واقعا چیز زیادی نمیدونم فقط همین قدر که سازندش شرکت روبوتیسه که سرووهاشو تخصصی برای مسابقات روبوکاپ میسازه و طوری ساده طراحی شده که بچه ها تو مدرسه هم بتونن راحت باهاش کارکنند و قابلیت هاش هم بالا باشه(ظاهرا هم نرم افزاری هم سخت افزاری) که بشه باهاش پیشرفته ترین روبات ها رو ساخت ولی فعلا پیدا نمیشه.
                              از بنده هم عرض سلام و احترام.
                              بله، متاسفانه مطلب راجع به داینامیکسل خیلی کمه، آدم هم تو داینامیکسل خیلی کمه! چه اونایی که وارد کنن، چه اونایی که کار کرده باشن با این سروو.
                              ولی خوب خدا رو شکر چیزایی که من شنیدم رو شما هم میدونید، پس اینکه راه اندازیشون آسونه و قابلیتهای بالایی دارند، کاملا درسته و صحت داره، فقط کاش یکی پیدا بشه و بگه همون pwm ای که اعمال میشه به تاور پروها، واسه راه اندازیه این سرووها هم مناسب هست یا خیر؟!

دیروز صبح شعر بنی آدم اعضای یک پیکرند به یادم خوش خیالی از آمل رفتم :surprised:3 تا MG995 از لاندا خریدم 75 تومان برگشتم. البته خودم قصد خرید داشتم ولی خوب دیگه امان از دوستان؛ خرید همنشین در من اثر کرد. :nice:
                              شما چرا رفتید 995 خریدید؟! :eek:
                              اونم با این قیمت!!!!!
                              یه دونش رو 75 تومن خریدید؟؟؟؟؟!!!!!! :surprised: :surprised:
                              خوب برای چه کاری؟؟؟؟!!!!

امتحان ریشه هاست
                              زندگی چون پیچک است
                              انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X