اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار شوکر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار شوکر

سلام خدمت دوست های گلم
    من این شوکر رو ساختم خیلی خوب هم جواب گرفتم:
    http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/hv/dazer/dazer.htm

همه قطعات پیدا میشن...به جزء چوک
    طرز ساخت چوک:
    خرید چوک با هسته فریت به ابعاد 29*33 سانتی متر یا بیشتر که باعث افزایش قدرت شوکر میشه..البته کوچکتر هم میشه استفاده کرد ولی باعث کم شدن قدرت شوکر میشه (ولی اندازه مدار کوچکتر و حمل آن راحت تر میشه)
    خرید سیم لاکی نمره 12 صدم به مقدار ربع کیلو که برای ساختن 3 تا چوک یا حتی بیشتر هم کافیه(چون کمتر از ربع کیلو معمولا نمیفروشن)
    خرید تقریبا 1 متر سیم لاکی به قطر سیم مفتول آرماتور بندی (چون نمره اش رو نمی دونم) که برای ساختن یک چوک کافیه
    سیم لاکی کلفت تر رو برای سیم پیچ اولیه به تعداد دور 6 الی 10 دور
    سیم لاکی 12 صدم رو برای سیم پیچ ثانویه به تعداد دور 1000 دور به بالا البته هر چه بیشتر بپیچید قدرت بالا تر میره..البته باید به مقداری بپیچیم که هسته فریت EI جا بره...
    همین قدر بگم که چوکی من ساختم مقدار مقاومت ثانویه تقریبا 350 اهم شد...البته بیشتر از این دیگه جا نبود

نوع EI یا EE چوک مهم نیست..و اگه نو اون رو پیدا نکردید دسته دوم از روی برد در بیارید(البته حتما از نوع هسته فریت باشه)

پاسخ : مدار شوکر

منظورش از نئون لامپ چیه ؟؟؟؟
    ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

لامپ نئون همون لامپ های داخل فازمتره یا لامپ سماور هم میگن بهش
      [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

اول فکر کردم منظورش همون لامپ های نوشته هستش که داخلش گازه ..
        ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

سلام.
          برای ایجاد شوک حتما نیاز به تماس مستقیم هست یا از فاصله هم میتونه شوک بده ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amooali
            سلام خدمت دوست های گلم
            من این شوکر رو ساختم خیلی خوب هم جواب گرفتم:
            http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/hv/dazer/dazer.htm

همه قطعات پیدا میشن...به جزء چوک
            طرز ساخت چوک:
            خرید چوک با هسته فریت به ابعاد 29*33 سانتی متر یا بیشتر که باعث افزایش قدرت شوکر میشه..البته کوچکتر هم میشه استفاده کرد ولی باعث کم شدن قدرت شوکر میشه (ولی اندازه مدار کوچکتر و حمل آن راحت تر میشه)
            خرید سیم لاکی نمره 12 صدم به مقدار ربع کیلو که برای ساختن 3 تا چوک یا حتی بیشتر هم کافیه(چون کمتر از ربع کیلو معمولا نمیفروشن)
            خرید تقریبا 1 متر سیم لاکی به قطر سیم مفتول آرماتور بندی (چون نمره اش رو نمی دونم) که برای ساختن یک چوک کافیه
            سیم لاکی کلفت تر رو برای سیم پیچ اولیه به تعداد دور 6 الی 10 دور
            سیم لاکی 12 صدم رو برای سیم پیچ ثانویه به تعداد دور 1000 دور به بالا البته هر چه بیشتر بپیچید قدرت بالا تر میره..البته باید به مقداری بپیچیم که هسته فریت EI جا بره...
            همین قدر بگم که چوکی من ساختم مقدار مقاومت ثانویه تقریبا 350 اهم شد...البته بیشتر از این دیگه جا نبود

نوع EI یا EE چوک مهم نیست..و اگه نو اون رو پیدا نکردید دسته دوم از روی برد در بیارید(البته حتما از نوع هسته فریت باشه)
            33*29 میلی متر

دیدگاه

http://img4up.com/up2/59237446348378453957.png
              سلام

کسی میتونه مشخصات کامل این ترانس رو بگه ؟

با تشکر
              با همه چی ساختم
              تا همه چی ساختم
              http://electeronic.blogfa.com

دیدگاه

احتمالا مشخصاتش این باشه : اولیه 8 دور و ثانویه 1000 دور . حداقل اگر فرکانس بالا باشه و چوک هسته فریت باشه اینی که گفتم جواب میده

دیدگاه

ممنون با در نظر گرفتن 8 و 1000 دور به 8 اهم و 1k توجه کنم ؟ یا خودم ترانسو بپیچیم ؟
                  آقای های شما با 555 شوکر تست نکردید تا حالا ؟
                  با تشکر
                  با همه چی ساختم
                  تا همه چی ساختم

دیدگاه

سلام. میشه طرز کار مدار رو قیل از ترانس توضیح بدین؟

دیدگاه

ممنون با در نظر گرفتن 8 و 1000 دور به 8 اهم و 1k توجه کنم ؟ یا خودم ترانسو بپیچیم ؟
                      اگر اینجوری فرض بگیریم که منظورشون اهم بوده که احتمالا همینطور بوده پس باید رو هسته اهن بپیچی و کلا مکافاته و چوکش بزرگ میشه . چون 1000 اهم راحت بدست نمیاد و تعداد دور خیلی زیاد میشه و از طرفی مثلا بعد از هر تعداد دور مشخص باید چسب بپیچید .
                      مثلا اگر قراره 1000 دور بپیچیم که 1000 ولت بده باید مثلا هر 200 دور یه لایه با چسب عایق کاری کنید تا از داخل ارک نزنه . البته تو این مدار ها که چوک رو میپیچید باید سعی کنید ولتاژتون از 1000 بالاتر نره چون احتمال خراب شدن چوک زیاد میشه

ولی شما از اینا بگذر و رو هسته فریت بپیچ (هسته لامپ های کم مصرف) و اولیه رو 12 دور سیم 0.6 یا از همون سیم ترانس لامپ 2 تا موازی کن و بپیچ
                      و ثانویه رو 600 تا800 دور سیم نازک (مثلا 0.12m ) بپیچ . هر 100 دور هم 1 الی 2 لایه چسب شیشه ای بزن
                      سلام. میشه طرز کار مدار رو قیل از ترانس توضیح بدین؟
                      مدار 555 در اینجا یک پالس مربعی با فرکانس حدود 1 کیلو هرتز تولید میکنه و به بیس ترانزیستور میده تا تقویت کنه
                      ترانزیستور هم نقش یک سوئیچ یا کلید رو به عهده داره که با سرعت خاموش و روشن میشه و ولتاژ دو سر ترانس رو قطع و وصل میکنه . در زمانی که جریان در ترانس جاری میشه انرژی در سیم پیچ و هسته ذخیره میشه و در زمان خاموش شدن ترانزیستور انرژی ذخیره شده در ترانس به صورت ولتاژ لحظه ای در دو سر هر سیم پیچ ظاهر میشه
                      پس اگر باتری به ترانس بزنیم و در حالی که دستمون رو به دو سر سیم پیچ نگه داشتیم باتری رو قطع کنیم ، در این زمان به صورت لحظه ای برق دستمونو میگیره . البته این توپولوژی که به فلای بک مشهوره روابط و اصول پیچیده ای داره ولی به طور خلاصه گفتم
                      در نتیجه این مدار کارش اینه که با سرعت ولتاژ دو سر ترانس رو قطع و وصل کنه

دیدگاه

خیلی ممنون از راهنمایتون به نظر جالب نیومد سعی میکنم مدار خودتونو درست کنم و گه سوال داشتم مزاحم میشم
                        با تشکر
                        با همه چی ساختم
                        تا همه چی ساختم

دیدگاه

سلام.
                          فرکانس ترانس فریتی باید بالای 10 کیلوهرتز باشه اونوقت چجوری مدار شما با فرکانس 30 هرتز با ترانس فریت و دور اولیه به اون کمی کار میکنه؟

دیدگاه

باسلام دوستان من یه شوکر این مدلی دارم دوتا از سیمهاش جدا شده به مشکل برخوردم ممنون میشم اگه ممکنه من رو راهنمایی کنین که سیمها رو چجوری باید وصل کنم یکیشون سیم ورودی از شارژره یکیشون سر سیم باطریهاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X