اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات برای درست کردن فرستنده FM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالات برای درست کردن فرستنده FM

اقایون سلام
    چند تا سوال از خدمتتون داشتم که بپرسم
    1-داخل بعضی از ترانزیستورهای قدرت می نویسن مثلا گینش بیش از 1db این یعنی چی؟(با ذکر مثال لطفا)
    2-اقا من می خوام فرکانس 100 ماگاهرتز رو تولید و بفرستم برای آرایش کولپیتس یا هارتلی بهترین ترانزیستور با این فرکانس چیه؟
    3-می گن فلان فرستنده فلان واته یعنی چی؟یعنی ضرب ولتاژ VCE در جریان IE برابر اون توانه؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

پاسخ : سوالات برای درست کردن فرستنده FM

نوشته اصلی توسط baby_1
    اقایون سلام
    1-داخل بعضی از ترانزیستورهای قدرت می نویسن مثلا گینش بیش از 1db این یعنی چی؟(با ذکر مثال لطفا)
    2-اقا من می خوام فرکانس 100 ماگاهرتز رو تولید و بفرستم برای آرایش کولپیتس یا هارتلی بهترین ترانزیستور با این فرکانس چیه؟
    3-می گن فلان فرستنده فلان واته یعنی چی؟یعنی ضرب ولتاژ VCE در جریان IE برابر اون توانه؟
    در مورد ترانزسیتورهای قدرت که معمولا در الکترونیک صنعتی از این قطعه به عنوان کلید یا سوئیچ قطع و وصل ولتاژ (سویچینگ و کلید های سریع ) استفاده میشه

شما می تونی دیتاشیت ترانزسیتور 2N3055 (نوع NPN) رو دانلود کنی و ببینی ، اما در مورد گین توی این نوع ترانزسیتور آخه مداراتی که این نوع ترازیستورها استفاده میشه اصلا بحث تقویت ولتاژ ، جریان و یا توان مطرح نیست اینجا بسیتر بحت سوئیچینگ و قطع و وصل مطرح هست

شما می تونی با BC548 می تونی به چنین فرکانسی برسی ولی با FET خیلی راحتر می تونی برسی یه سر به سایت جوان الکترونیک بزن ببین اونجا شاید باشه البته با BJT تو فرکانس بالا زیاد توصیه نمیشه معمولا با FET می بندن
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41852.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52915.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43336.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37862.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43699.0

دیدگاه

ممنون آقا محسن
      اما منظورم از همین ترانزیستورهای قدرت طبقه آخر اکثر فرستنده و گیرنده هست آخه اگر داخل مد سویچینگ استفاده بشن موج مودوله شده رو از دست می دیم(اونم بابت ناحیه قطع و اشباع ترانزیستور هست) سوال من دقیقا مربوط به ترانزیستور آخر که وظیفه توان خروجی کل رو داره هست
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
        اقایون سلام
        با سلام :

1- دقیق نمیدونم ولی : یعنی اینکه باید فرکانس ورودی تا یه حدی قوی باشه تا در خروجی ترانزیستور قدرت اون توان مشخص شد را به آنتن تحویل بده .....

2- اسیلاتور هارتلی که هم قدیمیه هم بیشتر برای فرکانس های پایین استفاده میشه البته ممکنه برای فرکانس های بالا هم استفاده بشه و از ترانسفور ماتور برای نوسان سازی استفاده میکنه .

ولی کوپلیتس معمولا برای فرکانس بالا هم استفاده میشه

والا چی بگم تو بازار ما که ......

ولی بگردی این دوتا پیدامیشن اولیش 2N3553 هست که خیلی خوبه یه نگاهی به دیتاشیتش بنداز

بعدی هم 2SC1971 هست البته 2SC1972 هم هست که به شرط هیت سینک خوب میشه حدودا 14 وات قدرت گرفت

اگه 10 وات توان بتونی روی آنتن ببری و بین گیرنده و فرستنده مانعی نباشه فکر کنم حدود 40 یا 50 کیلومتر برد بده

3- یعنی اینکه اون توان را روی آنتن میده

توجه کن ولتاژ امیتر کالکتور و جریان عبوری توان تغذیه شده ترانزیستور هستش که این توان ضربدر بازدهی کلاس اون مدار قدرت میشه

مثلا کلاس C بازدهیش نزدیک 100 درصد هست و ......
        --------------------------- --------------------------

دیدگاه

آقا aswhu600
          ممنونم که وقت گذاشتین
          بیشتر تئوریشم برام مهمه که چجوری می شه این توان و ... را حساب کرد به علاوه ترانزیستور مد نظر خودمون رو با توجه به فرکانس کاریمون انتخاب کنیم آخه داخل درس الکترونیک 3 می خونیم که فرکانس یه ترانزیستور با توجه به آرایش و حتی انتخاب خازن های کناری می تونه از حد توضیح داده شده کمتر شه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
            آقا aswhu600
            ممنونم که وقت گذاشتین
            بیشتر تئوریشم برام مهمه که چجوری می شه این توان و ... را حساب کرد به علاوه ترانزیستور مد نظر خودمون رو با توجه به فرکانس کاریمون انتخاب کنیم آخه داخل درس الکترونیک 3 می خونیم که فرکانس یه ترانزیستور با توجه به آرایش و حتی انتخاب خازن های کناری می تونه از حد توضیح داده شده کمتر شه
            با سلام : منم علاقه به این بحثا دارم و اینگونه گفتگو هارا دنبال میکنم و برام مهم هست البته من تئوری (فرمول ها و ...) را طرفدارش نیستم

مدارات RF یه شماتیک کلی دارن مثلا باید دقت بیشتری در تهیه فیبر داشت و خطوط را پهن گرفت و مثلا این آرایش که ترانزیستور تقویت وقتی توان را تولید میکنه - توسط یه RFC و یک خازن جریان از فرکانس جدا سازی میشه و فرکانس به مدار فیلتر و در نهایت به آنتن فرستاده میشه

به نظرم مدارای RF را باید تک تک تنظیم کرد و مثله یه مدار معمولی نیست که یه تنظیم خاص داشته باشه و دیگه بدیش تو خط مونتاژ

و همین از نظر من که بیشتر با سی و خطا تنظیم میشه بهتره و قابل لمس تر هست

چند تا نقشه و طرح مدار چاپی هست که قرار میدم تا بیشتر آشنا بشیم

این مدار پایین توسط اشخاصی ساخته شده و فکر کنم در شرایط خوب بردش بیش از 15 کیلومتر باشه

این یکی هم مربوط به مدار چاپی یه تقویت 20 وات FM هست

به خطوط پهن توجه کنید و .....

اینم یه طرح آماتوری هست که اینم 7 واتیه

تمام طرح های تقویت تقریبا همینجوری هستند ......

این دیگه آخرشه 350 وات توان خروجی FM

اینم نقشه علمیه همین مدار

این طرح ها در ساخت مدارات قدرت FM عمومیت بیشتر داره

همانطور که دیده میشه نقشه این گونه مدارها ساده هستن و چیز پیچیده این نیست

در واقع از انرژی و تمرکزی که برای ساخت این گونه مدارها به خرج میدیم درصد زیادیش به طرز چینش قطعات و فیبر باید انجام بشه

در جای دیگه ای هم گفتم که یکی از مشکلات بزرگ ما نبود ترانزیستورها فرکانس بالا در بازارمون هست که در حقیقت قلب مدار محسوب میشه و وقتی نباشه

هر طرحی و .... با ناکامی مواجه میشه ...... بعد میگیم که ساخت فرستنده سخته و نمیشه از این جور حرفا .......

دیدگاه

اقا aswhu600
              از لطفتون خیلی خیلی ممنونم
              خیلی زخمت کشیدین.منم دنبال طراحی همین مداراتم دوست دارم مدار ماله خودم باشه تا کپی کنم اگر چیزی هم بدست اوردم سعی می کنم انتشار بدم که همه استفاده کنن
              بازم ممنونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                اقا aswhu600
                خیلی زخمت کشیدین.منم دنبال طراحی همین مداراتم دوست دارم مدار ماله خودم باشه تا کپی کنم اگر چیزی هم بدست اوردم سعی می کنم انتشار بدم که همه استفاده کنن
                بازم ممنونم
                سلام از آقای aswhu600 خیلی ممنون که زحمت کشیدن این عکس هارو گذاشتن ، استفاده کردیم مفید بود

خوب اگه شما دنبال طراحی مدارات فرستنده و گیرنده هستی باید بشینی یه سری کتاب در مورد طراحی مدارات RF بخونی تا بتونی تکنیک های لازم رو جهت ساخت این مدارات یاد بگیری

ببین متاسفانه یه فرهنگ بدی که بین ما مخصوصا شرکت های خصوصی راه افتاده این چند سال اخیر ، که اصلا دنبال طراحی نستیم ، فقط دنبال "مهندسی معکوس" هستیم ، ببین نمی گم مهندسی معکوس بده ، ولی ارزش علمی که طراحی هست تو هیج مهندسی معکوسی پیدا نمی کنی

خوب این خیلی خوبه که می خواهید کار جدید بکنید

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41852.0
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52915.0
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43336.0
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37862.0
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43699.0

دیدگاه

با سلا خدمت دوستان

یه مدار فرستده اف ام 5واتی که از نوع PLL هست

picofile.com/file/7329196127/5W_FM_Transmitter.rar.html

اینم یه فرستنده FM هست که از ثبات خوبی داره

به طرح اسیلاتور توجه کنید : هر اسیلاتور روی حدودا 50 مگ نوسان داره که با جمع این دو فرکانس به 100 مگاهرتز میرسیم و به خاطر همین طرح هست که ثبات فرکانسی بهتری نسبت به اسیلاتور های معمولی داره

نوشته اصلی توسط baby_1
                  اقا aswhu600
                  بازم ممنونم
                  ممنونم : تجربه ای که من دارم اینه که باید به استقبال سی و خطا برید و در این راه پا فشاری زیادی بکنید

مثلا ترانزیستور های 2SC1971 و 2N3553 در ایران موجوده من در اصفهان هستم درسته قیمت یه کم بالاست ولی از دسترس خارج نیستند

خود همین ترانزیستورها در دیتا شیتشون مدار تقویت را کشیده که میشه از همین مدار ها استفاده کرد و به راحتی فرستنده ای با برد بیش از 10 کیلومتر را ساخت و در حین کار عملی و سی و خطا میشه بازدهی مدار را چه از نظر قدرت و چه از نظر حرارت و .... بالا برد

مثلا یادمه یه فرستنده 20 مگ بود در دوطرح درست کردم تفاوت این دو طرز چینش قطعات بود که یکی قدرت دو برابر و در عین حال حرارت کمتر از 25 درجه و دیگری قدرت نصف و حرارت بالای 40 درجه داشتن هر دو هم یه طرح خیلی ساده ای داشتن که با این تجربه به اهمیت چینش قطعات روی برد پی بردم

نوشته اصلی توسط محسن رهنما
                  سلام از آقای aswhu600 خیلی ممنون که زحمت کشیدن این عکس هارو گذاشتن ، استفاده کردیم مفید بود

خوب اگه شما دنبال طراحی مدارات فرستنده و گیرنده هستی باید بشینی یه سری کتاب در مورد طراحی مدارات RF بخونی تا بتونی تکنیک های لازم رو جهت ساخت این مدارات یاد بگیری

ببین متاسفانه یه فرهنگ بدی که بین ما مخصوصا شرکت های خصوصی راه افتاده این چند سال اخیر ، که اصلا دنبال طراحی نستیم ، فقط دنبال "مهندسی معکوس" هستیم ، ببین نمی گم مهندسی معکوس بده ، ولی ارزش علمی که طراحی هست تو هیج مهندسی معکوسی پیدا نمی کنی

خوب این خیلی خوبه که می خواهید کار جدید بکنید

خواهش میکنم : منم با آقای رهنما موافقم : البته برای ورود به این دسته مدارها چاره ای جز مهندسی معکوس و مونتاژ نیست ولی نباید این هدمون باشه و این کار را با هدف کسب تجربه انجام بدیم و بعد از این مرحله خودمون وارد طراحی بشیم و با الهام گرفتن از طرهای موجود دست به طراحی جدید بزنیم

در اینده نزدیک طرح ها ی مختلفی و تصاویر از اینگونه مدارات را قرار میدم تا دید بهتری از طرح هایی که به مرحله تولید آماتوری رسیدن داشته باشیم

دیدگاه

با سلام :

این مدار 30 وات VHF هست که توسط یه آماتور ساخته شده به چینش قطعات باید توجه کنیم شاید سازنده مدار فقط با این چینش توانسته به این بازدهی و قدرت برسه

اینم نقشه علمی مدار که ارائه شده ...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینم نقشه علمی با 2SC1972 وات ورودی 3 وات و خروجی 15 وات

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینم یه فرستنده FM با 2N3866 که ترانزیستور خوبی برای موج FM هست

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینم یه مدار فرستنده پیشرفته هست که این نقشه نقشه تجاری اون مدار هست البته چون خیلی وقته در کامیوترم هست نمیدونم دقیقا این نقشه مال چه داستگاهی هست فقط برای مدار تقویت RF درجش میکنم

برای دیدن بهتر در سیتم ذخیره بشه

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینم طرح مدار تقویت با 2SC1971 خودمون هست که این طرح یه طرح آماتوری هست

اینم مدار فرستنده که از ترانزیستور نسبتا قوی 2N3553 استفاده کرده

امیدوارم مفید باشه

دیدگاه

سلام دوستان

یه سوال داشتم خدمت اساتید. میخواستم ببینم چطوری میشه فرستنده باند پهن رو به باند باریک تبدیل کرد . اصطلاحا narrowband
                      یه مثال هم لطف کنید. تشکر

دیدگاه

سلام
                        narrowband به باندی می گونید که از باند صدای انسان کمتر و برای ارسال و دریافت FSK ASK و .. که فقط از یک یا دو فرکانس استفاده می شوند مورد استفاده قرار می گیرد. از فرستنده های و یا گیرنده های narrowband برای صدا
                        انسان استفاده کنید کیفیت صدا از بین خواهد رفت.

دیدگاه

سلام
                          چرا در رادیو پخش های که با استاندارد ژاپن با فرکانس 76 تا 90 مگاهرتز کار می کنند صدای تاکسی بیسیم شنیده میشود پهنای باند آن خیلی کم است . ولی صدا بد نیست . :question:

دیدگاه

narrowband به باندی می گونید که از باند صدای انسان کمتر
                            کلآ فلسفه رادیو fm پخش موسیقی با کیفیت عالی و استریو بوده وهست
                            به همین جهت پهنای باند بالای برخورداره.
                            به جهت استفاده در ارتباطات بیسیم که نیازی به کیفیت بالا نیست و مصرف توان
                            کم مد نظر هست از نروباند استفاده میشه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

از نظر من که بیشتر با سی و خطا تنظیم میشه بهتره و قابل لمس تر هست
                              این روش مربوط به رادیو آماتور ها بوده و از سطح پایینی بر خورداره یک مهندس مخابرات باید به تمام زوایای تئوری این
                              علم گاه باشه روش سعی و خطا عمر شخص رو به هدر خواهد داد.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X