اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط بین z80 و 8085

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط بین z80 و 8085

سلام
    همونطور که از تاپیک پیداست میخوام ییینم کسی قبلا بین دو میکروپرسسور z80 و 8085 تونسته اطلاعات رد و بدل کنه یا نه فرقی نمیکنه موازی یا سریال لطفا اگر کسی این کار رو کرده به منم بگه چه جوری که گیرشم خفن
    ممنون

ارتباط بین z80 و 8085

سلام . خوبی دوست عزیز ؟
    من با این پروسسور ها کار نکردم ولی فکر می کنم پروتئوس شبیه سازیشون میکنه شاید بتونید با پروتئوس کار کنید و زمانی که از برنامه جواب گرفتید برید سراغ سخت افزار که خیالتون از برنامه راحت باشه .
    یه نکته ای نمیدونم برای چی می خواهید این کار رو انجام بدید ( احتمالا پروژه دانشگاه هست ) ولی این 2 تا پروسسور منسوخ شده هستن .
    موفق باشید .
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

ارتباط بین z80 و 8085

سلام
      محمد جان توی یروتیوس فقط شماتیک این میکروپرسسورها موجوده.(متاسفانه :cry: )
      ضمنا 8085که همون Z80که توسط اینتل ساخته میشه فقط چند تفاوت دردستوردارند.
      فکر کنم شما می خواهید یه سیستم چند پردازنده راه بندازید که واقعا سخته مخصوصا هماهنگ کردن اونا.
      حالا دقیقا می خواید چی کار بکنید
      بهتره هر کاری می کنید یا باخودz80بکنطد حداقل دوتاCPUهم خانواده بهتره میشه روشون کارکرد.

دیدگاه

ارتباط بین z80 و 8085

سلام
        آقای حاجی زاده و آقای نحوی از هر دوتون مچکرم. اما در پروتئوس من فقط z80 رو دیدم و متاسفانه 8085 رو ساپورت نمیکنه یا تو کتابخونه این ورژن من نیست. اما من میخوام بین همین 2 تا اطلاعات رد و بدل شه و برای همین مجبور به استفاده از همین دو پرسسور هستم طبیعیکه اگر دو پروسسور مثل هم بود کار خیلی راحت تر میشد همونطور که شما گفتید.
        اما درسته که z-80 و 8085 از جنبه های زیادی مثل هم هستند و لی من این حرفتون رو البته با عرض شرمندگی قبول ندارم که z-80 همون 8085 هست که توسط اینتل ساخته میشه . بید بگم که این دو ریزپردازنده تفائت های زیادی دارند و یه محول مشترک بین این دو نیستند. z80 مثل این میمونه که دوتا 8080 رو تو یه پروسسور استفاده کنید البته از نظر ثبات ها میگم بیشتر اونم به خاطره اینکه گروه طراح z80 گروه طراح 8080 بودند که از اینتل جدا و در زایلوگ مشغول به کار شدند.
        :roll:
        اما در مورد کارم من باید بین این دو تا کار کنم یه سوالم باز ازتون بپرسم
        اونم اینه که از تراشه ارتباط سریال z80 pro یا z80 dart اگر استفاده کنم 8085 هم میتونه سیگنالهاش رو شناسائی کنه یا نه؟
        مخلص همه بروبچ با حال هم هستیم.

دیدگاه

ارتباط بین z80 و 8085

سلام . خوبی دوست عزیز ؟
          شرمنده من دیگه حرفی برای گفتن ندارم ( یعنی من اصلا تا الان با Z80 کد ننوشتم .) . مگه رضا جان بتونن جواب شما رو بدن .
          موفق باشید .
          شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
          هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
          چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

ارتباط بین z80 و 8085

با سلام
            والله من این ترم آزمایشگاه میکروپرسسور دارم
            اگه بتونم حتما کمکتون می کنم
            فردا هم کارگاه دارم استادرو می چسبم ببینم چی گیرم میاد

دیدگاه

ارتباط بین z80 و 8085

سلام
              رضا جان واقعن ممنونت میشم.
              اگر به جوابی هم نرسیدی بازم از زحمتت ممنونم

دیدگاه

ارتباط بین z80 و 8085

سلام
                از دوستان کسی برنامه ای برای 8085 داره که کارش تبادل سریال به صورت سنکرون یا اسنکرون باشه فرقی نمیکنه ولی همزمان باشه بهتره ممنون میشم

دیدگاه

ارتباط بین z80 و 8085

درود بر دوستان ......
                  وقتی پروسسورهای Z80 و 8085 را میخوای به هم مرتبط کنی ، فرض بر این است که هر کدام از آنها دارای حد اقل لوازم جانبی هستند که می نیمم سیستم را تشکیل میدهندچون این پروسسورها به تنهائی فقط یک پر دازشگر هستند همین وبس . نه ram دارند ، نه rom ، نه پورت IO و نه .......... پس فرض میکنیم که هر کدام از آنها در یک مینیمم سیستم قرار دارند و میخواهیم بین این 2 وسیله ارتباط برقرار کنیم .
                  چیزی که به نظر من میرسد این است که این دو وسیله را از طریق پورت IO موازی ( به عنوان مثال متصل کننده قابل برنامه ریزی 8255 اینتل برای 8085 و متصل کننده قابل برنامه ریزی 8420Z برای 80Z ) به یکدیگر وصل کرده و با استفاده از وقفه سخت افزاری و روتین کارگردان وقفه در هر 2 سیستم ، داده را بین آنها رد و بدل میکنیم . وقفه سخت افزاری را با استفاده ازیک دیکودر آدرس ، برای هر دو سیستم میتوان بوجود آورد
                  اگر بخواهم کل سیستم را شرح دهم ، مثنوی 70 من کاغذ خواهد شد . یک مرجع خوب که همه نکات مربوط به IO را شرح داده ( 8080 و 8085 و 80Z ) کتاب میکرو پروسسورها نوشته John Uffenbeck ترجمه محمود دیانی است .

پاینده باشید .
                  گر جان عاشق دم زند آتش بر این عالم زند
                  وین عالم بی اصل را چون ذره ها بر هم زند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X