اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی درایور stepper motor

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی درایور stepper motor

با سلام
    من دارم روی پروژه ساخت درایور برای stepper motor کار میکنم که جریان نامیش 4.5 امپر و 80VDC مشخصاتش هست. یه مدار هم توی نت پیدا کردم میخواستم در موردش بدونم که اگر تو پروتیوس شبیه سازی کنم جریانی که به stepper motor میرسه باید تقریبا چقدر باشه ؟در واقع برای طراحی درایور به چه مواردی باید دقت کنم؟

پاسخ : طراحی درایور stepper motor

استپپر رو نمیشه تو پروتویس شبیه سازی کرد ( 99.9 درصد البته حدس میزنم )
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

منظورتان این است که قطعات (irfz44-stepper motor-l297 )در پروتیوس خاصیت واقعی خود را ندارند و جواب نادرست به ما میدهند ؟؟؟
      این مداری است که توی نت پیدا کردیم

دیدگاه

ببینید ترانزیستور یا خازن یا بوبین المانهای هستند که یک فرمول مشخص و مدل رباضی معلوم دارن چون قطعات حالت جامد هستند
        ولی استپپر هم مکانیکیه هم الکترونیکی هم الکترومغناطیسی
        خوب نقش بلبرینپگ در یک استپپر تایین کننده است و خصوصیات بلبرینگ در سرعت متفاوت مدل متفاوت ریاضی داره مثلا با چی میخواد بلبرینگ رو شبیه سازی کنه
        در اثر درایو نا مناسب استپپر داغ میکنه ریپ میزنه گیر میکنه این ها رو چیکار میشه کرد
        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

با سلام
          دوست عزیز نگران نباشید !
          امکان شبیه سازی مدار شما در پروتئوس وجود داره ، کافیه برای استپر بی پلار (فقط 4 تا سیم داره)از مدل motor-bistepper و اگر معمولی هست (تعداد سیمهاش5 یا 6 هست احتمالا) از مدل motor-stepper در پروتئوس استفاده کنی . oo:

عرض به خدمت دوست عزیزمون که شما میتونی ولتاژ نامی موتور ، زاویه حرکت هر پله ، مقاومت اهمی سیم پیچ و اندوکتانس سیم پیج موتورت رو هم خودت تعیین کنی تا نتیجه شبیه سازی هرچه شبیه تر به واقعیت باشه . :agree:

فقط ولتاژ کار irfz44 با توجه به ولتاژ نامی موتورتون پایینه و پروتئوس در این مورد به شما خطایی اعلام نخواهد کرد بنده irf630 رو پیشنهاد میکنم که پکیجش هم to220 هست و تو بازار هم به راحتی پیدا میشه . :read:

موفق باشی.
          موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

با سلام و تشکر از بابت اینکه به سوالم جواب دادید. تنظیماتی که شما فرمودید در پروتئوس اعمال کردیم . سوال اساسی ما در رابطه با جریان اعمال شده به سیم پیچ های موتور است و با شبیه سازی که انجام دادیم جریان خیلی کمی گرفتیم (حدود 0.3 آمپر!!!)
            آیا تکنیک هایی برای افزایش این جریان در طراحی مدار بایاس ماسفت(HEXFET power MOSFET irfz44) وجود دارد؟
            یکی از درایور های موتور پله ای بازار را باز کردم و مدار آن را مورد تحلیل قرار دادم(kappa) با توجه به ساختار درایور ، متوجه شدم که از همان توپولوژی به کار رفته در مدار ما استفاده شده که البته قسمت سوییچینگ و میکروکنترلری نیز دارد. و حجم زیادی از درایور (حدود 60 درصد) به فن و هیت سینک اختصاص داده شده بود که این از بابت استفاده از ماسفت های سوییچ مدار درایور بود .
            در آخر می خواست بپرسم آیا مرجعی یا وبسایت یا کتابی که مدار های ماسفتی یا IGBT دار را برای کار های توان بالا پیشنهاد داده باشد می توانید به من معرفی کنید؟
            با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aod
              با سلام و تشکر از بابت اینکه به سوالم جواب دادید. تنظیماتی که شما فرمودید در پروتئوس اعمال کردیم . سوال اساسی ما در رابطه با جریان اعمال شده به سیم پیچ های موتور است و با شبیه سازی که انجام دادیم جریان خیلی کمی گرفتیم (حدود 0.3 آمپر!!!)
              آیا تکنیک هایی برای افزایش این جریان در طراحی مدار بایاس ماسفت(HEXFET power MOSFET irfz44) وجود دارد؟
              یکی از درایور های موتور پله ای بازار را باز کردم و مدار آن را مورد تحلیل قرار دادم(kappa) با توجه به ساختار درایور ، متوجه شدم که از همان توپولوژی به کار رفته در مدار ما استفاده شده که البته قسمت سوییچینگ و میکروکنترلری نیز دارد. و حجم زیادی از درایور (حدود 60 درصد) به فن و هیت سینک اختصاص داده شده بود که این از بابت استفاده از ماسفت های سوییچ مدار درایور بود .
              در آخر می خواست بپرسم آیا مرجعی یا وبسایت یا کتابی که مدار های ماسفتی یا IGBT دار را برای کار های توان بالا پیشنهاد داده باشد می توانید به من معرفی کنید؟
              با تشکر
              سلام ما چند وقت پیش روی یک استپ کار می کردیم ودرایورش را باچند ترانزیستور که تا 10امپر جریان تحمل می کرد که اسمش را فراموش کردم وبه همراه چند دیود برای هرزگردش استفاده کردیم و خیلی خوب جواب می داد :read:
              معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
              اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
              آموزش Modelsim

دیدگاه

در واقع من مداری که دارم روش کار میکنم رو توی پروتیوس بستم ولی جریان خروجی که برای موتور بدست میادخیلی کمه نمیدونم مشکل از ir2104 یا ماسفتها؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aod
                  در واقع من مداری که دارم روش کار میکنم رو توی پروتیوس بستم ولی جریان خروجی که برای موتور بدست میادخیلی کمه نمیدونم مشکل از ir2104 یا ماسفتها؟؟؟؟
                  من مطمئن نیستم تو پروتئوس از استپ جواب بگیری اگه موتور وترانزیستوره را داری بهتره که مدار را ببندید :biggrin:
                  معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
                  اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
                  آموزش Modelsim

دیدگاه

فقط میخوام بدونم خروجی مداری که در بالا گذاشتم رو وقتی توی پروتیوس میبندم جریانش حدود 0.3 امپر هست و برای stepper motor من خیلی کمه !!!
                    لطفا اگر میدونید مشکل مدار کجاست یه راهنمایی بکنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X