اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک atmega 128 کریستالشو رو 16 گذاشتم دیگه جواب نداد !!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک atmega 128 کریستالشو رو 16 گذاشتم دیگه جواب نداد !!

با سلام

من می خواستم یک atmega128 را پروگرم کنم . تا کریستالشو رو 16 گذاشتم و دکمه writefuse را زدم کریستال با موفقیت تنظیم شد و لی از اون به بعد دیگه پروگرمر به هیچ عنوان میکرو را نمیشناسه . نه فیوز بیت تغییر پیده میکنه نه میشه برنامه روش ریخت .

لطفا کمکم کنید .
    دنيا بر پايه برنامه هايي هست که خدا با زبان برنامه نويسي خودش مينويسد . کامپايل شده آن اين جهان و قوانين آن است . start آن تولد است و end آن مرگ . پر از گزينه هاي شرطي و دستورات حلقه و تکرار ...

پاسخ : یک atmega 128 کریستالشو رو 16 گذاشتم دیگه جواب نداد !!

کریستال خارجیش وصله؟

اگه بله ، با یک کریستال 12 امتحان کنید.

دیدگاه

سلام
      1-ببینید فیوز بیت درست تنظیم شده است؟
      2-کریستال رو عوض کنین یه 16 مگاهرتز دیگه بزارین جدیدا کریستالای زیادی مشکل دارن
      3-با خازن Bypass دو پایه کریستال رو زمین کنین
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ممنون

کریستال 16 مگ را به xtal 1 میکرو وصل کردم . و پایه دیگه کریستالو یکبار به زمین و یک باره دیگه با یک خازن 22 پیکو به زمین وصل کردم . بازم نشد .
        دنيا بر پايه برنامه هايي هست که خدا با زبان برنامه نويسي خودش مينويسد . کامپايل شده آن اين جهان و قوانين آن است . start آن تولد است و end آن مرگ . پر از گزينه هاي شرطي و دستورات حلقه و تکرار ...

دیدگاه

اگه از پروگرمر isp با سرعت بالا استفاده می کنید کلید سرعت رو پایین بیارید و بعد تست کنید ببینید جواب میده .

دیدگاه

سلام
            اون 2تا خازنش را گذاشتین ؟
            معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
            اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
            آموزش Modelsim

دیدگاه

نوشته اصلی توسط skiboys
              سلام
              اون 2تا خازنش را گذاشتین ؟
              یک خازن گذاشتم ؟؟؟ دو تا می خواد ؟ می تونید نحوه اتصالو بگید ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط starsoheil
                یک خازن گذاشتم ؟؟؟ دو تا می خواد ؟ می تونید نحوه اتصالو بگید ؟
                سلام
                اون دوتایی که به کریستال وصل میشه بعد به زمین :smile:

اگه بازم نشد خودت بهش کلاک بده به XTAL 1 با یه میکرو دیگه
                روی اون این برنامه رو بنویس
                config portb=output
                DO
                set portb.0
                reset portb.0
                loop

دیدگاه

پاسخ : یک atmega 128 کریستالشو رو 16 گذاشتم دیگه جواب ند&

با درود . . .
                  کریستال 16 مگ را به xtal 1 میکرو وصل کردم . و پایه دیگه کریستالو یکبار به زمین و یک باره دیگه با یک خازن 22 پیکو به زمین وصل کردم . بازم نشد .
                  دوست عزیز کریستال باید به پایه های Xtal1 و Xtal2 وصل بشه! :biggrin:
                  در صورتی هم که فیوز بیت ها رو اشتباها تنظیم کرده باشید یه سری به تاپیک بحث راجع به فیوز بیت ها میکرو کنترلر بزنید. تو صفحات آخرش یه راه برای زنده کردنش گفتم

موفق باشید
                  درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                  بدرود . . .

دیدگاه

پاسخ : یک atmega 128 کریستالشو رو 16 گذاشتم دیگه جواب ند&

اقای وحید نصیری درست میگه کریستال اشتباه وصل کردید
                    اینجوری باید وصل کنید

دیدگاه

با سلام
                      ممنون

مشکلم با گذاشتن دوتا خارن و یک کریستال به دو پایه حل شد و میکرو پروگرم شد .

حالا یک مشکل دیگه . میکرو فقط یک بار پروگرم شد ؟؟؟؟؟؟ یعنی دوباره که خواستم پروگرم کنم دیگه نرم افزار اونو نمیشناسه !!!!!! با دوتا میکرو و حدود 10 تا کریستال امتحان کردم ؟؟؟ یعنی از فیوز بیت ها هستش ؟؟

میشه راهنمایی کنید ؟؟؟؟

دیدگاه

مطمنی میکروت نسوخته ؟ یا اینکه پروگرام یا کامپیوتر مشکل داشته باشه ؟

اگه اینا مشکل نداشت اینجا رو نگاه کن :biggrin:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=30857.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط starsoheil
                          با سلام
                          ممنون

مشکلم با گذاشتن دوتا خارن و یک کریستال به دو پایه حل شد و میکرو پروگرم شد .

حالا یک مشکل دیگه . میکرو فقط یک بار پروگرم شد ؟؟؟؟؟؟ یعنی دوباره که خواستم پروگرم کنم دیگه نرم افزار اونو نمیشناسه !!!!!! با دوتا میکرو و حدود 10 تا کریستال امتحان کردم ؟؟؟ یعنی از فیوز بیت ها هستش ؟؟

میشه راهنمایی کنید ؟؟؟؟
                          مشکل حل شد . البته با یک میکرو که دو تا پورتاشو set و reset کردم و به xtal 1 و xtal 2 وصل کردم . حالا یک چیزه دیگه ؟؟؟؟؟
                          برنامم درست کار نمیکنه .....
                          پیغام write sucsseful میاد و لی وقتی گزینه verify را میزنم دو سه تا warning عدم تساوی میاد .
                          وقتی میکرو را تو مدار میزارم برنامه زیرو انجام نمیده ؟؟؟
                          کد:
                          $regfile = "m128def.dat"
                          $crystal = 8000000
                          Config Porta = Output
                          Config Portc = Output
                          Config Portd = Output
                          Config Portf = Output
                          Config Portb.0 = Output
                          Config Portb.1 = Output
                          Config Portb.2 = Output
                          Config Portb.3 = Input
                          '*******************************************************************************
                          Dim Scan As Byte
                          Dim Scan2 As Byte
                          Dim I As Word
                          Dim Refresh As Byte
                          Dim B As Byte
                          Dim S As Byte
                          Dim D As Word
                          Dim U As Word
                          Dim By As Byte
                          Dim Row As Word
                          Dim Vers As String * 5
                          Dim Asd As String * 20
                          Dim Countbyte As Word
                          Dim Countbyte2 As Word
                          Dim Count1 As Byte
                          Dim Count2 As Byte
                          Dim Lines As Byte
                          '-------------------------------------------------------------------------------
                          '-------------------------------------------------------------------------------
                          Do
                           Scan = &H01
                           Portd = 255
                           Porta = 255
                           Portf = 255
                           Lines = 0
                           While Lines < 100
                             Portc = Scan
                            Rotate Scan , Left
                            Wait 1
                            Incr Lines
                           Wend

Loop

End

دیدگاه

XTAL2 کاره ای نیست فقط به TXAL1 وصل کنی حله :redface:

بعد فیوز بیت هاشو دوباه تنظم کردی ؟
                            اگه بعضی موقع ها کار میکنه بعد کار نمی کنه(عین حالت الان) توی اون میکرو که با XTAL1 زدی سریع تر SET RESET رو انجام بده (اگه از این سریع تر نمیشه کریستالشو بیشتر کن که سریع تر بشه)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan m
                              XTAL2 کاره ای نیست فقط به TXAL1 وصل کنی حله :redface:

بعد فیوز بیت هاشو دوباه تنظم کردی ؟
                              اگه بعضی موقع ها کار میکنه بعد کار نمی کنه(عین حالت الان) توی اون میکرو که با XTAL1 زدی سریع تر SET RESET رو انجام بده (اگه از این سریع تر نمیشه کریستالشو بیشتر کن که سریع تر بشه)
                              ممنون - هیچ وقت جواب نمیده ؟

یکبار کریستالشو رو 8 مگ داخلی گذاشتم جواب نداد . یکبار دیگه یو 16 مگ گذاشتم و از کریستال و حتی از یک مگا 8 استفاده کردم بازم جواب نداد . منبع تغذیه من 12 ولت سوئیچینگ هست و با یک 7805 به میکرو تغذیه میدم . به پایه ها هم led وصل کردم رو برد بورد بستم .
                              پورت f نصفش یکه نصفش نیست . پورت c که باید اسکن کنه با یک میکرو همش روشنه با یک میکرو دیگه یکیش روشنه .
                              راهی ساده هست میکرو مثل روز اولش در آورد ؟ یعنی خام خام .
                              البته یه چیزی بگم : این دو تا میکرو را از دو جای مختلف خریداری کردم . با همم خیلی فرق داره . از نظر نوع نوشته روش . یکیش سه تا سوراخ روشه . یکیش یک سوراخ روشه .
                              کلا به هم فرق میکنن . منظورم اینه خیلی احتمالش کمه مشکل از atmega باشه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X