اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا امکان است توان ورودی مدار 5 وات و توان خروحی 350 ولت باشه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا امکان است توان ورودی مدار 5 وات و توان خروحی 350 ولت باشه؟

آقایون سلام
    آقا طبق رابطه P=V*I اگر توان ورودی مدار 10 ولت باشه خروجی می توانه مثلا 20 وات باشه؟این پس چیه روی اکثذ فرستنده ها می زنه؟یعنی اصل پایستاری انرژی نقض شد؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

پاسخ : آیا امکان است توان ورودی مدار 5 وات و توان خروحی 350 ولت باشه؟

نه طبق این قانون که فرمودید توان خروجی یک مدار برآیندی از ولتاژ و جریان است با تغییر هر کدام از این فاکتورها بعلت ثابت بودن توان فاکتور دیگه تغییر میکنه البته این در مواردیه که مدار ما تقویت کننده ولتاژ یا جریان باشه برای تقویت توان بایست هر دو این موارد رو تقویت کرد که این مورد مشروط به تامین جریان و ولتاژ از یک منبع ثانویه است.مثلا شما هرگز نمیتونید یک آمپلیفایر 100 وات 12 ولت رو با 8 تا باطری قلمی راه بندازی علتش هم اینه که توان ورودی بسیار کمتر از توان خروجیه و ما در صورت تقویت جریان ،ولتاژ رو کاهش میدیم و بالعکس و در اصل توان ورودی هیچ تغییری نمیکنه. اینم که در مورد فرستنده ها گفته بودید صرفا نمیشه با داشتن ولتاژ ،توان رو محاسبه کرد یعنی اگر اون فرستنده یک باطری10 ولت با جریان دهی یک و نیم آمپر ساعت داشته باشه بدون در نظر گرفتن تلفات انرژی در مدار و در حالت ایده آل دریافت توانی تا 15 وات در خروجی این فرستنده قابل تصوره.

دیدگاه

آقا ممنون که جواب دادین
      اما این بحث که داخل ترانزیستورهای قدرت کلاس سی هست چطور که مثلا روی بعضی هاشون نوشته
      7.5db
      Gain شون هست؟این اصلا به چه معناست؟

Gain>=7.5db
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

دوست من db مخفف دسیبل هست که به اشتباه اکثر مردم حتی اهل فن این واحد رو مختص اندازه گیری شدت صوت میدانند.البته برای این مورد هم کاربرد داره ولی مختص اون نیست.بطور کلی دسیبل نسبت لگاریتمی بین دو سطح توان است و واحد مجردی نیست.مثلا برای اندازه گیری بهره توان یک تقویت کننده از طریق فرمول زیر میتوان مقدار بهره رو بر حسب بل بدست آورد
        Ap=10 log Pout/Pin اندیس 10 بمعنای لگاریتم در مبنای 10 است و درج آن اختیاری است
        در فرمول بالا بهره توان تقویت کننده بر حسب بل بدست می آید.
        با جایگزینی ولتاژ یا جریان و تبدیل 10 به 20 میتوان بهره های ولتاژ و جریان را نیز محاسبه کرد.
        دسیبل میتواند منفی هم باشد و این بمعنی ضریب تقویت منفی است

دیدگاه

ممنونم
          آقا اگر اینجوریه پس همون Gain هست اما یه سوال مگه Gain رو شیوه بستن مدار مشخص نمی کنه؟
          پس چرا داخل دیتا شیت آورده شده

دیدگاه

این حداکثر گینی هست که میشه بدست اورد

دیدگاه

اول که گین نسبت ورودی به خروجی هست ولی دسیبل نسبت لگاریتمی بین واحدهای ورودی و خروجی است.این دو موضوع با هم فرق دارند.کاربرد گین بیشتر فاکتور قطعه تقویت کننده هست اما دسیبل رو برای یک مجموعه تقویت یا تضعیف کننده بکار میبرند.حالا شما در دیتاشیت یک قطعه این موضوع رو دیدید که بهره رو با دسیبل بیان کرده این به این معنی هست که با توجه به حداکثر جریان و ولتاژ ورودی و خروجی میتوان به این مقدار ضریب تقویت دست یافت.یا بقول دوستمون حداکثر گین این قطعه با توجه به سایر فاکتورها

دیدگاه

ما دسیبل رو برای یک مجموعه تقویت یا تضعیف کننده بکار میبرند.
                اقا مگه دسیبل واحد لگاریتمی نیست و واحد نداره پس داخل تقویت کننده ها می تونیم گین که همون تقویت جریان یا ولتاژ هست رو با دسیبل نشون بدیم

دیدگاه

فرض کنید مداری داریم که از چندین بلوک تقویت و تضعیف کننده تشکیل شده وهر بلوک هم دارای قطعات اکتیو تقویت و تضعیف کننده مثل فیدبکهای منفی و پ امپ ها است.ضریب تقویت و تضعیف تمامی قطعات با گین متفاوت ضریب تقویت و تضعیف هر بلوک را مشخص میکند و بهره کل مدار با جمع تمامی ضرایب بلوکها حاصل میشود که این مقدار ممکن است بسیار بزرگ یا بسیار کوچک باشد.حالا میخواهیم بر روی کاغذ منحنی پاسخ فرکانسی مدار را با توجه به ضریبهای تقویت و تضعیف رسم کنیم.از آنجا که با مقادیر بزرگ و کوچکی سر و کار داریم مجبوریم از واحدهای لگاریتمی بجای خطی استفاده کنیم تا بتوانیم منحنی را بصورت پیوسته رسم کنیم.حالا فرمول محاسبه گین کل این مدار (نه بلوکها و نه عناصر)با همان فرمول مذکور که در آن جواب بصورت لگاریتم است محاسبه کنیم پس دوباره تکرار میکنم از فرمول دسیبل برای محاسبه ضریب تقویت و تضعیف مدارات متشکل از چندین واحد تقویت و تضعیف کننده استفاده میشود.البته به همین علت که ممکن است ضریب بهره یک قطعه بسیار بالا و یا پایین باشد و یا پاسخ قطعه بصورت لگاریتمی باشد نه خطی در دیتا شیت اون قطعه هم بجای گین که یک واحد خطی است از دسیبل که یک واحد لگاریتمی است استفاده میشود.

دیدگاه

میتونید به ویکی پدیا مراجعه کنید
                    نسبتا کامل توضیح داده
                    http://en.wikipedia.org/wiki/Gain

دیدگاه

سلام آقای behrouz_t
                      در شروع با این حرفت که نمیشه یه فرستنده ی 100 وات رو با باطری قلمی راه انداخت کاملا مخالف ام .
                      شما در باره ی معنی آمپر ساعت چیزی میدونی ؟ من فکر میکنم نمیدونی ، اگه نه من میتونم به طور مفصل توضیح بدم .
                      میشه راه انداخت ولی در حد یک دقیقه و بعد باطری ها به رحمت ایزدی میروند !
                      Kind Wishes
                      Goldsmith
                      Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Goldsmith
                        سلام آقای behrouz_t
                        در شروع با این حرفت که نمیشه یه فرستنده ی 100 وات رو با باطری قلمی راه انداخت کاملا مخالف ام .
                        شما در باره ی معنی آمپر ساعت چیزی میدونی ؟ من فکر میکنم نمیدونی ، اگه نه من میتونم به طور مفصل توضیح بدم .
                        میشه راه انداخت ولی در حد یک دقیقه و بعد باطری ها به رحمت ایزدی میروند !
                        Kind Wishes
                        Goldsmith
                        یعنی باتری قلمی 9 امپر لحظه ای جریان میده!؟!؟؟!؟!؟؟

دیدگاه

ببین عزیز من ! وقتی میگی یه باطری 1 آمپر ساعته اگه ازش یه آمپر بکشی در عرض یه ساعت خالی میشه .
                          وقتی ازش 2 امپر بکشی در عرض نیم ساعت خالی میشه .
                          وقتی ازش 0.5 آمپر بکشی در عرض 2 ساعت خالی میشه .
                          و ........ . فکر میکنم حالا فهمیدید منظور من چیه ؟
                          Best Wishes
                          Goldsmith

دیدگاه

عزیز دل باتری یه مشخصه داره به نام مقاومت داخلی
                            همین جور الابختکی نیست که ازش یک گیگا امپر جریان بکشی که....
                            همین الان هم تست کردم
                            باتری های قلمی از مارک های مختلف بین 1.5 تا 3 امپر لحظه ای جریان میدند
                            با سپاس

دیدگاه

سلام عزیز من .
                              شما لحضاه ای نکشیدی ! شما فرق بین جریان continuous and discontinuous میدونی چیه ؟
                              معلومه که نمیدونی.
                              جریانت باید فرکانس بالا باشه . اینی که با دستت قطع و وصل کنی به درد اموات ما هم نمیخوره .
                              من اگه این کارو نکرده بودم که نمیومدم بگم عزیز من .
                              Kind Wishes
                              Goldsmith

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X