اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش خوندن ولتاژ pwm

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روش خوندن ولتاژ pwm

سلام دوستان
    من اطلاعات کمی در زمینه منبه تغذیه دارم
    من توسط میکرو های avr یه پالس pwm با دیوتی سایکل مشخص درست کردم
    می دونم که دیوتی سایکل با ولتاژ رابطه مستقیم داره
    حالا می خواستم بدونم چه طوری می تونم ولتاژ خروجی رو با ولت متر اندازه بگیرم
    ایا یه مدار می خواد
    یا بدون هیچ مداری اون فرکانس رو با دیوتی سایکل مشخص به ولت مترم وصل کنم عدد ولتاژ رو بهم نشون می ده
    باتشکر

پاسخ : روش خوندن ولتاژ pwm

سلام
    اگر یک فیلتر پایین گذر RC (مقاومت حدود 1 کیلو اهم و خازن حدود 10 میکروفاراد) تو خروجی پایه میکرو قرار بدی میتونی اونو با ولتمتر و یا ADC خود میکرو بخونی.
    موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

اگر براتون ممکنه
      شکل مدارش رو بزارید
      ممنون می شم

دیدگاه

این هم تصویر 2 تا فیلتر rcتوپ که پشت سر هم قرار گرفتند ، این مدار نویز ناشی از pwm رو حدود 10000 بار تضعیف میکنه و خروجی اون ولتاژ dc با نویز بسیار کم هست .

در مورد مقادیر باید بگم که بر اساس نتایج آزمایشات در یک پروژه کاربردی به دست اومدن و شما میتونی مقداری تغییرات در اون ایجاد کنی و نتایج رو ببینی.

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

خیلی خیلی ممنون :wow: :wow: :wow: :wow: :wow:

دیدگاه

ایشالا جواب داد مداری که ارایه شد ؟

مشکلی ندارین؟

دیدگاه

داداش
              از پیگیریت متشکرم
              فقط دارم یکمی اطلاعات در مورد pwm کسب می کنم
              فقط یه سوال
              الان اگه من یه موج pwm با دیوتی سایکل 25 در صد داشته باشم
              طبق قوانین اگه ولتاژ پیک یا ماگزیمم ما مثلا 5 ولت باشد با احتساب دیوتی سایکل 25 درصد ولتاژ موثر ما 2.5 ولت خواهد بود
              حالا سوال من اینه
              من اگه بخوام ولتاژ موثر این موج رو اندازه بگیرم می تونم مدار شما رو سر راه موج قرار بدم و عدد رو با adc بخونم
              این فیلتر ولتاژ موثر رو نشون می ده یا ولتاژ پیک رو ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
              اخه به نظر می یاد اگه ما بیایم رپیل موج dc رو حذف کنیم اونم با خازن
              در واقع عدد خروجی رو به ولتاژ پیک نزدیک کردیم تا به موثر
              نظرتون چیه <> <> <> <> <>

دیدگاه

اگر عدد مورد نظر دیوتی سایکل رو به صورت اعشاری نشون بدیم خیلی راحت مقدار دقیق خروجی رو به دست میاریم . برای مثال شما من اینطور مینویسم 1.25=5*0.25
                این فیلتر کارش انتگرال گیری هست و با توجه به مطالبی که در ریاضیات مهندسی مطرح میشه خروجی هر مداری رو میشه با سری فوریه به دست آورد .

تو این مدار هم ولتاژ خروجی هم شامل جزئ ac و هم شامل dc هست که البته به دلیل انتخاب مقادیر مقاومتها و خازنهایی که در مدار به کار رفته جزئ dc مقدار اصلی رو شامل میشه و اصولا این مدار برای تولید یک ولتاژ dc تمیز به طور مثال برای کنترل د.ر یک موتور dc و کاربردهایی از ولتاژ dc متغیر با میکرو کنترلر طراحی شده.

اگر قصد داشته باشی ولتاژ ac رو در خروجی این فیلتر اندازه بگیری ، من پیشنهاد میکنم که فقط یک طبقه از این فیلتر رو به کار ببری و با توجه به فرکانسی که قراره اندازه گیری بشه این فیلتر که پایین گذر هم هست توانایی عبور فرکانس مورد نظر رو داشته باشه. تا اینجا خود موج ac به همراه dc تولید شده بعد با یک خازن در خروجی بخشac رو از dc جدا میکنیم , بعد باید به کمک یکسوساز دقیق op-amp نیم یا تمام موج این بخش ac رو یکسو و فیلتر و به dc تبدیل کنیم تا به وسیله adc بشه خوندش.

راستش راه طولانی و پر درد سری هست اما کاملا کاربردیه...
                اگر کاربردتون هم مشخص کنید شاید راههای بهتری وجود داشته باشه. :rolleyes:

دیدگاه

سلام داداش
                  در مدار به کار رفته جزئ dc مقدار اصلی رو شامل میشه و اصولا این مدار برای تولید یک ولتاژ dc تمیز به طور مثال برای کنترل د.ر یک موتور dc و کاربردهایی از ولتاژ dc متغیر با میکرو کنترلر طراحی شده.
                  من متوجه نمی شه
                  منظور شما از مقدار اصلی ولتاژ چیه
                  ولتاژ پیک یا موثر ؟؟؟؟؟
                  اگر کاربردتون هم مشخص کنید شاید راههای بهتری وجود داشته باشه.
                  من اصلا منظورم AC نیست
                  من دارم DC رو می گم
                  فکر کن من یه موج PWM با زمان وظیفه 25 درصد با میکرو درست کردم می خوام به یه ال ای دی بدم
                  حالا می خوام قبل از این که به ال ای دی بده ولتاژ موثرش رو اندازه گیری کنم
                  طبق فرمول ولـتاژ موثرش برابر خواهد بود با
                  2.5 ولت (دقت کن من موجم PWM هست ولی DC و هرگز از صفر پایین تر نمی ره یعنی از صفر تا 5 بالا و پایین می ره )
                  خب حالا من می خوام این 2.5 ولت رو در عمل ببینم
                  کلا دو تا سوال مطرح می شه
                  اگر ما بخوایم این 2.5 ولت رو ببینیم می تونیم از ولتمتر DC استفاده کنیم (که من فکر می کنم بشه)
                  نکته دوم
                  آیا می شه از ADC میکرو برای اندازه گیری این موج کمک گرفت یا اینکه ADC میکرو نمی تونه به ما کمک کنه

دیدگاه

سلام
                    ببخشید طبق کدوم فرمول با duty-cycle 25% میشه 2.5 ولت؟
                    مگه vdc=ton.von+toff.voff/t نیست؟

دیدگاه

سلام
                      ببخشید طبق کدوم فرمول با duty-cycle 25% میشه 2.5 ولت؟
                      مگه vdc=ton.von+toff.voff/t نیست؟
                      والا تا اونجایی که من می دونم فرمولاش اینه
                      در صورت کلی فرمول برای همه امواج (سینوسی و pwm و ...) از فرمول زیر استفاده می شه

اما در حالت کلی می تونیم اثبات کنیم که
                      باتوجه به عکس زیر و متغیر ها

می تونیم اثبات کنیم که در حالت pwm که از مربع هایی تشکیل شده( و سینوسی و شبه دایره نیست) فرمول زیر درست و کاملا برابر فرمول بالا خواهد بود(باز هم می گم این مورد در شرایطی برابر فرمول بالا خواهد بود که موج ما pwm باشه)!!!!!

که من هم با استفاده از همین فرمول عرض کردم که دیوتی ساکل 25 درصد ولتاژ رو نصف خواهد کرد
                      حال جواب اون سوال چی شد
                      من چه طوری vrms رو با adc بخونم
                      فک نکنم بشه
                      مداری نیست که موج رو برابر vrms اش صاف کنه

دیدگاه

من تو شبیه ساز با ولت متر ac امتحان کردم vrms طبق رابطه بالا درست اومد :nice:
                        ولی فکر نکنم تو عمل هم درست باشه ,ولی امتحان میکنم.

دیدگاه

خب اشکالی نداره
                          تو عمل هم نتیجه می گیری
                          اما
                          چرا با ولت متر ac
                          بابا
                          این شکل موج که کاملا dc هس

آقا پس چی شد من چه طوری عدد این ولتاژ رو با adc بخونم

دیدگاه

pwm ،ولتاژ dc متناوبه .
                            ولت متر dc مقدار dc رو نشون میده .
                            ولت متر ac مقدار موثر (vrms).

دیدگاه

pwm مدولاسون پهنای پالس هست (pulse wide modulation)، این موج متناوب هست اما با گذر از فیلتر RC مشابه اونی که تو پستهای قبلی دیدید تبدیل به ولتاژ dc بعلاوه درصد کمی ac میشه.

اونچه شما نیاز داری

این ولتاژ dc که همون مقدار متوسط خودمون هست توسط بیشتر مالتیمترها ، خصوصا اونها که روشون نوشته شده RMS TRUE بدون هیچ مدار اضافی به طور دقیق قابل خوندنه و مداری که خدمتتون گفتم (فیلتر انتگرالگیر و یکسوساز دقیق با OP-AMP )داخل خود مالتی متر وجود داره. شما حتی میتونی این ولتاژ DC رو با کمک یه مالتی متر دقیقا روی پایه خود میکروکنترلر بخونی اما با ADC میکرو حتما فیلتر RC بالا نیاز هست. اگر قصدتون روشن کردن و کنترل نور LED هست به هیچ مداری احتیاج نداری فقط یک مقاومت محدود کننده جریان بین LED و پایه میکرو کنترلر بذار به طوری که کاتد LED هم به زمین وصل باشه و برای راه اندازی موتور DC هم فقط به یک مدار تقویت کننده جریان نیاز مندید ودیگر هیچ.

توضیحات تکمیلی:
                              منظور از مقدار اصلی :
                              وقتی یک ولتاژ ترکیبی از DC و AC باشه مقدار موثر (RMS) این دو ولتاژ که حاصل از ریشه دوم مجموع مجذور این دو تا ولتاژ هست ، اهمیت پیدا میکنه . در خروجی این فیلتر اونقدر نسبت ولتاژ DC به AC زیاد هست که اندازه ولتاژ خروجی (RMS ) تقریبا برابر با همون DC هست .

فراموش نکنید که اندازه گیری RMS با ابزار الکترونیکی غیر ممکنه و فقط با محاسبات بدست میاد و مالتی مترها و این قبیل فقط AC و DC رو اندازه میگیرند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X