اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استپر موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استپر موتور

من یه استپر موتور و به میکرو از طریق یه L298 وصل کردم موقعی که این موتور کار میکنه کار میکرو به کل مختل میشه و دیگه کار نمیکنه اخه با یه ساعت تنظیم شده و سر یه یاعت خاص موتور وشن میشه
    لطفا کمک کنید و بگید چیکار کنم اثر این اختلال از بین بره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

پاسخ : استپر موتور

با سلام
    این مشکل ، آیا همیشه رخ میده ، یعنی اگه موتورتون رو از مدار باز کنید بازم این مشکل پیش میاد ؟

دیدگاه

خیر رخ نمیده
      فقط وقتی که موتور وصله سون سگمنها خیلی ریز چشمک میزنن و وقتی موتور شروع به کار میکنه کلا همه چی بهم میریزه
      ولی در حالت عادی درست کار میکنه

دیدگاه

میشه شماتیک مداری که برای درایو موتورتون و نحوه تغذیه اش رو بزارید ؟

دیدگاه

[ftp][/ftp]

دیدگاه

راستشو بخواین نمیدونم چطور باید شماتیکو اینجا قرار بدم

دیدگاه

ok.
              اگه عکس هست ، اول عکستون رو اینجا پلود کنید ، بعد از زدن دکمه پلود چند تا لینک میده ، اولیش رو کپی کنید بعد بزابد لای این دو تا :
              [i m g ] [ / i m g ]
              یعد اون اسپیس بین حروف و کروشه ها رو حذف کنید .

اگه فایل زیپ هست برید به http://www.4shared.com/ اول باید عضو بشید بعد برید تو بخش پلود و بعد لینک فایلتون رو بهش بدید بعد پلود کنید بعد از پلود چند تا لینک میده که یکیش مخصوص فروم ها هست( از چپ اولین تب ) بعد کپیش کنید و بعد بایید اینجا و پیستش کنید .

دیدگاه

البته این ساعت و دما سنج هم هست

دیدگاه

خوب
                  اول اینکه پایه های مشترک هر 7سگمنت رو بهتره(باید (should)) با یه ترانزیستور درایو کنید و اون ور هم پایه های دیتا رو با یه مقاومت 1کیلو اهمی به میکرو متصل کنید .
                  دوم اینکه اونطور که مشخصه شما برای درایور استپر از روش Unipolar یا تک قطبی درایو کردید ، خوب شما چند تا نکته رو در نظر نگرفتید که بهتره(باید (should) ) رعایت کنید مثلا دیود هرز گرد و خازن هایی (که فکر میکنم برای حذف نویز باشن)رو مطابق با اونچه که تو دیتاشیت L298 امده رو حتما بزارید .
                  سوم اینکه بهتره(باید (should) ) پوش باتون ها رو با فیلتر RC به میکرو متصل کنید (باهر کدوم اون مقاومت های پول دان یه خازن 100 نانو موازی کنید.)

و یه سوال چرا LM35 رو اینطوری به میکرو متصل کردید ؟

فعلا این ها به ذهنم میرسه !

دیدگاه

ممنون از نکاتی که گفتید همه اینارو رعایت کردم تو مداری که بستم
                    الان فهمیدم مشکل از برنامه هست میخوام برنامه رو طوری بنویسم که وقتی سر یه ساعت مثلا 12 رسید موتور شروع به چرخش کنه ولی نمیدونم چطور باید بنویسم اگه میشه در این مورد راهنمایی کنید
                    lm35 و چطور باید درایو کرد؟

دیدگاه

lm35 و چطور باید درایو کرد؟
                      منظورم دلیل کارتون بود نه اینکه کار شما اشتباه هست

من برای درایو lm35 از یه خازن 100 نانو به عنوان بای پس تو وروردی و یه فیلتر rc سری مطابق با اونچه دیتاشیت گفته خازن 1 میکرو و مقاومت 75 اهم( که من جاش 100 اهم هم گزاشتم جواب داده) تو خروجی اش میزارم من با این روش تا 7 متر رو با دقت 2 درجه که اون هم به خاطر افت ولتاژ بوده و با جبرانش تو برنامه تونستم جواب بگیرم البته بیشتر از این رو تست نکردم .

دیدگاه

الان فهمیدم مشکل از برنامه هست میخوام برنامه رو طوری بنویسم که وقتی سر یه ساعت مثلا 12 رسید موتور شروع به چرخش کنه ولی نمیدونم چطور باید بنویسم اگه میشه در این مورد راهنمایی کنید
                        خوب اول ساعت رو بخونید بعد اگه 12 شد یه فلگی رو یک کنید بعد بهواسطه یک شدن اون فلگ به استپر اجازه حرکت بدید .

برای فرمان به استپر به تک قطبی تو حالت فول استپ من این کار رو میکنم :

for(i=0;i<steps;i++){
                        if(steper_motor_port ==0X80||steper_motor_port==0x00)steper_motor_port= 0x10;
                        else steper_motor_port *=2;
                        delay_ms(20);
                        }

تو برنامه بالا از 4 پین آخر steper_motor_port برای فرمان به استپر استفاده کردم .
                        و مقدار steps هم میشه تعداد پله هایی که میخوایید استپر بچرخه .
                        راستی استپرتون چند آمپره ؟

دیدگاه

دوست عزیز من با بیسیک تو محیط بسکام نوشتم ولی شما C.
                          موتور 0.96 امپر هست
                          lm35 هم تو دیتا شیتتش یه همچین مداری هست

دیدگاه

ok.
                            من مدت زیادی هست که با بسکام کار نکردم اما خوب روال کار به این صورته که ،
                            اول چهار تا پین یه پورت رو به صورت خروجی تنظیم میکنید بعد یکی یکی اون ها رو یک و صفر میکنید (روش فول استپ) که حالا تعداد این یک و صفر شدن ها با یه حلقه for به واسطه شرط حلقه یعنی تعداد پله هایی که ما میخواییم استپر بچرخه ، کنترل میشه.

دیدگاه

مشکل من همینه دیگه کل این کارا و میکنم و یه حلقه تشکیل میدم که اگه ساعت 12 شد یه مقداری بچرخه ولی چون ساعت 12 یه ساعته و چون برنامه تو حلقه است این روال تند تند تکرار میشه و دیگه ساعت کار نمیکنه و موتور یه سره میچرخه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X