اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نقشه کامل Config قطعه Spartan3 با XCF02 - تست شده 100%

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نقشه کامل Config قطعه Spartan3 با XCF02 - تست شده 100%

سلام
    چیزی که مدت ها منتظرش بودید
    یکی نقشه کامل و تست شده
    این نقشه فقط شماتیک هست
    PCB رو نمیزارم به دلیل اینکه در حال تولید هدر برد هستیم و بعد عید-هدر بردی که در زیر میبینید رو میتونید از فروشگاه های جمهوری بهمراه یک پروگرامر و کابلهای ارتباطی و نرم افزار ise 11 به قیمت زیر 90 تومان خریداری کنید-اگر هم دوست دارید میتونید بسازید-این نقشه تست شده برای اولین بار داره اینجا قرار داده میشه-بعنوان یک عیدی :smile:
    قطعات و رگولاتور ها همه در بازار وجود دارند
    موفق باشید

نقشه : http://h-najafi.persiangig.com/FPGA/XC3S400.pdf

خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

پاسخ : نقشه کامل Config قطعه Spartan3 با XCF02 - تست شده 100%

خیلی ممنون!

دیدگاه

دستت درد نکنه :applause: :applause:
      شاید با کمک این برد ها انجمن FPGA ها هم یه تکونی بخوره. قیمت مناسبی هم هست زیر 90! خود FPGA اون آخرین باری که قیمت کردم 47 تومن بود.(البته speed grade 5) حافظه و پروگرمرو....
      نسبت به بقیه برد ها مناسب هست
      اگه extend board هم براش طراحی کنید خیلی به یادگیری اون کمک میکنه.
      [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

این هم پوستر تبلیغات این محصول
        البته از طریق وبلاگ من هم میشه سفارش داد
        وبلاگ : www.najafi-h.blogfa.com

خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

سلام به همگی . آقا من این زیر چند تا سوال می نویسم امیدوارم جوابش رو بدید فقط تو رو به خدا بهم نخندید :icon_razz:

1 - اصلا این بورد چیه ؟؟؟ به چه دردی می خوره ؟؟
          2 - من نمی دونم توی FPGA کلاک چطوریه ! مثلا توی AVR به اندازه ی اسیلاتوری که وصل می کردیم کلاک می گرفتیم توی ARM هم از واحد pll برای افزایش کلاک سیستم اسفتاده می شد ... اینجا یهنی برای FPGA چطوری کلاک تامین می شه ؟؟ حداکثر کلاک این آیسی چه قدر می تونه باشه ؟؟؟ تو شماتیک دیدم از اسیلاتور 40 مگ استفاه شده یعنی حداکثر همین 40 تاست ؟؟؟؟
          3 - برای پروگرم کردن آیسی این بورد باید چی کار کرد ؟؟ چه سخت افزاری نیاز داره ؟؟ چه پورتی ؟؟( منظورم پورت کامپیوتره)
          4 - اصلا FPGA مخصوصا این یکی تو خودش حافظه های flash و SRAM و این جور چیزا داره ؟؟ یا باید برای پروگرم کردن از حافظه های خارجی استفاده بشه ؟؟

فعلا دیگه چیزی یادم نمیاد بپرسم اگر سوالی داشتم دوباره خبرتون می کنم :biggrin:

دیدی چی شد دو تا سوال داشتم یادم رفت سوالا ایناند :

5 - فرق FPGA با CPLD چیه ؟؟؟؟؟
          6 - اگر میشه FPGA رو با استفاده از پورت موازی پروگرام کرد منی که کامپیوترم پورت موازی نداره باید چی کار کنم ؟ ؟؟؟ آیا این کارتای pci که پورت موازی روشون هست و رو اسلات pci قرار می گیرند قابل استفاده هستند ؟؟؟

بازم اگر سوالی بود میام .......................................... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

دیدگاه

سلام حمید جان لطفا مشخصات و امکانات این fpga رو هم بگید. چیا داره؟
            It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

سلام به همه دوستان

ma-bah عزیز سوالات بسیار خوبی پرسید که فکر میکنم جوابش به درد همه بخوره
              دونه دونه شروع میکنیم:
              اول ببینیم fpga چی هست-با یک مثال شروع میکنم
              تصور کنید به شما یک اتاق خالی رو میدن که این اتاق مثلا 208 تا سیم از اون خارج شده-این اتاق بسته به نوع دستگاه هایی که شما داخلش قرار میدید و ورودی و خروجی هایی که شما به دلخواه به هر کدام از این 208 سیم متصل میکنید میتونه مرکزی برای کنترل-محاسبه-بررسی-پردازش و ... باشه
              حالا این اتاق رو با fpga مقایسه میکنیم
              ما یک آی سی داریم که 208 پایه داره-از این 208 پایه تعدادی برای ولتاژ ها-برنامه ریزی و... که 144 پین خالی برای اهدافمون داریم

چیزی که بسیار بسیار مهمه اینه که به هیچ عنوان FPGA رو با AVR یا ARM مقایسه نکنید-ما میتونیم خود AVR یا ARM رو داخل FPGA ایجاد کنیم.

حالا چرا این مقایسه غلط؟
              ما در میکروکنترلر ها وقتی برنامه مینویسیم-این برنامه مقادیر رجیستر ها رو پر و خالی میکنه و هسته پردازش رو انجام میده
              اما در FPGA اصلا چنین نیست-شما زبانی داری به نام VHDL یا Verilog HDV که این زبان ها-زبان توصیف سخت افزار هستن-یعنی هر چیزی که شما مینویسید یا شماتیک ایجاد میکنید-تبدیل به بخشهای دیجیتالی میشه و سخت افزار ساخته میشه-به اینصورت که انگار یک بخش جدید به اون اتاقی که اول گفتم اضافه کردیم.

مثلا ما در زبان C مینویسم : s = d1 + d2 ; و p = s / a ; و x = p * 93 ; داریم

این مثال در میکروکنترلر یک سری محاسبات ضرب و تقسیم و جمع رو با واحد محاسبات انجام میده و چیزی اضافه یا کم نمیشه
              اما در FPGA برای هر کدام از محاسبات بالا یک واحد دیجیتالی ساخته میشه-برای مثال بالا ابتدا یک جمع کننده ساخته میشه و خروچی جمع کننده در یک تقسیم کننده قرار میگیره و خروجی تقسیم کننده در یک ضرب کننده قرار میگیره و در انتها مقدار به x میرسه

این حالت برای زمانی هست که برنامه رو بصورت ترتیبی برای FPGA بنویسیم-قابلیت مهم اینه که اگر شما 1000 خط برنامه بنویسید-تمام 1000 خط با هم بصورت موازی در حال کار هستن مگر اینکه بخشی رو جدا کرده و بصورت مثال بالا بصورت ترتیبی تعریف کنیم-از همه مهمترین میتونیم بخش های بزرگی ترتیبی رو بسازیم که این بخش ها با هم بصورت موازی کار کنن.
              FPGA نهایت طراحی دیجیتالیه-در انتهای طراحی شما میتونید هر کدام از ورودی و خروجی ها رو به هر کدام از پین ها متصل کنید

مدارات دیجیتالی همونطور که میدونید-هم میتونن به نحوی طراحی بشن که نیاز به کلاک نداشته باشن یا داشته باشن
              مثلا یک مالتی پلکسر یا گیت ها یا انکدر ها و ... این ها نیاز به کلاک ندارن و وقتی ساخته میشن فقط کافیه پایه ها متصل بشه
              اما مداراتی مثل کانتر ها-فلیپ فلاپ ها و ... نیاز به کلاک دارن-برای تامین کلاک-از قطعه کریستال اسیلاتور استفاده میکنیم-این قطعه که در شکل هم میبینید-یک قطعه 4 پایه هست که 1 پایه خالی و 2 پایه ولتاژ و 1 پایه خروجی-که فرکانس نوشته شده روش رو خروجی میده-حالا این پایه میتونه به هر کدام از پایه های FPGA متصل بشه و ما در برنامه نویسی اسمی براش در نظر بگیریم و اون رو به هر نقطه ایی در مدار دیجیتالی که ساختیم انتقال بدیم-حد اکثر این کلاک ها در دیتاشیت قید میشه که من روی این 40 گذاشتم که حد وسط باشه که فکر میکنم تا 80 یا 100 مگاهرتز برای این قطعه باشه.

FPGA و CPLD از لحاظ ساختار برنامه نویسی هیچ فرقی با هم ندارن و حتی به یک شکل برنامه ریزی میشن-اما فرقشون اینجاست که CPLD ها دارای FLASH داخلی هستم و حجم این FLASH خیلی کم هست و برای کار های خیلی کوچک خوبه-اما FPGA دارای FLASH داخلی نیست و باید با یک FLASH خارجی CONFIG بشه-البته برنامه روی خود FPGA هم قرار میگیره اما با قطع ولتاژ برنامه از بین میره-به همین خاطر FPGA ها باید همراه با یک FLASH خارجی باشن که نحوه CONFIG این حافظه با FPGA خودش مقوله ایه.
              در این برد که در بالا میبینید-تمام این مسائل گنجانده شده و تمام پایه ها بیرون آورده شده و قابل دسترسیه-حافظه FLASH در زیر برد قرار داره

FPGA ها اکثرا برای کارشون به 3 نوع ولتاژ نیاز دارن-V3.3-2.5V-1.2V-که در برد بالا هر 3 تامین شده و فقط کافیه یک ولتاژ 7 تا 12 به ورودی ولتاژ بدید.اما در CPLD ها فقط یک ولتاژ 5 نیاز است.

نحوه برنامه ریزی بصورت پورت JTAG هست که دو نوع پروگرامر وجود داره-USB و PARALLEL که قیمت USB حدود 150 هزار تومان هست اما PARALLEL ارزون هست که همراه این برد ارائه میشه
              نرم افزار پروگرام IMPACT نام داره که همراه با نرم افزار ISE نصب میشه که این هم همراه برد ارائه میشه

حالا چرا از FPGA استفاده کنیم؟مگر همه این کار ها را نمیتوان با کنترلر ها انجام داد؟

برای کار های حرفه ایی که اطمینان به سیستم شرط اول است-سرعت بالا-دقت بالا-استحکام و پایداری و ... باید از FPGA استفاده کرد-مثلا در 99% کار های نظامی-پردازش دقیق-مکان های بسیار حساس-ربات های حرفه ایی-ادوات فضایی-ماهواره ها و... ضریب خطا در این نوع سیستم ها تقریبا 0 هست.

امیدوارو توضیحات جامع و کامل باشه-اگر باز هم سوالی بود من در خدمتم

دیدگاه

خیر ببینی جوون .....

فقط یه چیزی جواب سوال 6 رو ندادی احتمالا نمی دونستی دوباره پرسیدم گفتم شاید یادت رفته باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ma-bah
                  خیر ببینی جوون .....

فقط یه چیزی جواب سوال 6 رو ندادی احتمالا نمی دونستی دوباره پرسیدم گفتم شاید یادت رفته باشه
                  جوابش رو دادم-پروگرامر usb میخواد-من اصلا با این نوع کارتهای pci آشنایی ندارم ولی اگر پورت موازی ایجاد که بصورت lpt شناخته میشه-فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه

دیدگاه

یک نکته ای که احتمالا اقای نجفی یادشون رفته بگن اینه که در این مدل استفاده شده ماژول های ضرب اماده موجود هست . ضمن اینکه دارای pll داخلی نیز می باشد که البته برای استفاده از این ماژول کلاک ورودی رو باید به یکی از پایه های مربوط به کلاک حتما وصل باشد . البته داخل دیتا شیت کاملا امده است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
                      یک نکته ای که احتمالا اقای نجفی یادشون رفته بگن اینه که در این مدل استفاده شده ماژول های ضرب اماده موجود هست . ضمن اینکه دارای pll داخلی نیز می باشد که البته برای استفاده از این ماژول کلاک ورودی رو باید به یکی از پایه های مربوط به کلاک حتما وصل باشد . البته داخل دیتا شیت کاملا امده است .
                      spartan3 لیست بلند بالایی از امکانات - دیتا شیت برای همین هدف ایجاد میشه-اینکه pll داره یا ضزب کننده یا پرسسور داخلی یا اینکه کلاک به کدوم پایه میره یا ... این رو شما هم باید یه نگاه گذرا به دیتا شیت بندازید و نقشه واضحی که براتون قرار دادم.
                      من یک نقشه شماتیک گذاشتم که تا به امروز هم هیچ نقشه قطعی و تست شده به این راحتی تو دسترس نبوده

ُSpartan3 یک چیپ بسیار معروفه که کسانی که با FPGA کار کردن آشنایی کاملی با اون دارن و کسانی هم که مبتدی هستند من به هیچ عنوان کار با این قطعه رو برای یادگیری FPGA توصیه نمیکنم

این یک برد هست و من توضیح کاملی در مورد برد در بالا دادم

اگر با FPGA کار کرده باشید-میدونید داستان چیه-اگر هم غیر از اینه که نیاز به آموزش ابتدایی هست و باید با CPLD شروع کنید.

دیدگاه

منم یه برد زدم. واسه کشیدن شماتیک خیلی مطالعه کرده بودم
                        اینجا گذاشته بودم
                        http://www.iranled.com/forum/thread-21729.html
                        می تونین اینم ببینین شاید بدرد بخوره
                        https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir

دیدگاه

یک پیشنهاد برای برد اقای نجفی .
                          شما اگر که برای بردتون یک دفترچه اماده کنید که داخلش به صورت پله پله چند تا برنامه نوشته باشید که به هم وابسته باشه و همراه با توضیح و نکات مربوطه قطعا فروش خوبی خواهید داشت .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
                            یک پیشنهاد برای برد اقای نجفی .
                            شما اگر که برای بردتون یک دفترچه اماده کنید که داخلش به صورت پله پله چند تا برنامه نوشته باشید که به هم وابسته باشه و همراه با توضیح و نکات مربوطه قطعا فروش خوبی خواهید داشت .
                            شما محصول رو خریدید و دیدین داخلش نبود؟؟!!

دیدگاه

همین شماتیکی که الان دارید اینجا میبینید-فکر نکنید یه دیتا شیت نگاه کردیم و این درومده
                              350 هزار تومان هزینه ساخت چندین برد شده تا این درومده و تمام مشکلاتش رفع شده - اولای ساخت هر چیپ رو 12 هزار تومان هزینه نصب میگرفتن که الان دیگه خودم نصب میکنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X