اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک واسه شروع یادگیری طراحی بورد های چاپی از ابتدا تا حرفه ای شدن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک واسه شروع یادگیری طراحی بورد های چاپی از ابتدا تا حرفه ای شدن

سلام عرض میکنم خدمت دوستان و خصوصا مدیر این بخش اقای شفقی
    ازتون میخوام که راهنماییم کنید. من تقریبا تازه مقطع کارشناسی ارشد در گرایش الکترونیک رو به پایان رسوندم. فعلا بیکارم و چون تو مدت تحصیل هیچ نوع کار عملی متاسفانه انجام ندادم. تصمیم گرفتم که وقت بذارم و یکی از مواردی که شاید بهم در پیدا کردن کار تو زمینه رشته خودم کمکم کنه خوب و پایه ای یاد بگیرم. این شد که از بین این همه شاخه و زمینه، تصمیمم بر این شد که طراحی برد های مدارات چاپی رو یاد بگیرم. ولی دقیق نمی دونم از کجا شروع کنم. حقیقتا تمام 13 صفحه و تمام پست ها رو بررسی نکردم ولی به نظرم اومد بیشتر پست ها سوالات موردی هستش. ولی من میخوام از پایه یاد بگیرم. یعنی از اینکه اصلا برد چاپی چیه؟ انواع مختلفش، فیبر ها چه جنسی هستن و به طور کلی یه سری اطلاعات ییس و پایه و بعدش اینکه کدوم نرم افزار حرفه ای تر هستش و چه چیز هایی لازمه تهیه کنم تا بتونم خیلی خوب یاد بگیرم. اگه کتابی یا سایتی (فارسی و انگلیسی) یا پستی از همین سایت مفیده واسه شروع لطفا بهم معرفی کنین. و کلا هر تجربه و پیشنهادی دارین بهم بگین.

پاسخ : کمک واسه شروع یادگیری طراحی بورد های چاپی از ابتدا تا حرفه ای شدن

ازدوستان تقاضا میکنم به این پست اهمیت بیشتری بدن چون با سوالی که دوست عزیزمون کردن میتونه یک مطلب کامل در رابطه باطراحی فیبر های مدار چاپی بشه
    چه يافت آنــکه تــو را گم کرد وچه گم کرد آنـکه تــو را يافت.

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      سوالاتی که پرسیدید اکثرا تو انجمن هست ولی الان حضور ذهن ندارم کجا هستند. اگر پیدا کردم لینک براتون میذارم. این سوال ها چون به صورت دقیق توسط دوستان جواب داده شده و نمی خوام دوباره بیان کنم. مفاهیم لازم در مدار چاپی هم توسط کاربر عزیز کارا الکترونیک تو یکی از شماره های نویز هست که اونم پیدا می کنم خبر میدم.
      در مورد نرم افزار پرسیدید. باید بگم این سوال هم یکی از سوال هایی هست که هیچ وقت در هیچ جای دنیا جواب نداره. یعنی مثل مقایسه مارک های مختلف سیستم عامل یا گوشی موبایل یا لپ تاپ و ... هست. نمیشه با قطعیت یک اسم رو معرفی کرد ولی توصیه من یادگیری پروتل ( آلتیوم دیزاینر ) هست.
      تو همین انجمن که پست دادید زیر گروههایی برای پروتل و پروتیوس و ایگل ساخته شده و داخل هر یک از این زیر گروهها هم تاپیکی به جمع آوری منابع اختصاص پیدا کرده که میتونید مقالات مختلف از دوستان رو دانلود کنید. در ضمن در شماره اول مجله نویز می تونید مقاله ابتدایی بنده در مورد پروتل رو هم مطالعه بفرمایید.

آدرس زیرگروهها:

پروتل
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=280.0
      پروتیوس
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=281.0
      ایگل
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=282.0
      نرم افزارهای دیگر
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=192.0

سوالی بودم در خدمتم.
      It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

تو این پست هم در مورد نرم افزارهای مختلف بحث شده و هم نظر سنجی داره هر چند که یا صحبتهای اقای شفقی موافقم و نمیشه گقت کدوم بهترینه اما از اونجا که تو ایران هستیم و اکثر تولید کنندگان مدارچاپی فقط میتونند با پروتل کار بکنند برای اینکه در اینده به مشکلی بر نخورید پیشنهاد میکنم با پروتل کار کنید

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=12239.0

برای اطلاعات بیشتر شما با واژگان مورد استفاده در صنعت مدارچاپی مجله نویز انجمن شماره 7 رو از لینک زیر دانلود کن:

http://eca.ir/noisemagazine/?page_id=87&did=23

موفق باشید
        زکات علم،نشر و پخش آن است.
        {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

خیلی ممنون که خیلی زود پاسخ دادید
          در مورد نرم افزار درسته حق با شماست ولی منظورم اینه که در واقع نرم افزاری که اون هایی که دارن الان تو شرکت ها و کار های حرفه ای کار میکنن با اون کار میکنن. میخوام که از اول با همون کار کنم. چون خودتون بسیار بهتر از من میدونید که بعضی از نرم افزار ها بیشتر جنبه اموزشی و دانشجویی داره و عملا تو کار حرفه ای اسمی از اونها اورده نمیشه.
          مرسی این رفرنس هایی که گفتین رو حتما مطالعه میکنم. سوال هم که حتما واسم پیش میاد ولی بهتره اول اینا رو مطالعه کنم بعدا اگه رفع نشد بپرسم.
          فقط فعلا چند سوال کوچیک:
          پروتل همون التیوم هستش؟ اگه بخوام از جایی تهیش کنم. کدوم ورژن رو بگیرم که مشکلی نداشته باشه؟
          برای چاپ بورد، فایل خروجی پروتل تحویل شرکت خدمات دهنده میشه تا اون رو بورد چاپ کنه؟
          یه سوال دیگه که دارم اینه که در واقع صورت کلی کار به این شکله که شماتیک مداری یه مدار در اختیار هستش و طراح وظیفش اینه که بورد و محل قرار گرفتن المان های مدار و ارایش خطوط مسی ارتباط دهنده و ... طوری طراحی کنه که پارامتر های مختلفی از قبیل ابعاد بورد ، پهنای خطوط ، قطر سوراخ ها و ... بهینه باشه . مدار بهترین عملکرد رو داشته باشه؟
          ممنون

دیدگاه

خواهش میکنم.
            همونطور که گفته شد پروتل و آلتیوم مربوط به یک محصوله و به مرور زمان با خرید و فروش شرکت اسمش عوض شده.
            در مورد سوال بعدی بله می تونید فایل pcb رو بدید براتون درست کنند یا خودتو با استفاده از مطالب سایت بردتون رو چاپ کنید.
            در مورد سوال آخرتون شما میتونستید با مدرک کاردانی و پایین تر هم نقشه رو به برد تبدیل کنید. چیزی که شما رو با مدرک ارشد باید متمایز از دیگران کنه قدرت تحلیل شماست. یعنی باید بدونید پروتکل های مختلف چجوری کار می کنند. چه زمانی احتیاج به مقاومت های پول پ دارید. چگونه از منابع کلاک استفاده کنید. چجوری از منابع تغذیه استفاده کنید. اگر میخواهید طراح برد و مدار بشید مشکلات زیادی خواهید داشت که یکی از اونها مورد سعی و خطا هست که هزینه زیادی خواهد داشت. چون تا زمانیکه برد شما ساخته نشه و ایرادات به صورت عملی مشخص نشه نمی شه گفت موفق شدید!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط oscilator
              اگه کتابی یا سایتی (فارسی و انگلیسی) یا پستی از همین سایت مفیده واسه شروع لطفا بهم معرفی کنین. و کلا هر تجربه و پیشنهادی دارین بهم بگین.
              این دو تا ضمیمه میتونه کمکتون کنه که ببینید کلا طراحی داستانش چیه و چه چیزهائی رو باید یاد بگیرید. در جریان باشید که اکثر تواید کنندگان مدارچاپی رفرنسشون برای تولید استانداردهای IPC هستش که برای طراحی شما نیاز به استانداردهای شماره ی 2227-2221 دارید اما برای اینکه حالت عمومی تر داشته باشه به پیوست استاندارد 2221 و 2222 و همچنین یک آموزش کلی رو میبینید. که مطالعه اونها و دونستنشون میتونه درصد اشتباهاتی که مدیر یت محترم یهشون اشاره کردند رو پائین بیاره.....موفق باشی

فایل های پیوست شده
              زکات علم،نشر و پخش آن است.
              {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

پس الان اگه بخوام ترم افزار رو تهیه کنم در واقع التیوم دیزاینر رو باید بگیرم؟
                در مورد چاپ شخصی و بدون استفاده از ماشین، منظورتون تو بورد های ساده و از طریق پرینت گرفتن هستش؟
                بله فرمایش شما صحیح هستش ، شاید من منظور خودم رو خوب نرسوندم. منظورم اینه بله بخش اصلی کار که طراحی بهینه مدار هستش. اما من منظورم فعلا صرفا زوم کردن روی طراحی بورد مدار چاپی هستش یعنی فرض رو بر این بذاریم نقشه شماتیک یه مدار که طراحیش صورت گرفته در اختیار هستش و ما میخوایم صرفا براش بورد طراحی کنیم (کاری که به قول شما یه دیپلمه یا کاردان هم میتونه یاد بگیره) ولی فقط تبدیل نقشه به بورد نه، اونطوری که بعضی نرم افزار ها به طور اتومات انجام میدن. در واقع یه سوالم الان این شد که طراحی مدار و طراحی بورد به هم وابسته هستن؟ یا نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط karapcb
                  این دو تا ضمیمه میتونه کمکتون کنه که ببینید کلا طراحی داستانش چیه و چه چیزهائی رو باید یاد بگیرید. در جریان باشید که اکثر تواید کنندگان مدارچاپی رفرنسشون برای تولید استانداردهای IPC هستش که برای طراحی شما نیاز به استانداردهای شماره ی 2227-2221 دارید اما برای اینکه حالت عمومی تر داشته باشه به پیوست استاندارد 2221 و 2222 و همچنین یک آموزش کلی رو میبینید. که مطالعه اونها و دونستنشون میتونه درصد اشتباهاتی که مدیر یت محترم یهشون اشاره کردند رو پائین بیاره.....موفق باشی
                  مرسی
                  حتما این رفرنس هایی که لطف کردین رو مطالعه میکنم ، مجله رو هم دانلود کردم خیلی لیست واژگان کاربردی عالیه

دیدگاه

بله
                    بله و روشهای دیگر
                    به نظر من به هم مربوطه برای اینکه شما در 98 درصد مواقع قراره به صورت سفارشی کار کنید پس نقشه ای کامل و آماده در دسترس نخواهد بود!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
                      به نظر من به هم مربوطه برای اینکه شما در 98 درصد مواقع قراره به صورت سفارشی کار کنید پس نقشه ای کامل و آماده در دسترس نخواهد بود!
                      درسته ولی من الان بیشتر منظورم اینه که به عنوان مثال فرض کنیم از ما خواسته شده که یه مدار فرستنده AM طراحی کنیم. و به طور مثال ما هم مدار رو طراحی کردیم حالا کار به بهینه بودن طراحی و اینکه مدار درست طراحی شده ندارم اون در واقع گام اول و در واقع به نوعی گام اساسیتر هستش که به قول شما نیاز به تحصیلات داره. اما حالا بعد از طراحی میخوایم برد چاپی واسش طراحی کنیم که من فعلا منظورم بیشتر رو یادگیری این قسمت هستش و البته نه فقط در حد برد های ساده بلکه برد های پیچیده تر.

دیدگاه

پاسخ : کمک واسه شروع یادگیری طراحی بورد های چ

اول منابع رو بخونید و مثال های ساده رو یاد بگیرید. بعد یه پروژه ساده مثل پروگرمر usb یا موارد دیگه که نقشه ش تو انجمن پیدا میشه در نظر بگیرید و با خلاقیت خودتون طراحی کنید . اگر میتونید بسازیدش و ببینید میتونید پروژه رو انجام بدید؟ بعد برید سراغ موارد پیشرفته تر.
                        دو نکته مهم که خیلی کمک میکنه اینه که:
                        1- عجله نکنید ( مثل من ) تا جلوی خیلی از مشکلات و اشتباهات رو بگیرید
                        2- اگر میتونید نقشه و pcb چند مدار حرفه ای رو پیدا کنید تا بفهمید چه روشهای ابتکاری میشه برای بهتر شدن کار انجام داد.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کمک واسه شروع یادگیری طراحی بورد های چ

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
                          اول منابع رو بخونید و مثال های ساده رو یاد بگیرید. بعد یه پروژه ساده مثل پروگرمر usb یا موارد دیگه که نقشه ش تو انجمن پیدا میشه در نظر بگیرید و با خلاقیت خودتون طراحی کنید . اگر میتونید بسازیدش و ببینید میتونید پروژه رو انجام بدید؟ بعد برید سراغ موارد پیشرفته تر.
                          دو نکته مهم که خیلی کمک میکنه اینه که:
                          1- عجله نکنید ( مثل من ) تا جلوی خیلی از مشکلات و اشتباهات رو بگیرید
                          2- اگر میتونید نقشه و pcb چند مدار حرفه ای رو پیدا کنید تا بفهمید چه روشهای ابتکاری میشه برای بهتر شدن کار انجام داد.
                          اره درسته ، نه عجله نمی کنم، یعنی سعی میکنم که نکنم.
                          یه سوال اونم اینکه مثلا همین پروگرمر رو فرضا بخوام pcbشو بزنم باید از روش های دستی استفاده کنم؟ منظورم اینه واسه تعداد کم میشه داد بیرون یا نه شرکت ها فقط تعداد بالا رو قبول میکنن؟

دیدگاه

بستگی به دقت کارتون داره. در ضمن اگه متالیزه بخواین باید بیرون سفارش بدید. ولی برای بقیه موارد اگر پهنا و فاصله مسیرهای مسی نسبتا زیاد باشه می تونید خودتون هم بسازید. البته کمی تمرین و دقت لازمه.
                            شرکت ها هم هستند که نمونه و تک سفارش می زنند که برای شما هزینه سنگینی نخواهد داشت.البته بهتره در آینده برد های آزمایشی رو خودتون بسازید تا معطل نشید و هزینه کمتری صرف کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
                              بستگی به دقت کارتون داره. در ضمن اگه متالیزه بخواین باید بیرون سفارش بدید. ولی برای بقیه موارد اگر پهنا و فاصله مسیرهای مسی نسبتا زیاد باشه می تونید خودتون هم بسازید. البته کمی تمرین و دقت لازمه.
                              شرکت ها هم هستند که نمونه و تک سفارش می زنند که برای شما هزینه سنگینی نخواهد داشت.البته بهتره در آینده برد های آزمایشی رو خودتون بسازید تا معطل نشید و هزینه کمتری صرف کنید.
                              اها، اره تو برد های با پیچیدگی بالا که خطوط نازک و بهم نزدیک هستن بیشتر منظورم بود. متالیزه منظور همون برد های چند لایه هستش که در دو سمت سیم بندی داره؟ پروگرمر اینارو همون طور که فرمودین خودم کار کنم بهتره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X