اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انواع مدارات فرستنده رادیویی

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انواع مدارات فرستنده رادیویی

با سلام : با توجه به مهم بودن مدارات فرستنده تصمیم گرفتم که این پست را ایجاد کنم .
    در این پست انواع مدارات قرار داده میشه چه ترانزیستوری و چه لامپی - فرکانس پایین و بالا- SSB و.....
    من به این پست تا زمان مناسب(اشباء شدن از مدارات مختلف) وفادار هستم
    از همه دوستان خواهش میکنم در بحث ها شرکت کنند و نظرشونا در مورد مدار مورد نظر بگن
    درج مدارات با هدف آموزش انجام میشه و احیانا اگر کسی از مدارات بهر برداری کنه عواقبش برای سازنده مدار هست و نه منه بیچاره !! :mrgreen:
    درج مداراتم به این گونه هست که هرگونه مداری در این زمینه که در اینترنت ببینم درج میکنم و میشه گفت کلکسیونی از اینگونه مدارات در این پست جمع آوری میشه
    یه چیز دیگه ای هم هست و اون فشردن دکمه تشکر هست که ممکنه برای من انجام بدهید که من مخالف این کارم و از تمام دوستان میخوام که این کار را برای من انجام ندهند.
    از مدارات دوستان هم استقبال میشه و اگر دوستان مداری دارند از ما دریغ نکنند
    یه جمله کلیشه ای هم هست : "ساخت اینگونه مدارات به مجوز نیاز داره و ........" من میدونم که نیاز داره ولی این آموزش هست ممکنه ما در اینگونه پست ها برای طراحی یه فرستنده که بتونه کره زمینا پوشش بده بحث کنیم که این در چارچوب آموزشی هست و ارتباطی به این جمله کلیشه ای نداره پس خواهشن در مطالب مختلف این پست از بکار بردن این جمله کلیشه ای جدا خودداری کنید
    در این پست هم اینطور نیست که مثلا در یک روز 10 تا نقشه قرار بدم ممکنه در هفته یک نقشه قرار بدم یا شایدم بیشتر ولی کار من مصداق "آهسته برو همیشه برو" هست
    تصاویر و فایل ها هم در سایت های پلود (پیکوفایل و پرشین گیگ پلود میشه تا در مرور زمان پاک نشه)
    پیشاپیش از همه تشکر میکنم
    --------------------------- --------------------------

پاسخ : انواع مدارات فرستنده رادیویی

بنظرم اصلا فکر جالبی نیست که نقشه های توی اینترنت رو کپی کنید تو انجمن .
    بنطرم هر کس مداری رو ساخته و ازش صد در صد گرفته در صورت تمایل اینجا قرار بده .
    مدارهای توی اینترنت یا در حد ایده هستند - یا تکمیل نشدن - یا شرایط ساختشون با
    شرایط ایران تفاوت داره . مثل نوع فیبر مدارچاپی و نوع قطعات از نظر ارجینال بودن ....
    اگه مدار اوکی شده رو نزاریم تلف کردن پول دیگرانه . مثل خود من که میلیونها تومن
    پول قطعه دادم ولی از خیلی از مدارات جواب نگرفتم .
    ضمنا چطور میشه تجربیات کار عملی مثل ساخت سیم پیچ - بوبین های فریت دار - ساخت
    تریمر های ولتاژ بالا - شیلدینگ مدار برای حذف فیدبک رو در اختیار کاربران گذاشت ؟؟؟
    باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

سلام.

من هم شدیدا به انتقال داده به صورت بیسیم علاقه دارم (البته در مورد RF هیچی نمی دونم :mrgreen.

به نظرم بهتره اول یه سری مفاهیم کلی مثل انتشار امواج و نقش آنتن و ... رو به صورت ساده توضیح بدین، بعد برین سر وقت مدارات (البته میشه لابه لاش هم باشه!).

به نظر من در مورد ماژولهای آماده و یا آی سی هایی که کل عملیات ارسال و دریافت رو انجام میدن هم صحبت کنین.
      خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dxing
        بنظرم اصلا فکر جالبی نیست که نقشه های توی اینترنت رو کپی کنید تو انجمن .
        بنطرم هر کس مداری رو ساخته و ازش صد در صد گرفته در صورت تمایل اینجا قرار بده .
        مدارهای توی اینترنت یا در حد ایده هستند - یا تکمیل نشدن - یا شرایط ساختشون با
        شرایط ایران تفاوت داره . مثل نوع فیبر مدارچاپی و نوع قطعات از نظر ارجینال بودن ....
        اگه مدار اوکی شده رو نزاریم تلف کردن پول دیگرانه . مثل خود من که میلیونها تومن
        پول قطعه دادم ولی از خیلی از مدارات جواب نگرفتم .
        ضمنا چطور میشه تجربیات کار عملی مثل ساخت سیم پیچ - بوبین های فریت دار - ساخت
        تریمر های ولتاژ بالا - شیلدینگ مدار برای حذف فیدبک رو در اختیار کاربران گذاشت ؟؟؟
        با سلام خدمت جناب Dxing : بلاخره بین نظرات همیشه توافق نیست و نظر همه قابل احترام هست و من این کار را یه کار مفید میدونم و همش اینطور نیست که کپی کنم و از کتاب ها هم اسکن میکنم واینکه گفتید نقشه های 100 درصد عملی قرار بدم در توانم نیست و البته هدف این پست هم نیست این پست جنبه آموزشی و آشنایی با اینگونه مدارات داره و با این پیش فرض که کاربران تا حدودی با اینگونه مدارات آشنایی دارن مطالب درج میشه البته کسایی مثل شما که در اینگونه مدارات تجربه دارید هم باید به کمک من بیایید تا این پست پر بارتر بشه پیشاپیش تشکر

نوشته اصلی توسط hamed8419215
        سلام.

من هم شدیدا به انتقال داده به صورت بیسیم علاقه دارم (البته در مورد RF هیچی نمی دونم :mrgreen.

به نظرم بهتره اول یه سری مفاهیم کلی مثل انتشار امواج و نقش آنتن و ... رو به صورت ساده توضیح بدین، بعد برین سر وقت مدارات (البته میشه لابه لاش هم باشه!).

به نظر من در مورد ماژولهای آماده و یا آی سی هایی که کل عملیات ارسال و دریافت رو انجام میدن هم صحبت کنین.
        با سلام : به نظرم درباره مفاهیم پایه در انجمن صحبت شده و اینجا هم نمیشه از همه چیز مطلب قرار داد و فقط درباره فرستنده ها آماتوری و کمی پیشرفته تر صحبت میشه و مثلا درباره ارسال و دریافت داده صحبت نمیشه چون اونوقط بحث ار مسیر اصلیش خارج میشه و دچار تشتت موضوع میشیم

------------------------------------------------------------------------
        -----------------------------------------------------------
        ----------------------------------------------
        --------------------------------
        ------------------

این یه فرستنده 5 وات FM هست که از دوبخش تشکیل شد

-----------------------------------------------------------------------------------------

در تاپیک دیگری تصاویری از کتاب اسکن کردم و چون اون ها هم مفید هست در اینجا هم درج میکنم

این مدار پایین توسط اشخاصی ساخته شده و فکر کنم در شرایط خوب بردش بیش از 15 کیلومتر باشه

این یکی هم مربوط به مدار چاپی یه تقویت 20 وات FM هست

به خطوط پهن توجه کنید و .....

اینم یه طرح آماتوری هست که اینم 7 واتیه

این دیگه آخرشه 350 وات توان خروجی FM

اینم نقشه علمیه همین مدار

این طرح ها در ساخت مدارات قدرت FM عمومیت بیشتر داره

همانطور که دیده میشه نقشه این گونه مدارها ساده هستن و چیز پیچیده این نیست

در واقع از انرژی و تمرکزی که برای ساخت این گونه مدارها به خرج میدیم درصد زیادیش به طرز چینش قطعات و فیبر باید انجام بشه

در جای دیگه ای هم گفتم که یکی از مشکلات بزرگ ما نبود ترانزیستورها فرکانس بالا در بازارمون هست که در حقیقت قلب مدار محسوب میشه و وقتی نباشه

هر طرحی و .... با ناکامی مواجه میشه ...... بعد میگیم که ساخت فرستنده سخته و نمیشه از این جور حرفا .......

------------------------------------------------------------------------------

یه مدار فرستده اف ام 5واتی که از نوع PLL هست

http://s1.picofile.com/file/7329196127/5W_FM_Transmitter.rar.html

اینم یه فرستنده FM هست که از ثبات خوبی داره

به طرح اسیلاتور توجه کنید : هر اسیلاتور روی حدودا 50 مگ نوسان داره که با جمع این دو فرکانس به 100 مگاهرتز میرسیم و به خاطر همین طرح هست که ثبات فرکانسی بهتری نسبت به اسیلاتور های معمولی داره

ین مدار 30 وات VHF هست که توسط یه آماتور ساخته شده به چینش قطعات باید توجه کنیم شاید سازنده مدار فقط با این چینش توانسته به این بازدهی و قدرت برسه

اینم نقشه علمی مدار که ارائه شده ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینم نقشه علمی با 2SC1972 وات ورودی 3 وات و خروجی 15 وات

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینم یه فرستنده FM با 2N3866 که ترانزیستور خوبی برای موج FM هست

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینم یه مدار فرستنده پیشرفته هست که این نقشه نقشه تجاری اون مدار هست البته چون خیلی وقته در کامیوترم هست نمیدونم دقیقا این نقشه مال چه داستگاهی هست فقط برای مدار تقویت RF درجش میکنم

برای دیدن بهتر در سیتم ذخیره بشه

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینم طرح مدار تقویت با 2SC1971 خودمون هست که این طرح یه طرح آماتوری هست

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینم مدار فرستنده که از ترانزیستور نسبتا قوی 2N3553 استفاده کرده

امیدوارم مفید باشه

دیدگاه

ما مخلص آقای aswhu600 هستیم که همیشه کمک حال من بودن
          پیشنهادم این هست که اگر بشه مدارت ساخته شده یا حتی کپی شده از اینترنت رو تحلیل کنیم و با مهندسی عکس هم نحوه طراحیشونو یاد بگریم هم دیگیه طراحی از خودمون باشه
          آخه مهندس مخابرات زیاده اما طراح مخابراتی نادر
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
            ما مخلص آقای aswhu600 هستیم که همیشه کمک حال من بودن
            پیشنهادم این هست که اگر بشه مدارت ساخته شده یا حتی کپی شده از اینترنت رو تحلیل کنیم و با مهندسی عکس هم نحوه طراحیشونو یاد بگریم هم دیگیه طراحی از خودمون باشه
            آخه مهندس مخابرات زیاده اما طراح مخابراتی نادر
            سلام و همچنین : پیشنهاد خوبی هست ولی باید بچه ها وارد تحلیل بشن کسانی که رشته شون الکترونیک هست باید هر مدار را نقد کنن تا ابعاد مختلف طراحی مدارات روشن بشه و همه استفاده کنن البته نکاتی هست که در اینده حتما بهش اشاره میکنم و همچنین سی میکنم هر مداری را در حد توانم توضیعی از نظر طراحی و نکات مهمش را بگم ولی من یک نفر هستم و اگر واقعا بخوایم تاپیک خوبی باشه باید بچه ها هم در نقد مدارها شرکت کنن .

چند مدار فرکانس پایین (AM) :

فرستنده پرقدرت AM فرکانس 500KHZ که میشه با دست کاری در مدار فرکانس را در ابتدای موج رادیو AM دریافت کرد که البته به آنتن بلندی هم احتیاج داره

این مدار از نظر آموزشی و طراحی خیلی مهم هست و میشه با الهام گرفتن از این طراحی دست به طراحی مداراتی از این نوع زد

مثلا میشه اسیلاتوری با فرکانس 27MHZ راه اندازی کرد وبا آی سی های TTL (تقسیم فرکانس) به 1350KHZ که یک فرکانس استانداره روی موج AM هست تبدیل کرد و براحتی با ماسفت های معمولی قدرت تقویت کرد

همانطور که مشخص هست فرکانس توسط کریستال 4MHZ تولید شده و در مرحله بعد توسط آی سی TTL 744040 تقسیم و به حدود 500KHZ تبدیل شده وبه آی سی TC4427 کوپل شده و در این آی سی که به نوعی کار فیلپ فلاپ را میکند تقسیم بر 2 و همچنین با اختلاف 180 درجه ای آماده تحویل به مدار قدرت شده

مدولاسیون طرح جالبی داره چون از یکی از ماسفت ها برای سوار کردن صوت بر روی فرکانس استفاده شده که به بهبود کیفیت مدولاسیون کمک میکنه و در نهایت هم از طریق ترانسفور ماتور به مدار فیلتر و آنتن منتقل شده

---------------------------------------------------------------------------------------------

تقویت کننده 60W فرکانس پایین

به نظرم حداکثر فرکانس تقویت زیر 7MHZ هست و برای موج کوتاه و موج متوسط استفاده میشه البته این نوع تقویت بیشتر برای فرستنده های SSB که دارای پهنای باند باریکی هستند استفاده میشه و برای فرستنده های معمولی باید تست بشه

--------------------------------------------------------------------------------------------

فرستنده موج کوتاه کم قدرت

برای افزایش برد از BD139 باید به جای T2 و T3 استفاده کرد و مقاومت های امیتر را از 1کیلو اهم به 100 اهم کاهش داد

------------------------------------------------------------------------------------------

فرستنده 7 مگاهرتز پرقدرت

تصویر بهتری نداشتم به نظر Q1 اشتباه نصب شده که باید جای امیتر و کالکتور را عوض کرد
            به بایاس بیس Q3 توجه بشه

------------------------------------------------------------------------------------------

فرستنده موج کوتاه

این مدارم ارزش آموزشی خوبی داره به طرح مدولاتور توجه کنید فرکانس توسط C12 خفه میشه و جریان DC توسط T1 عمل مدولاسیون روش انجام میشه البته این مدار فاقد تقویت هست که میشه مدار تقویت براش طراحی کرد

دیدگاه

آقا برای پیچیدن سلفها
              اگر مثلا من طول هسته رو 1 سانت فرض کرده باشم و سیمم 4 تا حلقه بخواد بزنه حلقه ها باید به هم چسبیده باشن یا باید این 1 سانت رو با 4 تا حلقه پر کنم و بین حلقه ها فاصله بیوفته؟
              هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                آقا برای پیچیدن سلفها
                اگر مثلا من طول هسته رو 1 سانت فرض کرده باشم و سیمم 4 تا حلقه بخواد بزنه حلقه ها باید به هم چسبیده باشن یا باید این 1 سانت رو با 4 تا حلقه پر کنم و بین حلقه ها فاصله بیوفته؟
                در جاهایی که سلف نقش حساسی در مدار داره باید همون 4 حلقه یک سانت را پر کنه و بین حلقه ها فاصله بیافته

ولی فرستنده ها به این راحتی نیستند و باید به صورت عملی و با سهی و خط تست کنید و ببینید بهترین راندمان را چه طوری میده

دوستان با تجربه هم کمک کنند

دیدگاه

آقا یه سوال اساسی
                  فکر کنین من سلف 50 نانو هانری رو محاسبه و پیچیدم حالا چه جور تستش کنم ببینم درست هست یا نه؟
                  اکثر LC متر ها کمتر از 100 نانو هانری رو اندازه نمی گیرن
                  بدون سعی و خطا روشی هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                    آقا یه سوال اساسی
                    فکر کنین من سلف 50 نانو هانری رو محاسبه و پیچیدم حالا چه جور تستش کنم ببینم درست هست یا نه؟
                    اکثر LC متر ها کمتر از 100 نانو هانری رو اندازه نمی گیرن
                    بدون سعی و خطا روشی هست؟
                    بله : باید یه منبع فرکانس درست کنید و به سلف متصل کنید چون سلف در برابر فرکانس از خودش مقاومت نشون میده میشه خروجی سلف را DC کرد و به یه میتر عقربه ای داد واز طریق مقایسه مقدارشا تخمین زد مثلا یه سلف آماده از بازار میگیریم و با توجه به مقدار سلف و حرکت عقربه مقدار سلف خودمونا تخمین میزنیم والبته با خرید چند سلف مختلف مدار را کالیبره کرد و یک سلف سنج درست کرد البته چون ظرفیت سلف ها کوچیک هستند باید از فرکانس بالاتر در مدار سلف سنج استفاده کنید مدارایی که من دیدم چیزی حدود 5MHZ بودن ولی در میشه از فرکانس های بالاتر مثل 20 - 40 و ... استفاده کرد چیز دیگه ای هم هست و اون اینه که در مدار سلف سنج حتما باید فرکانس مبنا دقیق باشه پس همیشه از نوسان ساز کریستالی باید استفاده بشه

در آرشیو مداراتم نقشه ای از همین مداراتم هست اگه پیدا کردم قرار میدم

یه چیز دیگه هم به نظر رسید اینکه خودم برای کار خودم ابزار درست میکنم و اون ابزار فقط یه کار میکنه و مثلا در فرکانس خاصی مقاومت RFC را برام اشکار میکنه یادمه برای ساخت یه فرستنده 20MHZ که با کریستال بود فقط برای تنظیم دقیق RFC یه اسیلاتور + یک طبقه تقویت درست کردم فقط برای تست RFC در اون فرکانس .
                    منظورم اینکه کسایی که در این گونه مدارات فعالیت میکنن ابزار کار خودشونا خودشون میسازن و البته از این ابزار در بازار هم خبری نیست و صرفا یه کار ابتکاری هست که خیلی کمک میکنه به این صورت که به صورت عملی دقیق ترین تنظیم را میشه اعمال کرد

دیدگاه

با سلام :
                      اهمیت لامپ در فرستنده های رادیویی بر کسی پوشیده نیست در فرستنده های پرقدرت معمولا از لامپ برای تقویت استفاده میشه تمامی فرستنده های پرقدرت موج کوتاه بلا استثنا از لامپ استفاده میکنن در رادارهای پرقدرت که برد بسیار زیادی دارند از لامپ برای ایجاد توان استفاده میکنن بزرگان علم الکترونیک نتواستند زمانی را برای پایان استفاده از لامپ تیین کنند درسته که لامپ به حاشیه رفته و ترانزیستور جای اونا در اکثر مدارات گرفته ولی ترانزیستور هنوز نتونسته در یک زمینه که تقویت توان در محدوده فرکانس رادیویی هست را بگیره البته وارد حیاط خلوت این قول قدیمی شده ولی هنوز قهرمان بلا مناظره توان در فرکانس رادیویی لامپ هست. ممکنه گفته بشه که باتوجه به نبود لامپ در بازار نیازی به مطرح کردن و تحلیل مدار نباشه که باید در جواب بگم چون لامپ دارای ساختمان ساده ای هست میشه با قطعات ساده و کمی ابتکار نمونه ای از لامپ را خودمان بسازیم البته در اینترنت هم هستنده کسانی که این کار را انجام داده اند و دوم اینکه ما فقط به بخشی که هنوز در مدارات کار میکنه (بخش رادیویی) می پردازیم.

این ساده ترین نوع بایاس لامپ در تقویت کننده هست خازن های C2 و C1 خازن های کوپلاژ هستند
                      مقاومت R1 هم امپدانس ورودی تقویت کننده را مشخص میکنه که با توجه به توان ورودی مشخص میشه
                      RFC یا همون سلفه L1 هم از راه یافتن موج رادیویی به مثبت تغذیه جلوگیری میکنه و فقط اجازه عبور جریان DC به مثبت تغذیه میده

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این آرایش مخصوص تقویت توان هست یعنی موجی که روی اون عمل مدولاسیون انجام شده و فقط برای افزایش برد نیاز به افزایش توان داره توسط این آرایش توان اونا زیاد میکنن

معمولا برای افزایش توان از تعداد بیشتری که به صورت موازی به یکدیگر متصل شده اند استفاده میشه

در این نوع ارایش به دو صورت کاتد تغذیه میشه
                      اولیش به این صورت هست که منفی تغذیه از رشته گرم کننده اعمال میشه یعنی منفی 350 وات و منفی 9 وات که رشته گرم کننده را روشن میکنه به همدیگه وصل هستنده و به این صورت منفی منبع تغذیه به درون لامپ هدایت میشه
                      نوع دیگه هم به صورت استاندارد هست که منفی از طریق پایه کاتد به لامپ هدایت میشه

در این نوع آرایش تمامی لایه های لامپ به منفی متصل میشه

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوع دیگه ای هم هست که در این آرایش لامپ علاوه بر تقویت کار مهم دیگه ای انجام میده و اون سوار کردن ارتعاشات صوتی بر روی امواج رادیویی یا همون عمل مدولاسیون هست

ساختار لامپ به ما کمک میکنه که با ساده ترین روش عمل مدولاسیون را انجام بدیم
                      وقتی جریان اکترون از کاتد به اند حرکت میکنه در این فاصله لایه های لامپ برای کنترل حرکت جریان جاری شده وجود دارند

اولین لایه چون به کاتد نزدیکتر هست بیشترین کنترل را روی جریان جاری شده داره و به همین ترتیب و قتی لایه ها به اند نزدیکتر میشن کنترل کمتری روی جریان جاری شده دارند

خوب لایه اول که بیشترین کنترل را داره لایه ورودیه موج رادیویی که قرار تقویت بشه هست ولایه های اخر که کنترل جریان کمتری داره لایه ورودی ارتعاشات صوتی هست وبه همین راحتی عمل مدولاسیون روی موج انجام میشه

ما هیچ وقت مدولاسیون 100 درصد یا بیشتر نداریم چون باعث صفر شده دامنه یا به عبارتی خاموش شدن فرستنده میشه پس همیشه اواین لایه متعلق به موج رادیویی یا کریر هست و لایه های آخری متعلق به موج صوتی است

لایه های بین اول و اخر هم به مداری متشکل شده از مقاومت و خازن متصل میشن که باید طبق فرکانس فرستنده تنظیم بشن

البته آرایش های دیگه از تقویت هم هست که فعلا برای شروع کار به نظرم همینا کفایت میکنه

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نمونه ای از فرستنده های لامپی

این مدار از نوع تقویت توان هست که از آرایشی که اون بالا گفتم هست البته این مدار به عنوان یه دستگاه جداگانه برای مقاصد کمکی هست که توانایی تقویت فرکانس های مختلف را داره که میشه گفت تقویت کننده دارای پهنای باند خوبی هست که کل طیف موج کوتاه را پوشش میده برای همین از سلف متغیر برای تنظیم حداکثر قدرت خروجی استفاده شده

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این مدار هم نمونه کامل از یک فرستنده هست همانطور که مشخص هست یک لامپ به عنوان اسیلاتور و تقویت و لامپ بعدی هم مدولاسیون را انجام داده

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این مدارم شماتیک ساده ای از تقویت توان را نشون میده و تصویر بعدی هم نمونه عملی از مدار را نشون میده

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینم یه طرح آماتوری که محدوده وسیعی را تقویت میکنه از 15MHZ تا 160MHZ که با تنظیم سلف ها میشه روی فرکانس مورد نظر عمل تقویت را انجام داد

این دیگه آخرشه ! برق 220 ولت شهر را یکسو کرده و داده تو مدار :mrgreen:

نمونه دیگه از تقویت توان

نمونه کامل از مدار تقویت توان در فرکانس های مختلف

این طرح هم یه طرح ساده آماتوری هست که با داشتن آنتن 100 متری در شب هزاران کیلومتر برد داره

و این آخری که یک فرستنده 500 کیلو واتی تجاری هست که فرکانس یا کریر در چندین طبقه تقویت میشه و به موازات اون سیگنال های صوتی هم به صورت جداگانه تقویت میشه و در نهایت (برای مدولاسیون عمیق و با کیفیت) در سه طبقه که به طور موازی عمل تقویت را انجام میدن عمل مدولاسیون صورت میگیره

همیشه برای مدولاسیون خوب یاید سیگنال صوتی در آخرین طبقه با موج مخلوط بشه

حرف اول در این مدار لامپ و ترانسفورماتور میزنه به نظرم در این طرح مشابه اینورتر و به صورت پوش پول هست

سه طبقه خروجی را میتوان برای کم و زیاد کردن قدرت خروجی از مدار خارج کرد که معمولا در شب قدرت فرستنده را پایین میارن تا با مصرف انرژی کمتر منطقه مورد نظر را پوشش بده

دیدگاه

با سلام به خدمت جناب با تجربه از نسل فراموش نشده ! چند نکته ی مهم برای گاهی همه ی دوستان :
                        ساخت فرستنده در توان ها بالا و فرکانس ها بالا برای بدن بسیار خطرناکه و در عرض سه سوت عقیم میشید و یا سرطان میگیرید .
                        از لحاظ قانونی جرم سنگینی است .
                        و اما یه مطلب برا اون نقشه ی 350 واتی : توان اون به زور به یک وات میرسه . اساسا در محدوده ی اف ام برای توان های بالا از این کار ها نمیکنیم ! ( اگه کنار یه فرستنده ی اف ام 150 واتی وایسید به مرغ سوخاری تبدیل میشید)
                        Best Wishes
                        Goldsmith
                        Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Goldsmith
                          با سلام به خدمت جناب با تجربه از نسل فراموش نشده ! چند نکته ی مهم برای گاهی همه ی دوستان :
                          ساخت فرستنده در توان ها بالا و فرکانس ها بالا برای بدن بسیار خطرناکه و در عرض سه سوت عقیم میشید و یا سرطان میگیرید .
                          از لحاظ قانونی جرم سنگینی است .
                          و اما یه مطلب برا اون نقشه ی 350 واتی : توان اون به زور به یک وات میرسه . اساسا در محدوده ی اف ام برای توان های بالا از این کار ها نمیکنیم ! ( اگه کنار یه فرستنده ی اف ام 150 واتی وایسید به مرغ سوخاری تبدیل میشید)
                          Best Wishes
                          Goldsmith

با سلام : به زور به یک وات میرسه ! :surprised:

ترانزیستور BLX15 یه ترانزیستور قدرت در فرکانس رادیویی هست میشه اسم ترانزیستور را در گوگل جستجو کنید و نتیجه را ببینید

ولتاژ تغذیه اون مدار 350 واتی 50 ولت و 14 آمپر هست و حداکثر تقویت 100MHZ هست که اگه بیشتر بشه گین مدار افت میکنه

مدار فوق برای اینکه در خروجی توان مربوطه را ایجاد کنه نیاز به ورودی در حدود 30 تا 40 وات داره

و اما یه مطلب برا اون نقشه ی 350 واتی : توان اون به زور به یک وات میرسه . اساسا در محدوده ی اف ام برای توان های بالا از این کار ها نمیکنیم !
                          کمی توضیح دهید که مثلا برای توان های بالا چه کار هایی میکنیم

دیدگاه

سلا م آقای با تجربه ( من همیشه هرچی یاد گرفتم از بزرگوارانی مثل شما بوده و کلا به نسل شما که مطمئنم فراموش نشدند ارادت خاصی دارم )
                            منظورم خود مدار شما نبود عزیزم .
                            مدار شما حتی اگه یه پاور آمپلی فایر هم باشه . یه گینی بر حسب dbm داره که البته باید چند طبقه پری آمپلی فایر در کلاس سی و در طبقات اول در کلاس آ داشته باشه که به توان ماکزیمم برسه . و در ادامه فیبر مدار چاپیش هم مشکل داره هر چقدر هم خطوط کلفت باشند تو این فرکانس فایده نداره . علتش میدونید چیه ؟
                            دو تا کلمه :
                            Proximity effect and skin effect
                            شما باید از پل های جریان چند لایه برای این توان استفاده کنید .
                            بعدش هم یه چیز دیگه : توان واقعی = Vcc^2/8RL
                            اگه آنتن شما 75 اهمی یا 50 اهمی باشه ( ما فرض میکنیم 50 ) با 50 ولت چی میشه ؟ :
                            6.25 وات واقعی
                            تازه اونم به شرط رعایت کردن چیز هایی که گفتم .
                            ( راستی یادم رفت بگم ، من چند تا از این نقشه های شما رو با اجازتون به چند تا از دوستای تازه کارم پیشنهاد کزدم .
                            خیلی راضی بودند.
                            With Best Regards
                            Goldsmith
                            Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

با سلام به دوستان و تشکر بخاطر لطفتون
                              گشتی میزدم که چشم خورد به یه مدار خوب این مدار یک مدار تقویت روی فرکانس حدودا 50MHZ هست که برای فرستنده های پرتابل طراحی شده ورودی مدار به گفته طراحش 10 وات هست و خروجی 100 وات .

چون حجم و اندازه کمی بزرگه در لینک های زیر نمونه عملی و مدار چاپی را قرار میدم

طرح یه طرحه ژاپنی هست که از ترانزیستور ژاپنی 2SC2782 هم برای مدار استفاده کرده و چون مدار یه واسطه برای تولید توان بالاتر هست دارای حالت انتخاب برای تقویت هست که با اعمال ولتاژ 3 تا 12 ولت به بیس 2SC1815 میشه مدار تقویت را از خط آنتن خارج کرد علاوه بر این در ورودی مدار سیگنال های رادیویی توسط خازن کوپلاژ و دیود ها یکسو شده و به صورت اتوماتیک مدار را با تحریک رله ها وارد خط تقویت میکنه

خود مدار اصلی هم شبیه به نمونه مداری هست که در دیتاشیت ترانزیستور پیشنهاد شده فقط میمونه یک مدار جانبی دیگه که هر چی فکر کردم به جواب نرسیدم و از دوستان میخوام که دربارش نظر بدن و اون مداری هست که با 2SD880 بسته شده که این ترانزیستور یه ترانزیستور کم فرکانس که معمولا برای کارای قدرتی به کار میره هست البته اگه به کلید (رله) RL2 توجه کنیم موقعی مثبت تغذیه را به کالکتور متصل میکنه که مدار از خط تقویت خارج شده با این کار یه جریانی از بیس ترانزیستور فرکانسی کشیده میشه البته با وجود مقاومت 10 اهم 3 وات روی بیس 2SC2782 به احتمال زیاد پیوند امیتر بیس 2SC2782 در گیر این جریان کشیدن نمیشه ولی شاید با این کار ...... :-? نمیدونم نظر بدید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X