اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جریان شارژ باتری سرب اسید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جریان شارژ باتری سرب اسید

سلام دوستان
    من یه مدار شارژر باتری خشک ساختم برای باتری 1.3AH و 12ولت . با استفاده از LM200 و مقایسه کننده LM393 به خوبی و به نحو مناسبی با ولتاژ قابل تنظیم می تونه باتری را با 2 ولتاژ مختلف شارژ کنه . در ابتدای شارژ با ولتاژ 14.4ولت و بعد در حالت استندبای با ولتاژ 13.4 که البته این مقادیر به خوبی با مولتی ترن قابل تنظیم هستند. روی باتری جریان شارژ 0.39A ذکر کرده که اونم به راحتی قابل تنظیمه . اما اشکالم اینه که زمانی که باتری به سطح شارژ مناسب رسید باید ولتاژ شارژ کم بشه . این مساله با اندازه گیری جریان عبوری از یه مقاومت و بوسیله LM393 تشخیص داده می شه داده می شه اما مقدار دقیقش را نمی دونم . برای این باتری زمانی که شارژ باتری تکمیل می شه جریان تا چه مقداری می رسه؟ مثلا چند میلی آمپر می شه ؟ و اینکه زمانی که شارژ به چند درصد برسه باید ولتاژ شارژ را کم کرد؟
    ممنون از همه دوستان

پاسخ : جریان شارژ باتری سرب اسید

نوشته اصلی توسط ali2914
    سلام دوستان
    من یه مدار شارژر باتری خشک ساختم برای باتری 1.3AH و 12ولت . با استفاده از LM200 و مقایسه کننده LM393 به خوبی و به نحو مناسبی با ولتاژ قابل تنظیم می تونه باتری را با 2 ولتاژ مختلف شارژ کنه . در ابتدای شارژ با ولتاژ 14.4ولت و بعد در حالت استندبای با ولتاژ 13.4 که البته این مقادیر به خوبی با مولتی ترن قابل تنظیم هستند. روی باتری جریان شارژ 0.39A ذکر کرده که اونم به راحتی قابل تنظیمه . اما اشکالم اینه که زمانی که باتری به سطح شارژ مناسب رسید باید ولتاژ شارژ کم بشه . این مساله با اندازه گیری جریان عبوری از یه مقاومت و بوسیله LM393 تشخیص داده می شه داده می شه اما مقدار دقیقش را نمی دونم . برای این باتری زمانی که شارژ باتری تکمیل می شه جریان تا چه مقداری می رسه؟ مثلا چند میلی آمپر می شه ؟ و اینکه زمانی که شارژ به چند درصد برسه باید ولتاژ شارژ را کم کرد؟
    ممنون از همه دوستان
    بهترین منبع دیتا شیت خود باطریه ولی میدونم ولتاژ شارژ رو نباید بیاری پاییین موقع شارژ البته ولی موضع شارژ قطره ای باید پایین باشه.

دیدگاه

با درود . . .
      والا تا اونجا که من شنیدم و دیدم و انجام دادم برا باطری سیلد اسید ولتاژ ثابته و جریان با افزایش شارژ کم میشه
      برادر آروین زیاد با باطری ها سیر میکنن :mrgreen: و حرفشون سنده
      منتها برا سیلد اسید قضیه شارژ قطره ای رو من تا حالا ندیدم و نشنیدم
      درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
      بدرود . . .

دیدگاه

راستش تا جایی که خوندم در حالی که باتری خالی باشه باید با ولتاژ 14.4 تا سطح 75درصد ظرفیت باتری شارژ بشه و بعد که تا این حد شارژ شد ولتاژ تا 13.4 ولت پایین میاد و 25درصد باقیمونده باید با ولتاژ کمتر شارژ بشه و البته هرچه سطح شارژ بالا می ره جریانی که می کشه به صورت خطی کمتر می شه .و اگر باتری دائم شارژ باشه مثل شرایطی که من دارم باید در ولتاژ 13.2 باقی بمونه .
        (اگه اشتباه گفتم دوستان تصحیح کنند)
        من مداری ساختم که این تغییر ولتاژ را انجام می ده و میزان شارژ را هم اندازه گیری می کنه اما نمی دونم این سویچ کردن ولتاژ از 14.4 به 13.4 را در چه سطحی از شارژ باید انجام بشه . این مساله را در شارژر های حرفه ای تر هم می شه دید مثل نمونه ساخت شرکت Mean well:
        www.meanwell.com/search/PB-360/PB-360-spec.pdf

BOOST CHARGE VOLTAGE : 14.4V
        FLOAT CHARGE VOLTAGE : 13.6V

حالا اصلا یه سوال وقتی یه باتری 12 ولت پر شد از کجا می شه فهمید؟ جریان دریافتیش چقدر می شه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali2914
          راستش تا جایی که خوندم در حالی که باتری خالی باشه باید با ولتاژ 14.4 تا سطح 75درصد ظرفیت باتری شارژ بشه و بعد که تا این حد شارژ شد ولتاژ تا 13.4 ولت پایین میاد و 25درصد باقیمونده باید با ولتاژ کمتر شارژ بشه و البته هرچه سطح شارژ بالا می ره جریانی که می کشه به صورت خطی کمتر می شه .و اگر باتری دائم شارژ باشه مثل شرایطی که من دارم باید در ولتاژ 13.2 باقی بمونه .
          (اگه اشتباه گفتم دوستان تصحیح کنند)
          من مداری ساختم که این تغییر ولتاژ را انجام می ده و میزان شارژ را هم اندازه گیری می کنه اما نمی دونم این سویچ کردن ولتاژ از 14.4 به 13.4 را در چه سطحی از شارژ باید انجام بشه . این مساله را در شارژر های حرفه ای تر هم می شه دید مثل نمونه ساخت شرکت Mean well:
          www.meanwell.com/search/PB-360/PB-360-spec.pdf

BOOST CHARGE VOLTAGE : 14.4V
          FLOAT CHARGE VOLTAGE : 13.6V

حالا اصلا یه سوال وقتی یه باتری 12 ولت پر شد از کجا می شه فهمید؟ جریان دریافتیش چقدر می شه؟
          ببینید اینی که شما میگید 75% در واقع مال جریانه! این زیر نمودار یک باطری رو میبینی.
          http://batteryuniversity.com/_img/content/clead1.jpg
          همونطور که میبینی جریان به مورور کم میشه و چیزی حدود 3 تا 5 درصد جریان شارژ اولیه رو شامل میشه اینطوری شارژ کامل شده 70% این شارژ توی stagr1 و 30% بقیه توی همین stage2 انجام میشه که بعدشم باید بری تو حالت 13.6 ولت... فکر کنم همه چیز لازم رو گرفته باشی.
          اینم مرجع:
          http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_the_lead_acid_battery

وحید جان من خیلی وارد نیستم اینجارو ببین یه بابایی اومده هی به من گیر میده میگه توضیح لازم دارم! :icon_razz:
          http://www.tt.tuningtalk.com/forum/viewtopic.php?f=30&t=36523&start=10

دیدگاه

ببخشید فکر کنم دارم یه اشتباهی می کنم ! شما می گید جریان به مرور شارژ باتری کم می شه قبول اما این جریان را من باید از طریق باتری شارژر کم می کردم؟!در واقع باید جریان خروجی باتری شارژر را به مرور کم کنم یا اینکه با افزایش مقاومت باتری و به مرور شارژ شدنش جریان کشی اون کم می شه؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali2914
              ببخشید فکر کنم دارم یه اشتباهی می کنم ! شما می گید جریان به مرور شارژ باتری کم می شه قبول اما این جریان را من باید از طریق باتری شارژر کم می کردم؟!در واقع باید جریان خروجی باتری شارژر را به مرور کم کنم یا اینکه با افزایش مقاومت باتری و به مرور شارژ شدنش جریان کشی اون کم می شه؟!
              باطری با افزایش ولتاژ جریان شارژش کم میشه این کار دست خودشه .

شما فقط باید حد اکثر جریان رو محدود کنید که روی باطری معمولا نوشته ولی دیتا شیت باطری تو اگر گیر بیاری خیلی خوب میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                وحید جان من خیلی وارد نیستم اینجارو ببین یه بابایی اومده هی به من گیر میده میگه توضیح لازم دارم! :icon_razz:
                http://www.tt.tuningtalk.com/forum/viewtopic.php?f=30&t=36523&start=10
                اینو ببر بکوب تو صورت اون پتروس تا دیگه گیر نده! :biggrin:
                http://uplod.ir/eaokabswty4r/battery.pdf.htm
                اون بابا زیادی غرق در تئوریات هست و عملا موضوع رو درک نکرده.

در عمل بدلیل بالا رفتن مقاومت داخلی باطری جریان شارژ پایین میاد و یه امر طبیعی هستش. تنها کاری که شما لازمه برای شارژ انجام بدید اینه که با توجه به نوع فرایند شارژ و استفاده(سیکل و یا استند بای) ولتاژ مناسب رو براش ایجاد کنید و کاری کنید که جریان از مقدار مجاز بالاتر نره
                مثلا من برای حالت سیکل 14.5 ولت که توانایی 700 میلی داشته باشه رو برای شارژ 12 ولت 7.2 آمپر استفاده میکنم.
                درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                بدرود . . .

دیدگاه

اینو ببر بکوب تو صورت اون پتروس تا دیگه گیر نده! :biggrin:
                  http://uplod.ir/eaokabswty4r/battery.pdf.htm
                  اون بابا زیادی غرق در تئوریات هست و عملا موضوع رو درک نکرده.
                  بابا این یارو اصلا نمودارو اینارو قبول نداره و وقتی ازش پرسیدم گفت اونا واسه سرکار گزاشتن من و شماست!
                  کلک رو نکرده بودی چه کاتالوگ پدر مادر داریه! باید وقت بزارم بخونمش

در عمل بدلیل بالا رفتن مقاومت داخلی باطری جریان شارژ پایین میاد و یه امر طبیعی هستش. تنها کاری که شما لازمه برای شارژ انجام بدید اینه که با توجه به نوع فرایند شارژ و استفاده(سیکل و یا استند بای) ولتاژ مناسب رو براش ایجاد کنید و کاری کنید که جریان از مقدار مجاز بالاتر نره
                  مثلا من برای حالت سیکل 14.5 ولت که توانایی 700 میلی داشته باشه رو برای شارژ 12 ولت 7.2 آمپر استفاده میکنم.
                  کاملا درسته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                    بابا این یارو اصلا نمودارو اینارو قبول نداره و وقتی ازش پرسیدم گفت اونا واسه سرکار گزاشتن من و شماست!
                    کلک رو نکرده بودی چه کاتالوگ پدر مادر داریه! باید وقت بزارم بخونمش

سر کار گذاشتن!!!!!!!!!!!

من خودم عملا طبق یکی از نمودارهاش جواب گرفتم. منتها با توجه به نمودار بار رو باید بالای 30 ساعت ساپورت میکرد منتها این نمودارها مال باطری درست و حسابی آمریکایی هست نه باطری چینی در پیت!
                    24 ساعت کار کرد و وقتی مقادیرش رو اندازه گیری کردم دیدم داره نفله میشه بیچاره :biggrin:
                    توی خود PDF چند تا مدار برای حالات مختلف شارژ قرار داده. میشه همونارو ساخت.

در کل منم کلی باهاش حال کردم :biggrin:

بدرود . . .

دیدگاه

سلام
                      ممنون از جواباتون . مدار طراحی خودمو می زارم اینجا تا دوستان بررسی کنند اگه اشکالی ایرادی داشت بهم بگید. ممنون می شم.
                      یه توضیح مختصر هم راجع بهش می دم .
                      ولتاژ ورودی حداقل 16.5 ولته . که از ترمینال پایین سمت چپ وارد می شه و به ورودی L200 می ره .خروجی از پایه 5 رگولاتور L200 از 2 مقاومت موازی 3.3 و 2.2 اهم عبور می کنه. البته مقدارها در عکس اشتباه خورده ! این مقاومتها مطابق دیتاشیت l200 خروجی را به 0.35 آمپر که مورد نیاز منه محدود می کنند. ولتاژ خروجی l200 هم بوسیله مولتی ترن 1 تنظیم شده .
                      بعد از این مقاومتها 2 انشعاب داریم . یکی از 6 عدد مقاومت 1 اهم که موازی شدند عبور می کنه تا به باتری وصل بشه و انشعاب دیگه بعد از تقسیم ولتاژ به یکی از ورودی های آیسی LM293 که یه مقایسه گر هست می ره .از بعد از مقاومتهای 1 اهم هم یه انشعاب گرفتم که به ورودی دیگه مقایسه گر می ره .هدف در واقع اندازه گیری جریان شارژ باتری هست . در صورتی که جریان از 5 درصد جریان اولیه شارژ باتری کمتر بشه مقایسه گر عمل می کنه و رله را فعال می کنه . با فعال شدن رله مسیر ولتاژ رفرنس L200 عوض می شه و ولتاز خروجی L200 تا 13.4 ولت کم می شه . برای تنظیم دقیق این ولتاژ به جای مقاومت از مولتی ترن 2 استفاده کردم . فعلا مشکل خاصی نداره و به خوبی جواب داده . حالا اگه شما اشکالی می بینید بهم بگید .اگه مدار ساده تر و بهتری هم دارید بگید . یه نکته عجیب اینکه در پروتوس جای پایه های NC و NO رله برعکسه !

http://ali2915.persiangig.com/other/charjer.LYT

دیدگاه

فکر کنم باید شماتیک رو بزاری :icon_razz:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          فکر کنم باید شماتیک رو بزاری :icon_razz:
                          شماتیک نداشتم ! من به این چیزا اعتقاد ندارم !!! :icon_razz: مستقیما PCB طراحی می کنم ! آخه چه فایده داره وقتی که شماتیک بخوام بکشم که سیموله کنم برام هر قطعه که بخوام تو کتابخونه پروتوس نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X