ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    2008/10/20
    64
    0

سوال در مورد مقاومتهاي pull-up و pull-down و Open drain

سلام دوستان
    توي سري LPC يكسري ريجيستر براي مقاومتهاي pull-down و pull-up و يا مد Open drain براي زماني كه GPIO ورودي هست وجود داره. كسي دليل وجود اينها رو ميدونه و اصلا بدون و نبودن اونها چه تفاوتي رو ايجاد ميكنه. (كجا به درد ميخوره؟

شرمنده اگر سوالام خيلي ابتدايي هست. من رشتم كامپيوتر هست و از اين چيزها زياد سر در نميارم و الان هم كه دارم user manual LPC 1768 رو ميخونم سردرد گرفتم.
    2007/03/15
    تبريز
    2,695
    136

پاسخ : سوال در مورد مقاومتهاي pull-up و pull-down و Open drain

اینها حالت پشنال دارن
    میتونی فعال کنی یا غر عال کنی
    یک از کاربرده به گمان من برای تطبیق سطوح ولتاز داخل میکرو با خارج است مثلا می خواهی ولتاز پایه ها 5 ولت باشن میتونی مقاومت های پول پ داخلی را غیر فعال کنی و از مقاومت پول پ خارجی استفاده کنی
    یک نکته دیگه هر پین از پورت i/o مستقل از هم عمل میکنه
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2009/01/28
    تهران
    60
    2

فرض کن پورت شما وروديه (يعدي يه چيزه ديگه اون رو تحريک ميکنه مثل يه آي سيه ديگه)
    حالا فرض کن قراره پورت ما صفر بشه و بعدش يه اتفاقي بيوفته! حالا اگه به هر دليلي آي سيه تحريک کننده زود شروع به کار نکنه يا اصلا کار نکنه اون پورت به هيچي که اطلاعات درستي بده وصل نيست و اصطلاحا ميگن high-impedance شده يعني قطعه ! حالا نويز ميفته رو پورتت و هي پورتو يک ميکنه هي صفر! براي اينکه اين اتفاق نيوفته و پورت در حالتي غير از آي سيه اصلي فعال نشه ميان يه جورائي به سمت حال غير فعال ميکشنش Pull . مثلا شما که پورتت با صفر فعال ميشه بايد پورت رو به سمت يک بکشي که در خر حالتي فعال نشه . شما Pull UP ميکني و بر عکسشم همينه .

حالا اگه قرار باشه ولتاژ روي پورتت بالا باشه و مصرف کلي آي سيو بالا ببره و آي سي داغ کنه، مقاومت هاي Pull Up&Down از داخل حذف ميشن و اصطلاحا محل اتصالشون -Drian- باز ميشه و شما ميتونيد همين کاراي قبليو بيرون آيسي انجام بديد که پورتت ميشه Open Drain. :bye
    2013/02/27
    تهران
    9
    0

دوستان من هم با مقاومت پول پ مشکل دارم. من کدها رو با Atmel Studio 6 نوشتم و با پروتيوس تست کردم جواب نداد.

unsigned char i=0;
    DDRA=0X00;
    PORTA=0B00000001;
    DDRC=0XFF;
    while(1)
    {
    if (PINA0==0)
    {
    if(++i>9)i=0;
    }
    PORTC=i;
    }
    2012/04/25
    76
    0

اگه با ای وی آر کار کرده باشید و بهش کلید وصل کرده باشید حتما به سادگی درک میکنید!!

پول داون یا پایین کش یعنی اینکه خروجی رو با یه مقاومت(مثلا 10 کیلو) به زمین وصل کنی اون وقت اگه خروجی میکرو قطع شد خروجی به زمین وصل میشه و ولتاژ صفر رو میده

پول پ هم سر دیگه مقاومت رو به مثبت وصل میکنه در نتیجه وقتی خروجی صفر شد ولتاژ از مثبت دریافت میشه و خروجی برابر اونه!

وقتی که جریان کشی در خروجی وجود نداره(مثلا وقتی به اوسیلوسکوپ وصله!) اگه این مقاومت ها نباشن, ولتاژ موقع 1 شدن خروجی برابر مثلا 3.3 ولت میشه اما وقتی قطع میکنی عین الکتریسیته ساکن رو پایه میمونه و صفر نمیشه!!
    این باعث میشه پایین رفتن شکل موج رو در اوسیلوسکوپ نبینی و این یعنی مدار معیوبه

اما با این مقاومت ها سطوح ولتاژ خیلی تمیز به دستت میرسن

اوپن درین هم یعنی هیچی بهش وصل نیست و در نتیجه ممکنه به همون مشکلات بر بخوری!(البته این هم کاربرد هایی داره از جمله کاهش مصرف(وجود مقاومت پایین کش در خروجی مصرف رو بالا میبره))
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5