اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد مقاومتهای pull-up و pull-down و Open drain

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد مقاومتهای pull-up و pull-down و Open drain

سلام دوستان
    توی سری LPC یکسری ریجیستر برای مقاومتهای pull-down و pull-up و یا مد Open drain برای زمانی که GPIO ورودی هست وجود داره. کسی دلیل وجود اینها رو میدونه و اصلا بدون و نبودن اونها چه تفاوتی رو ایجاد میکنه. (کجا به درد میخوره؟

شرمنده اگر سوالام خیلی ابتدایی هست. من رشتم کامپیوتر هست و از این چیزها زیاد سر در نمیارم و الان هم که دارم user manual LPC 1768 رو میخونم سردرد گرفتم.

پاسخ : سوال در مورد مقاومتهای pull-up و pull-down و Open drain

اینها حالت پشنال دارن
    میتونی فعال کنی یا غر عال کنی
    یک از کاربرده به گمان من برای تطبیق سطوح ولتاز داخل میکرو با خارج است مثلا می خواهی ولتاز پایه ها 5 ولت باشن میتونی مقاومت های پول پ داخلی را غیر فعال کنی و از مقاومت پول پ خارجی استفاده کنی
    یک نکته دیگه هر پین از پورت i/o مستقل از هم عمل میکنه
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

فرض کن پورت شما ورودیه (یعدی یه چیزه دیگه اون رو تحریک میکنه مثل یه آی سیه دیگه)
      حالا فرض کن قراره پورت ما صفر بشه و بعدش یه اتفاقی بیوفته! حالا اگه به هر دلیلی آی سیه تحریک کننده زود شروع به کار نکنه یا اصلا کار نکنه اون پورت به هیچی که اطلاعات درستی بده وصل نیست و اصطلاحا میگن high-impedance شده یعنی قطعه ! حالا نویز میفته رو پورتت و هی پورتو یک میکنه هی صفر! برای اینکه این اتفاق نیوفته و پورت در حالتی غیر از آی سیه اصلی فعال نشه میان یه جورائی به سمت حال غیر فعال میکشنش Pull . مثلا شما که پورتت با صفر فعال میشه باید پورت رو به سمت یک بکشی که در خر حالتی فعال نشه . شما Pull UP میکنی و بر عکسشم همینه .

حالا اگه قرار باشه ولتاژ روی پورتت بالا باشه و مصرف کلی آی سیو بالا ببره و آی سی داغ کنه، مقاومت های Pull Up&Down از داخل حذف میشن و اصطلاحا محل اتصالشون -Drian- باز میشه و شما میتونید همین کارای قبلیو بیرون آیسی انجام بدید که پورتت میشه Open Drain. :bye

دیدگاه

دوستان من هم با مقاومت پول پ مشکل دارم. من کدها رو با Atmel Studio 6 نوشتم و با پروتیوس تست کردم جواب نداد.

unsigned char i=0;
        DDRA=0X00;
        PORTA=0B00000001;
        DDRC=0XFF;
        while(1)
        {
        if (PINA0==0)
        {
        if(++i>9)i=0;
        }
        PORTC=i;
        }

دیدگاه

اگه با ای وی آر کار کرده باشید و بهش کلید وصل کرده باشید حتما به سادگی درک میکنید!!

پول داون یا پایین کش یعنی اینکه خروجی رو با یه مقاومت(مثلا 10 کیلو) به زمین وصل کنی اون وقت اگه خروجی میکرو قطع شد خروجی به زمین وصل میشه و ولتاژ صفر رو میده

پول پ هم سر دیگه مقاومت رو به مثبت وصل میکنه در نتیجه وقتی خروجی صفر شد ولتاژ از مثبت دریافت میشه و خروجی برابر اونه!

وقتی که جریان کشی در خروجی وجود نداره(مثلا وقتی به اوسیلوسکوپ وصله!) اگه این مقاومت ها نباشن, ولتاژ موقع 1 شدن خروجی برابر مثلا 3.3 ولت میشه اما وقتی قطع میکنی عین الکتریسیته ساکن رو پایه میمونه و صفر نمیشه!!
          این باعث میشه پایین رفتن شکل موج رو در اوسیلوسکوپ نبینی و این یعنی مدار معیوبه

اما با این مقاومت ها سطوح ولتاژ خیلی تمیز به دستت میرسن

اوپن درین هم یعنی هیچی بهش وصل نیست و در نتیجه ممکنه به همون مشکلات بر بخوری!(البته این هم کاربرد هایی داره از جمله کاهش مصرف(وجود مقاومت پایین کش در خروجی مصرف رو بالا میبره))

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X