اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتقال دیتااز روی خط برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتقال دیتااز روی خط برق

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید گرامی.
    من قصد دارم یک مداری بسازم تا بتونم یک سری اطلاعات را از یک مدار دیجیتال توسط خط برق به یک مدار دیجیتال دیگه برسونم.تا اونجا که تحقیق کردم یک راه استفاده از ماژول های آماده ی بازار هست یک راه هم تولید یک فرکانس و سوار کردن این دیتا ها بر روی ایم موج هست .از اساتید محترم درخواست می کنم که راهنمایی کنند . با تشکر
    امیدوارم این انجمن با انجمن سایت های دیقه تفاوت داشته باشه
    به اميد ظهور مولامون که صد البته نزديک است

پاسخ : انتقال دیتااز روی خط برق

سوالت دقیقاً چیه؟
    لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
    لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
    اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
    يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

آمادشو بخری بهتره . تکنیکشم شنیدم اینطوریه که موقع گذر از 0 دیتا رو میفرسته نمیتونی روی برق شهر فرکانس سوار کنی!

دیدگاه

سلام آروین جان.من توی تشخیص عبور از صفر مشکلی ندارم.مدارشو ساختم ولی از زمانی که من عبور از صفر رو تشخیص دارم چه مدت وقت دارم که دیتارو بفرستم.اصلا طریقه ی اتصال سیم های برق به مدار دیجیتال من چه جوری هست ؟امکانش هست که شماتیکشو برام بزاری؟ ممنون می شم. من تمام مطالب سایت رو مطالعه کردم ولی تو هیچ تاپیکی به نتیجه ی 100% نرسیدن اگه دوست داشته باششین تو این تاپیک نتیجه بگیریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majidrt27
          سلام آروین جان.من توی تشخیص عبور از صفر مشکلی ندارم.مدارشو ساختم ولی از زمانی که من عبور از صفر رو تشخیص دارم چه مدت وقت دارم که دیتارو بفرستم.اصلا طریقه ی اتصال سیم های برق به مدار دیجیتال من چه جوری هست ؟امکانش هست که شماتیکشو برام بزاری؟ ممنون می شم. من تمام مطالب سایت رو مطالعه کردم ولی تو هیچ تاپیکی به نتیجه ی 100% نرسیدن اگه دوست داشته باششین تو این تاپیک نتیجه بگیریم.
          والا در مورد زمان میتونی به راحتی حساب کنی ولی اول باید بدونی چطوری میخای به شبکه وصل بشی . به نظر من 2 قسمت باید باشه یکی قسمت متصل به برق شهر و یه قسمت هم مدار میکروت که بین این 2 تا هم میتونی از اپتو کوپلر استفاده کنی اینطوری میکروت هم محافظت میشه و هم اینکه مشکل انتخاب زمین نداری...
          قسمت میکرو که مشخصه ولی قسمت برق شهر باید یه کاری کنید که مدارت تغذیش هم از برق شهر باشه که با یه پل دیود و خازن و زنر میتونی حلش کنی و برای سویچ هم شاید یه تریستور بتونه کمک کنه و شایدم یه موسفت ولتاژ بالا هر چی فرکانس کاری قطعاتت بالا تر باشه اطلاعات رو با سرعت بیشتری میتونی ارسال کنی...
          برای ارسال هم باید یه پروتکل خوب که خطاش کمه انتخاب کنی شاید بتونی 2 سیمه استفاده کنی یعنی کلاک و دیتا ولی من بودم یه سیمه رو انتخاب میکردم...
          از اونجایی که این طریق ارسال اطلاعات خیلی برد بالایی نداره فکر کنم خیلی هم نتونی فرکانس رو بالا ببری و هم اینکه تا جایی میتونی اطلاعات رو ارسال کنی که ترانس سر راهش نباشه. برای قسمت گیرنده شاید نیاز به تقویت کننده هم باشه. کلا کار پر دردسریه و بهتره یه ماژول بخری ولی اگر یه استاد دانشگاه دیوانه روانی بهت پروژه داده که باید شروع کنی

دیدگاه

مرسی عزیز
            من فرصت می خوام تا روی این مطلب کار کنم و انشا الله نتیجه رو اعلام می کنم.فعلا در حد ساده می خوام .مثلا توی یک پارتمان اگه جواب داد گسترش می دیم

دیدگاه

میتونید از مدولاسیون FSK استفاده کنید که مشکلی از نظر نویز نداشته باشید.

برای این مدولاسیون آی سی های XR2206,xr2211 هستند.

داخل سایت ST یک اپلیکشن نات بود که در مورد فیلتر و ایزولاسیونش توضیح داده بود.

موفق باشید

دیدگاه

آقای مهری از اینکه حوصله می کنید و جواب میدید ممنون . ولی اگر امکانش هست بیشتر توضیح بدید.fsk که فرمودید یعنی می خواید بی سیم کنید مدارو؟
                ببینید هدف تو مرحله ی اول اینه که ما بیایم 2 تا دستگاه بسازیم یکی گیرنده و یکی فرستنده.(توسط میکرو) فرستنده بتونه از طریق سیم های فاز و نول دیتا رو برای گیرنده بفرسته و گیرنده دریافت کنه. فوق العادست که شما دارید جواب می دید ولی خواهش می کنم چون ای یکی از دغدغه های بزرگ اعضا هست این تاپیک رو مرحله به مرحله کامل کنیم و یک محصول تولید بشه نه اینکه فقط یک سری دیتا رد و بدل بشه و عملا جواب نگیریم

دیدگاه

سلام آقا مجید.

راستش حدود دو سال پیش تو زمان کارآموزی کاردانی روی یه همچین پروژه ای کار میکردم. البته تا اون موقع که من بودم به نتیجه نرسیده بود.

فضای ارسال روی سیم برق دقیقا مثل فضای ارسال داخل جو زمین هست. یعنی اگه بخواهید اطلاعاتی رو داخل جو زمین ارسال کنید باید روی یک موج دیگه ای مدوله بشه و انتشار پیدا کنه.

دقیقا همین کار رو برای روی سیم برق هم انجام میدن.حالا چرا FSK؟ چون روشش به صورت مدولاسیون فرکانس هست و نویز کمتر میتونه روش اثر بزاره.
                  این دو تا IC هم که گفتم یکیش مدولاسیونه و یکی دمدولاسیون.البته IC هایه دیگه ای هم هست.

در مورد اون اپلیکشن ناته هم ما از روی همون کار میکردیم.الان در دسترس ندارمش ، مگر نه شمارش رو میزاشتم یه سرچی میزدید پیداش میکردید.
                  ولی یادمه در مورد ایزولاسیون از یک ترانس 1:1 استفاده شده بود.

اگه میخواید اطلاعات بهتری بگیرید داخل گوگل کلمه ی PLC(Power Line Carrier) رو سرچ کنید.

موفق باشید.

دیدگاه

اول به آروین جان تبریک میگم که رنگش عوض شد . بعد یه سوال از آقای مهری داشتم که پا منم
                    بیام 2000 تا سوال بپرسم کاربر فعال میشم ؟ یا به 2000 نفر جواب بدم کاربر فعال نمیشم ؟

بعد اینکه آقا مجید آیسی هایی که جناب مهری معرفی کردن برای ابتدای کار مناسبه . بعد که راه
                    افتادید میتونید سیگنال فرکانس بالا در چد چند مگاهرتز رو روی برق شهر مدوله کنید .
                    برای اینکار باید تعریفی برای صفر و یک داشته باشید . مثلا میتونید برای یک منطقی فرکانسی
                    معادل 100 کیلوهرتز و برای صفر هم فرکانس 200 کیلوهرتز رو توسط میکرو بسازید . بعد این
                    فرکانس ها رو به همراه دیتاهای خودتون در آی سی 2206 میکس و روی برق شهر مدوله
                    کنید . مشکل ترین بخش اینکار ساخت ترانس فرکانس بالا برای اینکاره .
                    ترانس شما باید بتونه جریان های مجاز (طبق جدول) به برق شهر اعمال کنه .
                    بنظرم یه مدتی وقت بزار و اطلاعات رو از اینترنت جمع آوری کن . شما به داکیومنت زیادی
                    احتیاج دارید تا بتونید این کار رو بکنید .
                    باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

تو مجله نویز 6 درباره این پروتکل که X10 باشه یه توضیحاتی داده
                      اول به آروین جان تبریک میگم که رنگش عوض شد . بعد یه سوال از آقای مهری داشتم که پا منم
                      بیام 2000 تا سوال بپرسم کاربر فعال میشم ؟ یا به 2000 نفر جواب بدم کاربر فعال نمیشم ؟
                      نه برادر فقط تو هر تاپیکی که به چشمت خورد یه پست بزن اگه اب و هوا رو هم پرسیدی ایرادی نداره :biggrin: (مثل بعضی از کاربرا که فقط قصدشون همینه )البته بلانسبت بچه های باحال از جمله اروین خان.

دیدگاه

همه لطف دارین ممنون من الکترونیک رو توی این سایت یاد گرفتم و هنوز هم باید یاد بگیرم چون هیچی بلد نیستم. بخاطر همین هم به سایت بدهکارم :agree:

دیدگاه

عاشق همتونم. مرسی از اطلاعات خوبی که دادین.من روی همه ی ابن ها کار می کنم و همون طور که مطمئن هستم اسمم مجیده ، مطمئنم که به جواب عملی می رسیم
                          فقط شماها پایه باشین :nice:

دیدگاه

سلام
                            من هم می خواستم این مدار رو درست کنم ولی نمی دونم اسمش که به نظر خیلی سخت می یاد
                            کتاب 308 در صفحه 178 یه مدار هست به عنوان کنترل از طریق خط برق هست
                            من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                              نه برادر فقط تو هر تاپیکی که به چشمت خورد یه پست بزن اگه اب و هوا رو هم پرسیدی ایرادی نداره :biggrin:
                              قبول دارم که همه کارهای سایت عالی نیست ولی شما هم نباید از بیخ بزنید.
                              ببخشید که بین بحث تون این پست رو زدم.
                              It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X