اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت آمپلی فایر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت آمپلی فایر

سلام خدمت دوستان عزیز ،
    یه بنده خدایی راهنمایی کنه چطور میشه یه آمپلی فایر معمولی ساخت . خیییلی ممنون . :biggrin:

پاسخ : ساخت آمپلی فایر

سلام
    داداش خب یه زره اطلاعات بده که میخوای چند وات باشه با چند ولت کار کنه و...
    اگه وات پایین میخوای سراغ ای سی ها برو تغذیه شون هم کمه و کیفیت نسبتا خوبی دارن مثلا ای سی tba820m حدود 1 وات با 6 ولت بت قدرت میده...
    اما اگه یه امپ حسابی و درست درمون میخوای برو سراغ مدارات گسسته (ترانزیستوری و ماسفت)که مداراش هم فراوونه که هم قدرت و هم کیفیت بالایی داره ولی مدارات پیچیده ای داره
    بازم میگم باید مشخص کنی که امپ با چه مشخصاتی میخوای که دوستان هم راهنماییت کنن
    موفق باشی

دیدگاه

اینم یک مدار ساده که آمادشم تو بازار هست. کیفیت خوبی هم داره. برای تغذیه هم میتونید از ترانس استفاده کنید و هم از پاور کامپیوتر(البته نه از خروجی های استاندارد پاور) پاور کامپیوتر میتونه دوبل 30 ولت با جریان حدود 8 آمپر! بده که برای دو تا از این آی سی جواب میده! یعنی چهار کانال با حداکثر
      قدرت4تاکانال 50 وات واقعی. برای ساب هم از مدار های ترانزیستوری استفاده کنید
      http://www.electronicecircuits.com/electronic-circuits/stk-4192-power-amplifier

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mtm200
        سلام خدمت دوستان عزیز ،
        یه بنده خدایی راهنمایی کنه چطور میشه یه آمپلی فایر معمولی ساخت . خیییلی ممنون . :biggrin:
        با سلام : برای ساخت یه آمپلی معمولی باید به سراغ آی سی ها رفت و با توجه به توان خروجی آی سی مربوطه را انتخاب کرد معمولا در دیتا شیت آی سی ها نمونه مدار آی سی وجود داره که از طرف شرکت سازنده توصیه شده

در ساخت آمپلی فایر باید به چند نکته هم توجه بشه (البته فعلا این نکات به نظرم میرسه)

1- منبع تغذیه : ترانس های موجود و آماده در بازار دارای نویز نسبتا زیادی هستند این نویز در زمینه صدا وقتی که ولوم حجم صدا بسته است خودش را نشون میده (صداری همو 50 هرتز برق شهر)

2- مونتاژ و شیلدینگ مناسب : در مونتاژ برای حذف نویز های ناخواسته باید از منفی تغذیه برای کم کردن نویز استفاده بشه البته در مدار های معمولی به این کار نیازی نیست

3- امپدانس های ورودی و خروجی : معمولا در دیتا شیت آمپدانس خروجی تابلو هست معمولا 8 اهم هست ولی برای امپدانس ورودی بستگی به منبع سیگنالی که قرار تقویت بشه هست
        اگر سیگنال بسیار ضعیف باشه باید امپدانس ورودی مدار بسیار زیاد باشه و بر عکس
        معمولا امپدانس آی سی ها بسیار زیاد هست و این کار دست ما را باز میکنه که با انتخاب مقاومت مناسب در ورودی آمپدانس ورودی را بر حسب دلخواه (البته با توجه به آمپدانس خروجی منبع سیگنال) تایین کنیم که این کار با قرار دادن یک مقاومت به صورت موازی با ورودی انجام میشه

4- تن کنترل : که باعث بهبود کیفیت صدا میشه - البته نبود تن کنترل باعث عدم کارکرد مدار نمیشه و صرفا یه انتخاب برای کیفیت بهتر هست

5- بلندگو : برای پخش صوت در محیط باید از بلندگو مناسب و البته همراه با جعبه بلندگوی مناسب استفاده کنیم خود جعبه بلندگو با تمام سادگیش یه تقویت کننده خیلی خوب هست یه جعبه بلندگو میتونه صدا را 10 برابر و همچنین صدای باس (فرکانس پایین) را به راحتی آشکار کنه

چند آی سی پیشنهادی برای شما

TDA2822 در حد یک وات توان که با استفاده از پخش کننده مناسب میشه نیاز یک فرد معمولی را برطرف کنه
        TDA2005 در حد 20 وات توان که علاوه بر مورد اولی میشه باس قابل توجهی تولید کنه
        و دسته STK که برای توان های بالاتر استفاده میشه

برای گرفتن دیتا شیت هم میشه به این آدرس مراجعه کنید

http://search.datasheetcatalog.net/key/TDA2005
        --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Daii-Stk
          اینم یک مدار ساده که آمادشم تو بازار هست. کیفیت خوبی هم داره. برای تغذیه هم میتونید از ترانس استفاده کنید و هم از پاور کامپیوتر(البته نه از خروجی های استاندارد پاور) پاور کامپیوتر میتونه دوبل 30 ولت با جریان حدود 8 آمپر! بده که برای دو تا از این آی سی جواب میده! یعنی چهار کانال با حداکثر
          قدرت4تاکانال 50 وات واقعی. برای ساب هم از مدار های ترانزیستوری استفاده کنید
          http://www.electronicecircuits.com/electronic-circuits/stk-4192-power-amplifier
          منظورتون سری کردن پاورهاست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
            سلام
            داداش خب یه زره اطلاعات بده که میخوای چند وات باشه با چند ولت کار کنه و...
            اگه وات پایین میخوای سراغ ای سی ها برو تغذیه شون هم کمه و کیفیت نسبتا خوبی دارن مثلا ای سی tba820m حدود 1 وات با 6 ولت بت قدرت میده...
            اما اگه یه امپ حسابی و درست درمون میخوای برو سراغ مدارات گسسته (ترانزیستوری و ماسفت)که مداراش هم فراوونه که هم قدرت و هم کیفیت بالایی داره ولی مدارات پیچیده ای داره
            بازم میگم باید مشخص کنی که امپ با چه مشخصاتی میخوای که دوستان هم راهنماییت کنن
            موفق باشی
            [hr]
            دوست خوب من ، برام فرقی نمیکنه چی باشه فقط میخوام یکم با ساخت مدارات آنالوگ آشنا بشم . خلاصه هرچی صلاح میدونین بگین . مرسی

دیدگاه

خب مدار زیاده اگر با pcb زدن مشکلی نداری. میتونی بامدار داخل دیتاشیت ایسی که دوستان معرفی کردن شروع کنی در غیر این صورتمیت.نی این مدارو بسازی :mrgreen:.
              http://wdl.persiangig.com/pages/down...a2030_mono.pdf
              طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
              امروز رو کامل زندگی کن...
              (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

در غیر این صورت ldj,kd hc hdk av,u ;kd.
                :eek: :eek:
                gh.kh راست میگه اگه بلدی pcb رو خودت بزنی که میتونی مدارات داخل دیتاشیت هارو بزنی خوب هستن
                اگه نه چند تا مدار گسسته با pcb هست تو انجمن که نسبتا ساده هستن کیفیت و توانشون هم خوبه اونا رو درست کن مثل امپ دارلینگتون 100 وات یا همون (مازیتون ):
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=51754.0
                یا امپ با ماسفت 60 وات که کیفیت صداش از اولی بیشتره:
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=57244.0
                تموم توضیحات توی تایپیک های خودشون هست...البته چند تا مدار دیگه هم هست ولی اینا برای اولین بار فکر کنم خوب باشه...
                موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gh.kh
                  خب مدار زیاده اگر با pcb زدن مشکلی نداری. میتونی بامدار داخل دیتاشیت ایسی که دوستان معرفی کردن شروع کنی در غیر این صورتمیت.نی این مدارو بسازی :mrgreen:.
                  http://wdl.persiangig.com/pages/down...a2030_mono.pdf
                  gh.kh راست میگه اگه بلدی pcb رو خودت بزنی که میتونی مدارات داخل دیتاشیت هارو بزنی خوب هستن
                  اگه نه چند تا مدار گسسته با pcb هست تو انجمن که نسبتا ساده هستن کیفیت و توانشون هم خوبه اونا رو درست کن مثل امپ دارلینگتون 100 وات یا همون (مازیتون ):

[hr]
                  از توضیحات و راهنمایی هایی که کردین خیلی ممنونم همین مداری که دادین رو امتحان میکنم .

دیدگاه

خواهش میکنم منم اینجا یه شاگردم اگه هم سوالی داشتی میتونی از اساتیدی مثل ashk و gh.kh و hs67 و مازیار و بقیه که تو این کار ماهر هستن کمک بگیری...
                    بازم موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa65
                      منظورتون سری کردن پاورهاست؟
                      خیر.برای موردی که گفتم یک عدد پاور لازمه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Daii-Stk
                        خیر.برای موردی که گفتم یک عدد پاور لازمه
                        شما تو مدارات تغذیه گفتید که برای بالا بردن ولتاژ باید پاورها رو با هم سری کرد ولی حالا میگید که از 1 پاور میشه دوبل 30 ولت گرفت میشه کامل توضیح بدید که چطوری میشه و باید چیکار کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa65
                          شما تو مدارات تغذیه گفتید که برای بالا بردن ولتاژ باید پاورها رو با هم سری کرد ولی حالا میگید که از 1 پاور میشه دوبل 30 ولت گرفت میشه کامل توضیح بدید که چطوری میشه و باید چیکار کنیم
                          بله گفتم اما اونجا هدف گرفتن توان بالاتر بود. فکر میکنم حدود 3000 وات ثابت لازم داشتید.
                          از یک پاور میشه دوبل 100 ولت و بیشتر هم گرفت اما حداکثر توان پاور معمولا تا 500 واته مثلا اگه من بخوام دوبل 200 بگیرم خوب نهایت یک آمپر میده
                          برای گرفتن ولتاژهای بالاتر از یک پاور من دوراه پیشنهاد میکنم که البته کمی خطرناکه! HV
                          1 - خیلی خطرناکه اصلا نمیگم !!
                          2 - از خروجی ترانس بزرگ روی برد پاور (ac) (منظورم خروجی هایی که دی سی میشه به 12 یا 5 فرستاده میشن) سیم بکشید بیرون حالا یک ترانس با هسته فریت لازمه تا هر ولتاژی لازمه بگیریم (مثلا اگه اولیه 5 دور و ثانویه 20 دور باشه ولثاژ خروجی دی سی شده میشه 110 ولت!!

راه حل اولی که نگفتم باز کردن ترانس خود پاور و تغییر خروجی های اونه که اصلا توصیه نمیکنم.

دیدگاه

سلام از شرکت مهرام کیت امپلی 12 وات با ای سی TDA2005خریدم ولی کیت و دفترچه راهنمارو گم کردم اگه میشه کمکم کنید درستس کنم

دیدگاه

سلام دوستان
                              من یه کیت امپلی فایر120وات با ای سیTDA2005 از شرکت مهرام کیت خریدم ولی بردشو با دفترجه راهنماش رو گم کردم اگه میشه کمکم کنید درستش کنم مرسی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X