اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدت زمان کارکرد محلول مس شیمیایی؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدت زمان کارکرد محلول مس شیمیایی؟

با سلام

دو تا سوال
    1- کسی از دوستان در باره مدت زمان کارکرد محلول مس شیمیایی اطلاع داره ؟

من یک محلول با نمک راشل - سود سوزآور و... درست میکنم که تنها چند دقیقه دوام می آورد

2-قیمت محلول های آماده چقدره؟

پاسخ : مدت زمان کارکرد محلول مس شیمیایی؟

دوست عزیز با توجه به نوع فرمولاسیون شما و عدم استفاده از کنترل کننده های واکنش(فرمول انحصاری شرکتهای فروشنده مواد) این قضیه اجتناب ناپذیره ، هرچند که استفاده از نمک راشل منسوخ شده و فرمالدئید هم سرطانزاست(خیلی خیلی مراقب باشید) اما اگر از محلولهای آماده مس شیمیائی هم استفاده کنید و قبل و بعد از مرحله مس شیمیائی که استفاده میکنید مطابق با دستورالعمل ها و روش های استاندارد نباشه باز هم محلولتون دوام زیادی نخواهد داشت و به اصطلاح محلولتون میریزه(غیرفعال میشه).اما اگر قبل و بعد از واکنش رو بتونید مطابق با دستورالعمل های کمپانی تامین کننده مواد پیش ببرید عمر محلولتون میتونه بسته به استفاده ای که میکنید بین 8 تا 12 ماه دوام داشته باشه .میتونید از شرکتهای سیمین براق و یا ایران بورد الکترونیک در باره قیمت محلولهای آماده شون استعلام بگیرید.
    موفق باشید
    زکات علم،نشر و پخش آن است.
    {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

منظور از مس شیمیایی مگه سولفید مس نیست ؟
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
        منظور از مس شیمیایی مگه سولفید مس نیست ؟
        خیر منظور آبکاری شیمیائی مس یا Electroless Plating هست
        {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

خوب عملیات مس نشانی که در چند مرحله صورت و در چند محلول متفاوت صورت میگیرد پس نمیشه مدت زمان کارکرد محلول مس شیمیای صحبت کرد ؟

دیدگاه

متشکرم که در باره خطرناک بودن این مواد هشدار دادین.

چند ماه پیش من آبکاری مدار چاپی رو یادگرفتم (البته فکرکنم به روش سنتی).ولی متاسفانه هنوز فرصت نکردم وان ها رو درست کنم و صرفا در حد آبکاری یه فیبر کوچلو کارو ول کردم (البته این مس شیمیایی هم بی تقصیر نبود) .به نظر شما اگه وانهارو با صفحات تفلون (ظخامت 1.5 سانت) درست کنم اشکالی نداره؟ اندازه برد هایی که قراره آبکاری بشه ثابت هست(30*60 سانت)

برای سوراخهای با اندازه 0.5 میلی متر آیا باید مواد آبکاری تحت فشار به داخل سوراخها هدایت بشه یا نه اگه فیبر همین جوری تو محلول ها قرار بگیره کفایت میکنه؟

بعد ازاینکه فیبر رو از محلول پالادیوم خارج کردم مس دو طرف برد سیاه شده بود .به نظر شما این طبیعی هست یا نه مربوط میشه به نوع پالادیوم من. آخه از یه آبکاری خریده بودام میگفت ایرانی (گرمی 25 هزار تومان)

برای آبکاری قلع یه محلول تو انترنت دیدام به اسم liquid tin که خیلی راحت یه لایه قلع رو فیبر قرار میگیره . با نیم لیتر میشه یه صفحه 1.5*1.5 متر آبکاری کرد نظر شما در این باره چیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi421

چند ماه پیش من آبکاری مدار چاپی رو یادگرفتم (البته فکرکنم به روش سنتی).ولی متاسفانه هنوز فرصت نکردم وان ها رو درست کنم و صرفا در حد آبکاری یه فیبر کوچلو کارو ول کردم (البته این مس شیمیایی هم بی تقصیر نبود) .به نظر شما اگه وانهارو با صفحات تفلون (ظخامت 1.5 سانت) درست کنم اشکالی نداره؟ اندازه برد هایی که قراره آبکاری بشه ثابت هست(30*60 سانت)

برای سوراخهای با اندازه 0.5 میلی متر آیا باید مواد آبکاری تحت فشار به داخل سوراخها هدایت بشه یا نه اگه فیبر همین جوری تو محلول ها قرار بگیره کفایت میکنه؟

بعد ازاینکه فیبر رو از محلول پالادیوم خارج کردم مس دو طرف برد سیاه شده بود .به نظر شما این طبیعی هست یا نه مربوط میشه به نوع پالادیوم من. آخه از یه آبکاری خریده بودام میگفت ایرانی (گرمی 25 هزار تومان)

برای آبکاری قلع یه محلول تو انترنت دیدام به اسم liquid tin که خیلی راحت یه لایه قلع رو فیبر قرار میگیره . با نیم لیتر میشه یه صفحه 1.5*1.5 متر آبکاری کرد نظر شما در این باره چیه
              ضخامت 1.5 سانت شاید نیاز نباشه اما خب بهتره برای ساخت هم پلی اتیلن از نوع سختش میتونه خوب باشه. برای فرایند ابکاری حتما باید قطعه در محلول شناور باشه شما برای این کار نیاز به یک ریلی دارید که بالای سر وانهاتون قرار بگیره و مدام حرکت عقب و جلو داشته باشه. کدر شدن س بعد از پالادیم هم طبیعی است و تقریبا به رنگ دارچین مشه اون محلولی هم که دیدی همون قلع الکترولس هست و میتونه جوابتون رو بده اما تجاری و صنعتی نیست و ماندگاری ندارد.اما در کل پیشنهاد میکنم از مشاوره کسائیکه خطوط ابکاری راه اندازی میکنند بهره بگیر ید موفق باشید
              {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi421

با توجه به اینکه آموزش تولید مدارچاپی دولایه متایزه میتونه برای کاربران سایت مفید باشه و اینکه روشی که شما فرمودید نیازی به ماشین آلات مدرن با هزینه های سنگین نداره(روش دستی و سنتی) امیدوارم بزودی شاهد به اشتراک گذاری تجربیاتتون تو انجمن باشیم.صمیمانه براتون ارزوی موفقیت میکنیم
                {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام
                  در این مورد باید عرض کنم که فقط خداوند میدونه که چقدر مشتاقم که این روش رو مطرح کنم ولی باید به تعهدی که به آموزش دهنده دادام پایبند باشم. از طرفی به خاطر ناپایدار بودن شدید محلول مس شیمیای که با این روش درست میشه عملا نمیشه با این روش کار کرد و نتیجه ای جز اتلاف وقت در پی نخواهد بود.(بلایی ای که به سر من آمده!)

دیدگاه

البته آموزش این روش بیشتر به درد این میخوره که کسی بخواد یک کارگاه خدمات داشته باشه ولی اگر بخواد که برای صرفا برای خودش برد متالیزه تولید بکنه و تیراژ کارش هم در حد همون یکی دو تا باشه روشهای راحت تر و ارزونتر و سریعتر دیگری هست که معمولا در جاهای دیگه از اونها استفاده میکنند مثل استفاده از رنگ کربن که قبلا تو تایپیک های دیگه توضیح داده شده.شما اگر فرمولاسیون کارتون در مورد مس شیمیائی درست باشه و از کنترل کننده واکنش استفاده کنید عمر مس شیمیائیتون به یک روز افزایش پیدا میکنه.موفق باشید
                    {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

دقیقا هدف بیشتر کارای شخصی خودام هست و میخوام از بابت کیفیت کار هم مطمئن باشم برای همین تصمیم گرفتم به خاطر مشکلات موجود از مواد آماده استفاده کنم .

به نظر شما کدومیک از محصولات زیر برای من بهتره؟

1- اشلوتر
                      2- آلفا شیمی
                      3- ENTHONE

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi421
                        دقیقا هدف بیشتر کارای شخصی خودام هست و میخوام از بابت کیفیت کار هم مطمئن باشم برای همین تصمیم گرفتم به خاطر مشکلات موجود از مواد آماده استفاده کنم .

به نظر شما کدومیک از محصولات زیر برای من بهتره؟

1- اشلوتر
                        2- آلفا شیمی
                        3- ENTHONE
                        هر سه تای اینها خوبند اما تا شرایط شما شرایط استانداردی نباشه تو اولین روز کاریتون خراب میشن و بیخود هم کلی هزینه کردید اگر برای کاهای شخصی خودتون میخواهید پیشنهاد میکنم خودتون مواد رو درست کنید .اما در نهایت هر سه تای اینها خوبند.
                        {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

اندازه برد من 30*60 سانت هست و هر بار حداقل 50 تا باید انجام بشه . اگه مخزن 50 لیتری در نظر بگیریم پر کردن مخزن مس شیمیایی 40 هزار تومان آب میخوره اونم برای چند دقیقه یا فوقش چند ساعت.

آیا منظور شما از شرایط استاندارد اینکه شرکتهای فروشنده خودشون خط آبکاری راه بندازند یا نحوه کار با محلول ها مد نظر شماست .

در کل تا بخوام به وان مس اسیدی برسم مراحل زیر رو طی میکنم

1- چربیگیری گرم
                          2- حساس کردن با کلرید قلع
                          3- حساس کردن با کلرید پالادیوم
                          4-مس شیمیایی
                          **البته بین این مراحل شتشو با آب و محلول اسید سولفوریک هم وجود داره

حالا اگه همه این محلول ها رو از نوع آماده بتونم تهیه کنم آیا مشکل حل میشه ؟

دیدگاه

ترکیب پیشنهادی مرحله آبکاری شیمیایی نیکل

کلرید نیکل ۱۲۰ گرم در لیتر
                            هیپو فسفیت سدیم ۱۰۵ گرم در لیتر
                            سیترات آمونیوم ۶۵ گرم در لیتر
                            مطلوب PH سود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi421
                              اندازه برد من 30*60 سانت هست و هر بار حداقل 50 تا باید انجام بشه . اگه مخزن 50 لیتری در نظر بگیریم پر کردن مخزن مس شیمیایی 40 هزار تومان آب میخوره اونم برای چند دقیقه یا فوقش چند ساعت.

آیا منظور شما از شرایط استاندارد اینکه شرکتهای فروشنده خودشون خط آبکاری راه بندازند یا نحوه کار با محلول ها مد نظر شماست .

در کل تا بخوام به وان مس اسیدی برسم مراحل زیر رو طی میکنم

1- چربیگیری گرم
                              2- حساس کردن با کلرید قلع
                              3- حساس کردن با کلرید پالادیوم
                              4-مس شیمیایی
                              **البته بین این مراحل شتشو با آب و محلول اسید سولفوریک هم وجود داره

حالا اگه همه این محلول ها رو از نوع آماده بتونم تهیه کنم آیا مشکل حل میشه ؟
                              دوست من فرایندی که به کار میبرید ناقصه و شاید یکی از دلایلی که مس شیمیائی شما خراب میشه اینه که از تسریع کننده بعد از مرحله حساس سازی تون با پالا دیم استفاده نمیکنید هر چند که خود مس شیمیائی شما قاعدتا باید دارای کنترل کننده واکنش باشه که نیست .شاید برای اینکه شما دستتون راه بیافته نیاز داشته باشید یک مقدار هزینه کنید و از مشاوره ی کارشناسان شرکت های فروشنده مواد اولیه و تکنولوژی استفاده کنید.هر چند که محلول الکترولس نیکل رو که دوست عزیزمونaliila پیشنهاد دادند هم روشی است که عمر مفیدش ازمحلول الکترولس مس بیشتره اما یادتون باشه که ضخامت پوشش نشسته شده از طریق الکترولس نیکل از الکترولس مس کمتره و شما باید در مرحله ی اول که به بردتون جریان لحضه ای میدید بسیار دقت کنید.
                              {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X