اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل تو آمپلی 250 وات ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل تو آمپلی 250 وات ماسفت

سلام به بچه های الکترونیکی

آقا من آمپلی زیر رو ساختم ولی موقعی که روشنش میکنم خروجیش زمانی صدا داره که صدای ورودی تو حالت اوج خودش باشه ( مثلاً زمانی که آهنگ دارای بیس باشه)
    وقتی صدای ورودی رو کم میکنم از خروجی هیچ صدایی پخش نمیشه
    یعنی حتی اگر صدای ورودی تا آخر زیاد باشه ولی توی آهنگ هیچ کوبشی نباشه از خروجی یه صدای بسیار ضعیفی پخش میشه
    آمپر هر دو کانال هم گرفتم و حدود 2 آمپر در حداکثر صدای ورودی بود و در حالتی که صدای ورودی به طور کل قطع باشد این جریان به حدود 100 میلی آمپر در هر کانال میرسه
    خلاصه دیگه داره دیونم میکنه
    کسی میتونه کمکم کنه درستش کنم؟؟؟؟

این هم سایتی که مدار رو از داخلش پیدا کردم:
    http://www.circuit-projects.com/inde...&Itemid=46

خواهشاً یکی کمکم کنه :cry:

:question:راستی من میتونم به جای خازن عدسی تو این مدار از خازن پلی استر استفاده کنم چون من خازن عدسی با ولتاژ بالای 25ولت رو گیر نیاوردم ( مثلاً به جای خازنهای 100 نانو در مدار)
    تو کارکرد با هم فرقی دارند ؟ مشکلی به وجود نمییاره ؟ فرقشون تو چیه ؟ فقط ولتاژ کاریشون ؟؟

درضمن من به جای ماسفتهای قدرت درون شماتیک از ماسفتهای IRFP240 و IRFP9240 استفاده کردم
    من این آمپلی رو حدوداً 1 سال پیش ساختمش و تا به امروز دارم ازش استفاده میکنم ولی نمی دونم چرا اینجوری شده
    خواهش میکنم کسایی که سردرمیارن یه کمکی بکنند :cry:

پاسخ : مشکل تو آمپلی 250 وات ماسفت

ببین دادا مدار از روزی که ساختی همین طوری بوده یا جدیدا اینطوری شده.
    ترانزیستورای درایور رو چک کردی.
    pcb مداررو بگذار تا ببینیم چطوریه.
    تازه ماسفتها هم با هم فرق دارن.
    طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
    امروز رو کامل زندگی کن...
    (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

سلام
      خوب کاری کردی که خازن پلی استر گذاشتی. استفاده از عدسی ( مگر تو مقادیر خیلی کم خازنها ) تو مدارات صوتی اصلا توصیه نمیشه. دلیلشم کیفیت پایین تولید و نشتی پیدا کردن اوناست.

اگه از ماسفتها مطمئنی، پیشنهاد میکنم جای BD139/140 از MJE340/350 استفاده کنی.

دیدگاه

به نظر من درایور در ست نمیتونه ماسفتهارو راه اندازی کنه چون 240/9240 خیلی قویتره .بهتره ماسفتهارو عوض کنی و همین طور که علم فردا گفت 140/139. رو هم جایگزین کنی .
        طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
        امروز رو کامل زندگی کن...
        (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

خازن های C5 و C6 که 82 پیکوفاراد هستند را بالاتر ببر مثلا 1 نانو قرار بده نمیخواد هم خازن ها را در بیاری روی کار با هاشون موازی کن ببین نتیجه چی میشه
          --------------------------- --------------------------

دیدگاه

ممنون از جوابهاتون

ولی دوستان این مدار رو من برای اولین بار نمیسازم
            من از این مدار با ماسفتهای IRFP240 و IRFP9240 مدت زیادیه که استفاده میکنم و واقعاً عالیه
            ولی نمیدونم چرا این سری این مشکل به وجود اومده؟؟؟؟
            تو آمپلی که قبلاً ازش ساختم به جای مقاومت های قدرت توی شماتیک مدار از مقاومت های 0.5 اهم ژول 3 وات استفاده کرده بودم ولی الان از مقاومت های 0.22 اهم ژول 5 وات استفاده کردم

دیدگاه

خازن های C5 و C6 که 82 پیکوفاراد هستند را بالاتر ببر مثلا 1 نانو قرار بده نمیخواد هم خازن ها را در بیاری روی کار با هاشون موازی کن ببین نتیجه چی میشه
              آقا من این کار رو هم انجام دادم ولی بدتر شد که بهتر نشد!!!!؟؟؟؟؟

دیدگاه

سلام .

از اونجایی که مدار قبلآ کار میکرده (نمونه) پس عوض کردن مقادیر قطعات توصیه نمیشه.

اول از صحت اتصال قطعات و مدارات روی PCB مطمئن بشین و با خارج کردن ماسفت ها ، از دو گیت هر دو طرف (سمت - و سمت +) به طور جدا با یه هدفون کوچک صدا بگیرین که معلوم بشه که آیا یه طرف طبقه آخر درایور مشکل داره ، یا مشکل از طبقات قبلی هست؟

MJE ها رو هم حتمآ جایگزین کنید.
                دعاي خير از هر چيزي بهتر است...

دیدگاه

سلام .

از اونجایی که مدار قبلآ کار میکرده (نمونه) پس عوض کردن مقادیر قطعات توصیه نمیشه.

اول از صحت اتصال قطعات و مدارات روی PCB مطمئن بشین و با خارج کردن ماسفت ها ، از دو گیت هر دو طرف (سمت - و سمت +) به طور جدا با یه هدفون کوچک صدا بگیرین که معلوم بشه که آیا یه طرف طبقه آخر درایور مشکل داره ، یا مشکل از طبقات قبلی هست؟

MJE ها رو هم حتمآ جایگزین کنید.
                  سلام

آقا شما می گید من MJE340 و 350 رو با ماسفتهای قدرت IRFP240 و 9240 تو مدار استفاده کنم؟؟
                  بدون تغییر هیچ قطعه دیگری ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط badboy_6120

آقا شما می گید من MJE340 و 350 رو با ماسفتهای قدرت IRFP240 و 9240 تو مدار استفاده کنم؟؟
                    متوجه منظورتون نشدم!

دیدگاه

سلام
                      دوست عزیز mje ها رو با bd ها عوض کن ماسفتا هم که معلومه.....اگه احیانن جواب نداد و همین طوری بود برو سراغ bc ها اخه منم همین تجربه رو دارم

دیدگاه

متوجه منظورتون نشدم!
                        آخه من به جای ماسفتهای قدرت مدار که توی شماتیک هم هستن دارم از ماسفتهای IRFP240 و IRFP9240 استفاده میکنم
                        میگم شما می گید MJE340 و MJE350 رو با همون ماسفتهای قدرت توی شماتیک (2SK و 2SJ) استفاده کنم یا با همین IRFP240 و IRFP9240 ؟

دیدگاه

MJE ها با همون IRFP ها

دیدگاه

اگه قبلا هم کار میکرده که فرقی نمیکنه MJE بذاری جای BD ها! برای اینکه بتونی مدارو با بیشترین ولتاژش تغذیه کنی این پیشنهادو دادم.

اول همه ترانزیستورهارو با اهم متر چک کن .

دیدگاه

اگه قبلا هم کار میکرده که فرقی نمیکنه MJE بذاری جای BD ها! برای اینکه بتونی مدارو با بیشترین ولتاژش تغذیه کنی این پیشنهادو دادم.

اول همه ترانزیستورهارو با اهم متر چک کن .
                              من همین حالا تمامی ترانزیستورها و ماسفت ها رو دقیقاً تست کردم و همگی کاملاً سالمند
                              مقاومت ها هم همینطور

عکس کیتش رو هم تا نیم ساعت دیگه پلود میکنم براتون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X