اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار سوئیچ باطری بکاپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار سوئیچ باطری بکاپ

سلام به همه دوستای خوب
    آقا من یه مدار میخوام که به محض اینکه برق ورودی ریگلاتور 5 ولت قطع شد باطری رو وارد مدار کنه و نذاره میکروکنترلر ریست بشه.هدف فقط قطع نشدن 5 ولت میکرو است.چون مدار یه 12 ولت داره و یک 5 ولت که با 7805 از همون 12 ولت تامین میشه.از 12 ولت هم برای درایو کردن 3 تا رله استفاده میشه. :question:
    زیباترین لبخند لبخند خداست

پاسخ : مدار سوئیچ باطری بکاپ

یه مدل رگولاتور هایی هستند که دوتا ورودی دارند و راحت میشه اینکارو انجام داد راستش شمارش یادم نیست چون بکار من نمیومد
    اما اگه فقط میکرو رو میخواهی میشه با دیود و باطری اینکارو کرد
    هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

ممنون پژمان جان از پاسخت
      میشه در باره این ریگلاتور ها بیشتر توضیح بدین.چجوری ولتاژ باطری رو از ولتاژ ورودی تشخیص میده؟شاید پایه ها مشخصند دیگه.
      با دیود هم فک کنم بدونم منضورتون چیه.فک کنم منظورتون اینه نه؟
      http://www.4shared.com/photo/b2E3uqlX/Untitled.html
      اما تو این مدار باید ولتاژ باطری حتما به اندازه حداقل 0.7 کمتر از ولتاژ ورودی باشه.در ضمن من یه بار این مدارو بستم اما نمیدونم چرا باطری خالی شد؟ :cry2:
      ممنون میشم کمککنید
      زیباترین لبخند لبخند خداست

دیدگاه

رگولاتور ها 2 تا ورودی دارند و پشن اونها اینه که سریع پاسخ میدهند اینو از دیتا شیتش زمانیی که خوندم یادمه
        برا اون قضیه دیود هم مثلا اگه از میکروهای سری l و یا a استفتده کنی میتونی اگه تغذیه 5 ولتی هست از باطریهای 3.7 ولتی استفاده کنی با دیود که خروجی کمتر از 2.5 هیچوقت نخواهد شد که میکروت کار نکنه
        و یادت باشه تو زمانی که تعذیه نداری به میکرو با اینتراپت یا .. اطلاع بدی و تمام خروجی ها پر مصرف قع بشه
        ببین اینطوری کارت راه میوفته؟
        هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

رگولاتور با دو ورودی ، تو بازار هست ؟ اسمش یادتون اومد ؟

دیدگاه

آره هست من یکی دو هفته دنبال یه پشنی میگشتم تو رگولاتورها چیزی نزدیک به 40و45 تا دیتا شیت خوندم از اونا اونای که بکارم نیومد
            مخصوصا تو رنج ولتاژ ورودی کامل نخوندم اما هست مخصوصا یکیشون یادمه که یه ورودی با 500 میلی داشت و یکی 150 میلی که از طریق usb بود میتونست بین این دوتا سوئیچ کنه با اولویت تغذیه اصلی . اینجا می تونی به ورودی usb تغذیه دوم رو بدی البته 5 ولتی
            اگه حتما لازم داشتی بگو گمانم دیتا شیت های که دانلود کردم داشته باشم هنوز تو اونا بود پیدا کنم بگم.
            هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

سلام
              من یه پیشنهاد دارم اونم این هست که باطری پشتیبانت رو به صورت آنلاین استفاده کن .
              این کار دو تا مزیت داره یکی این که باطری همیشه تو مدار هست و این باعث میشه به هر دلیلی اگه برق رفت باز هم مدارت قطع نشه و دوم هم هرچه باطری در حال شارژ و دشارژ باشه واسش بهتره و عمرش طولانی تر میشه مثل فرش دستباف :mrgreen: حالا ببیین بقیه دوستان چه نظری دارن.
              آیه: "فرشتگان و ارواح در یک روز به او (مذکر) صعود کردند که این معادل پنجاه هزار سال برای انسان است"!
              در بیرون یک میدان گرانشی زمان اینگونه است: ∆t= ∆t0/ (1-v^2/c^2) ^0.5
              ∆t زمانی است که برای متحرک معادل گذر ایستگاهی است.و V سرعتی است که به شاهد ایستگاهی نسبت داده می شود.
              ∆t0 زمانی است که برای فرشتگان می گذرد.سرعت نور در خلا 299792.458 کیلومتر بر ثانیه است.
              از معادله ی بالا می توانیم آن سرعت ناشناخته را حساب کنیم:v =c (1-(1^2/(50000*12*27.321661)^2))^0.5 که این عدد برابر است با v = 299792.4579999

دیدگاه

خودم هم همین نظر رو دارم
                از باطری سربی اسیدی استفاده کنم ، ولی باید بعد از پل دیود و قبل از رگولاتور وصلش کنم و ولتاژش هم باید 14.4 ولت باشه ( که فول شارژ باشه ) اگر ولتاژ باطری کمتر از این باشه ، شروع به شارژ میکنه و طبیعتا جریان میکشه و چون تجربه ای در زمینه باطری و شارژر اون ندارم ، می ترسم اگه یه وقت جریان زیادی بکشه ،بقیه مدار از کار نیوفته ! اصلا یه باطری خشک یا اسدی 12 ولت ، 3 آمپر اگر نصف خالی بشه ،چقدر جریان میکشه ؟
                نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم !

دیدگاه

یه خازن با ظرفیت زیاد و یه دیود بزار تو مسیر تغذیه میکرو
                  وقتی منبع تغذیه قطع میشه فرصت کافی برای سویچ کردن داری
                  بستگی به حداقل ولتاژی داره که میکرو با اون کار میکنه
                  مثلا اگه 3.5 باشه میتونی با یک ترانزیستور یا مبدل ADC خود میکرو برسی کنی و هر وقت ولتاژ مثلا از 4.5 کمتر شد سویچ کنه
                  [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

این مدار امتحان کن
                    V BAT همون باطری بکاپ هست
                    V Source هم یه پالس هست با دامنه 3-5 ولت و فرکانس 0.001 هرتز
                    اون LED شما بار مصرفی فرض کن که همیشه در جریانه
                    http://rayknet.persiangig.com/Backup.DSN

البته وقتی رو باطری سویچ میکنه دیگه به حالت قبل بر نمیگرده
                    [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

ICL7673
                      LTC4412
                      LTC4414
                      LTC4416 LTC4416-1
                      مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
                      از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
                      جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
                      اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

اگه قرار باشه از رگولاتور با دو ورودی استفاده بشه بهتره بجاش از همون روش دو دیودی استفاده بشه به این ترتیب که 12 ولت منبع تغذیه با یک باتری 9 به صورت دیودی وصل شده و به ورودی رگولاتور 7805 وصل شوند چون این رگولاتور هم با 9 ولت و هم با 12 ولت کار میکنه.

دیدگاه

البته 7805 با ورودی 7 ولت هم شاید جواب بده ولی وصل کردن باتری به ورودی 7805 زیاد جالب نیست چون به اندازه اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی ضربدر جریان مصرفی، توان باتریو به هدر میده در صورت استفاده از این روش ، رگولاتور 5 ولت LF50 که ازنوع رگولاتور low drop است گزینه مناسبیه چون این رگولاتور با ولتاژ حداقل 5.5 ولت هم کار میکنه که تلفات در این حالت فقط 0.5 ولت ضربدر جریان مصرفی خواهد بود. از نظر 12 ولت هم مشکلی نداره و تا 16 ولت در ورودی قابل اعمال است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X