اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک سوال ساده!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک سوال ساده!

همونطور که همه میدونن ترانسفورماتور یه دستگاه انتقال انرژی از یه مدار به مدار دیگه هست هم چنین ترانسها یکی از مهمترین دستگاههای تبدیل انرژی هستن.
    فهم اصول کار انتقال انرژی در این دستگاهها راحته
    سوال من اینه که تبدیل انرژی چه جوری تو این دستگاهها صورت میگیره؟
    "زكاة العلم ، نشره
    زكات علم، نشر و تبليغ آن است." ( پيامبر اعظم (ص) )
    ما ز ياران چشم ياري داشتيم **** خود غلط بود آنچه مي پنداشتيم

پاسخ : یک سوال ساده!

لطفا تفاوت ترانس به ترانسفورماتور رو یکی به من بگه؟ واقعا نمی دونم!
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

ترانس و ترانسفورماتور یک چیز هستند . مخفف شده هست.
      ....
      منظور شما از تبدیل انرژی چی هست ؟ کدوم شکل از انرژی رو به کدوم شکل تبدیل میکنه ؟

دیدگاه

با سلام خدمت حلال مشکلات برقی (آقا امیر گل)
        والا خودم هم نمی دونم تو کتاب بیم بهارا صفحه 3 این جمله رو نوشته " ترانسها به عنوان یکی از مهمترین دستگاه های تبدیل انرژی هستن"
        ما نفهمیدیم این ترانسها انتقال دهنده انرژی هستن یا تبدیل کننده یا هردو؟!
        (البته من تازه دارم با ترانسها آشنا می شم)
        "زكاة العلم ، نشره

دیدگاه

دوست عزیز همین طور که امیر علی گفت ترانس با ترانسفوماتور هیچ فرقی نداره
          در مورد تبدیل انرژی هم هیچ تبدیل انرژی صورت نمیگیره چون دوطرف ترانس انرژی الکتریکی (ولتاژ و جریان ) قرار داره .
          ترانس ها تنها سطح ولتاژ را افزایش یا کاهش میدن .
          در کتاب مذکور هم ممکنه اشتباه مترجم باشه .
          شما به کتاب فیتز جرارد و یا کتاب دکتر عابدی یه سری بزن شاید کمک کنه .
          البته نا گفته نماند که کتعب بیم بهارا قسمت ترانس رو از بقیه کتابها بهتر توضیح داده . :smile:
          شاد و موفق باشید .

دیدگاه

مباحث فوق جز مباحث ماشین های الکتریکیه
            ترانسفورماتور رو اصطلاحا یه موتور ژنراتور می گند.................. بحث زیاده خواستی ادامه می دم
            موفق باشی

دیدگاه

متاسفانه من این کتاب رو الان ندارم که ببینم دقیقا چه منظوری داشته ولی ......
              سعی می کنم یک نگاهی بندازم ببینم تبدیل انرژی تو ترانس یعنی چه ... :rolleyes:

دیدگاه

دوست عزیز ترانسفورماتور (یا همان محاوره ایش ترانس) یه دستگاه الکتریکیه ورودی و خروجی اون انرژی الکتریکیه . این دستگاه نوع انرژی الکتریکی رو تغییر نمیده بلکه کمیتهیا اونو بالا پایین میکنه ! ( مثل ولتاژ و جریان و زاویه فاز و ... )
                توی ترانس ایده آل از طرف اولیه میشه مثلا 100 ولت 1 آمپر بدی و از ثانویه مثلا 20 ولت 5 آمپر بگیری ! توان اولیه و ثانویه برابره و فقط مقدار کمیتهاش فرق کرده ! ولی دیگه نمی تونی فرکانس رو تغییر بدی !
                انرژی الکتریکی توی ترانسفورماتورها از طریق کوپلینگ مغناطیسی از اولیه به ثانویه انتقال داده میشه ! ( البت به غیر از اتوترانسفورماتورها )
                اگر یه ترانس رو شکافته باشین دیدین که یه اولیه داره و یه ثانویه ! معمولا سیم پیچ اولیه پیچیده میشه و بعد روی اون سیم پیچ ثانویه پیچیده میشه
                حالا وقتی ما سیم پیچ اولیه رو به جریان متناوب وصل می کنیم ، یه میدانی توی اون القاع میشه که این میدان اون یکی سیم پیچ رو قطع میکنه و باعث میشه که تو اونیکی سیم پیچ هم ولتاژ و جریانی ایجاد بشه !
                جواب سوال شما هم تو هیمنجاس ! سیم پیچ اولیه ما متناسب با توانی که دریافت می کنه یه میدانی ایجاد می کنه !و سیم پیچ ثانویه ما رو تحریک می کنه ! حالا اگر دور سیم پیچ ثانویه ما کم باشه ولی قطرش زیاد ، ما در ثانویه ولتاژ رو کم می کنیم و جریان رو زیاد و برعکسش اگر تعداد دور سیم پیچ زیاد و قطر کم باشه ،آ‌ما ولتاژ رو تو ثانویه زیاد کردیم و جریان رو کم !
                اگر دیده باشین تو ترانسهایی که ولتاژ زیادی تولید می کنن سیم پیچها با قطر کم ولی تعداد دور خیلی زیادی هستن ، ( مثل های ولتاژ تلویزیون ) و تو جاهایی که به جریان زیادی احتیاج داریم سیم پیچ دور کم ولی قطر خیلی زیادی داره ( ترانسهای جوشکاری)
                حالا شما اگر یه ترانس داشته باشین و اولیه و ثانویه اونو درست مثل هم بپیچین ، هر چی تو اولیه بدین درست تو ثانویه تحویل می گیرین !
                پس همونطور که می بینین تغییر ولتاژ و جریان الکتریکی ترانسفورماتورها رابطه مستقیمی با تعداد و قطر سیم پیچها داره ! توان اولیه و ثانویه برابره و فقط چیزی که عوض میشه اندازه کمیتهای توانه !

برای درک ساده تر ، می تونین از کتب ماشینهای ac هنرستان استفاده کنین و یا کتاب ماشینهای الکتریکی چاپ من یا پی سی سن و یا هر کتاب دیگه ای که در مورد ماشینهای الکتریکی باشه !

دیدگاه

[move][/move]سلام دوست من ترانس اصطلاح غلطی است که به جای ترانسفورماتوراستفاده میشه شما که اول راهی سعی کن از این لغت استفاده نکنی
                  تبدیل انرژی از طریق القا مغناطیسی بین دوسیم پیچ صورت میگیره(اطلاعات بیشتر در کتابهای ماشینهای الکتریکی)

دیدگاه

ba tashakor va sepas faravan az doostan aziz :applause:
                    "زكاة العلم ، نشره

دیدگاه

ترانس که انرژی رو تبدیل نمیکنه ...!!

ترانس کارش تغییر سطح ه....سطح ولتاژ رو زیاد میکنه یا کم میکنه

اینکه بگیم تبدیل انرژی اشتباهه

تبدیل یعنی یه حالتی قبلا بوده مثلا مکانیکی ....تبدل شده به الکتریکی .......اینو بهش میگن تبدیل و تغییر

در هر صورت ترانس با نسبت تعداد دوری که داره سطح ولتاژ رو کم یا زیاد میکنه v1/v2=n1/n2

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بیتا244
                        ترانس که انرژی رو تبدیل نمیکنه ...!!

ترانس کارش تغییر سطح ه....سطح ولتاژ رو زیاد میکنه یا کم میکنه

اینکه بگیم تبدیل انرژی اشتباهه

تبدیل یعنی یه حالتی قبلا بوده مثلا مکانیکی ....تبدل شده به الکتریکی .......اینو بهش میگن تبدیل و تغییر

در هر صورت ترانس با نسبت تعداد دوری که داره سطح ولتاژ رو کم یا زیاد میکنه v1/v2=n1/n2
                        سلام
                        منظور از تبدیل انرژی تبدیل انژی الکتریکی به مغناطیسی ودوباره از مغاطیسی به الکتریکی .اینم درست فرمایش کردید :agree: که مبدل سطح کمیت هایی مثه ولتاژ-جریان-امپدانس هس
                        بگذارید و بگذرید
                        ببینید و دل مبندید
                        چشم بیاندازید ودل مبازید که
                        دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X