اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه buck با IGBT

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه buck با IGBT

سلام.من میخوام یک منبع تغذیه با فرکانس pwm حدود 6kHz بسازم.تمام محاسبات برای همین منبع تغذیه رو هم بلدم.ولی مشکلم اینه که تا حالا با IGBT منبع تغذیه نساختم.(البته بیس تئوری کامل در مورد منابع تغذیه رو دارم) .این سوال ها برای من پیش اومده.
    1-برای به وجود آوردن pwm حتما باید از ic هایی مانند SG1525 استفاده کنم؟ نمیشه با اشمیت تریگر و چند تیکه مدار لاجیک پالس ها رو بسازم.قسمت soft start هم که این ic داره رو هم می تونم جدا بسازم.یعنی ساختم.
    2-همون طور که می دونید درایو کردن igbt به سادگی ماسفت نیست.اگر منبع تغذیه با ماسفت بود خیلی راحت با دو تا ترانزیستور پوش پول درایوش می کردم ولی الان که igbt هستش حتما باید درایور داشته باشم؟چه درایوری؟(حالا رنج ولتاژ و جریان رو بیخیال.چند تا ic که تو بازار هست رو معرفی کنید . من اینجا فقط یک عدد igbt دارم ولی driver هایی که میشناسم بیشتر برای inverter هستند و دو یا 6 تا igbt رو درایو میکنن.
    کلا هر چی که در مورد تفاوت های این مدار با مداری که با mosfet میساختیم رو می دونید رو کنید.
    مرسی

پاسخ : منبع تغذیه buck با IGBT

باسلام
    کافیه تو گوگل سرچ کنی igbt drive circuit

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sahar_2012
      باسلام
      کافیه تو گوگل سرچ کنی igbt drive circuit
      به همین راحتی ها هم نیست سحر خانم. من خودم همین طوری مستقیم نیومدم اینجا سوال بپرسم که .قبلش بیشتر از 20 تا application note درباره IGBT ها و درایور هاشون و اسنابر ها و هزار تا چیز دیگه خواندم.فقط همین قدر بگم که الان که دارم تایپ می کنم بیشتر از 500 صفحه ی پرینت شده از pdf هاش رو میزمه.مشکل من الان IGBT برای منبع تغذیه است.شما search کن "igbt buck smps" ببین چیز بدرد بخوری هستش؟
      من قبلا اینورتر ( با IGBT) برای راه اندازی soft start موتور سه فاز رو طراحی کردم.حتی کوچکترین نکته ها مثل تاثیر مقاومت گیت IGBT روی تلفات مقاومت اسنابر RCD رو هم میدونم.!!!!!!!!
      الان بحثم چیز دیگه ای هستش.بازم ممنون از راهنمایی خوبت !!!!!!!!!!

دیدگاه

ic هایی مثل IXDD408 تو ایران پیدا میشه؟
        که برای درایو تکی IGBT استفاده میشن.

دیدگاه

تا اونجایی که من میدونم فرقی با هم ندارن!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
            تا اونجایی که من میدونم فرقی با هم ندارن!
            فرق که دارن مثلا همین فرکانسی که من دارم کار می کنم (6kHZ) با mosfet نمیشه.باید IGBT باشه.
            ولتاژ ورودی زیر 1000v و بالای 250V برای IGBT خوبه.
            بعدش هم IGBT باید با duty cycle پایین درایو بشه و ماسفت با دیوتی بالا.برای همین نمیشه مثلا من یک مدار رو با ماسفت طراحی کنم بعدش فقط درایور و ترانزیستور ها رو عوض کنم.
            حتی موضوعاتی مثل خازن های داخلی ترانزیستور ها می تونه تو انتخاب مقاومت optocoupler هام تاثیر داشته باشه.(از نظر tr)
            مشکل من تو نکات خیلی ریز و عملی هستش.لطفا دوستان spam نزنن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پوریا علی نژاد
              فرق که دارن مثلا همین فرکانسی که من دارم کار می کنم (6kHZ) با mosfet نمیشه.باید IGBT باشه.
              ولتاژ ورودی زیر 1000v و بالای 250V برای IGBT خوبه.
              بعدش هم IGBT باید با duty cycle پایین درایو بشه و ماسفت با دیوتی بالا.برای همین نمیشه مثلا من یک مدار رو با ماسفت طراحی کنم بعدش فقط درایور و ترانزیستور ها رو عوض کنم.
              حتی موضوعاتی مثل خازن های داخلی ترانزیستور ها می تونه تو انتخاب مقاومت optocoupler هام تاثیر داشته باشه.(از نظر tr)
              مشکل من تو نکات خیلی ریز و عملی هستش.لطفا دوستان spam نزنن.
              خسته نباشید! خوب اینایی که میگی همش مال کار توی فرکانسه سویچه! شما مگه نگفتی میخای برای درایوش یه کاری بکنی!؟ موسفت و Igbt توی گیتشون مثل هم عکس العمل نشون میدن!

اینجا همه اسپمرن :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                خسته نباشید! خوب اینایی که میگی همش مال کار توی فرکانسه سویچه! شما مگه نگفتی میخای برای درایوش یه کاری بکنی!؟ موسفت و Igbt توی گیتشون مثل هم عکس العمل نشون میدن!

اینجا همه اسپمرن :biggrin:
                میبینم که شما بالای 2000 تا پست زدی.همشو همین چیزا رو نوشتی یا موضوع علمی هم توشون بوده؟
                حالا یک سوال.درایور ir2117 رو می خوام استفاده کنم برای درایو کردن IGBT. سما میدونی تو pspice این قطعه subsck
                همراه با قطعه به چه دردی می خوره؟ :NO:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پوریا علی نژاد
                  میبینم که شما بالای 2000 تا پست زدی.همشو همین چیزا رو نوشتی یا موضوع علمی هم توشون بوده؟
                  حالا یک سوال.درایور ir2117 رو می خوام استفاده کنم برای درایو کردن IGBT. سما میدونی تو pspice این قطعه subsck
                  همراه با قطعه به چه دردی می خوره؟ :NO:
                  فکر کنم بیشترش اسپمه :mrgreen: چون 400 تا تشکر بیشتر نداشتم !
                  شما خیلی واردی تا حالا کجا بودی؟ یکم از این اطلاعاتتو به ما هم یاد بده لطفا"
                  تو اسپاس گشتم این قطعه رو پیدا نکردم !

من برات یه مقدار گشتم توی دیتا شیت ها و اپلیکیشن ها چیزی پیدا نکردم که تفاوتی داشته باشن این 2 قطعه. ولی مثل اینکه درایور هایی هستند که فقط مخصوص IGBT ها هستن چرا از اونا استفاده نمیکنی؟
                  عزیز علت اینکه توی این پست شرکت کردم این بود که سوال خیلی فنی پرسیدی! و برام جالب بود بدونم آخرش چی میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                    فکر کنم بیشترش اسپمه :mrgreen: چون 400 تا تشکر بیشتر نداشتم !
                    شما خیلی واردی تا حالا کجا بودی؟ یکم از این اطلاعاتتو به ما هم یاد بده لطفا"
                    تو اسپاس گشتم این قطعه رو پیدا نکردم !

من برات یه مقدار گشتم توی دیتا شیت ها و اپلیکیشن ها چیزی پیدا نکردم که تفاوتی داشته باشن این 2 قطعه. ولی مثل اینکه درایور هایی هستند که فقط مخصوص IGBT ها هستن چرا از اونا استفاده نمیکنی؟
                    عزیز علت اینکه توی این پست شرکت کردم این بود که سوال خیلی فنی پرسیدی! و برام جالب بود بدونم آخرش چی میشه.
                    قطعه اش تو pspice نیست.باید از سایت شرکتش دانلود کنی و به کتابخانه هات اضافه کنیش.
                    گفتی "ولی مثل اینکه درایور هایی هستند که فقط مخصوص IGBT ها هستن" .خوب منم مشکلم اینه که نمیدونم کدوماشون تو ایران پیدا میشن دیگه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

دیدگاه

می شه ریفرنس بدی ما هم بدونیم چرا دیوتی سایکل IGBT بهتره کم باشه ؟
                      خوب اینجوری که شما می گین اگر توپولوژی فول بریج ، و تکنیک درایوینگ ، شیفت فاز باشه دیگه نمی شه از IGBT استفاده کرد درحالی که به وفور استفاده می شه .
                      حالا که فرکانست پایینه به جای IR2117 می تونی از HCPL3120 استفاده کنی که هم مطمئن تره هم در زمینه ی درایو IGBT تخصص داره .

تو این سایت چطوری نقل قول می گیرن ؟ چرا هرچی نقل قول رو می زنم نمی گیره ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emergency.calls.only
                        خوب اینجوری که شما می گین اگر توپولوژی فول بریج ، و تکنیک درایوینگ ، شیفت فاز باشه دیگه نمی شه از IGBT استفاده کرد درحالی که به وفور استفاده می شه .
                        حالا که فرکانست پایینه به جای IR2117 می تونی از HCPL3120 استفاده کنی که هم مطمئن تره هم در زمینه ی درایو IGBT تخصص داره .

خوش امدی . یه clear history بزن ببین شاید درست بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emergency.calls.only

اولا درباره ی HCPL ممنون.من دنبال همین یک جمله بودم.کلا دوست نداشتم که opto و درایورم یکی باشه.ولی خوب اومدی اینو.دستت درد نکنه.

و اما درباره ی duty cycle برو تو این سایت :
                          http://electronicdesign.com/article/components/igbts-or-mosfets-which-is-better-for-your-design-7

و یا این تیکه رو که از همین جا آوردم بخوان:
                          GBTs have been the preferred device under the conditions of low duty cycle, low frequency (< 20 kHz), and small line or load variations. They also have been the device of choice in applications that employ high voltages (> 1000 V), high allowable junction temperatures (> 100°C), and high output powers (> 5 kW).

MOSFETs are preferred in those applications with high-frequency operation (> 200 kHz), wide line or load variations, long duty cycles, low-voltage applications (< 250 V), and lower output power (< 500 W) (Fig. 2).

دیدگاه

:job:
                            خوب تا اینجا به این رسیدم که باید از HCPL3120 برای درایو IGBT استفاده کنم.خوب اپتو کوپلر هم دیگه نمی خواد. :wow:
                            چون طرح مدارم به صورتی هست که soft start داره دیگه softstarter ، داخلی ic هایی مثل sg1525 به دردم نمی خوره و بهتره که مدار مولد pwm ام رو با اشمیت تریگر و چند تا گیت ببندم.
                            بعدشم که IGBT درایوش ok میشه.snubber و طراحی مقدار مقاومت گیت هم که بستگی به نوع IGBT ام داره.میمونه برای بعد.
                            طراحی مدار buck و محاسبات هسته ی سلف هم که مثل همون منابع با mosfet انجام میشه.
                            فقط باید برم ببینم این hcpl 3120 پیدا میشه؟ قیمتش چقدره؟ و .... :agree:

دیدگاه

GBTs have been the preferred device under the conditions of low duty cycle, low frequency (< 20 kHz), and small line or load variations. They also have been the device of choice in applications that employ high voltages (> 1000 V), high allowable junction temperatures (> 100°C), and high output powers (> 5 kW).

MOSFETs are preferred in those applications with high-frequency operation (> 200 kHz), wide line or load variations, long duty cycles, low-voltage applications (< 250 V), and lower output power (< 500 W) (Fig. 2).

IGBT ها دیواس هایی هستند که ترجیحا تحت شرایط low D.C و ...
                              این داکیومنت به طور ضمنی می فرماید ترجیحا برای کاربردهایی که D.C ممکنه از 20% ماکزیمم کمتر شود .
                              در این شرایط (Low D.C ) ماسفت کم کم وارد ناحیه خطی می شه و از ناحیه سویچینگ دور می شه .
                              برعکس، در دیوتی پایین تر از 20% ماکس می شه روی IGBT حساب کرد .
                              چون اگر به قول شما بایدی در کار بود باید قید شیفت فاز رو با IGBT می زدیم .
                              HCPL3120 رو واسه کار خودم وارد کردم نمی دونم تو بازار باشه یا نه یه استعلام از بازار می گیرم اگه بود بهت می گم .
                              Clear History هم کردم ولی نقل قول نمی گیره . مگه غیر از اینکه روی نوشته مد نظر نقل قول رو بزنم باید کار دیگه ای هم انجام بدم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X