اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعیین فرکانس کاری cpld ???

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعیین فرکانس کاری cpld ???

سلام به همگی دوستان ..

من می خوام با cpld XC95288XL کار کنم تو دیتاشیتش نوشته که حداکثر فرکانس 208 مگاهرتز هست . چه طور می شه از این حداکثر فرکانس استفاده کرد ؟؟؟ منظورم اینه که باید کریستال همچین فرکانسی داشته باشه یه اینکه داخل cpld یا fpga واحد ضرب کننده ی فرکانس هست مثل ARM ؟

من قبلا این سوال رو پرسیدم اما جواب درستی نگرفتم یا شاید من نفهمیدم ؟؟؟؟

پاسخ : تعیین فرکانس کاری cpld ???

نوشته اصلی توسط ma-bah
    من قبلا این سوال رو پرسیدم اما جواب درستی نگرفتم یا شاید من نفهمیدم ؟؟؟؟
    باز خوبه اون موقع یکی اومد یه چیزی گفت الان که دیگه کسی نیست! :cry2:
    شاید اون موقع سوال را خوب طرح نکردید:
    نوشته اصلی توسط ma-bah
    آقا من این زیر چند تا سوال می نویسم امیدوارم جوابش رو بدید
    2 - من نمی دونم توی FPGA کلاک چطوریه ! مثلا توی AVR به اندازه ی اسیلاتوری که وصل می کردیم کلاک می گرفتیم توی ARM هم از واحد pll برای افزایش کلاک سیستم اسفتاده می شد ... اینجا یهنی برای FPGA چطوری کلاک تامین می شه ؟؟ حداکثر کلاک این آیسی چه قدر می تونه باشه ؟؟؟ تو شماتیک دیدم از اسیلاتور 40 مگ استفاه شده یعنی حداکثر همین 40 تاست ؟؟؟؟
    جواب
    نوشته اصلی توسط حمید نجفی
    مدارات دیجیتالی همونطور که میدونید-هم میتونن به نحوی طراحی بشن که نیاز به کلاک نداشته باشن یا داشته باشن
    مثلا یک مالتی پلکسر یا گیت ها یا انکدر ها و ... این ها نیاز به کلاک ندارن و وقتی ساخته میشن فقط کافیه پایه ها متصل بشه
    اما مداراتی مثل کانتر ها-فلیپ فلاپ ها و ... نیاز به کلاک دارن-برای تامین کلاک-از قطعه کریستال اسیلاتور استفاده میکنیم-این قطعه که در شکل هم میبینید-یک قطعه 4 پایه هست که 1 پایه خالی و 2 پایه ولتاژ و 1 پایه خروجی-که فرکانس نوشته شده روش رو خروجی میده-حالا این پایه میتونه به هر کدام از پایه های FPGA متصل بشه و ما در برنامه نویسی اسمی براش در نظر بگیریم و اون رو به هر نقطه ایی در مدار دیجیتالی که ساختیم انتقال بدیم-حد اکثر این کلاک ها در دیتاشیت قید میشه که من روی این 40 گذاشتم که حد وسط باشه که فکر میکنم تا 80 یا 100 مگاهرتز برای این قطعه باشه.
    فکر کنم با سوالی که پرسیدید این جواب در همین حد خوبه. ولی الان سوالتون (و همین طور سوال من )اینه که ما چطور این 40 مگی که با کریستال وصل کرده ایم به آی سی با استفاده از یک چیزی مثل pll آن را افزایش بدیم و سرعت پردازشمون را زیاد کنیم؟ یا اینکه این کار نمیشه و باید یه کریستال 100 مگی یا 200 مگی oo: پیدا کنیم بذاریم تا کلاکش تامین بشه؟
    در میکرو یک کریستال 12 مگ وصل بود به میکرو ولی با pll ما مثلا تا 72 مگ کلاک داشتیم و از این برای کارای پردازشی استفاده می کردیم. اینجا(در FPGA) کریستال 40 مگ صل می کنیم به پایه هایی که برای وصل کردن کلاک انتخاب شده ولی می خواهیم در جایی که clk تعریف کردیم مقدار آن حداکثر مقدار باشد. چطوری میشه؟
    فيلم آموزشي ميکروکنترلر LPC1768
    فيلم آموزشي تکميلي و پيشرفته ميکروکنترلر LPC1768
    فيلم آموزش کاربردی زبان سی در میکروکنترلر ARM
    فیلم آموزش مقدماتی میکروکنترلر LPC1788 به زودی ...

دیدگاه

من متاسفانه دیگه اطلاعات عملی بروزی ندارم (چند سالی هست تغییر کاربری دادم :دی)
      ولی راجع به اینکه از کریستال فرکانس حداکثری بگیرین فکر میکنم همین الان هم همین کار رو کردین. بهتره از دیتا شیت استفاده کنین و خیلی هم "اورکلاک" نکنین :دی (بحث پایداری و این حرفها) اما راجع به اینکه چطور میشه از یه کریستال 40 مگ فرکانس 200 مگ (M=8) گرفت، شدنیش میشه (حتی 3200 مگ هم میشه).
      ولی همه چیز بستگی به پاسخ جریان-ولتاژ (بخصوص میزان خازن بلوک ها) داره و اون IC که میخواد نقش در واقع ضرب کننده فرکانسی رو بازی کنه. برای شروع PLL روش استانداردش هست باید یکی رو تهیه کنید و به دیتاشتیش مراجعه کنید (سخت نیست اگه چیپ مناسب رو پیدا کنید، در حد plug and play هست)
      با این حال روشهای دیگه ای هم هست من یادم هست توی یه فروم خارجی یکی با بلوکهای تاخیری این کار رو انجام میداد. در حالت تئوریک هم با کانتر و سوئیچ و DLL میشه نرخ رو بالا برد ولی روش استانداردش همون آی.سی.های آماده.ی PLL هست. اطلاعات دقیقتر رو باید از فروم های تخصصی یا خود شرکتها بگیرین اونجا بهتر میتونن بهتون جواب بدن هر چند در عمل PLL بین کریستال و FPGA قرار میگیره...پس ازونجائی که PLL کاربردهای متعددی داره بهتره به فروم خود شرکت FPGA مراجعه کنید و اونجا اطلاعات دقیق رو راجع به اینکه چه PLLی به چیپ FPGA اون شرکت میخوره و بهتر جواب میده بگیرین (رسمی مطمئن تر هست). حتی بعضی از FPGA ها اینا رو تو کار دارن. ضمنا بازم میگم کارش اصلا سخت نیست فقط یه سری اطلاعات جزئی میخواد که فکر نمیکنم اینجا بتونین بگیرین ولی اگه پیگیر باشین پیداش میکنین چون الان شما دقیقا میدونین چی میخواین

پ.ن: بابت پیام خصوصیتون ممون، ترجیح دادم جوابمو اینجا بذارم هرچند اطلاعات من توی این زمینه در همون حد سطحی چندسال پیش مونده ولی سعی کردم تا جائی که بتونم کمکتون کنم، موفق باشید

دیدگاه

یه سرچ خیلی ساده کردم اینا اومد (خودتون بیشتر جست و جو کنید
        http://www.altera.com/devices/fpga/stratix-fpgas/stratix-v/overview/fpll/stxv-fpll.html
        http://www.altera.com/support/devices/pll_clock/pll-overview.html
        http://www.alteraforum.com/forum/showthread.php?t=25021

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X