اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

WINAVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

WINAVR

از دوستانی که با این نرم افزار کارکرده اند لطفا درباره این نرم افزار توضیح دهند

پاسخ : WINAVR

سلام
    می تونم بگم که بگم بهترین گزینه هست که با زبان c هست و اینقدر کتابخونه داره که مهمترین اصلشه و اینم بگم که Open Source
    کدی که این کامپایلر تولید می کنه خیلی خیلی بهینه هست که نمونه برنامه usb که با اون نوشته شده ببینید که قابلیت استفاده چه نوع هدر هایی می باشد (منظورم asm ) هست .
    نرم افزار رو از سایت https://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=68108 دانلود کنید
    و یه e-book خفن برای این برنامه با کلی مثال و نحوه کار کردن با هاش
    http://tech.groups.yahoo.com/group/booksbybibin/files/ نوشته avrbook

دیدگاه

البطه Win Avr یک برنامه یا یک کامپایلر نیست . Winavr فقط یه پکیج مشتمل بر ابزار های برنامه نویسی ، کمپایل ، دیباگ برای avr هاست .

کامپایلرش AVR-GCC هست که از نظر من بهترین گزینه برای کار های حرفه ای است .
      فتو بلاگ من
      کاردستی ها :
      روبات شطرنج باز ( یادگار دوران جوانی )
      فارسی نویسی مستقیم در نمایشگر های گرافیکی
      کتابچه خود آموز زبان توصیف سخت افزار Verilog

دیدگاه

ممنون امکان دارد بیشتر توضیح بدید یا یک reference به من معرفی کنید

دیدگاه

رفرنس برای زبان C زیاده . برای WinAvr هم سایت scienceproject.com هم کمی مطلب داره . سایت avrfreaks.net هم خوب هست .
          فتو بلاگ من
          کاردستی ها :

دیدگاه

واسه کار با میکرو کنترلر و زبان سی بهتره پایه برنامه نویسی اتون رو به صورت مجزا تقویت بکنید
            البته در کل مهم اینه که چطوری مسله اتون رو به جزهای کوچکتر تقسیم بکنید یعنی الگوریتم مسله تون رو بتونید تعریف بکنید بقیه کارهای خرده کاریه
            ضمنا برای کار با زبان سی واسه avr یه هر میکرو دیگه ای باید معماری و سخت افزار اون میکرو رو خوب بلد باشید تا بتونید راحت جلو برید

دیدگاه

من برای WINAVR رفرنس می خوام من با CodeVision , ICCکار می کنم اما می خو اهم ببینم WINAVR بهتره یا CodeVision ؟
              کدام یک از این کامپایلر ها بهتره؟
              1.CodeVision
              2.AVR-GCC

دیدگاه

تفاوت کامپایلر ها می تونه براساس
                1- بهینه سازی کد ( از نظر سرعت یا از نظر حجم برنامه )
                2- از نظر توابع کتابخانه ای
                3- و از نظر tools های جانبی
                مورد توجه قرار بگیره

من با WINAVR هنوز اون طوری کار نکردم ولی میشه گفت از چند لحاظ از کد ویژن جلوتره و هم عقب تر
                البته شما که با کد ویژن کار کردی فکر نکنم هیچ مشکلی به غیر چند تا کوچیک داشته باشی

البته باید بهتون بگم که باید تحت محیط WINAVR حواستون باشه تا کامپایلر سرتون کلاه نذاره :mrgreen:
                موفق باشید

دیدگاه

کار کردن با کدویژن از جهاتی بدلیل اینکه هم IDEآ‌ و هم کامپایلر و هم پروگرمر همه یک جا جمع شدن اسون تره . ولی در کل فرق زیادی ندارن . تفاوت های عمده شون در اینه که AVRGCC یک کامپایلر اپن سورس هست و از زیر مجموئه های gnu . و در حال حاضر هم منابع و رفنرس ها برای AVRGCCآ‌ خیلی بیشتر از کدویژن هست . رفرنس برای زبان C همونطور که گفتم زیاده .

1 - از نظر بهینه سازی ، خودم دوتا برنامه متوسط رو با GCC و با کمی تغیرات در CV هم کامپایل کردم ، CV حجم کمتری رو دربرابر GCC اشغال میکرد . ( اما اونقدر مهم نیست . چیزی در حدود 1kb ) .
                  2 - توابع کتابخانه ، برای GCC کتابخانه های بیشماری وجود داره . توجه کنید اینجا دیگه بحث محدود به AVRآ‌ ها نیست . چون همه توابع کتابخانه ها بر اساس استاندارد معینی نوشته میشن میشه بعبارتی گفت که crossplatform هستند . یعنی شما دنبال کتابخانه ای میگردی برای کنترل یک eeprom خواص ! خوب نسخه AVR شو پیدا نمیکنی ولی نسخه ای که برای ARM ها نوشته شده رو پیدا میکنی ! خیلی راحت میتونی با کمی تغییرات اونو برای AVR باز نویسی کنی !

این یک مثال کوچیک و ناقص بود . در اینده که با WINAVR بیشتر اشنا بشی به این موضوع بهتر پی میبری .
                  3 - CV تقریبا تمام چیزهایی برای نوشتن برنامه ، کمپایل و پروگرم میکرو که نیاز داری رو در خودش داره . اما در پکیج WINAVR نزدیک به 40 ابزار مختلف که برای AVR ها نوشته شدند گنجونده شده .

---

4 - همونطور که گفتم و میدانید WINAVR مجانی هست این یعنی که فردا تو روز قیامت سازنده CV یقتو نمیگیره و نمیگه از برنامه من استفاده کردی اما پولشو ندادی !

یکی از ویژگی های خوبش اینه که اگر شما استاندارد های C که فکر کنم بازنویسی سال 1998 بود رو یاد بگیری دیگه برنامه نویسی با هیچ کامپایلر C دیگه ای که زیرمجموئه گنو هست برات سخت نخواهد بود . یعنی امروز با AVR و WINAVRآ‌ کار میکنی اما بعد یه مدت میفهمی که AVR چه میکرو ضعیفیه ! میری سر ARM based ها ! اون وقته که با WINARM !! کار میکنی !

نتیجه : AVRGCC بهتر از Codevision هست !

البته باید بهتون بگم که باید تحت محیط WINAVR حواستون باشه تا کامپایلر سرتون کلاه نذاره
                  از چه نظر؟!
                  فتو بلاگ من
                  کاردستی ها :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shankimout
                    کار کردن با کدویژن از جهاتی بدلیل اینکه هم IDEآ‌ و هم کامپایلر و هم پروگرمر همه یک جا جمع شدن اسون تره . ولی در کل فرق زیادی ندارن . تفاوت های عمده شون در اینه که AVRGCC یک کامپایلر اپن سورس هست و از زیر مجموئه های gnu . و در حال حاضر هم منابع و رفنرس ها برای AVRGCCآ‌ خیلی بیشتر از کدویژن هست . رفرنس برای زبان C همونطور که گفتم زیاده .

1 - از نظر بهینه سازی ، خودم دوتا برنامه متوسط رو با GCC و با کمی تغیرات در CV هم کامپایل کردم ، CV حجم کمتری رو دربرابر GCC اشغال میکرد . ( اما اونقدر مهم نیست . چیزی در حدود 1kb ) .
                    2 - توابع کتابخانه ، برای GCC کتابخانه های بیشماری وجود داره . توجه کنید اینجا دیگه بحث محدود به AVRآ‌ ها نیست . چون همه توابع کتابخانه ها بر اثاث استاندارد معینی نوشته میشن میشه بعبارتی گفت که crossplatform هستند . یعنی شما دنبال کتابخانه ای میگردی برای کنترل یک eeprom خواص ! خوب نسخه AVR شو پیدا نمیکنی ولی نسخه ای که برای ARM ها نوشته شده رو پیدا میکنی ! خیلی راحت میتونی با کمی تغییرات اونو برای AVR باز نویسی کنی !

این یک مثال کوچیک و ناقص بود . در اینده که با WINAVR بیشتر اشنا بشی به این موضوع بهتر پی میبری .
                    3 - CV تقریبا تمام چیزهایی برای نوشتن برنامه ، کمپایل و پروگرم میکرو که نیاز داری رو در خودش داره . اما در پکیج WINAVR نزدیک به 40 ابزار مختلف که برای AVR ها نوشته شدند گنجونده شده .

---

4 - همونطور که گفتم و میدانید WINAVR مجانی هست این یعنی که فردا تو روز قیامت سازنده CV یقتو نمیگیره و نمیگه از برنامه من استفاده کردی اما پولشو ندادی !

یکی از ویژگی های خوبش اینه که اگر شما استاندارد های C که فکر کنم بازنویسی سال 1998 بود رو یاد بگیری دیگه برنامه نویسی با هیچ کامپایلر C دیگه ای که زیرمجموئه گنو هست برات سخت نخواهد بود . یعنی امروز با AVR و WINAVRآ‌ کار میکنی اما بعد یه مدت میفهمی که AVR چه میکرو ضعیفیه ! میری سر ARM based ها ! اون وقته که با WINARM !! کار میکنی !

نتیجه : AVRGCC بهتر از Codevision هست !

البته باید بهتون بگم که باید تحت محیط WINAVR حواستون باشه تا کامپایلر سرتون کلاه نذاره
                    از چه نظر؟!
                    چاقا ممنون از اطلاعات خوبی که دادی

ای بابا پس چی کار کنیم ؟؟!!! عیبی نداره توی یه تظاهرات یه چند تا مرگ بر .... نثار کنیم احتمالا با امدادهای غیبی برو بچ غیر کافر واسه کامپایلر بدن بیرون :mrgreen:

یکی از دوستام می گفت کار gcc نیاز داره به شناخت درست و حرفه ای از سی
                    ایشون توی مرحله بهینه سازی کد توسط کامپایلر یه بلا هائی سر چند تا از متغییرهای جیگرش اومد و بعد از کلی رفتن سر کار فهمید که خودش به خودش چه رو دستی زده ( به خاطر بی سوادی در مورد سی )
                    اون موقع انگشت به دهان گفت : بابا ای ول برو بچ Free
                    :mrgreen:

بله قابلیتی که الان بیشتر کامپایلر ها دارن ( به فضل معماری سخت افزاری میکرو های جدید که سایز دستوراتش 8 و 16 بیتیه ) اینه که میشه یه کد رو دوباره واسه میکروهای دیگه استفاده کرد

باز ممنونم

دیدگاه

خواهش میکنم . وظیفم هدایت گمگشتگانیه که دل به این CV بستن ! :mrgreen:

،

والا اگه موضوع کار بیشتر این کارای معمول مثل ، وصل کردن چندتا سنسور LCD و LED و ... به میکرو باشه فقط بلد باشی توابع رو چطور صدا بزنی و یکم از C بدونی بسه .

اما اگر بحث کار حرفه ای بیاد وسط ، مثلا نوشتن برنامه یه روباط ( رباط خط دنبال کن و امثالش نه ها ! ) و سط میاد دیگه همونی که شما میگی .
                      فتو بلاگ من
                      کاردستی ها :

دیدگاه

والله این سایت infoteach نمی دونم چه مرگه اش مثل اینکه مسولینش توی خماری تشریف دارن
                        ساپورتش پکیده ولش بابا ( یکی نیست بگه به من شما گر دکتری اول دعوای سرکل خویش کن خودمون هنوز توی این کدویژن کارمون گیره )

دیدگاه

یه مسله ای
                          شما فرمودید که avrgcc برای avr حدود 40 ابزار داره میشه در مورد این ابزارها بیشتر توضیح بدین؟
                          ممنونم

دیدگاه

نه اینکه همه این ابزارها مال خود بسته Winavr باشه ، ابزار هایی مثل simulavr , avrice , avrdude , avrinsight

یه سریشونم اصلا ربطی به AVR ندارند و General Porpuse هستند . مثل GDB که رابطگرافیکیش هم insight هست ( دیباگر نرم افزاری ) . یا programmers notepad . حالا من دقیقا نمیدونم چندتا ست چون تقریبی تا اونجایی که یادم میومد گفتم .
                            فتو بلاگ من
                            کاردستی ها :

دیدگاه

ممنونم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X