اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شیفت فاز باtl494

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شیفت فاز باtl494

باسلام
    می خواستم بدونم چطور با tl494میشه خروجی شیفت فاز داشت /لطفا راهنمایی کنید

پاسخ : شیفت فاز باtl494

http://www.4shared.com/photo/NZv3IGK0/tl494phaseshift.html
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

باتشکر فراوان از استاد etgpsp/فقط می خواستم بدونم پایه 10ای سی خروجی PWMچرا توسط R10 به زمین وصل شده /مگه نباید مثل پایه9توسطR11به VCC وصل بشه /نمی دونم شاید اگه خروجی شیفت بخواهیم باید اینطور طراحی کرد /اخه من تو مدارایی که قبلا می ساختم (البته شیف فاز نساختم تاحالا )خروجی هر دو PWMتوسط یه مقاومت 2K7بهVCC میکردم

دیدگاه

با سلام-این مدار برای شیفت فاز میباشد ولی در کل استفاده از کلکتور و یا امیتر خروجی های ای سی بستگی به مدار فیدبک دارد یعنی اگر در مدار فیدبک- با افزایش نمونه ولتاژ خروجی -ولتاژ پایه 3 ای سی زیاد شود در اینصورت از خروجیهای 9و10 استفاده میشود و پایه های 8 و 11 مستقیما به مثبت تغذیه وصل میشودولی اگر ولتاژ پایه 3 کم شود از خروجیهای 8 و 11 که با یک مقاومت به تغذیه وصل شده باشد استفاده میشود.

دیدگاه

عرض سلام خدمت استاد etgpsp . استاد من هر چی فکر میکنم از این سر در نمیارم :angry:.میشه یه کم در موردش توضیح بدید ؟ راستی در مورد کنترل شیفت فاز مگه نباید میزان شیفت فاز بمنظور کنترل توان خروجی قابل تغییر باشه ؟ توی این شماتیکی که گذاشتید چطوری میزان شیفت فاز تعیین میشه؟سپاسگذارم
          امروز نه آغاز و نه انجام جهان است اي بس غم و شادي که پس پرده نهان است
          گر مرد رهي غم مخور از دوري و ديري داني که رسيدن هنر گام زمان است

دیدگاه

با سلام--iهمانطور که میدانید ای سی 494 دیگر قدیمی شده و ای سی های روز دنیا در کشور ما به وفور یافت میشوند :eek: پس چه اصراری دارید که از این ای سی استفاده کنید.توصیه من ای است که از ای سی های مربوط به این کار استفاده نمایید مثل uc3875-uc3895-ucc38950 -وعلت این که من به سراغ انها نرفتم این بود که در ان زمان وقت کافی برای جستجو در بازار را نداشتم ویک مغازه بود که ای سی را داشت ولی خیلی گران حساب میکرد خلاصه مجبور شدم که انرا با 494 بسازم.ولی اگر شما هم در جایی هستید که به بازار قطعات دسترسی ندارید برایتان توضیح میدهم.ای سی 494 با رو کنترل ولتاژ کار میکند یعنی جهت تغییر دیوتی سایکل پالسهای خروجی ان شما باید یک ولتاژ بین 0.7 تا 3 ولت را در حالیکه پایه 4 زمین شده باشد به پایه 3 ای سی بدهید و با تغییر ولتاژ پایه 3 دیوتی سایکل پالسهای خروجی تغییر میکندولی اگر پایه 4 ای سی سطحی بالاتر از 3 ولت داشته باشد شما در خروجی ای سی پالسی نخواهید داشت و یا اگر ولتاژ پایه 4 بین 0.7 تا 3 ولت باشد تا زمانیکه 4 از 3 بیشتر باشد این 4 است که عرض پالس ها را تعیین میکند ومعمولا از پایه 4 برای حالت راه اندازی نرم استفاده میشود پس از ان ولتاژ 4 صفر میشود و این پایه 3 است کنترل عرض پالس را به عهده میگیرد.حال اگر به مدار داخلی ای سی نگاهی بیاندازید خواهید دید که پایه 3 خروجی 2 عدد اپ امپ است که توسط دو دیود بصورت انالوگ OR شده خاصیت OR انالوگ این است که هر ولتاژی که بیشتر باشد در خروجی دیودها ظاهر میشود و لزوما دارای سطوح منطقی صفر و یک نیستند.مثلا اگر ورودی یک دیود .8 ولت و دیود دیگر 0.9 ولت باشد این ولتاژ 0.9 است که با کم شدن افت دیود در خروجی ظاهر میشود.این دو اپ امپ مثل همه اپ امپها دارای پایه های مثبت و منفی میباشد که از انها در حالتی که بخواهیم فیدبک حلقه بسته داشته باشیم استفاده میشود و جبران سازی فیدبک توسط انها انجام میشود تا نیازی به اپ امپ خارجی نباشد..که در شکل مدار شیفت فاز جهت سهولت رسم و خلوت شدن شکل انها را نشان نداده ام و چیزی به پایه های اپ امپها وصل نیست.پایه های اپ امپ الف 1 مثبت و 2 منفی و اپ امپ ب 15 منفی و 16 مثبت میباشد.که از یکی برای فیدبک ولتاژ و دیگری کنترل جریان به صورت دلخواه استفاده میشود.برای ازمایش شما میتوانید پایه 15 را به تغذیه و 16 را به زمین وصل کنید تا لپ امپ ب از مدار خارج شودزیرا در خروجی ان دیود مربوطه دارای ورودی صفر خواهد شد.و پایه 2 را به 3 وصل کنید تا اپ امپ ان تبدیل به بافر شده و از پایه 1 میتوانید با دادن ولتاژ بین 0.7 تا 3ولت عرض پالس ها را کنترل نمایید.البته در مدار شیفت فاز شما با این کار مقدار شیفت فازها را منترل خواهید نمود.پس در این مدار این عمل نشان داده نشده علت ان هم ساده شدن مدار بوده .در ظمن شیفت فاز فقط در محدوده ای از مصرف بار جوابگو است و به ازای محدوده وسیعی از جریان خروجی جوابگو نمیباشد وعلت ان هم این است که در منابع تغذیه حالتهای گذرایی وجود دارد که ثانویه ترانس اتصال کوتاه شده و از مقدار سلف مورد نیاز برای عمل سوییچ در حالت صفر میکاهد و سوییچها در حالت ولتاژ صفر سوییچ نمیکنند که باعث تلفات بسیار زیاد انها شده و سبب سوختن سوییچها حتی در حالت ب باری میشود.برای رفع این مشکل روشهای بسیار زیادی ابداع شده که بنظر من بهترین انها استفاده از ماسفت به جای دیود در ثانویه ترانس میباشد که همان ای سی ucc28950 میباشد.ولی اگر به انهم دسترسی ندارید میتوانید با اندکی تغییر در همین مداری که با ای سی 494 ساخته ام انرا به 28950 تبدیل نمایید.

دیدگاه

سلام

من یه مدار شیفت ساختم با یک فیلیپ فلاپDچهارتا گیت EXOR که خروجی4 گیت هانسبت به هم شیفت دارند

دیدگاه

با سلام--هنگامیکه از ای سی های دیجیتال برای ایجاد شیفت استفاده کنید تغییر شیفت فاز با ولتاژ امکان نخواهد داشت.و در کاربردهایی که نیاز به تغییر مداوم شیفت فاز دارند کارایی نخواهد داشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی110
                  سلام

من یه مدار شیفت ساختم با یک فیلیپ فلاپDچهارتا گیت EXOR که خروجی4 گیت هانسبت به هم شیفت دارند ولی چون زحمت زیادی براش کشیدم شماتیک نمیزارم
                  با اجازه استاد عزیز
                  ماشاااااالله به اینهمه لیسانس دانشمند که ما داریم...
                  داداش یکی شما این مدار رو ساختی و وقتی هم شما ساختی دیگه هیچکسی نتونست بسازه...
                  اینجا هم اومدی گفتی که دوستان واست کف بزنن،خدمت شما :applause:
                  خدا به داد این ملت برسه...
                  یاحق

دیدگاه

من یه مدار شیفت ساختم با یک فیلیپ فلاپDچهارتا گیت EXOR که خروجی4 گیت هانسبت به هم شیفت دارند ولی چون زحمت زیادی براش کشیدم شماتیک نمیزارم
                    عزیزم نیازی نیست مطرحش کنی میتونی برای خودت نگهش داری ساختن شیفت فاز همچین کار سختی نیست با همینtl494 وفلیپ فلاپ نوع D براحتی
                    قابل ساخته ولی بهتره از IC مخصوصش استفاده بشه.
                    اینجا خیلی اشخاص کارهایی انجام میدن و برای خودشون نگه میدارن صداشم در نمیارن شما با این برخوردت به تبادل اطلاعات بین افراد صدمه میزنی.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
                      با سلام--iهمانطور که میدانید ای سی 494 دیگر قدیمی شده و ای سی های روز دنیا در کشور ما به وفور یافت میشوند :eek: پس چه اصراری دارید...
                      راستش از اصفهان پا شدم اومدم جمهوریو زیر و رو کردم از تموم قطعاتی که میخواستم یه دونه هسته ee110 بدون بوبین (!) گیرم اومده.. oo: . این جوری میشه که یه نفر مثل من که میخواد فازشو شیفت بده مجبوره به روش های مینی مالیستی تر رو بیاره.. از راهنماییتون ممنونم استاد
                      امروز نه آغاز و نه انجام جهان است اي بس غم و شادي که پس پرده نهان است
                      گر مرد رهي غم مخور از دوري و ديري داني که رسيدن هنر گام زمان است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی سهیلی پور
                        با اجازه استاد عزیز
                        ماشاااااالله به اینهمه لیسانس دانشمند که ما داریم...
                        داداش یکی شما این مدار رو ساختی و وقتی هم شما ساختی دیگه هیچکسی نتونست بسازه...
                        اینجا هم اومدی گفتی که دوستان واست کف بزنن،خدمت شما :applause:
                        خدا به داد این ملت برسه...
                        یاحق
                        اگر یکم باهوش باشی می تونی تو هم بسازی کار زیاد سختی نیست
                        حالاتولقمه اماده میخوای ملت چکار کنند/ یکم به اون کلت فشار بیار قرار نیست که همه چیز مفتی بدست بیاری پسرم /انسان باید توزندگی تلاش کنه/
                        درضمن اگه بتونی باترانزیستور این کار بکنی یه چیز محشر میشه یعنی دیگه ازاین فلیپ فلاپ وگیت ها استفاده نکنی مثلا یه UC3825AN بخری باچندتا ترانزیستور و... چهارتاخروجی شیفت داشته باشی البته کارساده ای نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                          عزیزم نیازی نیست مطرحش کنی میتونی برای خودت نگهش داری ساختن شیفت فاز همچین کار سختی نیست با همینtl494 وفلیپ فلاپ نوع D براحتی
                          قابل ساخته ولی بهتره از IC مخصوصش استفاده بشه.
                          اینجا خیلی اشخاص کارهایی انجام میدن و برای خودشون نگه میدارن صداشم در نمیارن شما با این برخوردت به تبادل اطلاعات بین افراد صدمه میزنی.
                          سلام دوست عزیز
                          من که همه چیز گفتم بایه فلیپ فلاپ 4تاگیت EXOR/حالا بعضی ها به کلشون نمی خوان فشار بیارمفتی یه چیز بدست بیارن گناه ماچیه
                          شمااگه خودت یه مداری روبرای طراحی کردنش وقت هزینه زیادی خرج کرده باشی راحت میاری میزاری تو انجمن همه ازش استفاده کنند /والا ماتاحالا ادمی روندیدیم که لقمه رو اماده بزارتودهن کسی مگر این که خیلی خیلی ساده باشه

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                            من که همه چیز گفتم بایه فلیپ فلاپ 4تاگیت EXOR/حالا بعضی ها به کلشون نمی خوان فشار بیارمفتی یه چیز بدست بیارن گناه ماچیه
                            شمااگه خودت یه مداری روبرای طراحی کردنش وقت هزینه زیادی خرج کرده باشی راحت میاری میزاری تو انجمن همه ازش استفاده کنند /والا ماتاحالا ادمی روندیدیم که لقمه رو اماده بزارتودهن کسی مگر این که خیلی خیلی ساده باشه
                            بنده که از حرفت ناراحت نشدم / البته به این که در اختیار دیگران نذاریم اصلا اعتقاد ندارم چون اصل انجمن و اینترنت واس همین اشتراک گذاشتنه . رنجش دیگران نه به خاطر نگذاشتن مدار ، که بخاطر بیان کردن موضوع (نمیذارم !)حال ان که خیلیا همچین حسی تو وجودشون هست و فقط بیان نمیکنن . بیان بشه یانه حسشو داره . پس واس بیانش نباید ناراحت شد . البته بیان نشه بهتره تا حس کمک و به اشتراک گذاشتن تو انجمن تضعیف نشه
                            از نظر من یک عکس اندازه 2 صفحه توضیح ارزش داره و قابل درک تره (حتی راحت تره)

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                              همیشه اطلاعات درجه بندی داره هیچ کس از اطلاعاتی که داره نون در میاره براحتی نمیگذره .
                              در مورد طرحت هم ندیده بهت میگم مشکلی داره بعد متوجه میشی .

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X