اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خازن سنج

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خازن سنج

فرمول یا روش این کار با میکرو چیه؟ :question:

پاسخ : خازن سنج

آیا انجمن را گردیده ای ؟ لاکن نوچ

روش اینها 30 - 40 سال پیش مشخص شده و تا حالا باقی مونده و در مجله الکترونیک دهه 60 چند تا مدار بود
    به هر حال یک نوسان ساز با خازن مجهول میسازی و یک نوسان ساز با خازن معلوم می سازی
    بعد در زمان یک نوسان خازن معلوم - خیلی راحت با گیت های ساده and ویا or قابل اجرا است - فرکانس خازن مجهول رو با شمارنده می شماری تا عددی که شمارنده نشون میده مشخص میکنه خازن مجهول چند برابر خازن معلوم است

چیزی نفهمیدی ؟ من هم نفهمیدم چی گفتم ؟

یک روش دیگه هم پل وتستون هست که دو شاخه داره
    در یک شاخه خازن معلوم هست با یک پتانسیومتر و شاخه دیگه خازن مجهول است با یک مقاومت معلوم
    به پل یک فرکانس میدن و امپدانس دو شاخه رو با پتانسیومتر برابر میکنن و اگه پتانسیومتر یک ورنیه داشته باشه عدد تقریبی خازن رو مشخص میکنه
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
      آیا انجمن را گردیده ای ؟ لاکن نوچ

روش اینها 30 - 40 سال پیش مشخص شده و تا حالا باقی مونده و در مجله الکترونیک دهه 60 چند تا مدار بود
      به هر حال یک نوسان ساز با خازن مجهول میسازی و یک نوسان ساز با خازن معلوم می سازی
      بعد در زمان یک نوسان خازن معلوم - خیلی راحت با گیت های ساده and ویا or قابل اجرا است - فرکانس خازن مجهول رو با شمارنده می شماری تا عددی که شمارنده نشون میده مشخص میکنه خازن مجهول چند برابر خازن معلوم است

چیزی نفهمیدی ؟ من هم نفهمیدم چی گفتم ؟

یک روش دیگه هم پل وتستون هست که دو شاخه داره
      در یک شاخه خازن معلوم هست با یک پتانسیومتر و شاخه دیگه خازن مجهول است با یک مقاومت معلوم
      به پل یک فرکانس میدن و امپدانس دو شاخه رو با پتانسیومتر برابر میکنن و اگه پتانسیومتر یک ورنیه داشته باشه عدد تقریبی خازن رو مشخص میکنه
      لاکن سرچ زدیم اما موردی حاصل نشد :mrgreen:

میخام یه سنسور که مربوط به رطوبته رو راه بندازم سنسور خازنیه در حد بیگو فراد . ولی باید راحت تر از اینا باشه ها :icon_razz:
      با این فرمولا نمیشه؟
      T=CR
      X=1/(2*3.14*F*C) این مال امپدانسه ولی یه جا خوندم فرکانسو از یه حدی میبری بالاتر خازن عکس العملش تغییر میکنه

دیدگاه

اگه بازه تغییرات خازن زیاد نیست شاید کار راحت این باشه که با یه ولتاژ معلوم و یه مقاومت معلوم یه مدار RC با خازن مجهول بسازی و در مدت زمان یک ثانیه (یا بسته به نظر خودت) اختلاف پتانسیل ایجاد شده دو سر خازن رو با A2D میکرو بخونی و بذاری تو فرمول شارژ خازن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
          اگه بازه تغییرات خازن زیاد نیست شاید کار راحت این باشه که با یه ولتاژ معلوم و یه مقاومت معلوم یه مدار RC با خازن مجهول بسازی و در مدت زمان یک ثانیه (یا بسته به نظر خودت) اختلاف پتانسیل ایجاد شده دو سر خازن رو با A2D میکرو بخونی و بذاری تو فرمول شارژ خازن
          بازده از 160Pf تا 220Pf هستش آره فکر کنم این راحت ترین راه باشه! فرمولش چیه؟ اینی که من پیدا کردم T=RC برای 63% شارژ توی یک واحد زمانی نوشته که من اصلا گیجتر شدم! :eek:

دیدگاه

خب با این چیزی که گفتی به نظر میرسه دانش آموز باشی. بله تو همون فرمول به جهی زمان بذار 1.
            مقدار نهایی ولتاژ میشه همون مقدار ولتاژ معلومت. مقدار اولیه و مقدار در ثانیه یک ولتاژ رو هم با A2D میخونی. مقدار مقاومت رو هم که داری . فرمول رو بر حسب C حل کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              بازده از 160Pf تا 220Pf هستش آره فکر کنم این راحت ترین راه باشه! فرمولش چیه؟ اینی که من پیدا کردم T=RC برای 63% شارژ توی یک واحد زمانی نوشته که من اصلا گیجتر شدم! :eek:
              با توجه به "این تاپیک" فکرکنم این رو برای سنسور رطوبت HS1101 میخوای درسته؟
              از اونجایی که بازه تغییرات ای سنسور خیلی باریکه با اون روش نمیتونی بخونی.
              تو همون تاپیک هم بچه ها گفتن که باید از یک مدار 555 استفاده کنی که نقشه و اطلاعاتش تو دیتاشیت هست.
              البته بخاطر تولرانس قطعات و حتی کارخانه سازنده 555 فرکانس خروجی با فرمول توی دیتاشیت نمیخونه
              و شما برای اینکه کارت دقیق باشه باید از یک رطوبت سنج دقیق برای کالیبره کردن این سنسور استفاده کنی.
              خلاصه این که درسته این سنسور ارزونه ولی کار کردن باهاش سخته. SHT بهتره ولی خب گرونه. انتخاب با خودته.

دیدگاه

با همون فرابطه T=RC یه خازن سنج دقیق ساختم :biggrin: خیلی دقیق کار میکنه ! اگه دویت داشتین هم یه فیلم ازش میزارم هم مدار رو فرمول ها و روش کار رو

جناب hoppyist بله موضوع همون راه اندازی Hs1101 هشتش که بخاطر تورلانس قطعات مجبور شدم راه دیگه ای رو امتحان کنم که خوب از آب درومد :nice:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  اگه دوست داشتین هم یه فیلم ازش میزارم هم مدار رو فرمول ها و روش کار رو
                  فیلم که نه ولی شماتیک + فرمول هاتو بزار ببینیم چه کردی.

دیدگاه

فرمولها اینه T=RC ولی دقیقش اینه:

[img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?T=-RC*In\frac{Vtarget-Vin}{Vin}[/img]

که میتونی توی هر ولتاژی که هستی مقدار خازنرو باهاش بدست بیاری.
                    من از Comprator ای سی PIC استفاده کردم و ولتاژ مرجع داخلی ای سی و یه تایمر کارم هم اینطوری بود که خازن رو دشارژ میکردم و بعد تایمر رو روشن میکردم و شروع به شارژ خازن میکردم بعد منتظر میشدم تا ولتاژ به حدی که میخام برسه که توی وقفه تایمر رو خاموش میکردم و با یه جمع و تفریق عدد خازن رو بدست می اوردم.

اینم شماتیکی که باید برای خازن داسته باشین

اینم مرجع اصلی:
                    http://arduino.cc/it/Tutorial/CapacitanceMeter

باورم نیمشد اینقدر خوب جواب بده! 1 پیکو فراد دقتشه :evil:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                      فرمولها اینه T=RC ولی دقیقش اینه:

[img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?T=-RC*In\frac{Vtarget-Vin}{Vin}[/img]

که میتونی توی هر ولتاژی که هستی مقدار خازنرو باهاش بدست بیاری.
                      من از Comprator ای سی PIC استفاده کردم و ولتاژ مرجع داخلی ای سی و یه تایمر کارم هم اینطوری بود که خازن رو دشارژ میکردم و بعد تایمر رو روشن میکردم و شروع به شارژ خازن میکردم بعد منتظر میشدم تا ولتاژ به حدی که میخام برسه که توی وقفه تایمر رو خاموش میکردم و با یه جمع و تفریق عدد خازن رو بدست می اوردم.

اینم شماتیکی که باید برای خازن داسته باشین

اینم مرجع اصلی:
                      http://arduino.cc/it/Tutorial/CapacitanceMeter

باورم نیمشد اینقدر خوب جواب بده! 1 پیکو فراد دقتشه :evil:
                      اقا من هم از روش شما استفاده کردم قشنگ جواب داد
                      مگا 16 sh1101 کدویژن
                      اینم لینک برنامه
                      http://vip.eca.ir/sharing/uploads/14017781121.rar
                      پایه ain0 رو با رگلاتور 3.3 فیکس کردم!
                      ain1 به مثبت سنسور و با یک مقاومت 10 کیلو به پین pc0
                      دیتا رو هم میفرسته روی پورت سریال باود ریت 9600
                      موفق باشید...
                      انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
                      [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
                      http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X