اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط دوربین VGA و ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط دوربین VGA و ARM

سلام
    آقایون من می خوام با یه دوربین VGA و یه ARM پردازش تصویر انجام بدم اما چند تا سوال برام پیش آمده
    1-دوربین من 30 فریم و 640*480 هست این یعنی چی دقیقا؟یعنی 307200 بایت در هر ارسال و 30*307200 بایت در ثانیه؟!!!!
    2-برای کارم کمترین سرعت میکرو چقدر هست و چه جور به این سرعت رسیدین؟
    3-پیشنهاد شما LPC هست یا ATmel? آخه میکرو atmel sam64 رو دارم
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

پاسخ : ارتباط دوربین VGA و ARM

1-دوربین من 30 فریم و 640*480 هست این یعنی چی دقیقا؟یعنی 307200 بایت در هر ارسال و 30*307200 بایت در ثانیه؟!!!!
    دقیقا یعنی خیلی زیاد oo:! دوربین ممکنه خیلی اطلاعات خروجیش زیاد باشه ولی شما لاطم نیست همرو با دقت بالا دریافت کنی . ضمنا شما نیازی هم نیست اطلاعات رو به شکل خالص دریافت کنی میتونی خیلی هاشو کد شده دریافت کنی که Bit-rate خیلی پائین تری داره !
    همچنین شما نیازی نیست تمام فریم هارو دریافت کنی Frame-Rate رو هم میتونی تا اونجائی که میشه کم کنی ! مثلا 5 فریم در ثانیه ! :redface:

یه نگاهی به این بنداز. فرمت خروجی دوربین های مدار بسته رو نشون میده :
    http://en.wikipedia.org/wiki/H.264/MPEG-4_AVC#Levels

اکثر دوربین های موجود رزولوشن 320×240 با فریم ریت 36 هستن یعنی طبق جدول میشه 786kb/s
    اونی که شما حساب کردی میشه تقربا 9MB/s که بر حسب بیت میشه 70Mb/s که .... :redface:

پیشنهاد شما LPC هست یا ATmel? آخه میکرو atmel sam64 رو دارم
    شما تو این پروژه نیاز به سرعت داری. فرقی نداره از چه میکرویی استفاده کنی !

دیدگاه

اگه اطلاعات به صورت MEPG کد گذاری بشن کار سخت تر هم میشه . اونوقت باید هر فریم دریافتی دیکد هم بشه که سرعت رو فوق العاده میاره پایین . اگر از OV7670 استفاده میکنین میتونین فریم ریت رو تا 8 برابر کمترش کنین . ولی باز هم مشکل محدودیت RAM و سرعت CPU وجود دارن . اگه اطلاعات پیکسل ها رو به صورت RGB 565 همون 16 بیتی بگیرین
      240*320*2 = 153600 و اگرم 8 بیتی کار کنین نصف این مقدار یعنی 76800 بایت حافظه RAM نیاز دارین تا حداقل اطلاعات یک فریم رو ذخیره کنین و بعد روش پردازش انجام بدین . حافظه رم 1768 هم 64 کیلو بایت هست که مشکل میشه .

دیدگاه

آقا من دیدم که با AVR با دوربین اتصال برای تصاویر برقرار کردن حالا یعنی اگر من بخوام داده ها رو بخونم و پردازش انجام بدم با این صورت به سرعتی بیش از 200 مگاهرتز احتیاج دارم اونم در صورتی هست که فریم رو قبل از دریافت فریم بعدی پردازش کنم ؟
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

با سلام
          برای یک کار حرفه ای و انتخاب صحیح:

AT91SAM9M10 - 11
          (هسته = ARM926 یا ARM9)

که اینترفیس برای دوربین (Camera Interface)
          و دیکدر ویدئو (Video Decoder)
          و رابط LCD گرافیکی ( Graphic LCD )

به DRAMاز انواع (DDR2/LPDDR, SDRAM/LPSDR) وصل می شود.

سرعت 400 مگاهرتز( کاملا متناسب با این کار طراحی شده است)

برد CPU CORE BOARD آن شامل پردازنده و 256 مگابایت nand و 64 مگابایت رم رابط اتر نت و پایه های ارتباطی ...
          http://www.samicc.com/
          با قیمتی از 90 تا 130 دلار

شما برد مادر vh که راحتتر است برای طراحی، می سازید و از core board به صورت ماژول استفاده می فرمایید.

خانواده AT91SAM9G20,35,45,15 را هم بررسی فرمایید.

با سپاس

فایل های پیوست شده
          گشتی در لاله زار
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
            آقا من دیدم که با AVR با دوربین اتصال برای تصاویر برقرار کردن حالا یعنی اگر من بخوام داده ها رو بخونم و پردازش انجام بدم با این صورت به سرعتی بیش از 200 مگاهرتز احتیاج دارم اونم در صورتی هست که فریم رو قبل از دریافت فریم بعدی پردازش کنم ؟
            بله با AVR فقط میان اطلاعات رو پیکسل پیکسل میخونن و بدون ذخیره کردن در حافظه میفرستن روی LCD . اگه همین کار رو با LPC1768 انجام بدین تا 60 فریم هم میتونین برسین . ولی اگه بخواین روی تصویر پردازش انجام بدین مهندس Solsal راهنمایی کردن . از بردهای آماده Mini2440 و Mini2460 هم میتونین استفاده کنین .

دیدگاه

2تا Task اصلی داریم ! خواندن اطلاعات تصویر و دخیره کردنش و یکی هم تحلیل و اجرا بر حسب نتایج .
              میشه هر Task رو یه میکرو انجام بده . یکی از دوربین بخونه بریزه رو حافظه یکی هم از رو حافظه هر وقت لازمه و هرقدری لازمه برداره بخونه و تحلیل کنه ! مسلما با یه باس حافظه سرعت بالا کلی زمان گیرمون میاد !
              می تونه میکروئی که اطلاعات رو میخونه یه FPGA باشه چون فقط میخونه و کارش روتینه مثل اتفاقی که تو تلویزیون های شهری میفته ! یا میتونه یه Video Decoder باشه مثل کارکرد DVR برای دوربین های مدار بسته با کدینگ MPEG-4 !

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X