اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال از تونن

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال از تونن

آقایون سلام
    ابتدا این عکس رو ببینید
    اول جواب سوال 42-3

رو ببینین.
    1-آقا کی برای مدارها باید معادلات مدار خطی مدار بنویسیم و بعد بگیم که ضریب آی مقاومت و اون یکی دیگه ولتاژ هست؟
    2-کی از ولتاژ و جریان تست استفاده می کنیم؟نمی شد این مسئله رو اینجوری حل کنیم؟
    3-مگه ولتاژ خروجی نمی شه ولتاژ دو سر منبع وابسته ، پس چرا مقدار مقاومت تعیین کردیم ؟اینجوری می تونستیم بگیم مقاومت خروجی تونن صفر هست

سوال 43.-3

جوابشم که بالا داده شده(عکس بالا)

1-چه جوری منبع جریان بالا حذف شد؟کی ها می شه منبع جریان رو حذف کرد؟منبع ولتاژ هم همچین خاصیتی داره؟
    2-چگونه به سادگی دیده می شه که معادل یه مقاومت 2.5 اهم هست؟
    3-اون مقاومت 5/3 از کجا اومد؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

پاسخ : سوال از تونن

نوشته اصلی توسط baby_1

سوال 43.-3

جوابشم که بالا داده شده(عکس بالا)

1-چه جوری منبع جریان بالا حذف شد؟کی ها می شه منبع جریان رو حذف کرد؟منبع ولتاژ هم همچین خاصیتی داره؟
    2-چگونه به سادگی دیده می شه که معادل یه مقاومت 2.5 اهم هست؟
    3-اون مقاومت 5/3 از کجا اومد؟
    با سلام .

1- به طور کلی اگریه منبع وابسته مثلا منبع جریان وابسته داشته باشی و بتونی ولتاژ دو سر اون منبع وابسته رو بر حسب پارامتر وابسته اش به دست بیاری که بعد از تقسیم ولتاژ به جریان اون پارامتر وابسته به راحتی از صورت و مخرج حذف بشه به طوری که یه عدد ثابت به دست بیاری . یه چیزی مثل همیین مداری که گذاشتی . برای منبع ولتاژ وابسته هم صادق هست اما توی این حالت شما باید بتونی جریان عبوری از منبع ولتاژ وابسته رو بر حسب پارامتر وابسته اش به دست بیاری به طوری که وقتی ولتاژ وابسته رو به جریان وابسته تقسیم میکنی ( که در واقع مقاومت منبع ولتاژ وابسته رو به دست بیاری ) اون پارامتر وابسته از صورت و مخرج ساده بشه . و یه عدد ثابت باقی بمونه .

الان توی این مداری که شما گذاشتی ولتاژ دو سر منبع جریان وابسته به راحتی بر حسب پارامتر وابسته اش که ix هست قابل محاسبه هست ولتاژ دو سر منبع جریان وابسته در واقع همون ولتاژ دو سر عبوری از مقاومت 5 اهمی هست که با هاش موازی شده پس داریم :

در واقع یعنی این منبع جریان وابسته معادل یک مقاومت 2.5 اهمی هست پس میتونی منبع جریان وابسته رو برداری و این مقاومت رو به جاش بذاری . حالا این مقاومت 2.5 با اون 5 اهم موازی میشه که معادلش این دو تا میشه :

===========================================

چهارشنبه 24 / 1 / 91

مصادیق اظهار محبت به همسر
    بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
    ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
    اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

سلام و ممنون خیلی عالی بود
      می شه اینها هم بگین

1-کی برای مدارها باید معادلات مدار خطی مدار بنویسیم و بعد بگیم که ضریب آی مقاومت و اون یکی دیگه ولتاژ هست؟
      3-مگه ولتاژ خروجی نمی شه ولتاژ دو سر منبع وابسته ، پس چرا مقدار مقاومت تعیین کردیم ؟اینجوری می تونستیم بگیم مقاومت خروجی تونن صفر هست
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
        سلام و ممنون خیلی عالی بود
        می شه اینها هم بگین

1-کی برای مدارها باید معادلات مدار خطی مدار بنویسیم و بعد بگیم که ضریب آی مقاومت و اون یکی دیگه ولتاژ هست؟
        خواهش میکنم .

1- من خودم اکثرا از طریق پارامتری حل می کنم . این که کی کدام رو استفاده کنیم دقیقا نمیدونم ولی یه جایی توی همین فروم میخوندم نوشته بود گاهی اوقات نمیشه از این روش تست که مثلا یه منبع 1 ولتی یا 1 آمپری (آ‌که البته عددش فرقی نداره )آ‌ استفاده کرد .

2- اره میشه حل کرد .

3- متوجه منظورتون نشدم .

================

چهارشنبه 24 / 1 / 91
        اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

سلام
          ممنونم بابت جواباتون
          من کل فروم رو گشتم چیزی در مورد تونن که نشه ولتاژ تست رو استفاده کرد پیدا نکردم خوشحال می شم که اگر پیدا کردین یا یادتون امد همین جا مطرح کنین
          ممنون

دیدگاه

سلام
            این فایل رو دریافت کنین
            http://pooyashadkam.persiangig.com/document/%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%201.doc
            نوشته که

محاسبه Vth و Rth با هم
            این روش یک روش کلی برای محاسبه دو پارامتر Vth و Rth با هم می باشد که نتیجتا پارامتر سوم In نیز معلوم می شود و در کلیه مدارها قابل اجرا می باشد و معمولا در تست هایی که دو پارامتر سوال شده می توانیم از آن استفاده کنیم، در این روش به دو سر مدار یک منبع ولتاژ Vx که به مدار جریان Ix تزریق می کند وصل می کنیم.(توجه شود اگر مدار دارای منابع مستقل است آن ها را غیر فعال نمی کنیم)پس از نوشتن روابط kcl و kvl به تعیین معادله ای به صورت می پردازیم.ضریب Ix مقاومت تونن و کل عبارت سمت راست Ix ولتاژ تونن مدار می باشد.

دیدگاه

سلام
              من در مورد روش پارامتری درست نفهیمدم چی کار باید کرد و آیا همه جا کاربرد داره یا خیره؟
              می شه همین سوال رو با روش پارامتری حل کنین؟
              ممنونم

دیدگاه

سلام
                لطفا هر یک از دوستان که می تونه کمک کنه به داد ما برسهههه(می بخشید عجله دارم)

دیدگاه

سلام
                  در مورد روش پارامتری انشاالله خود دوست بالایی میاند و جواب میدند ولی اجالتا :

1-آقا کی برای مدارها باید معادلات مدار خطی مدار بنویسیم و بعد بگیم که ضریب آی مقاومت و اون یکی دیگه ولتاژ هست؟
                  2-کی از ولتاژ و جریان تست استفاده می کنیم؟
                  تو کتاب مدار کارو زرگر تو 2 صفحه توضیح داده. از این 2صفحه عکس گرفتم از لینک زیر می تونی دانلود کنی

http://yeki1.persiangig.com/image/Madaar-Karu.rar

در واقع جواب اصلی سوال شما تو این 2صفحه مربوط به همون 2خطی میشه که با این عنوان شروع میشه : "پیشنهاد می شود از روش اول موقعی استفاده شود ..."
                  البته همونطور که خودش هم گفته فقط یه پیشنهاده و به هیچ وجه یه قانون نیست حتی خودش تو خیلی از مثال هاش این پیشنهاد رو انجام نداده.
                  HELLO WORLD

دیدگاه

سلام
                    آقا ممنونم و خیلی لطف کردین
                    فقط یه چیزی این کتاب اسم دقیقش چی هست و از کجا گیر می یاد برای خرید؟

دیدگاه

سلام
                      من سوال 43.3 رو به راحتی می تونم با تبدیل منابع بعد از به دست آوردن اون مقاومت 5/3 حساب کنم اما بیشتر می خوام روش پارامتری رو هم یاد بگیریم این روش رو برای چند تا سوال به کار بردم خوب جواب داد.

اول یه منبع به اسم VT و جریان IT وصل می کنیم آخر مدار 43.3 (البته فرضم می کنم که مقاومت 5/3 رو بعد از تبدیل اون منبع جریان داشته باشم)
                      حالا یه حلقه KCL

حالا از حل این معادله بدست می یارم VT=20

اما حالا جریان IT چقدر هست؟مقاومت Rth ?

تا اینجا مراحل کارم درست هست یا اشتباهی داره برای این روش؟

این دقیقا روش پارامتری هست؟برای گذاشتن منبع جریان باید چی کار کنم فرم خطیش چه جوریه؟

دیدگاه

سلام
                        من این سوال رو اینجوری حل کردم که یکبار ولتاژ خروجی مدار باز رو حساب کردم که شد 48.57 و بعد جریان اتصال کوتاه که شد اونم 12.14 اما تقسیم این دو تا عدد اصلا 3.24 یا کمی نزدیک به این عدد نمی شه چون عدد 4 با این عدد اختلاف زیادی داره(چون دقت اون اعداد رو یاد وو تست کردم بازم نشد) مشکل کجاست من جریان رو اشتباه حساب کردم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                          سلام
                          من کل فروم رو گشتم چیزی در مورد تونن که نشه ولتاژ تست رو استفاده کرد پیدا نکردم خوشحال می شم که اگر پیدا کردین یا یادتون امد همین جا مطرح کنین
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60331.msg341250#msg341250

نوشته اصلی توسط baby_1
                          من در مورد روش پارامتری درست نفهیمدم چی کار باید کرد و آیا همه جا کاربرد داره یا خیره؟
                          منظورم از روش پارامتری همونی هست که خودتون از فایل ورد نقل قول کردید . البته خوب به نظرم هر مداری رو با هر روشی که راحت تر هست باید حل کرد .

نوشته اصلی توسط baby_1
                          منظورتون این مدار هست ؟

خوب اون قسمت منبع وابسته رو که همون جوری که توی کتاب گفته به مقاومت تبدیل میکنم مدار این جوری میشه :

حالا شکل مدار این جوری میشه :

حالا یه KCL توی نقطه A بنویسید مسئله حل میشه :

=====================================

نوشته اصلی توسط baby_1
                          سلام
                          من سوال 43.3 رو به راحتی می تونم با تبدیل منابع بعد از به دست آوردن اون مقاومت 5/3 حساب کنم اما بیشتر می خوام روش پارامتری رو هم یاد بگیریم این روش رو برای چند تا سوال به کار بردم خوب جواب داد.

اول یه منبع به اسم VT و جریان IT وصل می کنیم آخر مدار 43.3 (البته فرضم می کنم که مقاومت 5/3 رو بعد از تبدیل اون منبع جریان داشته باشم)
                          حالا یه حلقه KCL

حالا از حل این معادله بدست می یارم VT=20

اما حالا جریان IT چقدر هست؟مقاومت Rth ?

تا اینجا مراحل کارم درست هست یا اشتباهی داره برای این روش؟

این دقیقا روش پارامتری هست؟برای گذاشتن منبع جریان باید چی کار کنم فرم خطیش چه جوریه؟
                          شما KCL رو اشتباه زدید یعنی اون جریان I رو در نظر نگرفتید . توی همین شکل بالایی نگاه کنید متوجه می شید .

================

پنجشنبه 25 / 1 / 91

اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                            سلام
                            من این سوال رو اینجوری حل کردم که یکبار ولتاژ خروجی مدار باز رو حساب کردم که شد 48.57 و بعد جریان اتصال کوتاه که شد اونم 12.14 اما تقسیم این دو تا عدد اصلا 3.24 یا کمی نزدیک به این عدد نمی شه چون عدد 4 با این عدد اختلاف زیادی داره(چون دقت اون اعداد رو یاد وو تست کردم بازم نشد) مشکل کجاست من جریان رو اشتباه حساب کردم؟
                            سلام .

شما جریان اتصال کوتاه را اشتباه حساب کردید . این شکل مدار اصلی :

حالا چون میخوایم جریان نورتن رو محاسبه کنیم اتصال کوتاه میکنیم که در اثر این اتصال کوتاه اون مقاومت 4 کیلویی از مدار خارج میشه پس شکل مدار به این صورت در میاد :

حالا KCl این جوری :

حالا یه KVL توی همون مسیر سبز رنگ :

حالا ix رو توی اون رابطه اولی جایگزین کن تا جریان اتصال کوتاه به دست بیاد :

================

پنجشنبه 25 / 1 / 91

اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                              سلام
                              آقا ممنونم و خیلی لطف کردین
                              فقط یه چیزی این کتاب اسم دقیقش چی هست و از کجا گیر می یاد برای خرید؟
                              سلام.
                              دوست عزیز اسم این کتاب مدارهای الکتریکی 1 نوشته کارو زرگر انتشارات پوران پژوهش هست. اگه تهران هستید تو هر کتاب فروشی انقلاب ریخته. بگید مدار کارو می خوام کافیه : کتاب برای شرکت در آزمون ارشد هستش. تست های کنکور رو داره البته همونطور که از اون 2 صفحه هم دیدید مطالب خلاصه ی درس رو هم به همراه مثال های تالیفی داره
                              HELLO WORLD

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X