اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در پیدا کردن سنسور مغناطیس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در پیدا کردن سنسور مغناطیس

سلام
    من برای یک پروژه احتیاج به یک سنسور مغناطیس با برد زیاد (حدود یک متر یا بیشتر) دارم
    سنسور های مختلف رو امتحان کردم ولی هیچ کدوم برد بیشتر از ده سانتی متر نداشتند،
    از دوستانی که با این سنسور ها کار کرده اند میخوام که بهم کمک کنند و سنسور مناسب رو بهم معرفی کنند

پاسخ : مشکل در پیدا کردن سنسور مغناطیس

گل گفتی جناب مهندس
    ما تازه اومده بودیم تاپیک بازکنیم که شما لطف کردیدو .....
    من هم همین مشکل رو دارم
    البته من دنبال راه هایی مثل فلزیاب و اینجور چیزا هم رفتم که موفق نشدم
    یه چیز دیگه
    سنسور های مختلف رو امتحان کردم
    چی کار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    خودتون این کار رو کردید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن شفیع زاده

من برای یک پروژه احتیاج به یک سنسور مغناطیس با برد زیاد (حدود یک متر یا بیشتر) دارم
      سلام. از کی تا حالا سنسور برد داشته؟
      اولا سنسور همونطور که از اسمش پیداست سنس میکنه یعنی دریافت میکنه و تبدیل میکنه. سنسور که فرستنده نیست برد زیاد داشته باشه.
      باید بگی من یه سنسور با حساسیت بالا میخوام.
      دوما شما باید ببینی توان اون منبع میدان مغناطیسی چقدره. اصلا آیا تو فاصله یک متری هیچ میدانی ازش ساطح میشه یا نه.
      واحد شدت میدان مغناطیسی تسلا میباشد. شما در قدم اول میتونی یه گوس متر بخری و ببینی تو فاصله یک متری از منبع چند میکروتسلا شار مغناطیسی وجود داره.

اما اگه میدان مغناطیسی که میخوای آشکارش کنی متناوب هست برو سیم نمره 0.09 میلیمتر بخر و دور یه هسته غیر فلزی حدود 100دور بپیچ. حالا وقتی این بوبین توی میدان مغناطیسی قرار بگیره دو سر بوبین ولتاژی تولید میشه که به راحتی میتونی آشکارش کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Irankit
        اولا سنسور همونطور که از اسمش پیداست سنس میکنه یعنی دریافت میکنه و تبدیل میکنه. سنسور که فرستنده نیست برد زیاد داشته باشه.
        باید بگی من یه سنسور با حساسیت بالا میخوام.
        دوما شما باید ببینی توان اون منبع میدان مغناطیسی چقدره. اصلا آیا تو فاصله یک متری هیچ میدانی ازش ساطح میشه یا نه.
        واحد شدت میدان مغناطیسی تسلا میباشد. شما در قدم اول میتونی یه گوس متر بخری و ببینی تو فاصله یک متری از منبع چند میکروتسلا شار مغناطیسی وجود داره.

اما اگه میدان مغناطیسی که میخوای آشکارش کنی متناوب هست برو سیم نمره 0.09 میلیمتر بخر و دور یه هسته غیر فلزی حدود 100دور بپیچ. حالا وقتی این بوبین توی میدان مغناطیسی قرار بگیره دو سر بوبین ولتاژی تولید میشه که به راحتی میتونی آشکارش کنی.
        در تکمیل حرف دوست عزیزمون بگم که میتونید دور سیم پیچ رو بیشتر کنید و یک ولتاژ متناوب ثابت به یکطرف سیمپیچ بدید و سر دیگه رو مثل حالت گرفتن ولتاژ منفی از LM35 ببندید
        با شمردن نوسان و کم و زیاد شدن ولتاژ میتونید حتی حرکت رو هم سنس کنید(البته منظورم مغناطیس و اجسام فلزی هست)
        مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
        [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

خیلی عالی شد :wow: :wow: :wow: :wow:
          فقط چند سوال
          اگه مثلا من بخوام یه تیکه آهنربا رو از راه 1 متری سنس کنم این روش مناسبه
          نویز میکروکنترلر تاثیری روی سیم پیچ نداره
          مدار عملی وجود داره ؟؟؟؟؟؟؟؟
          لطفا حتمی فاصله رو ذکر کنید
          و مدار بزارید
          ای بابا این چه حرفی که شما می زنید
          مگه شما مهندس شفیع زاده رو نمی شناسید (با عرض ارادت)
          معلوم نیسته این القاب مهندس و ویژوال بیسک و اینا رو از کجا آورده
          خودش که می گه تا حالا فقط تو یه مسابقات اول شده
          اونم مسابقات خوابگاه بوده
          احتمالا وقتی استاد داشته مطالب سنسور ها و سنس کردن رو هم درس می داده سر کلاس خواب بوده و....
          حالا از کجا مهندس شده خدا می دونه
          ((البته لازم به ذکر هست که کلیه مطالب بالا شوخی بوده و مربوط به آقای محسن شفیع زاده هست نه محمد ابراهیم شفیع زاره ))

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmh1
            خیلی عالی شد :wow: :wow: :wow: :wow:
            فقط چند سوال
            اگه مثلا من بخوام یه تیکه آهنربا رو از راه 1 متری سنس کنم این روش مناسبه
            نویز میکروکنترلر تاثیری روی سیم پیچ نداره
            مدار عملی وجود داره ؟؟؟؟؟؟؟؟
            لطفا حتمی فاصله رو ذکر کنید
            و مدار بزارید
            والا مدار عملی موجود که نه ولی با یکی از دوستام برای پروژش کار میکردیم به افق های روشنی رسیدیم :biggrin:
            اول همین روشی که گفتم رو تست کردیم و نتیجه هم جالب بود !
            هر میدان مغناطیسی تا فاصله ی 70 سانتی اگر حرکت داشت آشکار سازی میکرد و حتی نزدیک شدن یا دور شدنش رو هم نشون میداد !
            ولی وقتی آهنربا ثابت میشد یا میدان خاموش میشد دیگه هیچ ردی نداشت
            حساسیت توی این حالت با مقدار ولتاژی که به سیمپیچ داده میشد تا حدود زیادی قابل افزایش بود ولی خب زیادیش هم سیم رو گرم میکنه
            برای بیشتر شدن برد دوستم یک سیمپیچ دیگه رو پیشنهاد داد که بذاریم و میدان ایجاد کنه و دومی دریافت کنه
            این کار رو کردیم و برای فلزات عالی جواب داد و تا برد 1 متر هم فلزات رو مشخص میکرد ولی زمانی که یک آهنربا رو در حالت متحرک از جلوش رد میکردیم ناجور نویز میگرفت و قاطی میکرد :sad:
            من دیگه زیاد دنبالشو نگرفتم که چیکار کرد ولی شنیدم ازش که درستش کرده
            شما اگر میخوای شروع کنی با یک سیمپیچ ساده و یک برنامه که مقدار 2 تا adc رو روی lcd نشون بده شروع کن
            با تحلیل مقدار منفی و مثبتی که به دست میده میتونید خودتون الگوریتمشو متوجه بشید که اگه دور بشه چه اتفاقی میوفته و برعکس
            در مورد میدانهای با فرکانس ثابت مثل ترانس ها هم که مقدار adc ها فقط با هم عوض میشه
            نویز هم که تا دلت بخواد داره ! :mrgreen:
            ولی با نویز گیری تا حد خیلی زیادی کم میشه
            البته با خازن نویز گیری کنید و از سلف استفاده نکنید
            برای دقیق تر شدن نتیجه هم چند بار نمونه گیری کنید :nice:

دیدگاه

خب پس مرحله اول این شد که من یه سیم لوله درست کنم
              چشم انجام شد خبر می کنم
              فقط گفتی چند دور با چه ضخامتی
              البته برا یک متر رو عرض می کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmh1
                خب پس مرحله اول این شد که من یه سیم لوله درست کنم
                چشم انجام شد خبر می کنم
                فقط گفتی چند دور با چه ضخامتی
                البته برا یک متر رو عرض می کنم
                والا به یک متر ما نتونستیم برسونیمش ! :NO:
                ضخامت هم زیاد اهمیتی نداره
                فقط از جهت مقاومت مهمه که شما چون داری تست میکنی هر کدوم ارزونتر بود بگیر
                فقط زمان پیچیدن سعی کن ارتفاع سیملوله حداقل باشه
                در پیچیدن معکوس نرید و از آخر هم به اول نیاین(یعنی یک مسیر رفت و برگشت رو برید)
                بعد یادم رفت بپرسم که شما برای چه مصرفی میخواید ؟
                چرا از مدارای فلزیاب استفاده نمیکنید ؟
                این کار عملی هست ولی بیشتر جنبه ی دهن استاد ببند داره ! :mrgreen:
                چون نویز حتی بعد از نویزگیری هم میشه گفت از استاندارد بیشتره
                واسه پروژه عالیه ولی برای استفاده ی ابزاری ...
                و یه چیز دیگه
                برای استفاده از سیملوله میتونید از یک پل دیودی هم استفاده کنید
                سیملوله برق متناوب میده و 2 خروجی مثبت و منفی رو میتونید به 2 تا adc بدید
                با این روش میتونید میدان مغناطیسی رو آشکار سازی کنید(با قدرت پایینتر نسبت به روش قبل)
                حساسیت هم به تعداد دور , و سطح مقطع بستگی داره
                میتونید با یه ترانزیستور تقویتش هم بکنید

دیدگاه

با تشکر از شما
                  خب هسته چی
                  در مورد هسته چی کار کنم
                  هسته آهنی بزارم یا فولادی یا اصلا هسته نمی خواد
                  در مورد نویز هم که گفتید باید بگم که اصلا مشکلی نیست
                  ما هم یه پروژه تحقیقاتی داریم و کارمون خیلی عملی بودنش مهم نیست
                  فقط لطفا توضیح بدید چه طوری ولتاژ منفی رو به adc اعمال کنم ؟؟؟؟؟
                  adc که فقط مثبت می خوانه
                  لطفا مدارات رو قرار بدید
                  و لطفا جنس هسته رو ذکر کنید

دیدگاه

سلام
                    من یه چند روزی نرسیدم به این پست سر بزنم، معذرت میخوام :sad:
                    از دوست عزیز mmh1 خیلی متشکرم که این بحث رو پیگیری کردند. :nice:
                    من هم همین سوالات ایشون رو دارم، لطفا توضیح بفرمایید

خب هسته چی
                    در مورد هسته چی کار کنم
                    adc که فقط مثبت می خوانه
                    لطفا مدارات رو قرار بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmh1
                      با تشکر از شما
                      خب هسته چی
                      در مورد هسته چی کار کنم
                      adc که فقط مثبت می خوانه
                      لطفا مدارات رو قرار بدید
                      اول معذرت بابت تاخیر در جواب :redface:
                      در مورد هسته باید تست کنید
                      آهن و فولاد رو بیخیال و فقط فریت و هوا رو تست کنید که فکر میکنم هوا بهتر باشه
                      و اما در مورد ADC
                      اگر از پل دیودی استفاده کنید یکمی افت جریان ایجاد میکنه که اینجا برای ما مهمه
                      شما میتونید یا از پل استفاده نکنید یا اگر استفاده میکنید مثبت و منفی پل رو به بیس 2 تا ترانزیستور (برای منفی PNP و برای مثبت NPN ) بدید که با این حساب 2 تا ولتاژ مثبت دارید که میشه به ADC داد
                      ولی از اونجا که جهت این جریان همیشه ثابته مقدار ها تقریبا یکی میشن
                      اما اگر پل رو حذف کنید مقدار 1 و 2 با فرکانس تغییر میکنه و میتونید فرکانس میدان رو هم مشخص کنید یا بفهمید که مغناظیسی داره دور یا نزدیک میشه
                      سلف هم هرچه بیشتر از حالت ایدآل دور کنید بهتره
                      یعنی قطر زیاد , ارتفاع کم
                      سیم هم هرچه ضخیمتر مقاومت کمتر !

دیدگاه

از مدار لینک زیر هم میتونید بعنوان تقویت کننده استفاده کنید
                        بجای میکروفن سیمپیچ و بجای اسپیکر adc بذارید
                        http://circuitsmag.com/tag/audio-amplifier
                        اصول کار هیچ فرقی نداره

دیدگاه

آهن و فولاد رو بیخیال و فقط فریت و هوا رو تست کنید که فکر میکنم هوا بهتر باشه
                          اخه چرا هسته آهن نباشه
                          من شنیدم که هسته آهنی تا 100 بار میدان مغناطیسی رو قوی تر می کنه
                          سلف هم هرچه بیشتر از حالت ایدآل دور کنید بهتره
                          می شه بیشتر توضیح بدی نمی فهمم
                          نگا کن من یه چیز ساده می خوام که فلز رو در 1 متری تشخیص بدی حالا دوری و نزدیکی و این چیزا اصلا مهم نیست
                          حالا واقعا باید اون مدار پیچیده آمپلی فایر رو ببندم؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmh1
                            اخه چرا هسته آهن نباشه
                            من شنیدم که هسته آهنی تا 100 بار میدان مغناطیسی رو قوی تر می کنه می شه بیشتر توضیح بدی نمی فهمم
                            نگا کن من یه چیز ساده می خوام که فلز رو در 1 متری تشخیص بدی حالا دوری و نزدیکی و این چیزا اصلا مهم نیست
                            حالا واقعا باید اون مدار پیچیده آمپلی فایر رو ببندم؟؟؟؟؟؟؟؟
                            این مداری که شما گداشتید که آمپیلی فایره !!! :biggrin:
                            کی گفته این میتونه فلز پیدا کنه ؟!! oo: oo:
                            در مورد سلف
                            سلف ایدآل سلفی هست که طولش زیاد باشه و سیمها چسبیده به هم بسته شده باشن
                            تو این حالت در طول سلف هیچ میدانی نیست و فقط 2 سر سلف میدان داره
                            در فلز یاب ها اصطلاحا حلزونی یا تخت پیچیده میشه و با بستن درست سلف در بازده حدود 30-40 درصد افزایش میتونید داشته باشید
                            شما اگر فلز یاب میخوای این فلزیابه

http://www.up.98ia.com/images/irt0jhcdwc4q9sl7ehor.zip

بردش هم 3 متره
                            پروژه ای که ما کار میکردیم آشکار سازی حرکت مغناطیس یا فرکانس میدان بود نه فلزیاب
                            ولی با این حال خروجی همین فلزیاب هم میتونید با میکرو تحلیل کنید و فاصله ی فلز رو روی یک LCD نشون بدید
                            کلا اگر بخوای فقط با میکرو بسازی بعید میدونم توی این برد شدنی باشه

دیدگاه

ین مداری که شما گداشتید که آمپیلی فایره !!!
                              کی گفته این میتونه فلز پیدا کنه ؟!!
                              ما که نفهمیدیم آخر چی شد
                              اینو که خودت گفتی
                              از مدار لینک زیر هم میتونید بعنوان تقویت کننده استفاده کنید
                              بجای میکروفن سیمپیچ و بجای اسپیکر adc بذارید
                              http://circuitsmag.com/tag/audio-amplifier
                              اصول کار هیچ فرقی نداره
                              نگا کن
                              من خیلی برام برد یک متر اهمیت نداره فقط برام مهم هست که بردش کم نباشه
                              اونی که من می خوام همین آشکار ساز فلز هست یعنی دقیقا همونی که خودتون با دوستتون ساختید
                              ولی من متاسفانه مشکلم این هست که نتونستم دقیقا منظور شما رو از سیم پیچ بفهمم
                              ببین منظورت ایناست

یا منظورت ایناست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X