اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص مانع به وسیله مادون قرمز تا فاصله 12cm

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص مانع به وسیله مادون قرمز تا فاصله 12cm

با سلام خدمت همه شما دوستان بزرگوار. :smile:
    بنده قبل از زدن این تاپیک سایت رو جستجو کردم و یه سرچ کلی هم تو اینترنت انجام دادم
    و بعضی از مدارات پیشنهادی رو بستم ولی متاسفانه خوب جواب نداد. :cry2:
    از این تشخیص مانع در ساخت ربات حل ماز میخوام استفاده کنم. :redface:
    به این صورت که اگر تا فاصله 12 سانتی مانعی نبود خروجی غیر فعال باشه و اگر مانعی در
    این فاصله و یا کمتر قرار گرفت خروجی فعال بشه.
    خوب قطعا برای حذف نویز محیط و همچنین عدم تداخل سنسور ها با همدیگه از فرکانس استفاده
    کردم(lm567) ولی به هیچ عنوان نتوانستم به فاصله ای بیش از 5 تا 6 سانتی برسم. :cry:
    لطفا بنده را در ساخت این برد یاری نمایید. :rolleyes:
    ممنون.

ویرایش پست اصلی
    بعد مدتی که سرم خلوت شد دوباره رفتم سراغ همین برد و نتیجه مطلوب رو گرفتم نتایج رو خدمت شما عرض میکنم امیدوارم مفید واقع بشه.

1-lm567 رو بیخیال شدم.
    2- از این گیرنده های سه پایه که به چشمی پارس معروف هستند(HS0038) به عنوان گیرنده استفاده کردم که ویژگی آن این است که به صورت داخلی بر روی فرکانس 38 کیلو هرتز تنظیم شده است.
    3-فرستنده هم از همین فرستنده های معمولی جواب گرفتم.

ساختار مدار اینگونه شد که با یک 555 فرکانس 38 کیلو رو برای فرستنده ساختم و با یه ترانزیستور ساده مثل 2n2222 یا c945 این فرکانس رو به فرستنده دوپایم رسوندم. از اون سمت هم گیرندهام که خودش رو 38 کیلو تنظیم هست به خوبی تا فاصله 25 سانتی رو جواب میداد.
    فقط برای تنظیم قدرت فرستنده در کنار فرستنده یک مقاومت جهت محدود کردن جریان دیود فرستنده قرار داشت که اگر این مقاومت کوچکتر باشد برد مدار بیشتر و توان مصرفی هم بیشتر میشه و اگه مقاومت بزگتر بشه برعکس.

پاسخ : تشخیص مانع به وسیله مادون قرمز تا فاصله 12cm

میدونم که خیلی ها قبلا با همچین مشکلی برخورد داشتن و حل شده ولی برای بنده این موضوع تازه هست
    و از مدارهای پیشنهادی هم جواب نگرفتم.
    منتظر راهنمایی های شما هستم.
    یکی از مشکلات با lm567 اینه که خروجی که پایه هشت هست به
    طور مطلق جواب نمیده, مثلا وقتی مانع رو تشخیص میده اگر در آستانه تشخیص باشه یه جور عوجاج داره
    و خروجی صفر مطلق نمیشه.
    و یا وقتی هیچ مانعی نیست یه پالس صفر با عرض کم تو خروجی داره(در صورتی که باید یک مطلق باشه وقتی مانع رو دید صفر شه) که باعث میشه یک led که تو خروجی گذاشتم اندکی روشن بشه.
    من یه مدار مطمئن میخوام برای فاصله نزدیک. :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ensane2008
      میدونم که خیلی ها قبلا با همچین مشکلی برخورد داشتن و حل شده ولی برای بنده این موضوع تازه هست
      و از مدارهای پیشنهادی هم جواب نگرفتم.
      منتظر راهنمایی های شما هستم.
      یکی از مشکلات با lm567 اینه که خروجی که پایه هشت هست به
      طور مطلق جواب نمیده, مثلا وقتی مانع رو تشخیص میده اگر در آستانه تشخیص باشه یه جور عوجاج داره
      و خروجی صفر مطلق نمیشه.
      و یا وقتی هیچ مانعی نیست یه پالس صفر با عرض کم تو خروجی داره(در صورتی که باید یک مطلق باشه وقتی مانع رو دید صفر شه) که باعث میشه یک led که تو خروجی گذاشتم اندکی روشن بشه.
      من یه مدار مطمئن میخوام برای فاصله نزدیک. :agree:
      سلام
      من خودم این مدار که می گی رو بستم(lm567) جواب خیلی خوبی هم گرفتم.فاصله سنسش هم اگه اشتباه نزدیک 15 سانت بود. بطور کلی هر چه فرکانس درایو مادون قرمزت بالاتر باشه مسافت بیشتریو سنس می کنه.
      در مورد مشکل دومتم (نظر خودمه البته اگر کسی از دوستان می دونه راهنمایی کنن)مشکل از خود lm567
      همون موقع که برای روبات خط یاب ازش استفاده می کردم بهش برخوردم.سرت درد نیارم می تونی خروجی lm567 به یه مقایسه گر ببندی و خروجی مقایسه گر بدی به میکرو

دیدگاه

بنده دوباره روی مدار کار میکنم و فکر کنم یه فیلتر پایین گذر و op-amp در خروجی بزارم مشکل کمتر بشه.
        بتیجه رو همینجا اعلام میکنم.

دیدگاه

پست اول ویرایش شد و مدار به نتیجه مطلوب رسید
          با تشکر از همه دوستان

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X