اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط سریال بین fpga و کامپیوتر با verilog

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط سریال بین fpga و کامپیوتر با verilog

سلام
    من می خوام با استفاده از verilog و کدی که در سایت http://www.fpga4fun.com برای اینکار قرار داده، بین کامپیوتر و CPLD که دارم ارتباط سریال برقرار کنم. کدی که این سایت قرار داده در اینجاست:
    http://www.fpga4fun.com/SerialInterface5.html
    و تابع ارسال و دریافت هم در اینجا می باشد:
    http://www.fpga4fun.com/files/async.zip
    من تابع ارسال و دریافت (async_receiver.v و async_transmitter.v ) را جداگانه implement کردم مشکلی نداره و تیک سبز همه قسمت ها زده میشه . cpld که براش انتخاب کردمxc9572 می باشد. ولی وقتی از ارسال و دریافت هم زمان در یک برنامه استفاده می کنم:
    در قسمت fit خطا میده :
    ERROR:Cpld:868 - Cannot fit the design into any of the specified devices with the selected implementation options.
    فکر کنم این حجم را نمیشه در cpld پیاده سازی کرد :sad: و باید از cpld با گنجایش بیشتر یا fpga استفاده کرد. درست میگم؟
    خوب حالا از این که بگذریم برای شروع همان ارسال سریال از cpld به کامپیوتر را می خواهیم انجام دهیم(برنامه async_transmitter.v). در میکرو کاری که می کردیم این بود که برای تست، یک حرف را در حلقه ای ارسال(با putchar و ...) و در هایبرترمینال مشاهده می کردیم. حالا می خوام بدونم چطوری بدون اینکه نیاز باشه داده TxD_data را ورودی تعریف کنم به صورت خود کار چند ثانیه یک بار داده ای به صورت سریال ارسال از Cpld ارسال بشه؟ این داده در هایبرترمینال به چه صورت نشون داده میشه ؟ اگه بخواهیم کلمه ای را ارسال کنیم چطوری باید این کار را انجام بدیم و چه تغییراتی در این برنامه باید انجام بشه؟
    ببخشید سوالها زیاد شد :redface:. من فعلا در verilog مبتدی حساب میشم و طول میکشه راه بیفتم :icon_razz:
    فيلم آموزشي ميکروکنترلر LPC1768
    فيلم آموزشي تکميلي و پيشرفته ميکروکنترلر LPC1768
    فيلم آموزش کاربردی زبان سی در میکروکنترلر ARM
    فیلم آموزش مقدماتی میکروکنترلر LPC1788 به زودی ...

پاسخ : ارتباط سریال بین fpga و کامپیوتر با verilog

در مورد برنامه ارسال و دتریافت هم زمان من یک cpld دیگه انتخاب کردم بدون مشکل implement شد. پس معلوم میشه در این تراشه xc9572 جا نمیشه :cry: چطوری میتونم این کد ارسال و دریافت:
    را بهینه کنم که جا بشه؟ اصلا میشه؟
    کسی نبود؟!

دیدگاه

من فعلا می خواهم با این xc9572 که دارم برنامه اینجا :
      http://www.fpga4fun.com/TextLCDmodule.html
      را روی برد پیاده سازی کنم. یعنی داده را به صورت سریال دریافت و سپس روی lcd نمایش بدهم. بعد از کلی وقت صرف کردن برای پیکربندی سخت افزاری هیچ چیزی روی lcd ندارم :angry:
      همین جا یه سوال: در این برنامه LCDmodule اگه بخوام یه چیز ثابتی را روی lcd ببینم و وابسته به پورت سریال نباشم چه تغییری در این برنامه باید بدهم؟(این طوری حداقل از درست بودن lcd مطمئن می شوم :agree
      [glow=red,2,300]تا حالا کسی این کارو نکرده؟ نکنه دارم سوالای خفن می کنم کسی نیست جواب بده [/glow]
      و یه سال دیگه برای اطمینان: قائدتا باید بین کامپیوتر و cpld ما یه max232 استفاده کنیم دیگه؟ درسته میگم؟

دیدگاه

من برنامه LCDmodule که مطرح کردم را مجدد با تغییر محل پایه ها تست کردم یه چیزایی روی lcd نشون میداد :wow:ولی پایه ای که باید به سریال وصل میشد رو هوا بود برای همین چیزایی که نشون میداد عجق وجق بود!
        در این برنامه که اینجاست :
        http://www.fpga4fun.com/TextLCDmodule.html
        چه تغییری باید بدم که یه عبارت دلخواه را روی cpld ام بتونم ببینم؟
        کسی نیست به داد ما برسه؟ :cry2:

دیدگاه

انگار واقعا قرار نیست کسی کمکی بکنه :cry: :cry:
          من یه max232 هم سر راه پورت سریال کامپیوترم به برد قرار دادم تا با هایبرترمینال داده ها را بفرستم داخل cpld. بعد از ریختن برنامه و تایپ کلمات روی lcd نشون میداد. ولی این اتفاق [glow=red,2,300]یک بار و فقط یک بار[/glow] افتاد و وقتی برد را خاموش کردم و یا دوباره برنامه را رختم دیگه این اتفاق نیوفتاد! oo: ایراد از کجاست؟
          یعنی هیشکی تاحالا از این کارا نکرده؟ بابا دمتون گرم دیگه

دیدگاه

ظاهرا اولین باره که یکی داره این برنامه را تست میکنه. oo: اخه هیشکی نیست جواب بده :angry:
            من امروز یه چیزی به ذهنم رسید که انجام ندادم. در این برنامه از کامپیوتر یه دستوراتی را برای پیکربندی lcd میفرسته در fpga . ولی من بعد از ریختن برنامه در بردم در هایبرترمینال فقط تایپ می کنم و دستوری را برای پیکر بندی نمی فرستم. شاید برای همین lcd پیکربندی نشده که بتونه چیزی را نشن بده
            مسئله دوم اینکه در این برنامه lcd نگفته کلاک ورودی چند باشه ولی در پورت سریال گفته 25 مگ. که من اسیلاتورم 24 مگ است بنابراین تنها تغییری که در async_receiver دادم این بود:
            parameter ClkFrequency = 24000000; // 24MHz
            و سوم اینکه اگه بخوام برنامه ای که در c نوشته را اجرا کنم که از پورت سریال کامپیوتر چیزی را ارسال کنم(دستورات پیکربندی lcd) از چی استفاده کنم؟ borland c++

دیدگاه

سلام
              این برنامه ای که من الان اجرا کردم و نمی دونم چرا جواب نمی ده مربوط به مجله نویز شماره 4 هست که از همون سایت www.fpga4fun.com ترجمه کرده.
              یعنی از اون موقع تا حالا کسی تست نکرده ببینه چطوریه کمک کنه!!!؟؟

دیدگاه

تبریک میگم ........حداقل تو تونستی جواب بگیری من که هنوز lcd,vga جواب نگرفتم..... :angry: :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mzarkoob
                  سلام
                  این برنامه ای که من الان اجرا کردم و نمی دونم چرا جواب نمی ده مربوط به مجله نویز شماره 4 هست که از همون سایت www.fpga4fun.com ترجمه کرده.
                  یعنی از اون موقع تا حالا کسی تست نکرده ببینه چطوریه کمک کنه!!!؟؟

سلام مهندس متوجه نشدم که بالاخره کد شما سنتز میشه یا نه؟ توی ریپورت خود ISE مینویسه چقدر گیت استفاده شده میتونی از اونجا بفهمی که مشکلت کبود حجم هست یا نه.

دیدگاه

سلام
                    اون موقع یه cpld داشتم الان یه برد کوچیک fpga دارم. اگه فرصتی بشه مجدد برمی گردم سراغ کار باهاش و روی این تست می کنم . cpld برا شروع خوبه برا ادامه فایده نداره و این دردسرها توش زیاد پیش میاد ...

دیدگاه

mzarkoob
                      من برنامه lcd رو روی xc 95288
                      واب گرفتم ولی روی xc9572 جواب نمیده :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X