اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایور موتور واسه pwm با ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایور موتور واسه pwm با ماسفت

سلام من چند وقته دارم روی روباتم برای کنترل دورش از pwm استفاده میکنم.
    اما همیشه ماسفتام میسوزه دوسام درایور های زیادی رو بهم پیشنهاد دادن اما بازم سوختن. از درایور آماده استفاده نکردم چون نه تویه مشهد نه تویه شهر خودمون پیدا نکردم.
    حالا میخوام بدونم کسی بلده یه درایور عالی با ترانزیستور یا ماسفت واسم طراحی کنه؟؟

اضافه شده در تاریخ :
    هیچکی بلد نبود؟؟

پاسخ : درایور موتور واسه pwm با ماسفت

بهتره اینترنتی سفارش بدی اما اگه می خوای خودت طراحی کنی بهتره از 2 ماسفت موازی استفاده کنی
    ظاهرا موتور ها جریان زیادی میکشن :angry:
    بهتر بیشتر درباره رباتت توضیح میدادی :read:
    [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

lممنون جواب دادی. داشتم ناامید می شدم.
      موتورام نزدیک 1000 واتند. جریان قفل نزدیک 80 آمپر.
      من دنبال موزی کردن نیستم دنبال ساخت درایورم. هرچه قدم موازی کنم اگه نتونم خوب درایوش کنم می سوزه!!
      شما تا حالا درایور ساختی؟؟
      مشکلم سر خوب درایو کردن ماسفت!!

دیدگاه

80 آمپر
        خدا بده برکت
        کار کردیم ولی نه در این حد
        [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

جالب شد برام کسی جواب نداد! کسی نمیدونست! یا میدونین و راه بهتر رو نمیدونین؟

موتور چیه که80آمپر برای استپ میکشه؟
          مدت هاست نیستم

دیدگاه

سلام
            اگر مشکل از سوختن ماسفت هاست که اونم با تغییر PWM صورت می گیره سعی کنین حتما از mosfet driver های آماده که به صورت یه آی سی هستن استفاده کنین(چون قبلا هر چی با ترانزیستورهای مکمل ساختم تیرم به سنگ خورد)
            اگر مثلا با یه ماسفت IRFP250 و بدون اعمال PWM و تنها با اعمال یه ولتاژ مثبت مثلا 10 ولت به گیت ، موتور به خوبی راه اندازی شد مطمئن باشین که جریان موتورتون اینقدر ها هم زیاد نیست و مشکل اصلی از همون mosfet driver هست.
            اکثر موتورهای dc که توانشون از 400 وات بیشتر می شه ولتاژ کاریشون بیشتر از 24 می شه تا جریان رو کم کنن.مثلا 1000 ولت اکثر جاها با ولتاژ 48 هستن که جریانی زیر بدترین بار بشه نهایتا 21 آمپر.
            جریان ، ولتاژ و توان اصلی موتور رو بزارین اگر هم بشه دیتاشیت باشه خیلی بهتره
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام
              اگر مشکل از سوختن ماسفت هاست که اونم با تغییر PWM صورت می گیره سعی کنین حتما از mosfet driver های آماده که به صورت یه آی سی هستن استفاده کنین(چون قبلا هر چی با ترانزیستورهای مکمل ساختم تیرم به سنگ خورد)
              اگر مثلا با یه ماسفت IRFP250 و بدون اعمال PWM و تنها با اعمال یه ولتاژ مثبت مثلا 10 ولت به گیت ، موتور به خوبی راه اندازی شد مطمئن باشین که جریان موتورتون اینقدر ها هم زیاد نیست و مشکل اصلی از همون mosfet driver هست.
              اکثر موتورهای dc که توانشون از 400 وات بیشتر می شه ولتاژ کاریشون بیشتر از 24 می شه تا جریان رو کم کنن.مثلا 1000 ولت اکثر جاها با ولتاژ 48 هستن که جریانی زیر بدترین بار بشه نهایتا 21 آمپر.
              جریان ، ولتاژ و توان اصلی موتور رو بزارین اگر هم بشه دیتاشیت باشه خیلی بهتره
              سلام. چرا تیرتون بهسنگ خورد یعنی هیچکس تا حالا نتونسته یه درایور ساده واسه ماسفت درس کنه؟؟ :sad: :sad: :sad:
              irfp250 بیشتر از 33 آمپر که نیس من ماسفت 100آمپری انداختم سوخته!!! من موتورم باید شدید بره زیر بار واسه روبات جنگجویه.
              موتورم از این چیزا نداره راسش روش ننوشته اما خودم متوجه شدم ولتاژش 24 که من دارم با 12 راش میندازم جریانش نزذیک 80 آمپره شایدم بیشتر وقتی خاسم جریان قفلشو بگیرم نزدیک بود مچم رو بر باد بدم.
              اینا مهم نیس نفهمیدی چرا با اینکه اط ترانزیستور مکمل استفاده کردی بازم ماسفت ها می سوختن من دنبال اینم بیشتر سایت ها هم پرسیدم امابه هیچ نتیجه نرسیدم.؟؟ هیچکی نمیدونه؟؟؟ ما فقط باید با چندتا ترانزیستور مقدار ولتاژ بیشتری رو به گیت برسونیم طبق جدول ها ماسفت و همینطور جریان رو تقویت کنیم به خاطر جریان کشی زیاد گیت در pwm حالا چرا می سوزه خدا عالمه؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

باتشکر

اضافه شده در تاریخ :
              موتور چیه که80آمپر برای استپ میکشه؟
              سلام داش عباس این یعنی چی؟؟ استپ رو میگم؟؟

دیدگاه

سلام
                اگر ولتاژ موتورتون 24 هست و شما 12 می دین موتور باعث توان تلفاتی می شه و حالا هر چی شما جریان هم زیاد کنین جون میدان با ولتاژ رابطه داره موتور گرم می کنه و قدرت اصلیشو نمی بینین و جز تلفات و قطعات بعدی چیز دیگه نداره.
                نمی دونم شما با چند تا موتور dc کار کردین اما بدترین جریان موقع شروع روبات هست و بعد از اون اکثر موتورهای قدرت جریانی کمتر از 15 آمپر می کشن
                احتمال می دم جایی اشتباه کرده باشین حتما با یه IRFP250 راه اندازی کنین و جواب رو بگین
                یه سوال ماسفت 100 آمپریتون نکنه ir3205 هست؟
                هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ممنون از جوابتون. ببخشید من منطورم جریان قفل موتور 80 امپره. جریانی که شفت موتور رو ثابت نگه میداری بعد جریان رو اندازه میگری!
                  جریان عادی همون 12 امپری که میگید.
                  irfp064n ماسفتم بود.
                  راسی چه نوع درایور آماده ای شما استفاده کردید؟ براحتی پیدا میشه؟؟

دیدگاه

سلام
                    بله به تعداد زیاد اینا محصولات خوبه شرکت معروف میکروچیپ هستن
                    داخل این صفحه
                    http://javanelec.com/Search.aspx
                    این عبارت رو تایپ کنین
                    نام قطعه TC
                    نام سازنده microchip
                    تیک کنار این دو گزینه هم فراموش نشه

از همون IRFP250 استفاده کنین به جای اون ماسفت خودتون

دیدگاه

چرا تیرتون به سنگ خورد درایورایی که ساخته بودی چه مشکلی داشتن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اضافه شده در تاریخ :
                      ؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X