اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد انتخاب نوع سنسور و مدل موجود در بازار ایران

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد انتخاب نوع سنسور و مدل موجود در بازار ایران

سلام
    من دنبال سنسوری میگردم که عمق شیار با قطر 1 میلیمتر رو به راحتی تشخیص بده
    مثل شکل زیر

لطفا در مورد مدل و نوعش راهنمایی کنید
    متشکرم

پاسخ : راهنمایی در مورد انتخاب نوع سنسور و مدل موجود در بازار ایران

سلام
    من اطلاعی از ورودی مدارتون ندارم ولی فکر کنم بتونین از یه سنسور اثرحال آنالوگ استفاده کنین ،چون خروجی اون نسبت به سطح و فاصله سنسور به میدان مغناطیسی متغیره(تو دیتاش طرز استفادش برای سنس فلز اومده) ،شما میتونید با یه اشکارساز سطح ولتاز حساسیت اونو تنظیم کنید البته شاید(حتما) سنسورهای بهتری مختص این کار باشه. من فقط چیزی رو که بلد بودم و فکر کردم به کارتون بیاد رو مطرح کردم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sunyniazi
      من دنبال سنسوری میگردم که عمق شیار با قطر 1 میلیمتر رو به راحتی تشخیص بده
      سلام
      ببین اگه بتونی یک فرستنده گیرنده لیزری رو درایو کنی که اون هم با میکروهای معمولی نمیشه اونوقت می تونی لیزر رو عمود بر سطح شیار دار حرکت بدی و بر اساس زمان ارسال نور توسط فرستنده و دریافت ان توسط گیرنده سطح شیار دار رو اسکن کنی و یک نقشه از برجستگی هاش روی کامپیوتر نشون بدی و اندازه برجستگی ها رو نشون بدی .
      توی صنعت هم از این روش یا روش امواج آلتراسونیک برای نقشه برداری از سطوح فلزات و اینکه ترک داخلی یا خارجی داره یا نه و یا حتی عکس برداری از داخل فلزات (توسط اشعه ایکس) استفاده می کنن.
      تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
      دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
      مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
      حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

در مورد درایو , زمانبندی و میکرو مشکلی ندارم
        فقط در مورد سنسور و تشخیص فاصله مشکل دارم
        آیا میشه سنسور مادون قرمز فاصله سنج رو تقویت کرد تا نوع موجش خطی بشه بطوری که بتونه از قسمتهای ریز عبور کرده و برگرده بدون اینکه اطراف شیار در برگشت موج دخالتی داشته باشه ؟؟
        اگه میتونید در مورد فرستنده و گیرنده لیزری راهنمایی کنید
        در ضمن یکی بهم گفت با تقویت اپتیک CDrom میتونم یه کارایی بکنم ! oo:
        امکانش هست ؟

دیدگاه

با سلام

آیا می توانید در حالت عمود بر صفحه تصویر فوق، فرستنده و گیرنده نوری نصب کنید؟
          در سمت فرستنده هم از یک ورقه سیاه با شیاری به عرض 1 میلی متر و طولی به اندازه 30 سانتی متر به عنوان حایل استفاده کنید.

در این صورت یک ردیف فرستنده در یک سمت و یک ردیف مقاومت LDR در سمت دیگر با کالیبراسیون می توانند به شما عمق شیار را ارایه کنند.

با سپاس
          گشتی در لاله زار
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
            با سلام

آیا می توانید در حالت عمود بر صفحه تصویر فوق، فرستنده و گیرنده نوری نصب کنید؟
            در سمت فرستنده هم از یک ورقه سیاه با شیاری به عرض 1 میلی متر و طولی به اندازه 30 سانتی متر به عنوان حایل استفاده کنید.

در این صورت یک ردیف فرستنده در یک سمت و یک ردیف مقاومت LDR در سمت دیگر با کالیبراسیون می توانند به شما عمق شیار را ارایه کنند.

با سپاس
            متاسفانه نمیشه
            چون اونا فقط شیار نیستند
            سوراخ هم توشون هست

دیدگاه

در مورد درایو , زمانبندی و میکرو مشکلی ندارم
              فقط در مورد سنسور و تشخیص فاصله مشکل دارم
              امکانش هست ؟
              تا جایی که من می دونم کار با لیزر با این میکروهای ما فابل انجام نیست . چرا ؟ چون سرعت نور بالاست و و لبه ای که با این سرعت از طرف گیرنده به میکرو اعمال میشه وقتی امواج رو دریافت میکنه خیلی زمانش کوتاهه و میکرو نمی تونه شناساییش کنه. ببین می تونی از خروجی این مترهای لیزری استفاده کنی. هرچند اونها هم داخل خودشون آیسی های ناشناس دارن یا هم کدگذاری شده هستن و قابل استفاده نیستن.

آیا میشه سنسور مادون قرمز فاصله سنج رو تقویت کرد تا نوع موجش خطی بشه بطوری که بتونه از قسمتهای ریز عبور کرده و برگرده بدون اینکه اطراف شیار در برگشت موج دخالتی داشته باشه ؟؟
              برای اینکه امواج مادون قرمز متمرکز بشه و خطی بشه باید از همین لنزهای اپتیک CD یا DVD رایتره استفاده کنی.

اگه میتونید در مورد فرستنده و گیرنده لیزری راهنمایی کنید
              توی لینک زیر چندتا فرستنده و گیرنده لیزری هست ولی بازهم تاکید می کنم از اونجایی که فکر نکنم عمق شیارهای شما زیاد باشه و سرعت نورهم بالاست با این پردازنده های معمولی نمی تونید کاری بکنید. ولی شاید با پردازنده یک PC بشه ولی نمی دونم چطوری !
              http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=44

در ضمن یکی بهم گفت با تقویت اپتیک CDrom میتونم یه کارایی بکنم ! oo:
              امکانش هست ؟
              شاید تا به حال باهاش کار نکردم.

دیدگاه

برد لیزرهای کابل نوری که شما گفتید در هوا چقدره ؟
                در ضمن با برخورد به جسم بازگشت داره که توسط گیرنده شناسایی بشه ؟
                در ضمن اگه لازم باشه من با PC اونو درایو میکنم
                مشکل سرعت ندارم

دیدگاه

برد لیزرهای کابل نوری که شما گفتید در هوا چقدره ?
                  جریان این کابل نوری چیه ؟ من گفتم ؟
                  در ضمن با برخورد به جسم بازگشت داره که توسط گیرنده شناسایی بشه ؟
                  هست ولی توی این فروشگاه های اینترنتی من ندیدم.
                  توی لینک زیر چندتا فایل در رابطه با توضیح اون روش صنعتی اولتراسونیکی که گفتم همراه با عکس گذاشتم . دانلودش کن . ببین می تونی ازش ایده بگیری .
                  دانلود کن

دیدگاه

با سلام

این عبارت را جستجو کنید:

"اندازه برداری اپتیک "
                    "دستگاه اپتیک تصویر برداری از قطعات "
                    "خدمات دیجیتایزینگ - اندازه برداری اپتیک - اسکن سه بعدی"

http://www.eforosh.com/search/1653687

عمق سنجی لایه های میکرومتری:
                    http://lapri.sbu.ac.ir/Default.aspx?tabid=4539

آن دستگاهها را بررسی فرمایید.
                    گشتی در لاله زار
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد م
                      جریان این کابل نوری چیه ؟ من گفتم ؟هست ولی توی این فروشگاه های اینترنتی من ندیدم.
                      توی لینک زیر چندتا فایل در رابطه با توضیح اون روش صنعتی اولتراسونیکی که گفتم همراه با عکس گذاشتم . دانلودش کن . ببین می تونی ازش ایده بگیری .
                      دانلود کن
                      همون لینکی که دادید فرستنده و گیرنده فیبر نوری بود دیگه
                      http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=44
                      فقط نمیدونم بردش چقدر میشه و برگشت داره که بشه تحلیل کرد !
                      در مورد لینکها هم متشکرم ولی برای شکستگی ها و ترکهای اجسام به درد میخوره و بیشتر از یک سانت عمق رو نمیشه تشخیص داد و باید متصل به جسم باشه

دیدگاه

درود

میشه از روشهای تشخیص عمق استفاده کرد. یکی از اونها به این صورت هست که شما یه نقطه لیزری (یا حتی لیزر خطی) به صورت زاویه دار با سطح می تابونید.
                        بعد با استفاده از یک سنسور ارایه ای مثل TSL2301 یا TSL1401 (میشه لنز هم روشون قرار داد تا زاویه دید رو بهتر کرد) نور برگشتی رو دریافت می کنی. سنسور به صورت عمود بر سطح قرار داره.

چون سنسور عمود بر سطح هست و لیزر با زاویه به جسم تابید میشه،(البته بر عکس هم میشه) نور برگشتی از سطح بدون سوراخ یا شیار مثلا در پیکس n در یافت میشه و از سطوح با سوراخ یا شیار در پیکسل n+k. در واقع k نمایانگر میزان عمق هست. (برای عمق های بیشتر در صورتی که عرض سوراخ کم باشه ممکنه نور روی سنسور نیافته که اینم خودش نشون دهنده عمق بالای مثلا 1 میلیمترهست.)

برای اطلاعات بیشتر triangulation رو برای تشخیص عمق جستجو کن.
                        http://en.wikipedia.org/wiki/3D_scanner

میشه از دوربین هم استفاده کرد. با پردازش تصویر با یک دوربین. یا یک دوربین و یک پرتو لیزر. یا از دو دوربین (که رئش استریو میگن).
                        مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
                        از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
                        جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
                        اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط marychi
                          درود

میشه از روشهای تشخیص عمق استفاده کرد. یکی از اونها به این صورت هست که شما یه نقطه لیزری (یا حتی لیزر خطی) به صورت زاویه دار با سطح می تابونید.
                          بعد با استفاده از یک سنسور ارایه ای مثل TSL2301 یا TSL1401 (میشه لنز هم روشون قرار داد تا زاویه دید رو بهتر کرد) نور برگشتی رو دریافت می کنی. سنسور به صورت عمود بر سطح قرار داره.

چون سنسور عمود بر سطح هست و لیزر با زاویه به جسم تابید میشه،(البته بر عکس هم میشه) نور برگشتی از سطح بدون سوراخ یا شیار مثلا در پیکس n در یافت میشه و از سطوح با سوراخ یا شیار در پیکسل n+k. در واقع k نمایانگر میزان عمق هست. (برای عمق های بیشتر در صورتی که عرض سوراخ کم باشه ممکنه نور روی سنسور نیافته که اینم خودش نشون دهنده عمق بالای مثلا 1 میلیمترهست.)

برای اطلاعات بیشتر triangulation رو برای تشخیص عمق جستجو کن.
                          http://en.wikipedia.org/wiki/3D_scanner

میشه از دوربین هم استفاده کرد. با پردازش تصویر با یک دوربین. یا یک دوربین و یک پرتو لیزر. یا از دو دوربین (که رئش استریو میگن).
                          سلام
                          با این روش شما میشه همچین کاری کرد ؟

دیدگاه

منظورت 1 متره یا 1 میلیمتر؟ اگه متره که خوب از سنسورهای شارپ استفاده کن که تو بازار هم هست.:
                            GP2D02
                            GP2Y0A21
                            GP2Y0A02
                            gp2d120
                            GP2D12
                            اینا هم فکر کنم به همون روشی که من گفتم کار میکنن. البته نمی دونم میشه تا چه دقتی ازش گرفت.

اگه منظورت اینه که عمق 1میلیمتر تا 10 سانت رو اندازه گرفت ( و این عمق، سوراخ نیست. چون ممکنه زاویه دید بیشتر این چیزی که کشیدی باشه) ممکنه بشه ولی یه سری مشکلات داره. مثلا اینکه این رنج ممکنه باعث بشه همه حا فوکوس نباشه. (منظورم اینه که لنزی که روی سنسور قرار داده میشه همه این رنج رو فوکوس نکنه).

مسئله دیگه دقت اندازه گیری هست. باید ببینی چه میزان دقت نیاز داری. چون مثلا با اون سنسور هایی که من گفتم مثلا دقت اندازه گیری حدود 100 پیکسل هست. که تازه خطی هم نیست. (فکر میکنم فاصله پیکسلی نسبت عکس داره با عمق).

اون 0.1 میلیمتر چیه؟

اگه میتونی راجع به جزئیات بیشتر توضیح بده. و بگو دقیقا برای چه کاری می خوای استفاده کنی.
                            مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
                            از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
                            جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
                            اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

1- فاصله 10 سانتی متر الی 1 متره
                              2- اون 0.1 میلیمتر هم قطر نور لیزر هست (dpi)
                              3- تقریبا میخوام همون اسکن سه بعدی رو انجام بدم . اگه دستگاه حاضریش رو بخرم گرون درمیاد در ضمن من تنها قسمتی از اونو لازم دارم نه کار حرفه ای
                              4- سنسورهایی که شما اشاره کردید قطر تمرکز بزرگی دارند و نمیشه فاصله دقیقی از خروجی گرفت
                              متشکرم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X