اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال از مدار یک

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال از مدار یک

سلام
    آقا این مدار رو ببینین

من برای محاسبه voc ابتدا مقاومت 6 کیلو اهم رو جدا کردم و حالا یه کی وی ال نوشتم که به صورت زیر هست

حالا جریان مش بالا رو بدست می یارم که این جریان می شه جریان مقاومت 4 که چون فقط داخل یه مش هست این جریان با جریان حلقه برابر هست

جریان مش پایین هم چون مقاوت 2 کیلو اهم فقط مربوط به مش پایین می شه برابر با همون جریان 2 میلی آمپر هست حالا اگر VOC رو حساب کنیم می شه 8 اما جواب متفاوت هست

مشکل من کجاست؟

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

سوال از مدار یک

نوشته اصلی توسط baby_1
    سلام
    من برای محاسبه voc ابتدا مقاومت 6 کیلو اهم رو جدا کردم و حالا یه کی وی ال نوشتم که به صورت زیر هست

حالا جریان مش بالا رو بدست می یارم که این جریان می شه جریان مقاومت 4 که چون فقط داخل یه مش هست این جریان با جریان حلقه برابر هست

جریان مش پایین هم چون مقاوت 2 کیلو اهم فقط مربوط به مش پایین می شه برابر با همون جریان 2 میلی آمپر هست حالا اگر VOC رو حساب کنیم می شه 8 اما جواب متفاوت هست
    مشکل من کجاست؟
    با سلام .

نگاه کنید خوب این شکل مدار هست :

الان جریان عبوری از مقاومت 2 اهمی ( وسطی ) در واقع تفاضل جریان های I1 و I2 هست . که شما این رو مد نظر نگرفتید .
    در ثانی هدف صورت سوال این هست که شما ولتاژ خروجی مدار رو با استفاده از مدار معادل تونن به دست بیارید بنابراین شما حتی این ولتاژ Voc رو هم که محاسبه کنید بعدش باید مقاومت تونن دیده شده از مقاومت 6 اهمی رو هم محاسبه کرده و مدار معادل تونن رو رسم کنید بعد با یه تقسیم ولتاژ ساده ولتاژ Vo محاسبه کنید .

=========================================

خوب الان چون میخوایم معال تونن از دید مقاومت 6 اهمی رو به دست بیاریم باید اون مقاومت 6 اهمی رو از مدار خارج کرده و ولتاژ از دو سرش به دست بیاریم یعنی این مدار :

روابطش این جوری میشه :

برای محاسبه مقاومت تونن هم کافی هست منابع ( مستقل ... که این جا فقط مستقل هم هست ) رو صفر کنید . منابع جریان اتصال باز و منابع ولتاژ رو اتصال کوتاه کنید که در این صورت اون مقاومت اوهمی وسطی با 4 اهمی موازی میشه و بعد حاصل این ها با اون 2 اهمی سری میشه . حالا معادل تونن رو با این اطلاعات رسم میکنید . به این صورت که یک منبع ولتاژ به اندازه ولتاژ تونن ( Vth=32/3 ) و یک مقاومت سری با ان به اندازه مقاومت تونن یعنی ( Rth=10/3 ) و بعد هم اون مقاومت 6 اهمی رو با این ها سری میکنید حالا یه تقسیم ولتاژ میزنید و ولتاژ دو سر مقاومت 6 اهمی که در واقع همون ولتاژ صورت سوال هست محاسبه میشه یعنی :

همین سوال رو میشه از حلقه یا پتانسیل گره هم حل کرد من حلقه اش رو براتون می نویسم :

میشه :

حالا معادلات بالا رو که حل کنید جریان I3 محاسبه میشه و به دست میاد :

پنجشنبه 31 / 1 / 91

مصادیق اظهار محبت به همسر
    بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
    ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
    اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

پاسخ : سوال از مدار یک

سلام و ممنونم مثل همیشه
      مشکل من این بود که منبع ولتاژ رو مثل منبع جریان دیدم و قضیه ی مش رو برای ولتاژ اشتباه کردم که برای جریان حلقه جریان برابر با منبع جریان دیدم و فکر کردم منبع ولتاژ هم مثل منبع جریان می مونه.
      بازم ممنونم
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X